Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

Gomoku - Zagadka - ile jest wszystkich nicków w Gomoku na Kurniku?

trampek86 - 2013-01-31, 16:28
Temat postu: Zagadka - ile jest wszystkich nicków w Gomoku na Kurniku?
Ja odpowiedź znam, oczywiście szacunkową ale dosyć dokładną. Ciekawe jak zgodne będą wasze odpowiedzi z prawdą, kto najlepiej trafi. Zgadujcie, obliczajcie i podawajcie odpowiedzi, ja za jakiś czas wam powiem. :)
zukole - 2013-01-31, 16:41

Co rozumiesz przez "kurnikowe nicki w gomoku" ?, wszystkie nicki z co najmniej jedną grą rankingową ?

Za jakiś czas ta ilość pewnie się zwiększy o ileś procent.

trampek86 - 2013-01-31, 17:13

Generalnie chodziło mi o wszystkie nicki, ale w sumie racja, chodzi o nicki z co najmniej jedną partią w statystykach.
angst - 2013-01-31, 17:17

Jeżeli zakładałeś wstępnie, że także te bez rozegranych gier, to na czym polegałoby ich przypisanie akurat do gomoku?

Mniejsza z tym - rozumiem, że po doprecyzowaniu chodzi o takie nicki, które w statystykach mają co najmniej jedną rozegraną grę w gomoku.

Pomyślę i zaproponuję odpowiedź. Ciekawi mnie bardziej, jak to można sprawdzić/oszacować.

Pozdrawiam

Angst

truskawek - 2013-01-31, 17:37

100.000
ermijo - 2013-01-31, 18:19

hmm... ilość przewijających się osób od początku istnienia Kurnika to pewnie grubo ponad 3 mln.
Mój typ: 5 mln nicków, jeśli chodzi o wszystkie martwe i aktualne.

A ilość żyjących nicków - 2 mln

Barfko - 2013-01-31, 20:09

angst napisał/a:
Ciekawi mnie bardziej, jak to można sprawdzić/oszacować.


Wyobraźmy sobie taki diagram (graf), w którym nicki z rozegranymi partiami gomoku (wierzchołki) łączymy (krawędzią) o ile rozegrały przynajmniej jedną partię w gomoku.

Taki graf, czyli to co otrzymamy, ma zasadniczo jedną dużą składową spójności, to znaczy do niemal każdego nicka można dotrzeć po łańcuchu nicków które ze sobą rozegrały partię w gomoku. Wynika to stąd, że prawdopodobieństwo, że przypadkowo rozegrają partię 2 osoby mające bardzo mało rozegranych partii jest znikome.

Wystarczy więc odtworzyć ten graf z danych w postaci list nicków z którymi dany nick rozegrał partie, co jest standardowym algorytmem na grafach.

Szukaną liczbę można też nieźle z innych danych oszacować. Na przykład korzystając z faktu, że ten graf jest "scale free" i próbkując dla wyznaczenia stałej w wykładniku.

ermijo - 2013-01-31, 21:30

łatwiej dokładnie policzyć metodą brutal force molestując zakładkę "statystyki" (znając dopuszczalne znaki oraz "długość nicka")
Barfko - 2013-02-01, 03:33

ermijo napisał/a:
łatwiej dokładnie policzyć metodą brutal force molestując zakładkę "statystyki" (znając dopuszczalne znaki oraz "długość nicka")

Jeszcze łatwiej i o wiele praktyczniej jest dokładną liczbę z fusów wywróżyć.

angst - 2013-02-01, 09:16

Barfko napisał/a:
Wyobraźmy sobie taki diagram (graf), w którym nicki z rozegranymi partiami gomoku (wierzchołki) łączymy (krawędzią) o ile rozegrały przynajmniej jedną partię w gomoku

Jeżeli bylibyśmy w stanie stworzyć ten graf, to dalsze czynności (badanie powiązań) nie byłyby już potrzebne, bo wystarczyłoby policzyć wierzchołki.

Sprawdzanie po dowolnym nicku też nie pomoże, bo często będą to zbiory zamknięte (np. ktoś wszedł z kolegą sprawdzić jak się gra w sieci, zagrali raz i już więcej nie wrócili albo tak prozaiczna sytuacja jak irp, gdzie gra się tylko we własnym gronie, że nie wspomnę już o nabijaczach rankingu, którzy też często grają tylko ze sobą).

To wszystko jednak jest wiadome, a moje pytanie było bardziej techniczne - czyli jak takie wierzchołki zidentyfikować (wyciągnąć ze statystyk).

Pozdrawiam

Angst

trampek86 - 2013-02-01, 12:16

Hej, postanowiłem rozwiać trochę wątpliwości i doprecyzować trochę wszystko. Generalnie zadając moją zagadkę po prostu wyleciały mi z głowy dwa szczegóły, że w oszacowanej liczbie nie zawierają się nicki:

- które mają puste statystyki o czym przypomniał mi o Zukole
- takie zamknięte grupy o których przypomniał mi Angst

Choć wydaje mi się, że jest to niewielki odsetek takich nicków w stosunku do wszystkich nicków, więc nawet po odjęciu wyżej wymienionych przypadków nicków, to główna liczba nie uległaby jakiemuś większemu obniżeniu, lecz jak napisałem nie mam pojęcia jaki to odsetek. Takich nicków nie sposób znaleźć inaczej niż przypadkowo lub....

...nierealną metodą brute force o której wspomniał Ermijo, a dlaczego nierealną, a dlatego, że ilość możliwych nicków jest zbyt duża i nie do sprawdzenia w sensowym czasie. Wynosi ona 35^(13-3) czyli 2758547353515625 możliwych nicków. Jeśli sprawdzanie jednego nicku trwa przykładowo 1 sekundę to sprawdzenie wszystkich nicków zajęło by 87 milionów lat z jednego (hipotetycznego) komputera. Jeśli chcieć sprawdzić wszystkie nicki np w ciągu jednej doby to potrzebne byłyby 87000000*365 czyli 32 miliardy komputerów pracujących jednocześnie, ale to również hipotetycznie, a dlaczego ano dlatego, że po 1) skąd wziąć 32 miliardy komputerów a nawet jeśli by je wziąć to po 2) kurnik nie dałby rady obsłużyć 32 miliardów żądań na sekundę, po prostu by padł, ponieważ byłby to po prostu atak DDoS.

Dlatego metoda za pomocą której oszacowałem liczbę nicków to metoda której opis wyczerpał Barfko.

Oczywiście jest jeszcze jedna metoda - superszybka i superdokładna - poprosić władcę kurnika, żeby odczytał magiczną liczbę wyświetlaną gdzieś w jego panelu administratora.

truskawek - 2013-02-01, 17:13

czy nick postaci ni_ck zamieniony na nick liczysz jako jeden?
trampek86 - 2013-02-01, 17:20

Tak.
bad_mojo - 2013-02-01, 17:25

Ja bym sprawdził, czy na forach innych gier nie mieli już przypadkiem takiego tematu, i jeżeli padła tam konkretna, sensowna liczba, to bym ją na zasadzie proporcji dostosował do gomoku. Proporcji typu ile dziennie ludzi siedzi na gomoku to ilości ludzi dziennie na tej grze. :)
trampek86 - 2013-02-06, 23:24

Czy ktoś jeszcze nad tym myśli i poda jakąś liczbę czy mam ujawnić odpowiedź?

I mam dwa pytania do ermijo:
1) Skąd wziąłeś lub w jaki sposób oszacowałeś te liczby a może to tylko czysty strzał?
2) Najpierw napisałeś 3mln, a chwilę później 5mln...o co w tym chodzi?

Magda - 2013-02-07, 08:21

Jeszcze myślę.
ermijo - 2013-02-08, 11:01

trampek86 napisał/a:
Skąd wziąłeś lub w jaki sposób oszacowałeś te liczby a może to tylko czysty strzał?
Oszacowałem, jaka jest oglądalność strony od początku jej istnienia. Ile kont mogło być założonych.
trampek86 napisał/a:
Najpierw napisałeś 3mln, a chwilę później 5mln...o co w tym chodzi?
Chodzi o to, że 3 mln to dolna granica ilości osób, które miały styczność z kurnikiem. Założyłem, że średnio każdy posiada prawie po 2 nicki, na których gra - stąd wytypowałem 5 mln. 2 mln się ostało - reszta została samoczynnie skasowana nieużywalnością lub nieprawidłowością loginu, banami lub nie są używane do gry.

Tak strzelałem, niczego nie liczyłem za pomocą kartki i ołówka :)

Podaj rozwiązanie zagadki 8)

trampek86 - 2013-02-08, 11:34

Rozumiem, ale żeby była jasność to zapytam czy piszesz o nickach tylko z Gomoku czy o nickach z całego Kurnika? Pytam, bo podana przez ciebie liczba aktywnych nicków rzędu 2mln to liczba dosyć duża. A co do rozwiązania to jeszcze Magda zastanawia się, no i chyba angst też, bo napisał wcześniej, że pomyśli i zaproponuje odpowiedź, jednakże gdy zapytałem czy mam podawać rozwiązanie i czy ktoś jeszcze myśli, to nie odezwał się, więc sam już nie wiem co do angsta, więc angst napisz czy na twoją odpowiedź też czekać.
maestro - 2013-02-08, 13:58

Obstawiam: 500 tysięcy. Ślepy strzał.
angst - 2013-02-08, 15:40

Czekajcie ;)

Pozdrawiam

Angst

P.S. Postaram się dzisiaj coś napisać, a jak nie dam rady, to nie czekajcie oczywiście dłużej :)

Magda - 2013-02-08, 18:16

745 tysięcy.


Staty są widoczne tylko z ostatniego pół roku, więc jak są liczone nicki które grały np w 2007 roku?

trampek86 - 2013-02-08, 18:51

Magda
trampek86 napisał/a:
chodzi o nicki z co najmniej jedną partią w statystykach.

Chodzi o ISTNIEJĄCE w tej chwili nicki, czyli nie starsze niż pół roku, a nie o wszystkie z 11stu lat.

Magda - 2013-02-08, 19:05

eee to kiepska zagadka :P w takim razie zmieniam 745 tysięcy na 85 tysięcy. Jeśli mogę zmienić oczywiście...
zukole - 2013-02-08, 19:08

Po wpisach wydaje mi się, że ich autorom chodziło o wszystkie nicki, które zagrały w gomoku i wciąż istnieją (czyli właściciel nicku x mógł sobie zagrać w 2007 roku, a później nie mieć styczności z grą - ma grę w statystykach, nie ma tylko jej przebiegu).
maestro - 2013-02-08, 19:12

Skoro chodzi wyłącznie o nicki z widocznymi statystykami, to również zmieniam swój typ: 60 tysięcy.
ermijo - 2013-02-08, 21:07

podałem liczbę 2 mln; odnosi się ona do aktualnych nicków mających rozegraną co najmniej 1 partię w dowolną grę(nie musi być gomoku)
trampek86 - 2013-02-08, 22:26

@ermijo:
Wątek dotyczy tylko nicków w Gomoku a nie wszystkich nicków na Kurniku, więc podaj nową liczbę.

@zukole znowu słusznie zauważył niedoprecyzowanie z mojej strony, chodziło mi o nicki z co najmniej jednym zapisanym przebiegiem partii, a inaczej pisząc takie które grały przynajmniej jedną partię nie dawniej niż pół roku temu.

bad_mojo - 2013-02-08, 23:12

Czyli chodzi o nicki, które grały w gomoku chociaż jedną partię nie wcześniej niż pół roku temu? Ja obstawiam 100 tys.

Natomiast nie wiem, jak to będzie szacowane. Najłatwiej by było prawdopodobnie przesiedzieć jeden cały tydzień przez 24 godziny na dobę we wszystkich pokojach i co 5 minut robić zrzut ekranu z listą obecnych nicków. Potem porównywać listy nicków i je zliczyć - zobaczyć, ile się powtarza, ile jest nowych. Na tej podstawie oszacować liczbę stałych i nowych nicków w tygodniu i przemnożyć przez 26 - liczbę tygodni w połowie roku. Dodać jakieś wariacje świąteczne czy aktualne działania marketingowe Kurnika w mediach, cz też Stowarzyszenia Gomoku w mediach ( ;) ) i wyjdzie jakaś liczba. Inaczej sobie tego nie wyobrażam, chyba, że to wychodzi jakaś naprawdę mała liczba nicków - np 3 tys, wtedy nowe nicki można pewnie szacować na 30 dziennie i się dużo cżłowiek nie pomyli.

Graf jak dla mnie nie zda egzaminu z tego powodu, że nowe nicki grają zazwyczaj z zielonymi, którzy też w wielu przypadkach są nowymi nickami, grającymi pojedyncze gry i później uciekającymi z gomoku. Według mnie prawdopodobieństwo, że taka nowa osoba nie zagra ani razu ze stałym bywalcem, jest dośc spore. W sumie to też można pewnie oszacować...

truskawek - 2013-02-09, 01:18

może zabawa z linkiem do statystyk?
...stat.phtml?uid=kolesz14...
może funkcja count, gdy użyjemy group by "uid". Sam nie wiem. Może baza danych jest niezabepieczona, a dostęp do niej powszechny? to było by najprostsze rozwiązanie.

Henry - 2013-02-09, 03:19

5000
ermijo - 2013-02-09, 08:44

Aha, no to jeśli chodzi o nicki osób grających w gomoku to liczba wynosi:
110 000 sztuk.

angst - 2013-02-09, 09:45

Ja obstawiam ostatecznie 250 000.

Pozdrawiam

Angst

trampek86 - 2013-02-09, 18:41

Choć wcześniej napisałem inaczej, to jednak nie jestem pewny co do precyzji moich szacunków, więc mój szacunek będzie jak szacunek każdego innego. Tak czy inaczej wyszło mi 84000. A w ogóle to jestem zaskoczony waszą umiejętnością szacowania. Dla jasności przedstawiam listę typów:

Kod:

henry       5000
maestro    60000
trampek86  84000
Magda      85000
truskawek 100000
bad_mojo  100000
ermijo    110000
angst     250000

średnia    99250


Jako, że przeważnie prawda leży gdzieś po środku to przyjmijmy 99250 po większym "zaokrągleniu" w górę żeby łatwiej się wymawiało, czyli 100000.

Magda - 2013-02-09, 18:47

Byłam najbliżej przed zaokrągleniem :P
trampek86 - 2013-02-09, 18:54

Tak wiem Magdo, nawet chciałem ci z początku pogratulować, ale straciłem pewność co do własnych szacunków, przy okazji pochwalcie się w jaki sposób szacowaliście.
Magda - 2013-02-09, 19:04

Ja zastanawiałam się nad tym 3 dni :!: zawsze przed 6 rano idąc do pracy. A na końcu po prostu zwykły strzał. Bo myślałam, że chodzi ogólnie o wszystkie nicki od początku kurnika grające w gomoku.

Ciekawi mnie bardzo ile osób posiada te 8400 nicków. Strzelam, że właścicieli może być około 6000.

zukole - 2013-02-09, 20:04

Trampek, myślałem że podasz rozwiązanie, a nie swój typ. Wyciąganie średniej z typów (gdzie pewnie wszyscy strzelali) to już całkiem dla mnie niezrozumiałe posunięcie :wink:
bad_mojo - 2013-02-09, 20:36

Jak ja szacowałem :) :
- wchodzę na Kurnik w piątek wieczów, widzę, że w gomoku gra 200 osób
- liczę, że ludzie się średnio pewnie co godzinę zmieniają, licząc 10 godzin dziennie powiedzmy, daje 2000 osób dziennie
- dodaję 50%, powiedzmy takie niedoszacowanie, co daje 3000 dziennie
- stałych bywalców liczę na poziomie 80%, co daje 3000-2400=600 nowych osób dziennie
- mnożę to przez 180 dni, co daje dokładnie 600x180=108 000, ale wydaje mi się nadal, że 600 nowych osób dziennie to dużo, więc zamiast dać jakieś 120-130 tys (dodając do 108tys powiedzmy 12-22 tys stałych nicków, wcześniej pominiętych), daję w dół 100 tys.

Co nadal wydaje mi się przesadzoną liczbą, bardziej chyba skłaniałbym się ku niższej liczbie.

truskawek - 2013-02-09, 20:51

ja tak na oko, dosyć optymistycznie. Szkoda, że nie znasz dokładnego rozwiązania. Nasze rozważania są w takim przypadku bezsensowne.
ermijo - 2013-02-09, 22:40

Magda wygrała yupi :P Brawo... kobieca intuicja.
Trochę mało te 850000...
Myślałem, że wygram ale z dużym błędem.

trampek86 - 2013-02-09, 23:11

Magda napisał/a:
8400 nicków

84000 jak coś.
ermijo napisał/a:
Trochę mało te 850000...

85000 jak coś.

Hehe jedna zgubiła jedno 0, a drugi to 0 znalazł i je dodał. :D
Ale jak to mówią nic w przyrodzie nie ginie. :D


ermijo napisał/a:
Magda wygrała yupi :P Brawo... kobieca intuicja.
Trochę mało te 850000...
Myślałem, że wygram ale z dużym błędem.


Nikt nie wygrał nikt nie przegrał, bo nikt nie policzył, tylko każdy szacował lub strzelał.

Zmobilizowałem się i policzę dokładnie, wynik podam wkrótce.

Wygrał ermijo - rozwiązanie zagadki: to 140000.

Gratulacje dla ermijo za najtrafniejszy typ i dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w zabawie.

zukole - 2013-02-10, 00:52

Być może to pracochłonne, ale czy mógłbyś zamieścić również obliczenia? Nie wiem jak reszta (swoją drogą dużo bardziej obyta z matematyką), ale ja akurat jestem sceptykiem co do "suchych" wyników :P
Henry - 2013-02-10, 05:06

Liczba 140000 tysięcy nicków wydaje mi się dość duża patrząc, że średnio na gomoku przebywa ok 300 osób :)
trampek86 - 2013-02-10, 10:10

Tym razem nie oszacowałem tylko policzyłem (a to zasadnicza różnica), a raczej mój program policzył - z automatu katował bazę danych Kurnika przez 4 godziny, szczytywał przeciwników przeciwników przeciwników itd. jednego po drugim. Mam też policzone nicki w kilku innych mniej popularnych grach grach. A więc nie ma żadnych szacunków/obliczeń, są tylko brutalne zliczenia i plik txt z listą 140000 nicków wraz z ich rankingiem posortowanych od najwyższego do najniższego. Duplikaty oczywiście zostały usunięte.

I tu przy okazji, żeby nie zakładać nowego wątku, od razu druga zagadka jaki jest najniższy nick/ranking w Gomoku (nick z najniższym rankingiem)?

Magda - 2013-02-10, 11:06

Nie pamiętam nicku, ale ranking miał 1

Tylko pewnie nick się nie pojawiał przez 0,5 roku więc muszę pomyśleć nad innym.

angst - 2013-02-10, 11:27

W jaki sposób program wyszukiwał nicki z co najmniej jedną grą w gomoku? Pamiętając o zbiorach zamkniętych, jeśli potrafił sobie z tym poradzić, to zapewne nie było potrzeby przeszukiwać przeciwników.

Pozdrawiam

Angst

trampek86 - 2013-02-10, 11:42

angst napisał/a:
W jaki sposób program wyszukiwał nicki z co najmniej jedną grą w gomoku?

Normalnie, odczytywał zakładki przeciwnicy, bo jeśli ktoś jest w zakładce przeciwnicy to musi mieć co najmniej 1 zapisaną partię z ostatniego pół roku inaczej by go tam nie było...
angst napisał/a:

Pamiętając o zbiorach zamkniętych, jeśli potrafił sobie z tym poradzić, to zapewne nie było potrzeby przeszukiwać przeciwników.

Przecież było wyjaśnione wcześniej, że do wyniku nie wliczają się zbiory zamknięte typu weszło kilku łebków na nowych nikach, pograli sami z sobą i z nikim innym.

angst - 2013-02-10, 13:37

Jak to nie wliczają się do wyniku i dlaczego? Ja typowałem z wszystkimi nickami, bo baza to osoby z co najmniej jedną grą w gomoku w statach i myślę, że wszyscy tak obstawiali.

Ponadto każdy zbiór, który uwzględniłeś, jest zamknięty...

Pozdrawiam

Angst

trampek86 - 2013-02-10, 14:26

angst napisał/a:
Jak to nie wliczają się do wyniku i dlaczego?


Przecież ty sam i to pierwszy pisałeś dlaczego, i ja też pisałem, więc dlaczego o to pytasz? (no chyba, że się nie rozumiemy i miałeś na myśli co innego):
Cytat:

angst napisał/a:
Sprawdzanie po dowolnym nicku też nie pomoże, bo często będą to zbiory zamknięte (np. ktoś wszedł z kolegą sprawdzić jak się gra w sieci, zagrali raz i już więcej nie wrócili albo tak prozaiczna sytuacja jak irp, gdzie gra się tylko we własnym gronie, że nie wspomnę już o nabijaczach rankingu, którzy też często grają tylko ze sobą).


trampek86 napisał/a:
Hej, postanowiłem rozwiać trochę wątpliwości i doprecyzować trochę wszystko. Generalnie zadając moją zagadkę po prostu wyleciały mi z głowy dwa szczegóły, że w oszacowanej liczbie nie zawierają się nicki:

- które mają puste statystyki o czym przypomniał mi o Zukole
- takie zamknięte grupy o których przypomniał mi Angst

Choć wydaje mi się, że jest to niewielki odsetek takich nicków w stosunku do wszystkich nicków, więc nawet po odjęciu wyżej wymienionych przypadków nicków, to główna liczba nie uległaby jakiemuś większemu obniżeniu, lecz jak napisałem nie mam pojęcia jaki to odsetek. Takich nicków nie sposób znaleźć inaczej niż przypadkowo lub....


angst napisał/a:
Ponadto każdy zbiór, który uwzględniłeś, jest zamknięty...

Wyjaśnij mi niby dlaczego, bo to nieprawda, jeśliby tak było to by mi nie znalazło 140000 nicków, tylko kilka / kilkanaście / kilkadziesiąt / kilkaset i by się zatrzymało. A znalazło mi 140000 bo jeden zbiór miał połączenie z innym lub kilkoma innymi, a one z kolei też miały połączenie z innymi itd. i taki łańcuch. No chyba, że znowu się nie rozumiemy i miałeś na myśli co innego.

Barfko - 2013-02-10, 14:50

Wiadomo na pewno, że wszyscy, którzy obstawili mniej niż ermijo, obstawili gorzej. Formalnie nie wiadomo, czy angst nie był bliżej, ale teoria powiada, że nie opłacałoby się postawić na to po gorszym kursie niż jakieś 1:1000000. A to bardzo intensywnie rozwijana teoria, sponsorowana przez rząd US miliardami, bo o to samo chodzi przy atakach na sieci i epidemiach.
angst - 2013-02-10, 15:39

W tej sytuacji zagadka jest nieco bez sensu. Skoro eliminujemy zbiory zamknięte (nie wiem skąd pomysł, że mogą nie być zamknięte, w ekstremalnej sytuacji będzie to po prostu jeden zbiór), to na jakiej podstawie je wykluczać?

Ponadto metoda z przeciwnikami jest w ogóle kiepska, bo są nicki, które mają nie jedną, a nawet kilkaset, a może kilka tysięcy gier lub więcej, ale rozegranych ponad pół roku temu (nie trzeba grać, aby utrzymać nick, wystarczy się tylko logować, o czym przyznam się, że sam zapomniałem) i te już kompletnie nie mają powiązań.

Od czego w ogóle zacząłeś to badanie? Od jednego przypadkowego identyfikatora?

Ja od początku trzymałem się jednej wersji - istniejące nicki z co najmniej jedną rozegraną partią w gomoku. Jestem prawie pewien, że sam podałem za niską wartość, ale w innym wydaniu zagadka moim zdaniem nieco mija się z celem.

Jedyna metoda to stworzenie bazy wszystkich nicków i sprawdzenie kont z ilością gier w gomoku >=1. Obawiałem się na początku, że dostęp do takiej bazy ma tyko Maf, ale myślałem, że są może sposoby, aby samemu ją wygenerować.

Pozdrawiam

Angst

ermijo - 2013-02-10, 17:00

trampek, a można prosić plik z nickami? Może jakieś śmieszne się pojawiły.
trampek86 - 2013-02-10, 17:16

Prawdopodobnie myślimy o tym samym tylko inaczej to nazywamy i stąd nieporozumienie.

angst napisał/a:
(nie wiem skąd pomysł, że mogą nie być zamknięte, w ekstremalnej sytuacji będzie to po prostu jeden zbiór)

Jeden wielki zamknięty zbiór = połączenie X mniejszych niezamkniętych zbiorów, i właśnie o nich pisałem, taki mniejszy niezamknięty zbiór to wszyscy przeciwnicy z zakładki "przeciwnicy" danego nicka.

angst napisał/a:
to na jakiej podstawie je wykluczać?

Same się wykluczą, kiedy zliczą się wszystkie mniejsze nie zamknięte zbiory i utworzą jeden wielki główny zamknięty zbiór, to resztki czyli nicki których nie ma w głównym zbiorze, to właśnie są te zamknięte, których nie sposób odnaleźć.

angst napisał/a:

Ponadto metoda z przeciwnikami jest w ogóle kiepska, bo są nicki, które mają nie jedną, a nawet kilkaset, a może kilka tysięcy gier lub więcej, ale rozegranych ponad pół roku temu (nie trzeba grać, aby utrzymać nick, wystarczy się tylko logować, o czym przyznam się, że sam zapomniałem) i te już kompletnie nie mają powiązań.


Jeśli o tę kwestię chodzi to również o tym pisałem, chyba też nie zauważyłeś:

trampek86 napisał/a:
@zukole znowu słusznie zauważył niedoprecyzowanie z mojej strony, chodziło mi o nicki z co najmniej jednym zapisanym przebiegiem partii, a inaczej pisząc takie które grały przynajmniej jedną partię nie dawniej niż pół roku temu.


angst napisał/a:

Od czego w ogóle zacząłeś to badanie? Od jednego przypadkowego identyfikatora?

Ja od początku trzymałem się jednej wersji - istniejące nicki z co najmniej jedną rozegraną partią w gomoku. Jestem prawie pewien, że sam podałem za niską wartość, ale w innym wydaniu zagadka moim zdaniem nieco mija się z celem.

Jedyna metoda to stworzenie bazy wszystkich nicków i sprawdzenie kont z ilością gier w gomoku >=1. Obawiałem się na początku, że dostęp do takiej bazy ma tyko Maf, ale myślałem, że są może sposoby, aby samemu ją wygenerować.

Pozdrawiam

Angst


Właśnie o tym pisałem i tak policzyłem nicki, zacząłem od pojedynczego nicka - ziarno (seed), następnie sczytani byli wszyscy przeciwnicy tego nicka z zakładki "przeciwnicy", potem przeciwnicy pierwszego przeciwnika czyli drugi nick od góry, potem przeciwnicy drugiego przeciwnika czyli trzeci nick od góry itd. i wyrastały kolejne gałęzie i podgałęzie (zbiory i podzbiory przeciwników) aż powstało potężne drzewo, które zatrzymało się na 140000 - zbiór się wyczerpał i zamknął, oczywiście duplikaty zostały odfiltrowane.

ermijo napisał/a:
trampek, a można prosić plik z nickami? Może jakieś śmieszne się pojawiły.


Tak, udostępnię plik z listą nicków, ale za jakiś czas, bo na razie jest kolejna zagadka i nie chcę jej zepsuć, podawajcie znalezione nicki z najniższym rankingiem.

ermijo - 2013-02-10, 18:06

A próbowałeś zaczynać od różnych warunków początkowych? Np. od nicka ermijo i ankst?
Magda - 2013-02-10, 19:12

sekretarka21 ----- rank 196
trampek86 - 2013-02-10, 22:01

ermijo napisał/a:
A próbowałeś zaczynać od różnych warunków początkowych? Np. od nicka ermijo i ankst?

Tak ogólnie to bez różnicy, jakim byś nie zaczął, nic to nie zmieni, to są tylko inne drzwi do tego samego budynku lub jeszcze ciekawiej nazywając macki tej samej ośmiornicy. No ale akurat ten nick ankst nie grał w żadną grę, więc nic by z niego nie wyszło, chyba, że się pomyliłeś albo zrobiłeś literówkę i chodziło ci o angst.

Magda napisał/a:
sekretarka21 ----- rank 196

No ładnie, ale to jeszcze nie najniższy, ale muszę cię pochwalić, bo jest to prawie najniższy, a dokładniej przedostatni od końca. :)

edzi0 - 2013-02-10, 22:37

whohaveless, zablokowane tez sie licza?
trampek86 - 2013-02-10, 23:57

Bravo edzi0, rozwiązałeś zagadkę :D

A tę listę to jak wam posortować wg. rankingu czy wg. alfabetu ?

zukole - 2013-02-11, 00:05

Rankingu :mrgreen:
trampek86 - 2013-02-11, 00:33

LINK: _LISTA NICKÓW_
angst - 2013-02-11, 01:03

trampek86 napisał/a:
ermijo napisał/a:
A próbowałeś zaczynać od różnych warunków początkowych? Np. od nicka ermijo i ankst?

Tak ogólnie to bez różnicy, jakim byś nie zaczął, nic to nie zmieni, to są tylko inne drzwi do tego samego budynku

Sęk w tym, że nie. Miałeś trochę szczęścia, bo wszedłeś przez całkiem dobre drzwi. Równie dobrze mogłeś wejść do prawie pustego pokoju (z dwoma wejściami), jak i do wielorodzinnego wieżowca (ze sporą liczbą drzwi).

Ja od początku skupiłem się na prawdziwym rozwiązaniu zagadki (czyli ilość nicków z co najmniej jedną grą w gomoku) zapominając, że są też nicki, które ktoś podtrzymuje, ale nimi nie gra... A trudnościami związanymi z poznaniem odpowiedzi się nie przejmowałem (chociaż byłem ciekaw, czy można samemu dojść do odpowiedzi i jak widać niezbyt).

A Wy co mieliście na myśli typując? :)

Proponuję jeszcze raz udzielić odpowiedzi, uwzględniając oryginalne pytanie Trampka :) Wiemy, że to co najmniej 135 240 nicków, ale ile naprawdę? Ja już nie zgaduję, bo znam rozwiązanie, więc zostawiam swoją pierwotną odpowiedź w grze :)

Pozdrawiam

Angst

P.S. Redy stanowią 0,19% nicków. Ciekawe, prawda? :)

trampek86 - 2013-02-11, 02:15

Cytat:
Sęk w tym, że nie. Miałeś trochę szczęścia, bo wszedłeś przez całkiem dobre drzwi. Równie dobrze mogłeś wejść do prawie pustego pokoju (z dwoma wejściami), jak i do wielorodzinnego wieżowca (ze sporą liczbą drzwi).


To nie szczęście, tylko świadomy wybór nicka początkowego, przecież nie biorę go na ślepo tylko go sprawdzam czy ma trochę statystyk, jeśli jest niewypał to jest widoczny gołym okiem. A jeśli brać na ślepo no to wiadomo, że można trafić na jakąś zamkniętą grupkę, to jest proste i oczywiste, że nawet o tym nie wspominałem. Napisałem przecież "ogólnie", co znaczy tyle co "w większości przypadków". A co do grup zamkniętych to najwięcej jest tych małych, ponieważ jeśli grupa ma być zamknięta to raczej musi być dosyć mała żeby nie miała połączenia z inną. Są to grupki typu 2-4 osoby które zazwyczaj założyły nowe nicki, żeby rozegrać kilka gier i zobaczyć jak w to się gra. Czasem ale to rzadko mogą się też zdarzyć grupy po kilkadziesiąt osób np. grupa osób które grają jakieś nieoficjalne turnieje na nikach przeznaczonych tylko do takiego turnieju więc nie grają na nich w normalnych pokojach z normalnymi graczami z głównej puli. Jest jedna główna gigantyczna zamknięta grupa a wokół niej nie wiadomo ile małych zamkniętych grupek, wcześniej pisałem, że raczej jest ich niewiele, ale w sumie teraz tak myślę, że równie dobrze może być ich w pytę. A tych średnich zamkniętych po kilkadziesiąt osób to naprawdę niewiele. A ile naprawdę jest wszystkich nicków łącznie z tymi zamkniętymi grupami i wygasłymi nickami, nie mam pojęcia i raczej tylko maf to wie, a ty masz pewnie tylko szacunki, ale dobre i szacunki.

angst napisał/a:
Wiemy, że to co najmniej 135 240 nicków


Spokojnie doszłoby do około 140000, po prostu w pewnym momencie wyłączyłem program bo już mi się nie chciało czekać te pół godziny aż dojdzie do do końca, ale patrząc po tempie zatrzymałoby się w okolicach 140000.

angst napisał/a:
P.S. Redy stanowią 0,19% nicków. Ciekawe, prawda? :)


Im większy ranking tym trudniej go ugrać, przez co jest ich najmniej. Ale rzeczywiście, bardzo mało w stosunku do całej puli.

angst - 2013-02-11, 02:30

Nie wiem, co dla Ciebie jest oczywiste, bo wcześniej sam przyznawałeś, że nie wziąłeś pewnych kwestii pod uwagę w pierwotnych założeniach.

Jest 7 nicków, które ma rozegranych powyżej 100 000 partii w gomoku. Ciekawe, ile % z właściwego rozwiązania pokryłoby się z ich przeciwnikami.

Znam dokładną odpowiedź i nie piszę o szacunkach. Stąd moja propozycja kontynuacji zabawy :)

Pozdrawiam

Angst

bad_mojo - 2013-02-11, 02:32

Więc jednak powinienem był szacować w górę :) I tak jestem trochę w szoku, że byliśmy dość blisko, co by nie mówić. Niestety, sądzę, że jednak nicków będzie więcej, właśnie przez te małe grupy. Bo - redy grają z redami, żółci z żółtymi a zieloni z zielonymi. Teoretycznie wystarczy jedna gra kogoś z takiej grupy z inną grupą, ale pytanie, w ilu przypadkach takie rzeczy się zdarzają.

Angst - wiesz, bo napisałeś do mafa? :) Fajnie, że poznamy odpowiedź. Tylko na które pytanie? Znasz dokładną liczbę czego? Nicków, które przez ostatnie pół roku rozegrały choć jedną grę w gomoku?

Dalej - ciekawe, że trwało to 4 godziny - przez połączenie z serwerem Kurnika, czy przez ograniczenia mocy obliczeniowej procesorów? Czy jeszcze przez co innego?

Dalej - dobrze, że Kurnik nie zablokował Ci IP :) Ja mam w czytniku RSS jakieś 500 haseł na Allegro (sprawdzanych co 5 minut) i co jakiś czas, głównie w nocy? blokują mi IP :) Muszę tylko wpisać kod z obrazka i tyle.

trampek86 - 2013-02-11, 03:27

angst napisał/a:
Jest 7 nicków, które ma rozegranych powyżej 100 000 partii w gomoku. Ciekawe, ile % z właściwego rozwiązania pokryłoby się z ich przeciwnikami.


Taki gracz ma średnio około 1200 przeciwników (wyliczone na szybko na podstawie średniej z 3 takich nicków, miały one odpowiednio po 1857, 1020 i 810 przeciwników, ale jakby wyliczyć z większej liczby nicków to średnia może się zmienić). Jednakże trzeba by jeszcze odfiltrować duplikaty bo mogą mieć wspólnych przeciwników, ale nie chciało mi się na razie tego robić, więc tak bez odfiltrowywania wychodzi 1200 x 7 = 8400 nicków, teraz żeby wyliczyć jaki to % trzeba założyć ile jest wszystkich nicków, dajmy na to 200 000 a więc 8400 na 200 000 daje około 4% ale jakby odjąć tak na oko te duplikaty to by ostatecznie wyszło myślę 3%.

angst napisał/a:
Znam dokładną odpowiedź i nie piszę o szacunkach.


Śmieszne, ciekawe skąd, chyba tylko od mafa albo przez jakiś trik z bazą danych Kurnika, przecież o ile te nicki które ja zliczyłem to można było wyszukać i zliczyć po statystykach, to te wszystkie nicki z zamkniętych grup albo te wygasłe można znaleźć i zliczyć tylko telepatycznie, bo niby jak inaczej? To jak szukanie igły stogu siana.

bad_mojo napisał/a:

Niestety, sądzę, że jednak nicków będzie więcej, właśnie przez te małe grupy. Bo - redy grają z redami, żółci z żółtymi a zieloni z zielonymi. Teoretycznie wystarczy jedna gra kogoś z takiej grupy z inną grupą, ale pytanie, w ilu przypadkach takie rzeczy się zdarzają.


Te małe grupy to źle opisałeś, chodzi o takie, że wchodzą np. 2-4 osoby kumple na nowych nikach zielonych i tylko zagrają kilka gier bo chcą sprawdzić jak się w to gra i znikają i ślad po nich ginie.

bad_mojo napisał/a:
Angst - wiesz, bo napisałeś do mafa? :) Fajnie, że poznamy odpowiedź. Tylko na które pytanie? Znasz dokładną liczbę czego? Nicków, które przez ostatnie pół roku rozegrały choć jedną grę w gomoku?


Nie, te nicki to przecież ja już zliczyłem, jemu chodzi o wszystkie nicki, nawet te wygasłe i te z zamkniętych grup.

bad_mojo napisał/a:
Dalej - ciekawe, że trwało to 4 godziny - przez połączenie z serwerem Kurnika, czy przez ograniczenia mocy obliczeniowej procesorów? Czy jeszcze przez co innego?


Przez nic, po prostu tyle to trwa, może mogło by trwać np 2 godziny nad ranem kiedy Kurnik prawie pusty.

bad_mojo napisał/a:
Dalej - dobrze, że Kurnik nie zablokował Ci IP :) Ja mam w czytniku RSS jakieś 500 haseł na Allegro (sprawdzanych co 5 minut) i co jakiś czas, głównie w nocy? blokują mi IP :) Muszę tylko wpisać kod z obrazka i tyle.


Ano nie zablokował mnie Kurnik.

Dobranoc.

Magda - 2013-02-11, 06:16

sporo klonów widzę

. . . ja zliczam ile nicków jest moich :twisted:

angst - 2013-02-11, 08:58

Oczywiście koresponduję z Mafem, bo nie pisałbym o dokładnej liczbie na bazie szacunków.

Trampek, nie znamy nadal liczby aktywnych graczy, bo nie masz przecież pewności, że nie ma innych dużych zamkniętych grup, o których nie wiesz, prawda?

Sprawa nie jest ewidentna, bo niektóre statystyki są przynajmniej dla mnie zaskakujące i się upewniam, czy dobrze je interpretuję.

Jeszcze raz podkreślam - chciałbym odpowiedzieć na pierwotną zagadkę, czyli ile osób ma w statystykach co na najmniej jedną partię w gomoku, przy czym bierzemy pod uwagę tylko nicki istniejące (czyli również te, na których nikt nie grał dłużej niż pół roku, ale się loguje dla podtrzymania nicka). Można również próbować odgadnąć, ile w ogóle nicków w historii rozegrało choć jedną grę w gomoku :)

Pozdrawiam

Angst

trampek86 - 2013-02-11, 11:31

No czyli od mafa masz info :D

angst napisał/a:
Trampek, nie znamy nadal liczby aktywnych graczy, bo nie masz przecież pewności, że nie ma innych dużych zamkniętych grup, o których nie wiesz, prawda?


Ja zliczyłem co się dało zliczyć, pozostałych (wygasłych nicków, i zamkniętych grup) nie da się zliczyć, co najwyżej oszacować bo nie ma ich w statystykach, ale nawet oszacowanie byłoby trudne. Jeśli chodzi o zamknięte grupy to nie mam pojęcia ile jest wszystkich grup ani ile nicków w nich wszystkich jest, może niewiele, a może od pyty, a może drugie tyle co tych policzonych. A co do dużych grup to najpierw musiałbym wiedzieć ile dla ciebie to znaczy dużo, trudno mi uwierzyć w jakieś naprawdę duże grupy rzędu 5000 czy 10000 nicków, bo trudno żeby nie miały połączenia z główną pulą, ale prawda może być inna bo to tylko moje domysły, a tym bardziej może być inna skoro sam napisałeś, że zaskakująca.

ermijo - 2013-02-11, 13:30

Liczenie powinno się odbywać z co najmniej 3 warunków początkowych. Wybór nicka zależałby od rankingu. Normalnym jest, że nicki czerwone nie będą miały w swoim drzewie przeciwników z rankingiem 1200-1500 i na odwrót. Podobnie z żółtymi.
trampek86 - 2013-02-11, 14:04

Bredzisz, i to nie pierwszy raz, za pierwszym razem bredziłeś, że

ermijo napisał/a:
łatwiej dokładnie policzyć metodą brutal force molestując zakładkę "statystyki" (znając dopuszczalne znaki oraz "długość nicka")


Ale udowodniłem ,że nie, bo zajęłoby to około 87 milionów lat.

Teraz też bredzisz, po 1) nawet nie sprawdziłeś np. choćby 20 losowych redów - jakich mają przeciwników w statystykach, zapewniam cię, że są tam nicki zielone i żółte, oczywiście nie u wszystkich redów, ale wystarczy żeby u jednego na wielu były i to wystarczy żeby połączenie było. po 2) program analizował wszystkie nicki które znalazł po 3) skoro znalazł wszystkie nicki z rankingiem od 1 do 4000 to znaczy, że to o czym piszesz jest zupełnie niepotrzebne i nieprawdziwe.

zukole - 2013-02-11, 14:25

Do tego reda jakoś trzeba dojść. Mając nowy nick, szanse na grę wyłącznie przeciwko 1500+ w początkowym etapie nie są raczej zbyt duże. Dochodzą turnieje (oficjalny, TT czy inne prywatne).
angst - 2013-02-11, 14:27

Ponadto często redy i inne kolory spotykają się w turach oficjalnych, a tam jest inny ranking i nie masz wpływu na dobór rywali. Może teraz ma to mniejsze znaczenie, ale nadal jest aktualne.

Pozdrawiam

Angst

trampek86 - 2013-02-11, 14:40

Zukole napisz jaśniej i bardziej szczegółowo co z tego wynika.
truskawek - 2013-02-11, 14:48

kurde blade. osób w małych grupach może być sporo. Piątek, wieczór, nie ma żadnego fajnego meczu, to zagram sobie w coś na necie.
Google: kółko krzyżyk online
kurnik
a zagram sobie, zakładam nick
zagram 2 gry z jednym typem 1200 (takim jak ja) zagram 2 z innym (też 1200). Typy nie pojawiają się więcej na kurniku. I tworzy się mała grupa. A takie grupy tworzą się ciągle. A ilu "warcabistów" wpadło zagrać 1-2 gry, nie spodobało im się i poszli... 5 tysięcy wydaje się być bardzo niedoszacowane... myślę, że to może być i 30 tysięcy osób w skali pół roku, a w całej histori kurnika nicki z zamkinietych grup idą w setki tysięcy. Warto założyć, że nie wszyscy "łapią bakcyla" i wpadają na kurnik często. Ci co złapali bakcyla prawie na pewno znaleźli się na liście trampka.

trampek86 - 2013-02-11, 14:52

truskawek nie czytasz wystarczająco dokładnie, przecież te 5000-10000 tysięcy odnosiło się do pojedynczej dużej grupy, a nie do wszystkich grup.
zukole - 2013-02-11, 15:51

trampek86 napisał/a:
nie sprawdziłeś np. choćby 20 losowych redów - jakich mają przeciwników w statystykach, zapewniam cię, że są tam nicki zielone i żółte, oczywiście nie u wszystkich redów

trampek86 napisał/a:
Zukole napisz jaśniej i bardziej szczegółowo co z tego wynika.

Wynika tyle co sam już napisałeś. Czerwoni (o ile nie uczestniczą w turniejach, gdzie przeciwnicy są dobierani przez system) grają we własnym gronie, ale zanim do tego reda dojdą to mają kontakt z zielonymi i żółtymi (może i niebieskimi).

trampek86 - 2013-02-11, 16:03

OK już wszystko jasne, nawet wyraziłeś lepiej ode mnie to co ja napisałem.
bad_mojo - 2013-02-12, 04:45

Z tego co sobie przejechałem po liście nicków wynika, że 80% z nich jest w grupie rankingowej 1100-1300. Co z tego wynika? Na razie trudno powiedzieć, najlepiej by było sprawdzić, ile te nicki mają gier w gomoku. Masz takie statystyki trampek? Jak dla mnie, jeżeli większość tych nicków z tego przedziału ma mało gier, to 140 tys jest liczbą mocno niedoszacowaną. Dlaczego?

Dzieląc 140 tys na 180 (dni) otrzymujemy 777. Gdyby to codziennie byli nowi gracze, to tyle dokładnie by ich codziennie wchodziło, nowych, i już więcej żaden z nich by się nie pojawił. Myślę, że po ilości gier, możnaby mniej więcej oszacować, ile jest stałych graczy, a po tym wyliczyć średnio ile dziennie pojawia się nowych graczy. Wtedy można by myślę szacować, jak to 140 tys jest niedoszacowane.

Bo gdyby np to było średnio 500 nowych graczy dziennie, to myślę, że z tego ze 100 mogłoby się do tego zbioru nie łapać, czyli 20%. Wtedy do 140 tys trzeba by to 20% dodać, ale z tych nowych. To by przy moich liczbach dawało 18tys dodatkowych nicków.

500/777x140kx20%=18tys

co do nicków, które w ogóle kiedykolwiek rozegrały choć jedną grę w gomoku, również tych nicków, które wygrasły już, stawiam na jakieś 25 mln :) Nicków, które jeszcze są, a mają choć jedną grę gomoku w statystykach - 3 mln.

Pewnie nikt nie zauważył, a parę dni temu została zakończona 3 miliardowa (3 000 000 000) aukcja Allegro, którą zresztą sam wygrałem :) I niestety nic za to nie dostałem :)

trampek86 - 2013-02-12, 11:04

bad_mojo napisał/a:
Masz takie statystyki trampek?


Nie mam, sczytałem tylko nicki + ranking, oczywiście mógłbym je mieć, ale musiałbym od nowa sczytywać wszystkie nicki a nie chce mi się tym od nowa zajmować.

A co do nowych nicków to dobrze kombinujesz tylko:
1) Gdzie kończy się granica ilości gier do której nick jest nowy?
2) Skąd wiesz, że akurat 100 z 500 się nie zaliczy?

bad_mojo napisał/a:
Pewnie nikt nie zauważył, a parę dni temu została zakończona 3 miliardowa (3 000 000 000) aukcja Allegro, którą zresztą sam wygrałem :) I niestety nic za to nie dostałem :)


Niedopuszczalne traktowanie klienta, ja bym się kłócił i żądał jakiegoś prezentu, założył wątek na forum z petycją o przyznanie prezentu i patrzył jak ludzie piszą, że należy ci się jakiś prezent i, że to skandal, przynajmniej patrząc od strony traktowania klienta (bo od prawnej to ci się nie należy). Duża liczba zebranych głosów w petycji mogłaby spowodować, że w końcu Allegro by uległo i odpaliło ci coś extra, choć znając Allegro to będzie to trudne bo oni mają klienta wiadomo gdzie.

zukole - 2013-02-12, 13:44

Ta aukcja znowu dotyczyła kurnika? Jeśli tak, to komuś się musi strasznie nudzić :)
bad_mojo - 2013-02-12, 19:41

Nie, a jakaś dotyczyła Kurnika wcześniej? :) Na tej były jakieś znaczki od Rosjanina, dogadałem się z nim, żeby mi tego nie wysyłał, bo po co mi? :)

http://allegro.pl/show_item.php?item=3000000000

Chaosu - 2013-02-13, 04:11

. . .Nie znasz historii aukcji kurnika na której osiągnięto maksymalną możliwą kwotę licytacji? Pisano nawet o tym w gazetach. Nawet wygrywał ją jeden z użytkowników tego forum zanim MAF odwołał wszystkie oferty.
bad_mojo - 2013-02-13, 17:56

to pamiętam, myślałem, że jakieś równe liczby też obsadzali w jakiś sposób ludzie z Kurnika :) to zdaje się Ty wygrywałeś wtedy tę aukcję ;)
bad_mojo - 2013-02-14, 08:09

Sorry za brak odpowiedzi. Napisze z komorki, wiec bez polskich znakow i niechlujnie, mam nadzieje, ze rozczytasz ;)

Pierwszy punkt to dobre pytanie, mysle ze nicki jednorazowe koncza sie na okolo 20 grach, ale zeby to dokladniej stwierdzic, trzebaby pobawic sie statystyka, mediana np.

Punkt drugi - dlaczego akurat 100 z 500? Bo to 20%, jak nie wiem jak szacowac, szacuje zasada Pareto. Sprawdza sie w 80% przypadkow :D

Pozdro600

zukole - 2015-01-04, 14:02

Ma ktoś na dysku (i mógłby wrzucić) listę przygotowaną przez trampka?
bbj - 2015-01-04, 15:32

Załącznik.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group