Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

Strona Internetowa Stowarzyszenia - Nowa strona stowarzyszenia

soul_reaper - 2006-10-25, 10:00
Temat postu: Nowa strona stowarzyszenia
Nowa strona jest w trakcie tworzenia, w ziwazku z tym chcialem wystosowac prosbe do braci gomokowej o pomoc :)

Potrzebne sa:
1. artykuly:
a). historia gomoku w polsce
b). krotkie charakterystyki popularnych otwarc
c). opis technik przydatnych w grze (vct, vcf, ciecie, ruch pozycyjny, przygotowanie do vcf/vct)
d). opis ostatniego turnieju (poprzednich tez moze byc)
e). krotkie opisy (spis funkcji, charakterystyki atmosfery, itp.) serwerow do gry
2. partie
a). przyklady ciekawych vct, vcf, ciec (nie musza byc skomplikowane, wazne zeby byly jedynym wyjsciem z sytuacji - przypadek vcf i ciecia, lub w przypadku vct byly naprosza droga do zwyciestwa i nie posiadaly obrony)
b). zapisy partii z turniejow w realu (glownie chodzi mi o MP w Krakowie i Warszawie oraz MMP Renju w W-wie)

Licze ze nie bede musial wszystkiego robic sam ;-) Zainteresowni proszeni sa o kontakt mailowy edgecrusher(at)op.pl

Pozdrawiam Soul

vilumisiek - 2006-10-25, 16:42

Proponuję stworzyć też poczet członków PSGRiP (o którym była mowa) . Sam wyślę dokładne dane w niedziele i stworzę szablon do wypełniania. Sam ocenisz czy będzie ok.
adik - 2006-10-27, 01:05

Zrobcie wywiad ze mna. Albo z kims troche mniej fajnym, obojetnie. W ogole sa tam jeszcze ludzie nieznani szerzej temu mniej waznemu gronu graczy? Kiedys, jak sie udalo namowic Kvassa na pogawedke oficjalna to byl w ogole hit hitow strony. Moze tez sprobujcie zamiast jakis pierdol o historii?
ermijo - 2006-10-27, 16:20

Wywiady to nie jest glupia rzecz. Mozna by umieszczac je w profilu osób, czlonków stowarzyszenia lub po prostu innych, znanych graczy z kurnika oraz z zagranicy. Takie wywiady pozwolily by poznac odwiedzajacym strone Stowarzyszenia kolegów z kurnika od wielu stron, nie tylko od strony gomoku, ale innych zainteresować itp...
Ece - 2006-10-28, 16:24

adik napisał/a:
Widze, ze macie juz specjaliste od promocji.
Zgłoś się. Nowy zarząd bardzo chętnie przyjmie każdą pomoc. Piszę to bez żadnych złośliwości.
adik - 2006-10-29, 22:46

Na pewno? Zbyt duzy nacisk kladziesz na slowo "nowy" chyba.
Ece - 2006-11-28, 00:56

Obecnie mamy na stronie uproszczone reguły gier, a może warto by chociaż pod nimi dodać np. oryginalną i przetłumaczoną wersję RIF Rules?

Swoją drogą jestem ciekaw, jak to jest z oficjalnymi zasadami Gomoku i Pente.

alicecooper - 2006-12-11, 00:27

10.12.2006

oficjalne wyniki turnieju na stronie


ps. wkrótce fotki z turnieju

ermijo - 2006-12-12, 22:20
Temat postu: Problemy gomoku
Oto pytania i sugestie bez odpowiedzi. Zachęcam do odpowiedzi na nie w temacie Artykuł Gomoku. Maretiały, które mogły by przy tej okazji powstać - przydadzą się m. in. na NOWĄ stronę główną PSGRiP.

1.) Czy istnieje matematyczny opis, model gry gomoku ? Czy udowodniono pewien stopień wyró

wnania tej gry(np. zależność między postawionym otwarciem swap a ilością ruchów na najkró

tsze pewne zwycięstwo) ? Próba zbudowania modelu opisującego algorytm znajdowania

optymalnego lub przybliżonego rozwiazania w gomoku.

2.) Ile można postawić otwarć na planszy 15x15 (nie licząc "prostych" sw) ? Co wynika z

ograniczonej ilości otwarć oraz wpływ wielkości planszy na poszczególne klasy otwarć.

3.) Spotyka się 3 mistrzów świata: w renju, gomoku i pente. Kto ma największe szanse w

gomoku, jeśli postawiony zostanie "krótki "open w rogu ? Temat filozoficzny :)

4.) Czy istnieją otwarcia, które przy optymalnej (w sensie teoretycznego rozwiązania) grze

dają remis poprzez zapełnienie planszy 15x15 ? Udowodnić bądź wykluczyć tę tezę na podstawie

dowodu empirycznego i/lub matematycznego.

5.) Czym się różni taktyka defensywna od ofensywnej ?

6.) Ile ruchów jest w stanie przewidzieć człowiek ? Czy czas gry w gomoku ma się liniowo do

poziomu umiejętności - próba oszacowania tej funkcji.

7.) Człowiek kontra komputer

8.) Podobieństwo gomoku do innych gier(renju, pente, Go, szachy, warcaby)

9.) Prawdopodobieństwo znalezienia sure win dla gracza nie umiejącego grać w gomoku w zależ

ności od otwarcia (lub typu otwarć).

10.) Swap2 - problem z wyrównywaniem otwarć.

11.) Banda i róg - przeszkoda czy ułatwienie

12.) Minimalny rozmiar planszy, przy którym najbardziej wyrównane otwarcie(najwięcej ruchów

do wykonania przy założeniu optymalnych sekwencji) zostaje rozwiązane (ktoś postawi piątkę).
Pytanie pomocnicze - jaki to open


13.) Próby nowych zasad otwarć oraz nowych ograniczeń w celu wyrównania gomoku. Dotyczy

metody rozpoczynania gry - nowa zasada początkowej fazy gry.

14.) Statystyka otwarć, statystyka położenia wygrywającej piątki na planszy.

15.) Overline - stracony ruch ale nie zawsze stracona wygrana ? - przykłady

16.) Model siły gracza(różne zależności wspólnie powiązane: czasu, ilości ruchów i inne).

Talent contra ambicja.

17.) Pomijanie optymalnej gry dla efektownego zwycięstwa (czyli jak rzeźbić w gomoku to co

najpiękniejsze)

18.) Translacje otwarć - wpływ przesunięcia otwarcia o dany wektor na stopień przewagi

koloru.

19.) Kultura gry - stereotypy zachowań (czego nie można robić przy gobanie, gra fair i

zachowania naganne)

20.) Vcf - definicje, przykłady, konstruowanie problemów z vcf

21.) Vct - - ' ' ' -

22.) Implementacja zasad gomoku swap (z tablicą otwarć, z której optymalne ruchy są zadawane

by przyspieszyć obliczenia) na platformie software`owej (programowanie na PC za pomocą

dowolnego języka - podać, który byłby najlepszy dla gomoku) lub hardware`owej (elektroniczne

układy FPGA, przetwarzanie potokowe(równoległe) danych z zastosowaniem operacji na bramkach

logicznych i mostów)
Złożoność obliczeniowa. Metody przybliżeń rozwiązań gomoku - algorytmy genetyczne, sieci

neuronowe, alfa-beta z obcięciami. Inne ?

23.) Prównanie popularnych programów do Gomoku, Renju i Pente.

24.) Serwery do gry w gomoku - oszacowanie poziomu gry graczy, kultury, przyjaznego

interfejsu i opcji totyczących gomoku.

25.) Znane i cenione postaci światka gomoku w Polsce, Europie i na świecie.

26.) Turnieje - punktacja, zasady, czasy gry, przyszłość ogranizacyjna Mistrzopstw Świata w

gomoku.

angst - 2006-12-12, 23:07

27. Ermijo - bohater tragiczny, czy może heros świata czarno-białych kamieni? :)

Stary, naprawdę mi zaimponowałeś :D

Pozdrawiam

Angst

P.S. Postuluję, aby przynajmniej jeden z zaproponowanych przez Ermijo tematów był obowiązkowy na maturze z polskiego/matematyki (niepotrzebne skreślić).

alicecooper - 2009-01-06, 22:57

ja bardzo chętnie podzielę się "zaszczytem" prowadzenia strony (czytaj: pracą :) )
może przejść na joomle i ermijo by był współadminem i prowadził te działy które chce?
(a może ktoś jeszcze by sie skusił ?)

szczerze mówiąc jakoś wiki mi nie przypadła do gustu jako strona stowarzyszenia
lone pisał ze w wiki ludzie by sobie pisali tematy
ale naprawdę nie widzę tych tłumów co by pisały
jak ktoś by napisał raz na rok coś nowego to równie dobrze może podrzucić tekst teraz i zamieścimy

a jakie jest wasze zdanie? (chyba to właściwy temat nie będę zaczynał nowego)

lonewolf - 2009-01-06, 23:22

alicecooper napisał/a:
szczerze mówiąc jakoś wiki mi nie przypadła do gustu jako strona stowarzyszenia

Nie jako strona, tylko podstrona, a poza tym ty masz dziwne gusta. ;-)

alicecooper napisał/a:
lone pisał ze w wiki ludzie by sobie pisali tematy
ale naprawdę nie widzę tych tłumów co by pisały

Bo wiem, że by pisali. Nie widzisz tłumów, bo nie piszą. Trzeba dać im szansę.

alicecooper napisał/a:
jak ktoś by napisał raz na rok coś nowego to równie dobrze może podrzucić tekst teraz i zamieścimy

Już to widzę, jak ty coś zamieszczasz, już słyszeliśmy jaki jesteś przeciążony pracą. Jak się ktoś ma o coś prosić, szczególnie ciebie, to najprawdopodobniej nie będzie się nikomu chciało walczyć z oporem materii. A jeśli każdy będzie mógł to robić na własną rękę edytując stronki na wiki, to z czasem będą efekty. I nie chodzi o napisanie od razu gotowych, zamkniętych artykułów, ale o ich tworzenie, rozwijanie i aktualizowanie, to jest inna filozofia i moim zdaniem lepsza w tym wypadku.

Karol G. - 2009-01-06, 23:52

Mi bardziej podoba się pójście w kierunku wikipedii. Mógłbym raz na jakiś czas coś napisać, a jak ponadto mogłoby to podlegać edycji innych tym lepiej - wtedy można byłoby pójść bardziej w analizy gier a tym samym przyczynić się do lepszego rozpracowania takich gier jak Pente czy Connect6 (no chyba, że lepiej jak jest takie "nieodkryte", w końcu w Pente element zaskoczenia ma duże znaczenie).

Tylko przydałby się też jakiś korektor - biorąc za przykład posty co niektórych osób to powinny one mieć bana na pisanie.

Jeżeli takie coś by powstało i warunkiem koniecznym do edycji byłoby członkostwo to może i bym się skusił...

-Karol

alicecooper - 2009-01-07, 00:18

hmm akurat moje gusta nie grają tu roli (a raczej jako pojedynczy głos)
bo staram się kierować tym co dobre dla stowarzyszenia
i jak jeszcze paru chętnych napisze ze chce wiki i kto wie może coś napisze to myślę że da się zrobić
lonewolf napisał/a:
Bo wiem, że by pisali. Nie widzisz tłumów, bo nie piszą. Trzeba dać im szansę.

no ja patrze na forum, tu każdy może też pisać jak w wiki i wyniki mnie nie przekonują:) ale skoro wiesz:)

s3v3n - 2009-01-07, 01:03

Może zanim się zada ludziom pytanie, wypadałoby wyjaśnić o co w ogóle chodzi, bo możliwe, że większość się nie orientuje. Joomla to jeden z tzw. CMS-ów, czyli systemów zarządzania treścią stron www (http://pl.wikipedia.org/w...e%C5%9Bci%C4%85 ). Z kolei pojęcie Wikipedii nie jest nikomu chyba obce, stykamy się z tym na codzień, wersja do wykorzystania prywatnego nosi nazwę MediaWiki (http://www.mediawiki.org/wiki/MediaWiki/pl ). Można przyjąć, że MediaWiki jest też odmianą CMS-a, tylko że wyspecjalizowanego w kierunku gromadzenia danych encyklopedycznych i w mojej ocenie znacząco różnego od innych dostępnych systemów zarządzania treścią.

Pisaliśmy z Lonem, że Wiki poświęcona Gomoku/Renju/Pente/Stowarzyszeniu itd nie musiałaby wcale zastąpić obecnej strony, ale byłaby jej ważną częścią, zbiorem wiedzy członków PSGRiP na te tematy w formie encyklopedii.

Tak więc, wbrew temu, co Alice tu napisał, Wiki nie jest alternatywą dla Joomli!!

Dlaczego uważam, że lepiej gromadzić takie rzeczy w Wiki (encyklopedii), a nie na "normalnej" stronie www (działającej choćby na Joomli) - przede wszystkim wygoda twórców (autorów treści) i związany z tym proces rozwijania się kolejnych podstron:

Ktoś wymyśla hasło, które chciałby uzupełnić, dajmy na to: "s3v3n" (:P) - dodaje i dopisuje. Później, wpadnie takie hasło w oczy np Lone'owi, który uzna, że jak jest coś o mnie, to on napisze i o sobie i czyni to w takiej formie, jak mu pasuje (wspomni np, że wygrał kiedyś w Eurolidze z Jokingiem, a poza tym nie lubi pić wódki - czy cokolwiek innego o sobie). Później pojawi się kilka kolejnych wpisów poświęconychy osobom i już można tworzyć kategorię "gracze" (choćby i z 5 hasłami) i ją ujednolicać, oddzielić zainteresowania np od listy znanych nicków. Potem stronę otworzy, powiedzmy Zukole i uzna, że mógłby dopisać ile każdy z tych graczy, co są tam już w naszym Wiki, wygrał OF-ów na Kurniku i w ten sposób rozwinie te hasła, a może i doda kolejne nicki które zawierałyby tylko taką statystyczną informację, a które ktoś później rozbuduje. I tak się to będzie kręcić i rozwijać.

Jak to wygląda obecnie (i tak samo będzie wyglądać na Joomli):

Od 4 lat nie możemy stworzyć listy graczy, bo ciągle okazuje się, że kogoś brakuje albo, że nie wiadomo jakie tam zawrzeć informacje, nie wiemy, czy każdy by pisał coś o sobie, czy też napisze to jedna osoba itp problemy. A umieszczenie na stronie wybrakowanej lub niepełnej listy jest po prostu niepoważne, bo trudno by to wtedy nazwać "bazą graczy".

(czepliwych informuję, że Z TYMI GRACZAMI TO OCZYWISCIE TYLKO PRZYKŁAD i chodzi mi o pokazanie systemu tworzenia stron w jednym i drugim przypadku)

Reasumując: w Wiki wychodzimy od pojedynczych haseł, które następnie, w miarę zwiększania się ich liczby, grupujemy w konkretniejsze kategorie i ujednolicamy
w obecnej formie strony najpierw musielibyśmy dysponować pełną (albo chociaż dalece zadowalającą) treścią działu, który chcemy zamieścić, a dopiero potem ją upubliczniać.

Inny przykład: w zeszłym roku odbył się duży, bardzo silnie obsadzony turniej Pente na BK (konkretnie turniej aaru). Uważam, że dla potomności warto byłoby zawrzeć dwa słowa informacji, że coś takiego miało miejsce, kto wygrał, link do statystyk itd. Żeby coś takiego wrzucić na stronę, trzeba by tworzyć odrębny dział, powiedzmy "Międzynarodowe Rozgrywki w Pente na BK" - trochę bezsensu, zwłaszcza, że chciałem zawrzeć tam informacje tylko o jednym wydarzeniu. Z kolei na Wiki założyłbym po prostu nowy artykuł pt przykładowo "Turniej aaru 2007", potem kogoś (może mnie znowu) naszłaby ochota do dopisania paru słów o corocznych turniejach BRF-a i po wzmiankowaniu np zeszłorocznego i tegorocznego już możnaby tworzyć kategorię "Miedzynarodowe rozgrywki Pente". Z tymże informacje o turnieju aaru nie czekałaby w nieskonczoność, aż ktoś rozwinie ten temat bardziej, ale już od dawna byłyby dostępne w naszej Wiki.

Wiem, że strasznie się rozpisuję, ale po prostu chciałem w miarę wyjaśnić podstawowe zalety takiej Wiki. A strona niech sobie działa, nawet na tej Joomli będzie ją wygodniej edytować, ale niech na niej będą np zdjęcia z turniejów, czy dział download albo rankingi z prawdziwego zdarzenia, a pozostałe informacje myślę, że stopniowo by przenikały do Wiki.

Aha jeszcze w kwestii korekty poruszonej przez Profita - uważam, że możliwość tworzenia nowych artykułów powinien mieć każdy członek stowarzyszenia, a po prostu dwie-trzy osoby przeglądałyby je potem pod kątem błędów gramatycznych, ortograficznych, interpunkcyjnych czy składniowych. Natomiast oczywiście inną kwestią są błędy merytoryczne, tu trzebaby znaleźć inne rozwiązanie, może po prostu dyskusję pod artykułem lub na forum. Zakładam też, że żaden członek stowarzyszenia nie będzie robil wiochy i specjalnie pisał bzdur.

angst - 2009-01-07, 09:53

Dzięki S3v3n za precyzjne wyjaśnienie różnic, bo dla amatora jak ja, nieco to rozjaśniło sprawę :)

Mam w tym momencie (może później jeszcze coś mi przyjdzie do głowy) jedno pytanie-wątpliwość. Kiedy powstanie już kilka artykułów w danym "dziale", np. turniej Aaru i turniej Vilumiśka, to kto założy ten dział (np. "Turnieje Pente on-line")? Czy robi to dowolna osoba?
Obawiam się tu sytuacji, kiedy ktoś założy dany dział, a inna osoba uzna, że pasuje to bardziej w innym miejscu lub nazwa jest zła, co chyba mogłoby prowadzić do chaosu. Jak rozwiązana jest ta kwestia?

Pozdrawiam

Angst

Chaosu - 2009-01-07, 11:32

. . .Dyskusje, tak się rozwiązuje wszystkie kwestie. Zwykła wikipedia unika głosowań ale ja osobiście wolałbym w naszym przypadku dać sobie więcej luzu w tym zakresie (i w zakresie nie encyklopedyczności) żeby uniknąć tego pedalstwa z oficjalnej wiki... poza tym pomysł dobry.

. . .Kategorie zakłada również dowolna osoba, a na dodatek może być ich kilka. W tym wypadku np. 'Turnieje pente online' i 'Międzynarodowne turnieje pente online' albo 'Turnieje online z nagrodami' (Brfa), ale i 'Turnieje Brfa w pente' chyba by mogło być.

s3v3n - 2009-01-07, 12:20

Tworzenie kategorii możemy zostawić albo dowolnemu użytkownikowi (i wtedy ewentualne różnice zdań rozstrzygać dyskusją lub głosowaniem) albo wybrać grupę kilku osób, które nie ingerując zasadniczo w treści artykułów, trzymałyby pieczę "redaktorską" nad całością. Pierwsze rozwiązanie, jak napisał Chaosu, jest stosowane na Wikipedii, natomiast myśle że w naszym gronie równie dobrze a może nawet lepiej sprawdziłaby się druga opcja.
ermijo - 2009-01-07, 15:51

Chciałem teraz zaprezentować swoją opinię na temat projektu wiki. Im więcej odnośników na danej stronie tym łatwiej się w niej gubię, muszę później wielokrotnie cofać, szukać tego co chcę znaleźć. Załóżmy że najpierw powstanie hasło "gomoku" w nim pojawi się hasło kurnik a w nim hasło zukole. Jak dla mnie to prowadzi do niezłego bałaganu - bo szukamy licząc na to, że pojawi się jakieś poszukiwana fraza lecz wcale nie mamy takiej gwarancji. Poza tym napotykamy na szereg różnych haseł po drodze i teraz pytanie klikać na nie(otwierając w nowej zakładce lub oknie) i rezygnować z dalszej części lektury czy może najpierw przeczytać a później cofać się do odnośnika ? Popadnę w tedy w błędne koło i w końcu nigdy nie skończę czytać, nie będę wiedział gdzie jest początek szukanej przeze mnie informacji a gdzie jej koniec. Ujemną stroną wiki jest to, że większość haseł napotykamy właśnie w tekście, rzadziej już efekt daje metoda "wyszukaj" bo jeszcze nie wiemy jaką frazę mamy tam wpisać. Dla laika może nastręczyć to problemów lub/i frustracji.
Oczywiście jak się pojawi Wiki/gomoku to niech będzie - lepiej żeby coś było niż nie, ale na pewno nie będę zaangażowany jakoś specjalnie w czytanie jej i redagowanie.

Dlatego też wolę bardziej uporządkowany sposób prezentacji treści, staram się tak czynić na mojej stronce o gomoku (np. zawsze mieć pod ręką z lewej strony menu główne i w nim się poruszać).

Odnoście nowej strony:
Jeśli była by w Joomla, chętnie pomogę w redagowaniu treści choć ni wiem czy wszystkim przypadnie do gustu mój bardzo wylewny styl, specyficzne słownictwo i długie artykuły. Dlatego też bez presji tworzę własną stronę, na której jestem dla siebie "sam sterem żeglarzem, okrętem" i nikt mi nie pisze że to źle a tamto nie dobrze. Nie znaczy to, że jestem obcy poddawaniu się krytyce.

Wiem, że istnieje coś takiego jak DOCMAN - moduł do Joomla pozwalający na możliwość edycji wybranych treści/sekcji/kategorii przez dowolnie zdefiniowanego użytkownika(zainstalowałem ale nie miałem czasu bardziej się z tym zaznajomić).

Strony w Joomla są specyficzne, niektóre elementy są "sztywne" i nie wszystkim wizualnie się może to podobać - mi to jednak wystarcza bo lubię prostotę w każdej postaci.
Ostrzegam - być może wielu osób nie muszę bo zdają sobie z tego sprawę - że tworzenie nowej strony Stowarzyszenia od podstaw będzie długotrwałe i wymagające równie długotrwałej motywacji do pracy. Wciąż się zastanawiam, czy brać odpowiedzialność za tworzenie nowej strony, czy jedynie ograniczyć ją w wymiarze "tylko pisania artykułów, dodawania sylwetek graczy i innych".
Wkrótce dam znać.
Pozdrawiam...
Ermijo

Johanka_z_arcu - 2009-01-07, 18:36

Mi się pomysł sevena podoba.
Struktura Wiki jest bardzo fajna, pomaga dzięki linkom samemu odkrywać coraz to nowe informacje - nie widzę tu Ermijo żadnego chaosu (pozdro Filip) czy możliwości zagubienia - otwieram odnośniki w nowych kartach i do nich wracam po przeczytaniu głównego artykułu.
To świetna zabawa. Może to kwestia gustu.

Mogę być redaktorem od polszczyzny.

ermijo - 2009-01-07, 18:48

I co później... dojdziemy, że co piąte słowo będzie linkiem do innego artykułu:) Ja bym się w tym pogubił, no cóż może mam specyficzną ułomność...
nie znaczy to, że jestem przeciwnikiem pomysłu Seven`a tylko wolałbym najpierw widzieć to w praktyce

Muchal - 2009-01-07, 19:14

Nie wiem czy ma jakieś znaczenie moje skromne zdanie, ale mnie też najbardziej przekonał s3v3n. Często chciałbym coś napisać, przyczynić sie do rozwoju gomoku, a wydaje mi sie troche bezsensowne każdy pomysł co chwile wysyłać do Alice'a albo Ermijo. MediaWiki jest najlepszym rozwiązaniem według mnie...

może ankieta?

pozdro

ermijo - 2009-01-07, 20:01

Ale przecież ta masę artykułów i tak musi ktoś nadzorować i sprawdzać jej merytoryczną i stylistyczną treść. A ciężko kogoś poprawiać - to trudniejsze niż samodzielne pisanie tekstów. Jak będzie głosowanie/ankieta to będę za opcją Joomla+ możliwość edycji/tworzenia artykułów poprzez sprawdzoną i ograniczona grupę ludzi. Do tej pory na palcach można policzyć, ile osób się wykazało chęcią wdrożoną w czyn dzielenia się doświadczeniami gomoku choćby na tym forum, co nie znaczy że nie wierzę w Wasz zapał i realizację dobrej woli.
lonewolf - 2009-01-07, 23:45

Proponuję nie robić żadnej ankiety, tylko po prostu postawić to wiki i zobaczyć czy się sprawdzi. Instalacja jest banalnie prosta, co własnoręcznie sprawdził już u siebie 7. Stowarzyszenie jest małe, ale bezwładność decyzyjną ma momentami porażającą.
Karol G. - 2009-01-07, 23:53

Według mnie struktura Wiki ma w tym sensie przewagę nad stroną autorską, że każdy umie się po niej poruszać i z łatwością znajdzie interesujące go informacje (albo dowie się, że nie są jeszcze opracowane) i linki do innych jakoś związanych. Prawie każdy miał z Wikipedią do czynienia a w autorskich stronach często łatwo się zgubić lub po prostu nie dotrzeć do informacji ze względu na niekomunikatywność.

-Karol

vilumisiek - 2009-01-08, 02:22

Wbijmy się od razu na nonsopedię np - http://nonsensopedia.wikia.com :wink:
s3v3n - 2009-01-08, 14:01

Trudno, Ermijo, mi dyskutować z Twoimi postami, bo to są Twoje prywatne spostrzeżenia na temat korzystania (a nie tworzenia) z artykułów w systemie Wiki. Każdy ma swoje gusta i nie będę Cię przecież na siłę do tego przekonywał, ja przedstawiłem plusy Wiki dla twórców,a ty swoje zdanie z punktu widzenia użytkownika i mam wrażenie, że trochę się rozmijamy...

ermijo napisał/a:
Ale przecież ta masę artykułów i tak musi ktoś nadzorować i sprawdzać jej merytoryczną i stylistyczną treść. A ciężko kogoś poprawiać - to trudniejsze niż samodzielne pisanie tekstów.


Nadzorować i sprawdzać treść merytorycznie trzeba by też i na normalnej stronie, więc w mojej ocenie to nie jest żaden argument przeciw Wiki :)
Bądźmy też realistami, nie będzie wcale "masy artykułów", będą się pojawiać stopniowo i wierz mi, że nie mam na dysku już gotowych 200 haseł, które tylko czekają na wrzucenie. Nie jest żadnym problemem przejrzeć dziennie 10 nowych artykułów pod kątem błedów stylistycznych, a wątpię, żeby pojawiało się ich więcej i żebyśmy nie mogli tego ogarnąć. W kwestii błędów merytorycznych to będziemy je przedyskutowywać na forum, podejrzewam, że nietrudno będzie je wychwycić i naprostować, a prawdziwych kontrowersji i dwóch skrajnie różnych punktów widzenia na jakieś zagadnienie, szczerze mówiąc, nie spodziewam się (chyba, że wokół jakiś teorii nt sure winów itp, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wtedy przedstawić zagadnienie od razu z kilku perspektyw).

ermijo napisał/a:
Do tej pory na palcach można policzyć, ile osób się wykazało chęcią wdrożoną w czyn dzielenia się doświadczeniami gomoku choćby na tym forum, co nie znaczy że nie wierzę w Wasz zapał i realizację dobrej woli.


Na forum nie ma za bardzo warunków do dzielenia się swoją wiedzą, mam np. założyć temat pt "VCF"? Większość z nas przecież wie co to jest. A w takim Wiki hasło o VCFie będzie jak najbardziej miało rację bytu. Przecież nie pisalibyśmy tego Wiki tylko dla siebie, ale też dla ludzi spoza naszego stowarzyszenia, tych "zielonych" z kurnika, o których aktywizacji tyle się mówi, a którzy może właśnie tą drogą mogliby odkryć trochę gomoku na wyższym poziomie, nie mówiąc już o innych grach.

alicecooper - 2009-01-08, 17:00

przekonaliście mnie i jestem za
myślę że jako dział strony taka wiki będzie ok i postaram się zainstalować jak najszybciej :)
może pod nazwą "artykuły"?
a może macie inna propozycję na nazwę?

lonewolf napisał/a:
ale bezwładność decyzyjną ma momentami porażającą.

którymi momentami :) ?
temat wznowiony 2 dni temu i już jest decyzja więc bez lonewolfowania lone :P

PS seven nie poznaję Cię, ktoś za ciebie pisze takie długie posty? :P

ermijo - 2009-01-08, 18:20

T
alicecooper napisał/a:
może pod nazwą "artykuły"?

Podoba mi się hasło Vilumiśka "przez graczy dla graczy"
albo proponuję własne "Encyklopedia gomoku"

Seven też mnie pomału zaczyna przekonywać, Wiki jako dodatek do strony - niech będzie !

lonewolf - 2009-01-08, 19:02

alicecooper napisał/a:
lonewolf napisał/a:
ale bezwładność decyzyjną ma momentami porażającą.

którymi momentami :) ?
temat wznowiony 2 dni temu i już jest decyzja więc bez lonewolfowania lone :P

Wyrabiasz się. :]

s3v3n - 2009-01-08, 19:51

Nie, Alice, ja generalnie dużo piszę, tylko na tym forum rzadko jest o czym się rozpisywać (bo przecież nie w hyde parku:P). Co do nazwy to "encyklopedia gomoku" byłaby spoko, ale to przecież nie będzie tylko o gomoku, ale o trzech grach, więc może po prostu "encyklopedia" albo "wiki"? Sam nie wiem, może ktoś zaporponuje jakieś ciekawe hasło:P
Muchal - 2009-01-08, 20:33

Encyklopedia Gomoku, Renju i Pente :)
Encyklopedia PSGRiP
Gomoku, Renju i Pente Wiki

takie przykłady...

ermijo - 2009-01-09, 08:07

Już nie mogę się doczekać kompententnych artykułów o pente:)
s3v3n - 2009-01-20, 14:24

moze alice zamiast sie zajmowac bzdurnymi manipulacjami (ciekawe ze nie zacytowales wczesniejszego akapitu, gdzie jest wyjasnione, czemu tk zakwestionowal konstytucyjnosc ustawy, a i ten przytoczony jest jakis dziwnie obciety:) ), to moze bys postawil ta wiki - mowiles mi , ze zrobisz to w poprzedni likend .
s3v3n - 2009-01-20, 16:14

sorry ze tak kontynuuje oftop, ale napisales mi na gadu 8 stycznia o 17.10, ze w likend bedziesz ogladal i postawisz wiki. przez grzecznosc nie przytaczam naszej prywatnej rozmowy, no ale mijaja juz prawie dwa tygodnie odkad sie odbyla i generalnie chcialem przypomniec o tej sprawie (bo pewnie wiekszosc forumowiczow mysli, ze zostalo to kompletnie olane).
alicecooper - 2009-01-20, 16:28

ja przytoczę co napisałem:
Cytat:
w weekend postaram sie zajrzeć i postawić

postaram a postawię to dwie różne sprawy, okazało się że tamten weekend miałem zajęty, ten zresztą też ;/

ps proszę admina o przeniesienie tych offów do właściwej dyskusji

s3v3n - 2009-01-20, 16:37

tak bylo. niemniej jednak czas leci, temat przysycha, a twoje starania w tej kwestii pozostaja okryte tajemnica nie tyko przede mna, ale i chyba przed wszystkimi zainteresowanymi...przypomne sie za nastepne poltora tygodnia.
alicecooper - 2009-01-20, 17:05

sprawa nie jest prosta o tyle że na gomoku.pl jest php 4
my nie mamy fizycznie dostępu żeby sobie zainstalować 5
a panowie z serwisu wcale się do tego nie palą ;/

wybór jest taki:
1) zainstalować wersje media wiki na php4 (i potem same problemy)
2) znaleźć free hosta sensownego

aha żeby nie było że tylko myślę to przetestowałem już 4 free hosty ale to nie to ;/

ermijo - 2009-01-20, 22:36

Uważam, że oficjalna projekty Stowarzyszenia nie powinny dotyczyć free hostingu. Cóż trzeba będzie poczekać aż panowie się zapalą.
Chaosu - 2009-01-21, 03:17

. . .Jakby nie patrzeć teraz też korzystamy z darmowego hostingu.
jopq - 2009-01-21, 10:49

to może jakaś składka? serwery php5 należą do tanich, więc nie wiem w czym problem
s3v3n - 2009-01-21, 11:06

alice znalazl jakis darmowy hosting z przyzwoitymi parametrami, ewentualnie jest jeszcze mozliwosc postawienia tego na moim serwerze, w sumie bez wiekszej chyba roznicy
alicecooper - 2009-01-22, 02:01

Chaosu napisał/a:
. . .Jakby nie patrzeć teraz też korzystamy z darmowego hostingu.

stowarzyszenie płaci za domenę wraz z hostem
s3v3n napisał/a:
alice znalazl jakis darmowy hosting z przyzwoitymi parametrami

po przetestowaniu ostatnio 7 tego typu miejsc wybrałem http://byethost.com/
i aż jestem zadziwiony jak dobry jest to host:)
wczoraj testowałem tam mediawik
pewnie dziś czy jutro premiera na naszej stronie

Chaosu - 2009-01-22, 02:34

. . .To przepraszam, myślałem że to Ece załatwiał po znajomości ale albo zupełnie się pomyliłem, albo to dotyczyło tylko zniżek albo te czasy już minęły : )
ermijo - 2009-10-15, 15:06

Ja widzę, że już pliki instalacyjne Joomli są na serwerze :) :) :)
Tak sobie po prostu trafiłem na link.

alicecooper - 2009-10-21, 17:34

Zapraszam do odwiedzenia nowej strony stowarzyszenia

dziś zdecydowałem się na przekierowanie strony na nowy serwer
mimo że nie wszystko jest jeszcze przeniesione to lepiej będzie rozwijać już nową
(prace trwały od jakiegoś czasu i sporo już jest)

jest ona oparta o cms joomla 1.5
główna zaleta - możliwość pisania przez wszystkich uprawnionych i to pisania bezpośrednio na stronie WWW
główna wada - wolniejsze działanie jako ze jest to baza danych

w związku z tym proszę wszystkich członków stowarzyszenia o rejestrację (wtedy zostaną nadane uprawnienia do pisania)

przy okazji apel:
w joomla można prawie dowolnie zmieniać wygląd za pomocą szablonów
na razie jest szablon podstawowy ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby był inny

proszę o wpisanie w google "joomla 1.5 template", wyszukanie fajnego szablonu i wpisanie tu swojej propozycji na wygląd strony :)
oczywiście ten "naj" zostanie zastosowany

no i proszę o uwagi i komentarze jeśli zauważycie jakiś błąd

ermijo - 2009-10-22, 12:36

Myślę, że należy samemu skomponować, żeby było o tematyce gomoku - dlatego już teraz proszę chętnych do współpracy, kto może zaprojektować zdjęcie kamieni albo znaleźć w internecie jakiś ciekawy obrazek. Przydałoby się również logo - oryginalny format, bo ściągnąłem ze starej strony już wyskalowany.

Jest narzędzie do projektowania szablonów, w tym również szablonów Joomla - darmowa wersja demo programu Artisteer 2.0 dostępna jest na stronie (google).

Tak na prędkiego zaprojektowałem coś żeby sprawdzić możliwości programu - całkiem wystarczy na nasze potrzeby.

Żeby zobaczyć = link poniżej:
http://www.megaupload.com/?d=H7R4NKCS


Próbkę należy pobrać - załączam archiwum rar, rozpakować i odpalić page.
Jesli komuś się chce może projektowac i wrzucać tutaj swoje pomysły. Jeśli zaakceptujemy taki pomysł, poprosi się o źródło szablonu i zainstaluje na nowej stronce.

P.S. W wersji demo pojawiają się malutkie napisiki trial. trial,trial, przy pełnej wersji oczywiście ich nie ma.

P.S. Fajnie by było działać od rozpoczęcia sezonu euroligi, ja mógłbym komentowac mecze.

Rzeczywiście koszmarnie wolno działa - miejmy nadzieję, że jak przenie sie się na polski serwer będzie lepiej. Planuję zrobić listę graczy - jak narazie jest tylko szkic.

alicecooper - 2009-10-24, 02:30

dodana strona "gry renju"
odświeżona i z nowymi linkami

alicecooper - 2009-10-25, 22:36

25-10-2009 Nasz kolega primitive przetłumaczył artykuł "Moje gry na Budapest Open 2004 (napisał István Virág)" - znajduje się on w dziale "Jak grać" na stronie "Gry Renju"
ermijo - 2009-10-27, 07:57

Zachęcam wszystkich do wpisywania "siebie" w dział VIP-> Gracze.
Mój wpis: http://psgrip.byethost16....racze/78-ermijo

tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych na stronie.

vilumisiek - 2009-10-28, 11:29

Na stronie ma działać nick i hasło z forum? Mnie niestety nie działa o_O
ermijo - 2009-10-28, 11:50

Jak ktoś ma problemy techniczne, chętnie wkleję tekst za niego
ermijo@op.pl - to w przypadku gdy będzie zgoda na zdjęcie albo tutaj na skrzynke prywatną.

alicecooper - 2009-10-29, 07:35

5 nowych programów do gry: noezis6, pentago, pente10.4, renjumaster1.01, ultra gomoku 2.0; zamieszczone w dziale linki - programy

proszę szczególnie graczy pente o sprawdzenie siły gry pentago, pente10.4
ciekawostka - noezis6 służy do connect6

przy okazji, nie ma lekko :) - programy dostępne tylko dla zarejestrowanych na stronie
(rejestracja za darmo)

przy okazji drugiej: jakoś słabo z odzewem na pojawienie się nowej strony - może niepotrzebnie robiłem?

ermijo - 2009-10-29, 07:58

Strona jest fajna - nawet może zostać na razie z takim stylem graficznym. Przyznam, że wcześniej nie wiedziałem, gdzie są na starej stronie artykuły Ando przetłumaczone przez Ece - dopiero teraz mogłem przeczytać po polsku.

Zaletą jest Joomla - praktycznie KAŻDY może pisać swoje artykuły. Dział otwarcia wisi już w powietrzu - polecam w dziele dla VIP ?

Przydało by się gdzieś w widocznym miejscu na stronie napisać, że "więcej możliwości przeczytania po zalogowaniu się albo coś w tym stylu". Wciąż liczę na rozbudowę działu Gracze.

Ludzie! - wiem, że nikt nie lubi o sobie pisać możle to jest trudne, ale skoro już jest możliwość, Alice się spisał 100/100. Każdy pisze co chce pod kątem gomoku, ale nie tylko. Można napisać o zainteresowaniach i refleksjach n/t kurnika.

Wiem, że już robię się po prostu nachalny, ale ostatni raz powtarzam, że jeśli ktoś nie ma konta, albo ma problemy z redagowaniem artykułów (nie każdy może być redaktorem) może śmiało tekst przekazac mi a ja go stosownie umieszczę.
Wkrótce spróbuję zrobić większą mobilizację spośród graczy kurnika - trzeba to jakoś ruszyć do przodu.

Szkoda, że renlib class, który można umieszczać na stronie w postaci apletu pozwala jedynie na zapis jednej partii a nie biblioteki. Było by to ułatwienie, bo nie każdemuy chce się najpierw ściągać pliki, i później analizować u siebie w renlibie. Pewnie można to jakoś przerobić, kiedyś zaglądałem do kodu może zrobię to ponownie.

Żeby strona była czymś bardziej użytecznym niż forum - bo przywykliśmy do tego - muszą być chętni do współpracy. Lista otwarć - dyskusje itd.

P.S. mam nadzieję, że szybko mi się nie wyczerpie mobilizacja.

vilumisiek - 2009-10-29, 11:11

Alis mój odzew jest taki; że nie mogę się zalogować.
zukole - 2009-10-29, 15:08

O ile nie posługujesz się nazwą DionoBevaBoli, to nie jesteś nawet rejestrowany...
Marco, Seven, Truskawek, Angst a Wam działa ? ( jeżeli link aktywacyjny nie doszedł meilem to nie znaczy, że nie możecie spróbować się zalogować - do mnie też link nie doszedł a funkcjonuję :) )

Muchal - 2009-10-29, 15:36

Mi też konto działa bez linka aktywacyjnego.

Dzisiaj wrzucę artykuł o sobie ! :)

pozdro

spavacz - 2009-10-29, 17:12

Pentago jest cieniutki, natomiast pente10.4 za długo myśli, choć 9 level jest nawet dobry...
crosslet - 2009-10-29, 18:28

mnie przyszedł link aktywacyjny a mimo tonie mogę się zalogować
zukole - 2009-10-29, 18:31

To trochę dziwne, bo według danych zalogowałeś się 2009-10-27 08:41:03.
crosslet - 2009-10-29, 22:11

hmm a nic takiego nie miałem pokazanego ale ok teraz już mi działa wszystko w każdym bądź razie

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group