Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

Gomoku - Zagadka gomoku

yossarian - 2007-05-07, 21:34
Temat postu: Zagadka gomoku
Znaleźć wygraną czarnych :)

Muchal - 2007-05-07, 22:29

znam odpowiedź ale nie powiem nie bój sie yoss... fajna zagadka, ostatnio zaciekawiły mnie te zagadki, szczególnie vcfy wymyślone przez yamaguchiego :)


pozdro

dragon_katowice - 2007-05-07, 22:31

białe win ;)
Muchal - 2007-05-07, 22:33

nie dragon, przyjrzyj sie dobrze, czarne mają fajnego vcfa ;)
Muchal - 2007-05-07, 22:35

sorki źle napisałem, to nie jest vcf :) ale w każym badz razie fajny winek :)
dragon_katowice - 2007-05-07, 22:37

zagadka jest na tyle bezsensu,że zależy z kim sie gra więc ja stawiam na win białych ;)
Muchal - 2007-05-07, 22:41

w tym cała zabawa, żeby nie obstawiać tylko znaleźć tego winka czarnych :P :P:P chociaż zapewne nigdy nikt nie bedzie miał takiej sytuacji w normalnej partii... :) a nawet jakby była to nikt by nie myslał nad winem czarnych tylko obrona przed białymi :) hehe ale zagadka nie jest bezsensu :)
dragon_katowice - 2007-05-07, 22:44

no więc ja znalazłem wygraną białych
ale nie pokaże ;)

maestro - 2007-05-07, 22:49

No właśnie ja też się ciągle nacinam na VCF-a białych rozpoczętego w e9. Nawet jesli próbuje obrony przed atakiem od góry przez o10, to po drugiej stronie wciaz białe mają wina, i nie wiem jak go po drugiej stronie uniemożliwić :|
yossarian - 2007-05-08, 00:00

Dragon niezależnie od tego z kim się gra jest to wygrana czarnych. Niemożliwe zatem żebyś znalazł wygraną białych :)

vcf białych jest do zablokowania.

lonewolf - 2007-05-08, 00:09

Nie ma wygranej czarnych, ani bloka na vcf'a białego, co ty gadasz. :-F
roy_ - 2007-05-08, 05:22

i5 , j4, m4 .....
yossarian - 2007-05-08, 08:29

roy_ napisał/a:
i5 , j4, m4 .....


Po tych ruchach białe ciągle mają vcf.

maestro - 2007-05-08, 09:48

yossarian napisał/a:
Dragon niezależnie od tego z kim się gra jest to wygrana czarnych. Niemożliwe zatem żebyś znalazł wygraną białych :)

vcf białych jest do zablokowania.


To się wydaje nieprawdopodobne, z d2 czy e1 nie można nic zrobić, c8 także, i5 - nic. Więc gdzie jest ta obrona?

yossarian - 2007-05-08, 11:42

czarny_kot napisał/a:
To się wydaje nieprawdopodobne, z d2 czy e1 nie można nic zrobić, c8 także, i5 - nic. Więc gdzie jest ta obrona?


Myślę, że gdyby rozwiązanie było oczywiste zagadka dużo straciłaby na wartości. Na pytanie póki co nie odpowiem, chyba że jesteś zainteresowany rozwiązaniem na PW.

maestro - 2007-05-08, 11:55

Oczywiście, nie twierdzę że nie jest wartościowa, wręcz przeciwnie ;) Ale niech będzie PW, ja już nic nie mogę znaleźć.
soul_reaper - 2007-05-08, 13:26

Osobiscie tez nie widze nic poza winem bialych, ale ja jestem slepy, wiec to sie nie liczy :)
angst - 2007-05-08, 13:40

Proszę bardzo o wstrzymanie się z ujawnianiem rozwiązania chociaż dwa dni - może mi się uda zerknąć i coś wykombinować :)

Ewentualnie, jak to nie jest tajemnica, niech ktoś napisze, gdzie zaczyna się win białych, żebym się wziął od razu za szukanie kontry...

Pozdrawiam

Angst

lonewolf - 2007-05-08, 18:06

soul_reaper napisał/a:
Osobiscie tez nie widze nic poza winem bialych, ale ja jestem slepy, wiec to sie nie liczy :)

A nieosobiście? :P

Paveo - 2007-05-08, 19:59

mi osobiscie zajeło to 15 sekund choc widze to pierwszy raz, nie bede pisał tu rozwiazania jezeli ktos chce wiedziec to gg - 8810762 albo pw i mowie, i jest win czarnych, popatrzcie...

ps. nie ma to jak oko jednominutowca..

soul_reaper - 2007-05-08, 20:50

Paveo napisał/a:
mi osobiscie zajeło to 15 sekund choc widze to pierwszy raz, nie bede pisał tu rozwiazania jezeli ktos chce wiedziec to gg - 8810762 albo pw i mowie, i jest win czarnych, popatrzcie...

ps. nie ma to jak oko jednominutowca..


No tak, tylko pewnie nie zauwazyles ze 4 vfow i 3 ciec ;-)

PS. odpowiedz mozesz wyslac na pw ;-)

McHay - 2007-05-08, 22:55

Wydaje mi się, że znalazłem rozwiazanie :) Sam sie zdziwilem ale po odpowiednim bloku i ataku białe nigdzie nie zrobiła vcfa... W normalnej grze raczej coś takeigo nie wystąpi, a juz na pewno czarny nie wpadnie podczas gry na rozwiazanie :) Moze jestem za głupi, ale mi sporo czasu to zajelo ;)
yossarian - 2007-05-08, 23:59

McHay napisał/a:
Wydaje mi się, że znalazłem rozwiazanie :) Sam sie zdziwilem ale po odpowiednim bloku i ataku białe nigdzie nie zrobiła vcfa... W normalnej grze raczej coś takeigo nie wystąpi, a juz na pewno czarny nie wpadnie podczas gry na rozwiazanie :) Moze jestem za głupi, ale mi sporo czasu to zajelo ;)


To jeśli możesz prześlij rozwiązanie na PW i sprawdzę czy jest poprawne :)

lonewolf - 2007-05-09, 00:32

Dobra, nie ściemniajcie, że czarne mają win. Ja nie widzę, ale jestem jeszcze bardziej ślepy niż soul, więc może to nie dziwne. Poblokować można dużo, ale wszystkiego nie umiem, słaby ze mnie blokers. Niech mi ktoś przyśle rozwiązanie na priva, bo już nie mogę na to patrzeć. :P

PS Paveo, w 15 sekund to ja zdążę zauważyć, że w h13 robi się szóstka i to tylko dlatego, że dla ułatwienia jest to zaznaczone czerwonym krzyżykiem. :]

yossarian - 2007-05-09, 19:53

Przedstawiona zagadka zawiera niestety błąd. Jest to spowodowane tym, że przed umieszczeniem jej tutaj chciałem pozbyć się paru zbędnych kamieni. Niestety odrzuciłem jeden istotny kamień. Teraz jest już poprawione, powinno być ok. Przykro mi, że wprowadziłem Was w błąd.


dragon_katowice - 2007-05-09, 20:55

mówiłem,że białe miały win :)
Paveo - 2007-05-10, 07:27

Yoss, daj orginał a nie usuwasz jakies kamienie, teraz znowu bede musiał grac to z Soulem i Soul znowu krate piwa przegra :) :) :mrgreen: :mrgreen:
Ece - 2007-05-10, 11:47

Paveo napisał/a:
mi osobiscie zajeło to 15 sekund choc widze to pierwszy raz, nie bede pisał tu rozwiazania jezeli ktos chce wiedziec to gg - 8810762 albo pw i mowie, i jest win czarnych, popatrzcie...

ps. nie ma to jak oko jednominutowca..
Nasz master :D
soul_reaper - 2007-05-10, 12:29

Dalej jest win bialych :P
yossarian - 2007-05-10, 13:35

Ehh, jeszcze jedna poprawka... Mam nadzieję, że nie wszyscy się zniechęcili. Jestem Wam winien nową zagadkę, jak będę miał czas to coś wymyślę :)


angst - 2007-05-10, 13:35

Ja mimo tamtego błędu znalazłem win czarnych :D (chociaż Yoss twierdzi, że zły, to pewnie ze względu na kamienie, któych w mojej wersji nie było).

Pozdrawiam

Angst

ermijo - 2007-05-10, 19:53

Czy teraz jest Vcf dla czarnych ?... ja zawsze od tego zaczynam myślenie, ale problem jest ciekawy i trzeba się jednak przypatrzyć zwłaszcza jak się samemu nie doprowadziło do takiej pozycji. 13 sec to tylko Paveo ;) Mi to zajmie pewnie mniej czasu niż wklepywanie do solvera

.......... po krótkiej przerwie.........

Yossarian znowu coś źle, bo białych jest o jeden więcej czyli tak jakby czarne były białymi a białe czarnymi, bo jak się zaczyna w renju(czy tez w gomoku) i ma być właśnie ruch dla czarnych, to przed tym ruchem powinno być tyle samo kamieni białych i czarnych na planszy.

Zgadując czego brakuje, mi tam brakuje kamienia na polu M5.(żeby móc zrobić vcf)

yossarian - 2007-05-10, 21:20

Ermijo, coś źle policzyłeś - białych jest tyle samo co czarnych co właściwie nie ma i tak żadnego znaczenia bo mógłbym sobie wymyślić zagadkę z 50 czarnymi i 25 białymi kamieniami. Vcf czarne nie mają.
kebab - 2007-05-12, 13:32

Została mi jeszcze jedna zagadka z kilku które wymyśliłem ( pozostałe gdzieś się ulotniły :) ). Kilka osób już ją widziało, ale pewnie zapomnieli jakie jest roziwązanie :P
Zagadka polega na znalezieniu vcfa czarnymi. Istnieje 6 rozwiązań 4x4 i tylko jedno 4x3 (dla geniuszy :P ). Miłej zabawy :)


Paveo - 2007-05-12, 17:42

kebab napisał/a:
tylko jedno 4x3 (dla geniuszy :P )


Czyli cos dla mnie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

McHay - 2007-05-12, 18:05

kebab napisał/a:
Istnieje 6 rozwiązań 4x4 i tylko jedno 4x3


Co to znaczy?

kebab - 2007-05-12, 18:11

McHay napisał/a:
kebab napisał/a:
Istnieje 6 rozwiązań 4x4 i tylko jedno 4x3


Co to znaczy?


Jest 6 różnych pól, w których istnieje zwycięstwo 4x4, a jedno miejsce kończy grę w układzie 4x3 (czyli trójka i czwórka w ostatnim ruchu)

templar - 2007-05-12, 18:56

Ciekawe bardzo to 4x3. :)
Muchal - 2007-05-12, 19:49

To jest zagadka gomoku czy renju? znaczy sie czy białe wygrywaja overlinem? :)
templar - 2007-05-12, 19:51

Muchal napisał/a:
To jest zagadka gomoku czy renju? znaczy sie czy białe wygrywaja overlinem? :)

No nie... gdyby biale wygrywaly overlinem, to w ogole by nie bylo vcf. :)

Muchal - 2007-05-12, 19:57

a no fakt :) znalazłem to 4x3 ale głupie bo jak sie do tego dochodzi to po drodze mozna zrobić 4x4 :) pozdro
ermijo - 2010-01-09, 00:05

Zagadka gomoku.

Rozwiąż poniższe otwarcie.



Rozwiązać otwarcie to znaczy podać wynik: sw + jaki kolor albo wyrównane (to byłby ciekawy przypadek).

Chaosu - 2010-01-09, 08:01

. . .Podaję rozwiązanie: sw + czarne, wyrównane odrzucam.
casbah - 2010-01-09, 09:52

Dobra zagadka ermijo. Zakładam, że zasady swap (bo swap2 komplikuje rozwiązanie :D )
- Na pierwszy rzut oka nie widać, gdzie rozpocząć, jaki powinien być pierwszy ruch i co ważne z której strony. Tak przy okazji, na drugi rzut oka też nie widać. Na trzeci też nie... i na czwarty nie.
- Zakładając, że gramy białymi (bo ewidentnie jest teraz ruch białych), mamy problem z określeniem zagrożenia ze strony przeciwnika. W zasadzie zagrożenie wynika nie tyle z pozycji względem siebie kamieni (chociaż to też), ale przede wszystkim z dystansu białego do czarnych, ich możliwej współpracy, a nawet - ba - z każdego kamienia z osobna, jeżeli biały zagra nieostrożnie.
- Zagadka jest na tyle rozbudowana, że nie ma możliwości sprawdzenia, czy wynik który podamy jest poprawny, bo zawsze może się znaleźć ktoś, kto nam udowodni, że nasz win, to jednak nasza porażka i odwrotnie.
- Całe to zadanie z racji swej trudności oraz czasu, który trzeba włożyć w rozwiązanie to raczej temat na pracę magisterską. Na maturę z gomoku to moim zdaniem trochę za dużo (nie pamiętam ile trwa matura, ale zakładając 3h - to moim zdaniem zdecydowanie za mało na podanie rozwiązania i zdanie z tego przedmiotu). Na zadanie domowe z lekcji gomoku to też się nie nadaje.
- Chciałbym też wiedzieć, czy istnieje jakiś autorytet w dziedzinie tego otwarcia. Osoba godna zaufania w świecie gomoku, która swoją wiedzą wykracza poza wiedzę przeciętnego gracza gomoku, która powiedziała by, jaka jest poprawna odpowiedź, a do jej wypowiedzi nie było by wątpliwości.
- Uważam, że rozwiązanie tego typu zagadki nie opiera się przeanalizowaniu i przewidzeniu następnych (powiedzmy) 20-30 ruchów (baaardzo dobry gracz), ale na mozolnej pracy i długim analizowaniu setki (a może nawet tysięcy) różnych kombinacji, układów, ruchów które mogą (chociaż uważam, że nie muszą) dać poprawną odpowiedź, bądź najbliższą tej prawdziwej (jednak jeden błąd w ruchu xx może cały nasz trud zniweczyć).
- To nie jest zagadka do rozwiązania. To jest otwarcie które stawiasz przed nami i zakładając nasze bądź swoje doświadczenie w graniu tego otwarcia, chcesz poznać poznać opinię innych graczy, czy doszli do tych samych wniosków co Ty. Wiesz przy tym, że to open popularny swego czasu, nieraz jeszcze grany, czyli raczej nie tradycyjne sw.

Moim zdaniem jest to zagadka niekompletna, "nie-zagadka" albo po prostu jakieś zadanie problematyczne postawione do przeanalizowania.

Ciekaw jestem, czemu ma służyć postawienie takiej zagadki przed nami. Jakie jest też Twoje doświadczenie w analizie tego zagadnienia i na czym opiera się Twe przekonanie, że znasz poprawną odpowiedź (zakładam to, ponieważ dałeś nam zagadkę, czyli chyba znasz odpowiedź).

Pomyślałem sobie jeszcze, że zagadki są fajne szczególnie dla graczy chcących poprawić swoje umiejętności, rozpoczynających przygodę z gomoku, lub grających już jakiś czas, ale nie najlepszych, chcących się sprawdzić i móc poczuć dumę z rozwiązania postawionego przed nimi problemu. Ta jednak zagadką niejednego (a może ani jednego) gracza nie podniesie na duchu a tylko może zniechęcić do jej rozwiązywania jak i do gomoku. Bezsensu. Bezsensu, że wypowiadasz się też w temacie popularyzacji, czy uczenia nowych graczy (wiem, że to nie tu). Bezsensu, bo takim sposobem nikogo nie nauczysz.

angst - 2010-01-09, 10:48

Na pierwszy rzut oka białe mają wina.

A generalnie zgadzam się z Casbahem (co do zagadkowej zagadkowości tej zagadki).

Pozdrawiam

Angst

grajko - 2010-01-09, 11:06

Openik całkiem sympatyczny, wydaję mi się, że czarne tutaj mają wina, sprawdzałem w fiverze.
Casbah bezsens może wg Ciebie, ale bez sensu to się pisze przecież oddzielnie :D

casbah - 2010-01-09, 11:25

Dzięki Grajko. Pytanie tylko, czy "wydaje mi się" i "sprawdzałem w fiverze" to odpowiedzi na zagadkę. Zastanawiam się teraz czy rozwiązanie tej zagadki polega na zgadywaniu czy rozwiązaniu.
Pozdr.

ermijo - 2010-01-09, 11:44

casbah napisał/a:
Dobra zagadka ermijo. Zakładam, że zasady swap (bo swap2 komplikuje rozwiązanie :D )
- początek postu

casbah napisał/a:
Moim zdaniem jest to zagadka niekompletna, "nie-zagadka" albo po prostu jakieś zadanie problematyczne postawione do przeanalizowania.
- koniec postu

:) to dobra czy zła ? :)
casbah napisał/a:
Zagadka jest na tyle rozbudowana, że nie ma możliwości sprawdzenia, czy wynik który podamy jest poprawny, bo zawsze może się znaleźć ktoś, kto nam udowodni, że nasz win, to jednak nasza porażka i odwrotnie.


Nikomu nie nakazuję ślęczeć przy tym otwarciu samemu - wręcz odradzam to ! Takie zagadki rozwiązuje się parami, najlepiej zmutowanymi czyli różne pary, to samo wyzwanie. Właśnie ciekawie napisałeś , że KTOŚ może pokazać, że pewien ruch jest błędny. Choć nie do końca sprecyzowałeś, bo jeśli siądzie sobie dwóch graczy początkujących, to mimo tego, że jeden drugiemu coś udowodni, nie musi wcale oznaczać, że wyszło poprawne rozwiązanie. Tutaj znów wkrada się pojęcie i sens rywalizacji. Z punktu widzenia rywalizacji, dostateczne będzie ustawienie piątki szybciej niż to zrobi przeciwnik, nie bacząc na to, czy istniało lepsze rozwiązanie dla obydwóch kolorów. Osoba wygrywająca poczuje przyjemność z wygranej, choć wcale nie musi się ona pokrywać z przyjemnością i poprawnością rozwiązywania takiej zagadki.
Natomiast z punktu widzenia "analizy towarzyskiej" zagadka ma sens. Może prowadzić do ciekawych układów i zmuszać do myślenia.
casbah napisał/a:
Chciałbym też wiedzieć, czy istnieje jakiś autorytet w dziedzinie tego otwarcia. Osoba godna zaufania w świecie gomoku, która swoją wiedzą wykracza poza wiedzę przeciętnego gracza gomoku, która powiedziała by, jaka jest poprawna odpowiedź, a do jej wypowiedzi nie było by wątpliwości.

Jest wiele osób "godnych zaufania"= "o wiedzy przekraczającej wiedzę początkującego gracza", np. Ty, ja, Solver i inni/inne programy.

Ja również jak na razie nie znam odpowiedzi na temat tej zagadki. Otwarcie to studiowałem w październiku 2006 - tak wynika z daty utworzenia pliku do Renliba na moim dysku.(badałem wówczas możliwości dostawienia białego kamienia przy pozycji czarnych tak, żeby wyrównać inne otwarcie - umieszczone już na www.gomoku.pl) Wysoce prawdopodobne, że ktoś już je grał a nawet analizował i mógłby powiedzieć coś więcej. Zagadkę wkleiłem po paru grach z graczem ntgacul, doszliśmy do ciekawego wyrównanego układu, jednak było to prawie o północy więc szacunki rozwiązania tym bardziej mogą być zakłamane i przypadkowe.

casbah napisał/a:
Uważam, że rozwiązanie tego typu zagadki nie opiera się przeanalizowaniu i przewidzeniu następnych (powiedzmy) 20-30 ruchów (baaardzo dobry gracz), ale na mozolnej pracy i długim analizowaniu setki (a może nawet tysięcy) różnych kombinacji, układów, ruchów które mogą (chociaż uważam, że nie muszą) dać poprawną odpowiedź, bądź najbliższą tej prawdziwej (jednak jeden błąd w ruchu xx może cały nasz trud zniweczyć).


Ale szybciej odrzuca się pewne ruchy, niż wymyśla nowe. Dlatego jest to jak najbardziej zagadka do rozwiązania.
casbah napisał/a:
Wiesz przy tym, że to open popularny swego czasu, nieraz jeszcze grany, czyli raczej nie tradycyjne sw.


Od pewnego czasu zastanawiam się nad pojęciem sw. Sw to teraz dla mnie "simple win". Wobec tego ta zagadka nie sprowadza się do sw.
casbah napisał/a:
Ciekaw jestem, czemu ma służyć postawienie takiej zagadki przed nami. Jakie jest też Twoje doświadczenie w analizie tego zagadnienia i na czym opiera się Twe przekonanie, że znasz poprawną odpowiedź (zakładam to, ponieważ dałeś nam zagadkę, czyli chyba znasz odpowiedź).

Zagadka ma na celu sprawdzenie się w graniu tego a nie innego układu oraz poszukiwaniu otwarć, które co są pro, są lekko rozrzucone, stoją w centrum planszy a mimo to nie są ani simple win, ani sure win.
Tylko grając dane otwarcie możemy POznać jego rozwiązanie. Gra powinna sprawiać przyjemność, zwłaszcza taka pozbawiona rywalizacji. (dlatego nazwałem to otwarcie zagadką do rozwiązania najlepiej w parach).
casbah napisał/a:
Bezsensu, że wypowiadasz się też w temacie popularyzacji, czy uczenia nowych graczy (wiem, że to nie tu). Bezsensu, bo takim sposobem nikogo nie nauczysz.


Nie moja wina, że jaś założył temat, w którego tytule znalazło się słowo popularyzacja - co pisałem, że nie widzę związku z popularyzacją a analizą otwarć. Wciąż uważam, że najlepszą nauką dla początkujących jest szkoła Alicecoopera oraz gry towarzyskie z graczami.

grajko - 2010-01-09, 11:45

Jak najbardziej, bo jest to moja osobista ocena zwycięstwa w tym otwarciu, a roztrząsać tu poszczególne ruchy nie ma przecież potrzeby, każdy sobie wymyśli jakie lubi i zdecyduje o wyniku :)
ermijo - 2010-01-09, 11:53

Po przeczytaniu postu Grajka, postanowiłem szybko sprawdzić jak zachowuje się fiver. Na najwyższym poziomie, doszło do wyrównanej pozycji - kilka ruchów, Fiver grał czarnymi.

CHwilę później postanowiłem sprawdzić siłę ataku Fivera, słabiuteńka - ten program trzeba definitywnie wyłączyć z analiz. Co prawda ja też nie skończyłem ataku, ale nie o to mi chodziło.

Screen z gry:

casbah - 2010-01-09, 11:53

jak tylko znajdę chwilę wolnego chętnie odpowiem na Twój post Ermijo :)
Grajko, na Twój nie odpowiem bo brak mi na to motywacji.

ermijo - 2010-01-09, 11:55

Przy okazji Panowie moderatorzy - prosze przesunąć temat do działu Gomoku.

Dziękuję.

casbah - 2010-01-09, 14:30

Wstępem chciałem pokazać jak zawiła i trudna jest ta zagadka (czyli powinna być dobra). Niestety w miarę mojego posta dochodziłem do wniosku, że to jednak nie zagadka. To problem przedstawiony do głębszej analizy. Moim zdaniem bardzo trudny do rozwiązania. Dlatego różne różne moje opinie znalazłeś w poście.

ermijo napisał/a:
Nikomu nie nakazuję ślęczeć przy tym otwarciu samemu - wręcz odradzam to ! Takie zagadki rozwiązuje się parami, najlepiej zmutowanymi czyli różne pary, to samo wyzwanie. Właśnie ciekawie napisałeś , że KTOŚ może pokazać, że pewien ruch jest błędny. Choć nie do końca sprecyzowałeś, bo jeśli siądzie sobie dwóch graczy początkujących, to mimo tego, że jeden drugiemu coś udowodni, nie musi wcale oznaczać, że wyszło poprawne rozwiązanie


To nie miało być sprecyzowane stwierdzenie. Chodziło mi właśnie o to, że nieważne kto siądzie do zagadki i uzna, że ją rozwiązał, zawsze znajdzie (lub może) się ktoś, kto to rozwiązanie podważy. W ten sposób rozwiązanie może nigdy nie nastąpić. A jeżeli ktoś uzna, że jednak wszystko już zostało zagrane i przeanalizowane, wtem może znaleźć się ktoś kto również to podważy i pokaże nowy ruch.

ermijo napisał/a:
Ale szybciej odrzuca się pewne ruchy, niż wymyśla nowe. Dlatego jest to jak najbardziej zagadka do rozwiązania.


Tego nie możesz być pewny. W którymś wariancie gra może się wyrównać i nie będzie ewidentnej drogi do zwycięstwa (fakt, że sam wątpię w to patrząc na ten open, ale to założenie). A to już poziom rozwiązywania gry i udowadniania, czy w teorii czarne mają wygrane czy raczej idealna gra prowadzi do remisu.

ermijo napisał/a:
Od pewnego czasu zastanawiam się nad pojęciem sw. Sw to teraz dla mnie "simple win". Wobec tego ta zagadka nie sprowadza się do sw.


Miałem na myśli sure win. Czyli taki układ, którego w wyniku jakiejkolwiek próby, obronić się nie da! Nigdy!

ermijo napisał/a:
Zagadka ma na celu sprawdzenie się w graniu tego a nie innego układu oraz poszukiwaniu otwarć, które co są pro, są lekko rozrzucone, stoją w centrum planszy a mimo to nie są ani simple win, ani sure win.
Tylko grając dane otwarcie możemy POznać jego rozwiązanie. Gra powinna sprawiać przyjemność, zwłaszcza taka pozbawiona rywalizacji. (dlatego nazwałem to otwarcie zagadką do rozwiązania najlepiej w parach).


Tu trzeba się jednak zastanowić czym jest zagadka z definicji i do czego ma zmierzać. Myślałem, że zagadki mają zazwyczaj jedno poprawne rozwiązanie (szczególnie zagadki gomoku). Sądziłem też, że zagadka służy umiejętności szukania tego jedynego, poprawnego rozwiązania. Tutaj natomiast nie dość, że nie ma żadnego naprowadzenia, to nie wiadomo na 100% czy to rozwiązanie istnieje (wiem, zakładasz, że jest, ale dowodów chyba nie masz, jeśli tak, proszę zaprezentuj). Ta zagadka to typ "szukaj igły w stogu siana"


ermijo napisał/a:
Jest wiele osób "godnych zaufania"= "o wiedzy przekraczającej wiedzę początkującego gracza", np. Ty, ja, Solver i inni/inne programy.


Ale nie uważasz mnie za program? W swoim poprzednim poście miałem na myśli autorytet pokroju kogoś nieomylnego. Z osób mi znanych nie ma nikogo takiego. Najbliżej byłby Arczi, z racji tytułu MŚ.

president_devil - 2010-01-09, 15:06

Zgadzam się z Casbahem. To nie jest zagadka, tylko złożony problem, na którego rozwiązanie kilkanaście mądrych gomokowych głów poświęciłoby kilka gomokowych godzin (w wersji optymistycznej). Stawianie tego typu 'problemów' mija się z celem popularyzacji. Zagadkami możesz nazwać zadania na stronie Stowarzyszenia, bo mają one jednoznaczne logiczne (najwyżej z dokładnością do wykonywanych ruchów) rozwiązanie. To jest po prostu, jak to Casbah ładnie określił, temat na pracę magisterską :) .
ermijo - 2010-01-09, 15:11

casbah napisał/a:
Tego nie możesz być pewny. W którymś wariancie gra może się wyrównać i nie będzie ewidentnej drogi do zwycięstwa (fakt, że sam wątpię w to patrząc na ten open, ale to założenie). A to już poziom rozwiązywania gry i udowadniania, czy w teorii czarne mają wygrane czy raczej idealna gra prowadzi do remisu.


Jeśli założymy, że sytuacja remisowa na planszy to taka, kiedy nie można wygrać w co najmniej 100 ruchu (lub dowolna inna ilość) to również otrzymamy rozwiązanie - remis :)
Dlatego ważne jest w tej zagadce rozwiązanie. Istota remisu w taki sposób umiejscowionym otwarciu była by czymś osobliwym. Chyba się zgodzimy, że tej pory zjawisko 'sure win' zniechęcało do grania otwarć środkowych (nie licząc pro i innych liczonych na palcu jednej ręki debiutów). Na ten moment wciąż uważam, że otwarcia w centrum planszy oraz wszelkie 'rozrzutki'(celowo pomijam debiuty pro, gdyż jeszcze nie mam kompletnego zdania na ich temat lub ściśle na temat dowolnego otwarcia typu pro) mogę traktować jako ciekawostki, zagadki, problemy do rozwiązania w ramach treningu.
casbah napisał/a:
A jeżeli ktoś uzna, że jednak wszystko już zostało zagrane i przeanalizowane, wtem może znaleźć się ktoś kto również to podważy i pokaże nowy ruch.


Oczywiście muszę się z Tobą zgodzić. Niemniej jednak zakładam, że ten (jak piszesz) "nowy ruch" ma większe szanse pojawienia się w sytuacji 'remisowej', czyli takiej, gdzie ciężko stwierdzić który ruch jest najlepszy, bo jest ich dużo. Czyżbyś nie doceniał gier na bardzo długie czasy z możliwością cofania, sprawdzania, kalkulacji, analiz itd. ?
Podam przykład - otwarcie Viraga okazało się sure win. Czarne nie mają ruchu wygrywającego przy optymalnej grze białych. Cofając się do początku - do debiutu - możemy być pewni "Tak jest to sure win".
casbah napisał/a:
Myślałem, że zagadki mają zazwyczaj jedno poprawne rozwiązanie (szczególnie zagadki gomoku)

Ta również ma jedno rozwiązanie w dodatku możliwe z trzech więc można strzelać.
casbah napisał/a:
Sądziłem też, że zagadka służy umiejętności szukania tego jedynego, poprawnego rozwiązania.

Dla mnie to normalna zagadka jak każda inna.
casbah napisał/a:
(...)to nie wiadomo na 100% czy to rozwiązanie istnieje(...)


Na 100% potwierdzam, że zgodnie z zasadami gomoku jak i większości innych 2-osobowych gier planszowych ma rozwiązanie. Istotne jest jakie jest to rozwiązanie: sw białe, sw czarne czy remis(tutaj potrzeba założeń co uznamy za remisowy stan gry).
casbah napisał/a:
Najbliżej byłby Arczi, z racji tytułu MŚ.

Tak. Choć wystarczą nawet gracze z okolic rankingowych 1950. Nawet gdyby nie miał tytułu MŚ też by się nadawał hehe.

@president:
Kod:
"Stawianie tego typu 'problemów' mija się z celem popularyzacji."

Co Wy z tą popularyzacją :) ? Ja nie widzę żadnego ale to żadnego związku i dodam więcej, nie jest za popularyzacją na siłę, tylko za przypadkowym odnalezieniem, poznaniem, zrozumieniem gry gomoku.

@president:
Kod:
 "To jest po prostu, jak to Casbah ładnie określił, temat na pracę magisterską :) ."


Na pracę magisterską mógłby być temat "Matematyczne modelowanie gomoku i praktyczne poszukiwanie rozwiązań dzięki implementacji software`owej".

casbah - 2010-01-09, 15:45

ermijo napisał/a:
Niemniej jednak zakładam, że ten (jak piszesz) "nowy ruch" ma większe szanse pojawienia się w sytuacji 'remisowej', czyli takiej, gdzie ciężko stwierdzić który ruch jest najlepszy, bo jest ich dużo. Czyżbyś nie doceniał gier na bardzo długie czasy z możliwością cofania, sprawdzania, kalkulacji, analiz itd. ?


Po pierwsze najlepszy ruch może być tylko jeden :) dużo może być możliwości zagrania, ale dobrych możliwości zwykle nie ma zbyt wiele, poza wyjątkowymi, rzadkimi sytuacjami w trakcie jakiejś wybranej gry.

ermijo napisał/a:
Na 100% potwierdzam, że zgodnie z zasadami gomoku jak i większości innych 2-osobowych gier planszowych ma rozwiązanie. Istotne jest jakie jest to rozwiązanie: sw białe, sw czarne czy remis(tutaj potrzeba założeń co uznamy za remisowy stan gry).


I w tym rzecz, że nie wiedząc na sto procent jak brzmi to rozwiązanie (sw białe, czarne, czy remis) nie możesz powiedzieć, że zagadka ma rozwiązanie. Bo ja rozumiem rozwiązanie jako jeden, ostateczny wynik, niezmienny pod żadnymi okolicznościami, warunkami. Jest rozwiązanie - białe wygrywają - nie ma takiej opcji w zagadce, żeby było inaczej. To jest dla mnie rozwiązanie, którego brakuje w tej zagadce.

ermijo napisał/a:
casbah napisał/a:
Najbliżej byłby Arczi, z racji tytułu MŚ.

Tak. Choć wystarczą nawet gracze z okolic rankingowych 1950. Nawet gdyby nie miał tytułu MŚ też by się nadawał hehe.


Wyrywanie zdań z mojej wypowiedzi mija się z celem. Od początku pisałem o autorytecie który mógłby być powiedzmy wyrocznią :) w kwestii rozwiązania tej zagadki. Autorytecie którego brak moim zdaniem, bo zagadka jest zbyt rozbudowana. Powiem wprost żeby tego nie przeciągać, chodziło mi o jakiegoś boga gomoku :)

ermijo napisał/a:
Na pracę magisterską mógłby być temat "Matematyczne modelowanie gomoku i praktyczne poszukiwanie rozwiązań dzięki implementacji software`owej".


Na pracę mgr możesz sobie wybrać co chcesz, jeżeli tylko znajdziesz promotora. Możesz napisać pracę "ekonomiczny aspekt grania w gomoku" i jeżeli to rozwiniesz i dojdziesz do ciekawych wniosków to pewnie wystarczy :) nie potrzeba matematyki ani programowania żeby napisać pracę mgr. Nie znam się, ale pewnie niejedna praca mgr zawierała w temacie "analiza ... (wybranego zagadnienia) w kontekście... (czegoś)" to jest nieważne. Chodziło mi o złożoność zagadnienia. Założę się, że jakbym się bardzo uparł to napisałbym pracę o tym otwarciu na 100 stron (z obrazkami oczywiście :P bo one świetnie wypełniają pustą przestrzeń)

ermijo - 2010-01-09, 17:06

casbah napisał/a:
Wyrywanie zdań z mojej wypowiedzi mija się z celem. Od początku pisałem o autorytecie który mógłby być powiedzmy wyrocznią :) w kwestii rozwiązania tej zagadki. Autorytecie którego brak moim zdaniem, bo zagadka jest zbyt rozbudowana. Powiem wprost żeby tego nie przeciągać, chodziło mi o jakiegoś boga gomoku :)


Ok. Nie mam zastrzeżeń do Twoich poglądów, bo są zbieżne z moimi. A nawet jakby było inaczej, to też bym sobie 2 posty więcej napisał. Czemu nie. W tym momencie poprzestaję na polemice, bo zmierza w kierunku "udowodnij swoją rację". Jakkolwiek dzięki za zainteresowanie i dobrą jakość wyrażania swoich opinii.
Pozdrawiam.

Barfko - 2010-01-09, 18:20

To coś byłoby zagadką, gdyby jej twórca (lub ktokolwiek inny) znal istotnie krótsze rozwiązanie od standardowej analizy. Na przykład gdyby potrafił wskazać takie dwa, trzy ruchy jednej ze stron, że po absolutnie każdej odpowiedzi drugiej ta pierwsza miałaby VCT.

Inaczej jest to zwykła analiza, czyli dość debilne zajęcie. W zagadkach z definicji chodzi o jakiś trik zastępujący mozoł.

bad_mojo - 2010-01-09, 23:43

Wow, debilne, aż się rozpromieniłem.

P.S. Mam nadzieję ermijo, że casbah to nie jest Twój nick i że nie prowadzisz sam ze sobą polemiki. :)

zukole - 2010-01-09, 23:49

Casbah to taki drugi ankst - a tutaj przykład http://www.forum.gomoku.p...t=1174&start=90 - tylko dlaczego sam to napisałeś ? :P
ermijo - 2010-01-10, 11:54

Z całym szacunkiem, ale tu się rozmawia na temat gomoku - temat został przesunięty do nieco poważniejszego działu. Są inne tematy, być może ciekawsze, w których sednem jest dywagacja 'kto ma jaki nick'.
zukole - 2010-01-10, 12:45

Barfko napisał/a:
To coś byłoby zagadką, gdyby jej twórca (lub ktokolwiek inny) znal istotnie krótsze rozwiązanie od standardowej analizy


casbah napisał/a:
Moim zdaniem jest to zagadka niekompletna, "nie-zagadka" albo po prostu jakieś zadanie problematyczne postawione do przeanalizowania.


angst napisał/a:
A generalnie zgadzam się z Casbahem (co do zagadkowej zagadkowości tej zagadki).


president_devil napisał/a:
To nie jest zagadka, tylko złożony problem


Proponowałbym doprowadzić po głębszej analizie open do xx ruchu i wówczas zadanie zagadki - teraz na temat? :evil:

ermijo - 2010-01-10, 13:12

Ja sobie to gram towarzysko i pomału rozwiązuję. Jak chcesz się dosiąść nie ma sprawy. Rozwiązanie zagadki znajdzie się na www.gomoku.pl . Kiedy ? Wkrótce.
Chaosu - 2010-01-10, 16:42

. . .Ale jakiej zagadki?
ermijo - 2010-01-10, 18:09

Tej, której podałeś rozwiązanie. hehe
bad_mojo - 2010-01-10, 23:13

zukole napisał/a:
asbah to taki drugi ankst - a tutaj przykład http://www.forum.gomoku.p...t=1174&start=90 - tylko dlaczego sam to napisałeś ? :P

Lol. W ogóle tego nie pamiętam :) To było 2 lata temu i nieprawda, sorry dredd :]

casbah - 2010-01-11, 09:40

bad_mojo napisał/a:
zukole napisał/a:
asbah to taki drugi ankst - a tutaj przykład http://www.forum.gomoku.p...t=1174&start=90 - tylko dlaczego sam to napisałeś ? :P

Lol. W ogóle tego nie pamiętam :) To było 2 lata temu i nieprawda, sorry dredd :]


o co Wam chodzi?

ermijo - 2010-01-11, 13:21

Parę osób zechciało ze mną zagrać zagadkę. Wiemy już, że czarne posiadają w tym otwarciu przewagę i prawdopodobnie sure win. Ostatnią rzeczą do sprawdzenia będzie pasywny ruch białych - tak, że powstanie układ pro z szerokim ruchem białych. Bardzo nie wielkie szanse pozostały na to, zeby rozwiązaniem zagadki był remis, a jeszcze mniejsze żeby zwycięstwo białych.
angst - 2010-01-11, 15:55

Wrzućcie potem finalną wersję .lib, to spróbujemy znaleźć white win ;)

Pozdrawiam

Angst

ermijo - 2010-01-11, 18:07

Wrzucam śmiało to, co do tej pory udało mi się "skolekcjonować". Interesuje mnie ponowne zbadanie ruchu i7.

P.S. Z racji, że to otwarcie znajdzie się równiez na stronie, już teraz mogę z góry podziękować Grajkowi, Suczkinsowi, Dieselboy`owi za "good games".

angst - 2010-01-20, 00:12

Załączam moją partię z Popovichem do kluczowego momentu, kiedy miałem niezbyt dużo czasu i łatwo dałem się ograć. Zagadka brzmi - czy jest ruch (a jeśli tak, to oczywiście jaki) białych, po których mają one win, odzyskują inicjatywę lub chociaż wyrównują grę.

Od razu napiszę, że sam nie jestem pewny, jakie jest właściwe rozwiązanie, chociaż jak tylko otworzyłem zapis tej gry, to od razu spostrzegłem dużo ciekawszy ruch białych niz zagrany przeze mnie oryginalnie.

Proponuję zgłaszać się ze swoimi pomysłami bezpośrednio tutaj. Może razem coś znajdziemy :)

Pozdrawiam

Angst

zukole - 2010-01-20, 01:08

Nie widzę nic, co mogłoby uratować białe.
bad_mojo - 2010-01-20, 17:35

Ja przy J8 widzę same cięcia białych, a przynajmniej trzeba by pewnie czarnymi więcej popracować.

/edit/ no dobra, nie jest to przynajmniej vcf, ale wystarczy, że czarne zaczną od L7 i koniec :) raczej ciężka sprawa

angst - 2010-01-21, 22:46

Czyli co? Nikt nie widzi nadziei dla białych?

Pozdrawiam

Angst

zukole - 2010-01-21, 22:48

A Ty widzisz? z J8 mojo napisał, do pozostałych ruchów białych wystarczy dać szukaj vct/vcf i zawsze czarne coś znajdą.
zukole - 2010-01-23, 17:50

O czym Ty piszesz ?

bad_mojo napisał/a:
czarne zaczną od L7 i koniec :) raczej ciężka sprawa

ermijo - 2011-03-25, 14:10
Temat postu: Zagadka Ermijo
Proponuję łatwą zagadkę, której nie rozwiązałem wczoraj na NT, bo zabrakło mi czasu.

Znajdź vcf dla czarnych!

(oczywiście win był 2 ruchy wcześniej)
P.S. Dla nie mających renliba link, który kiedyś padnie:
http://www.playok.com/en/...29?gid=gm&app=1 (od 14.ruchu)

crosslet - 2011-03-25, 15:30

h10, d8, d9, d10, h9, h7
truskawek - 2011-03-25, 15:31

Rywal nie ma cięcia na 11 linii?
crosslet - 2011-03-25, 15:34

Na d11 overline.
truskawek - 2011-03-25, 15:37

racja, tego nie widziałem, ale jestem ledwo żółty, więc mam prawo:P
an_24 - 2011-08-26, 07:52

VCF białych po 12 ruchu:

[Event "?"]
[Site "kurnik"]
[Date "2011.04.07"]
[Round "-"]
[Black "irparo"]
[White "irpjas"]
[Result "0-1"]
[Time "17:44:09"]
[TimeControl "600"]
[GameType "61,15"]
[BlackElo "1203"]
[WhiteElo "1382"]

1. f12 e8 2. j10 b8 3. f8 -- 4. white -- 5. d9 g7 6. b11 c10 7. b9 b10 8. e9 c9
9. e10 e7 10. d8 c8 11. c7 f10 12. f9 h8

13. i9 g9 14. e11 e12 15. d6 c12 16.
f3 c11 0-1

an_24 - 2011-09-28, 09:05

Jak przegrać wygraną grę?

[Event "6249352"]
[Site "kurnik"]
[Date "2011.09.27"]
[Round "6"]
[Black "ntcrosslet"]
[White "piotrek401"]
[Result "1-0"]
[Time "21:32:09"]
[TimeControl "180"]
[GameType "61,15"]
[BlackElo "1839"]
[WhiteElo "2013"]

1. g3 h3 2. i3 white 3. -- g5 4. f5 e5 5. g7 h7 6. i5 j4 7. h6 i6 8. f8 e9 9.
g8 e8 10. g9 g10 11. e7 d6 12. j6 k7 13. h8 i7 14. i9 j10 15. f7 f9 16. i8 j8
17. i11 h10 18. d7 c7 19. f4 f6 20. i10 i12 21. h11 h9 22. e6 c8 23. d5 c4 24.
b8 f11 25. c6 ..... g12 26. f2 h4 27. f3 f1 28. e4 g2 29. b7 1-0

po 25. c6 czarnych - znajdź vcf białych
proste zwycięstwo w dwóch ruchach

angst - 2011-09-28, 18:56

Według mnie nie da się przegrać wygranej gry (ja przynajmniej nie spotkałem się z sytuacją, kiedy ktoś przegrał po wcześniejszym postawieniu 5 lub upłynięciu czasu na grę przeciwnika).

Za to białe miały ewidentnie wygrywającą pozycję we wskazanym momencie. Musiała grać białymi jakaś straszna lamka :]

Pozdrawiam

Angst

an_24 - 2011-10-08, 10:38

VCF białych po 30 ruchu czarnych na g3

Event "6264223"]
[Site "kurnik"]
[Date "2011.10.06"]
[Round "6"]
[Black "lntoksynator"]
[White "r0sicky"]
[Result "1-0"]
[Time "19:47:52"]
[TimeControl "180"]
[GameType "61,15"]
[BlackElo "1420"]
[WhiteElo "1473"]

1. m5 l6 2. k7 black 3. j5 k5 4. k8 i6 5. i7 j8 6. l7 k6 7. k4 l5 8. j9 n5 9.
o5 i10 10. j7 l9 11. g9 g7 12. g6 i9 13. h8 f10 14. h10 h7 15. f8 e7 16. i11
j12 17. f7 e8 18. e6 f6 19. d5 g8 20. g5 e10 21. f9 d10 22. c10 e9 23. e11 d8
24. g11 d9 25. f11 h11 26. d11 c11 27. d7 f5 28. i4 j3 29. g4 h4 30. e3 g3


31.i5 f4 32. f3 c7 33. b6 e5 34. d6 d4 35. c3 i1 36. h2 c4 37. c6 e4 38. a6 1-0

ermijo - 2011-10-08, 12:34

łatwe http://fotosik.org/images/78332047804477331532.jpg
angst - 2011-10-08, 16:22

Jaki jest cel zagadki? Bo na obrazku widze, ze biale maja 4x4 :)

Pozdrawiam

Angst

zukole - 2011-10-08, 16:42

Zagadka w renlibie :wink:
ermijo - 2011-10-12, 17:47

Interesuje mnie, co kierowało intencją gracza pusos(zakładając, że nie kierował się programem do gomo), kiedy stawiał ruch d4. :idea:

Załącznik w renlibie.

an_24 - 2011-11-09, 10:45

Zagadka dla "rewolwerowców"

[Event "?"]
[Site "kurnik"]
[Date "2011.11.07"]
[Round "-"]
[Black "pryta34"]
[White "sagna"]
[Result "1-0"]
[Time "13:50:49"]
[TimeControl "60"]
[GameType "61,15"]
[BlackElo "1653"]
[WhiteElo "1904"]

1. k7 g9 2. f10 black 3. f8 h10 4. e8 h9 5. e9 h8 6. h7 i9 7. j8 j10 8. g7 d10
9. e10 ... e7
No właśnie - czy czarne muszą blokować trójkę na e-7 i przegrać grę?

Pozdrawiam :)

an_24 - 2011-11-14, 20:14

VCF białych w 32-im ruchu...

1. o10 o8 2. n6 black 3. k6 k7 4. k9 l10 5. j6 l7 6. j7 j8 7. l6 i6 8. i8 h9 9.
j4 k5 10. i5 k3 11. h7 g6 12. g7 h6 13. f6 f7 14. g5 h4 15. e8 e7 16. d7 f9 17.
d6 d5 18. e6 c8 19. e5 d4 20. k4 l5 21. d9 c7 22. f10 c6 ...

an_24 - 2011-11-17, 09:25

Nie zawsze trzeba bronić - najlepszą obroną jest ... atak.

[Event "?"]
[Site "kurnik"]
[Date "2011.11.14"]
[Round "-"]
[Black "blackmember"]
[White "peterjo"]
[Result "1-0"]
[Time "19:18:10"]
[TimeControl "600"]
[GameType "61,15"]
[BlackElo "1228"]
[WhiteElo "1490"]

1. l6 l5 2. m4 j6 3. j7 -- 4. black k7 5. i5 k5 6. i7 i6 7. k4 g7 8. g6 f5 9.
e7 e8 10. f9 k9 11. f10 f8 12. d8 ... i SW białych
Jak powinny zagrać białe zamiast postawionego c9?

ermijo - 2011-12-17, 10:00

Na ostatnim NT, w grze z Peacemanem, dostawiłem swap2 i powstał zagadkowy układ.
To kolejny przykład otwierający temat 'quo vadis swap2?'

zukole - 2011-12-17, 13:10

Nie wiem jaki miałeś cel wstawiać taką "zagadkę". Trzeba rozpisać cały open, tysiące ruchów by sprawdzić czy jest sw, czy też dla różnych wariantów zmienia się zwycięzca.
an_24 - 2012-01-10, 22:22

[Event "6479064"]
[Site "kurnik"]
[Date "2012.01.10"]
[Round "7"]
[Black "ntkarolek"]
[White "zukole"]
[Result "1-0"]
[Time "21:40:13"]
[TimeControl "180"]
[GameType "61,15"]
[BlackElo "1690"]
[WhiteElo "1317"]

1. g9 f10 2. d12 h8 3. i7 -- 4. white -- 5. g10 h10 6. i9 g7 7. f8 f9 8. h7 i8
9. d8 e8 10. e9 c7 11. j11 j10 12. i11 h12 13. i12 h11 14. h13 k10 15. i13 i10
16. l10 j13 17. k11 j12 18. d10 g12 19. f13 e13 20. c11 b12 21. f12 j9 22. k8
l11 23. m12 i14 i ... łatwy vcf białych.

zukole - 2012-01-10, 23:54

Pisałeś zamiast wklejać? Miałem czarne :]
an_24 - 2012-01-18, 18:38

Niektóre gry wyglądają ... zagadkowo.
Oto partia rozegrana między estantsem a ieckiem.
Grający czarnymi estants, po 10 ruchu białych na g9 nie dostrzega swojej dość wyraźnej
wygranej i przegrywa.
Może ktoś spróbuje to rozegrać ?
1. e3 f3 2. i3 white 3. -- h6 4. g6 f7 5. f8 g8 6. h7 e6 7. d5 f5 8. g4 d7 9.
e7 g5 10. f4 g9 11. ?

ermijo - 2012-01-18, 19:08

Mam prośbę do piszących w tym wątku. Czy nie warto się potrudzić i przy okazji zamieścić rysunek planszy? Uważam, że tak byłoby łatwiej o motywację do rozwiązywania zagadek.
an_24 - 2012-01-19, 22:32

Rysunek planszy do wczorajszej zagadki :
an_24 - 2012-01-20, 21:26

Często brak czasu nie pozwala właściwie ocenić sytuacji, zwłaszcza kiedy gra się przeciw Ondikowi :)
W podanej sytuacji lepsze jest postawienie wcześniej trójki, a później dostawka

1. h8 g10 2. j5 i6 3. f12 -- 4. white -- 5. g7 f9 6. f8 e9 7. g9 g8 8. h10 i11
9. j7 i7 10. h5 g4 11. j6 e10 12. d11 e11 13. e7 d6 14. e12 f11 ...
Zmieńmy tutaj 14. e12 i d10 /zamiast f11/: teraz będzie znacznie łatwiej wygrać ...

bbj - 2012-01-20, 21:38

Zgadza się . Udowodniłem, że można było to przegrać ;) .
an_24 - 2012-01-22, 10:56

Z wczorajszego spotkania EL:

[Black "bvilla"]
[White "erm4x"]
[Result "0-1"]
[Time "16:55:54"]
[TimeControl "600"]
[GameType "61,15"]
[BlackElo "1385"]
[WhiteElo "1598"]

1. h8 i7 2. i4 white 3. -- h9 4. h4 i9 5. i6 j9 6. k9 j7 7. j4 k4 8. h6 g10 9.
k6 i8 10. f11 g6 11. h7 h5
12. f9 g8 13. i10 j6 14. j8 i5 15. g5 f6 16. k8 k7
17. l8 m8 18. m7 j10 19. e6 f4 20. f5 d7 21. e7 e5 22. d6 g9 23. g7 f10 24. e9
d10 25. e10 e8 26. d9 c8 27. g12 h13 28. e12 d8 29. f8 b8 30. a8 e11 31. c9 b9
32. d12 f12 33. g13 k11 34. j12 l11 35. m11 h11 36. j11 j13 37. k12 h12 38. h10
l12 39. m13 l13 40. l10 n12 41. k13 k14 42. i12 m12 43. k10 n11 44. o10 j15 0-1

Jeszcze raz początkowa sytuacja:
1. h8 i7 2. i4 white 3. -- h9 4. h4 i9 5. i6 j9 6. k9 j7 7. j4 k4 8. h6 g10 9.
k6 i8 10. f11 g6 11. h7 h5 - teraz proste zwycięstwo ... czarnych

an_24 - 2012-02-14, 21:35

NT - 14 lutego /wtorek/

[Black "jas"]
[White "olsava"]

1. h8 h9 2. h4 h5 3. h10 -- 4. white -- 5. i8 j6 6. g6 i7 7. k5
j7 8. f7 i4 9.
g8 g9 10. f10 e6 11. f8 f9 12. e9 e8 13. g7 h6 14. g5 g4 15. i5 j5 16. f5 n2
17. e5 1-0

po k-5 białych łatwe zwycięstwo ... czarnych.
Może ktoś poda wygrywajacy ruch? :)

zukole - 2012-02-14, 21:44

e7
an_24 - 2012-02-26, 09:56

Vcf czarnych ...
ermijo - 2012-02-26, 10:04

(za) łatwe :)
angst - 2012-03-11, 19:00

To może to będzie trudniejsza zagadka - znajdź vcf czarnych :)

Pozdrawiam

Angst

ermijo - 2012-03-11, 19:40

angst napisał/a:
To może to będzie trudniejsza zagadka - znajdź vcf czarnych

Genialna zagadka. To można nazwać Zagadką; poziom trudności zasługuje na to miano. Więcej takich proszę.
Mi się nie udało w wyobraźni...
P.S.
Jaka to partia?

maestro - 2012-03-11, 20:19

Partia Angsta z Ntviktorem z dzisiejszego NT. Bardzo efektownie wygrana.
zukole - 2012-03-11, 20:47

Efektowna wygrana, choć zagadka specjalnie trudna nie jest. Po rozmieszczeniu ruchów widać, skąd trzeba było zacząć. Dalej jest prosto :)
ermijo - 2012-03-11, 21:03

Dziękuję za odpowiedź Maestro.
zukole napisał/a:
Efektowna wygrana, choć zagadka specjalnie trudna nie jest. Po rozmieszczeniu ruchów widać, skąd trzeba było zacząć. Dalej jest prosto :)

Chodziło mi o rozwiązanie w pamięci takiego vcf-a. 18 ruchów to nie może być proste!!!
Ale pod naporem czasu - bywa , że nie ma wyjścia i trzeba ryzykować... ale to zupełnie coś innego.

P.S. Pamiętam pewien VCF, złożony chyba z 21 ruchów, który sam dawałem Ando na serwerze ORC. Po 10 min dostałem odp. Mam nadzieję, że zapis do tej zagadki gdzieś jest na forum.
A zresztą - liczba ruchów VCF to niezbyt miarodajne kryterium, bardziej liczy się specyficzny układ na planszy. Czyli sytuacja, gdzie można zaczynać VCF w różnych wariantach oraz trzeba unikać cięć.

angst - 2012-03-11, 22:31

Nie będę ściemniał, że od razu zobaczyłem pełny układ i miałem 100% pewności. Czasu było nie tak dużo, może 2-3 minuty. Jak pewnie sporo osób wie, bardzo lubię vcf-y i zawsze staram się ich szukać (czasem na tym źle wychodząc :P ). Przy takiej ilości ruchów łatwo o pomyłkę, np. cut, zła kolejność ruchów, a czasem się nagle okazuje, że niczego nie było :)

Tutaj akurat wszystko zagrało i udało się wygrać 3 sekundy przed końcem :) Nie pamiętam, czy kiedyś wcześniej postawiłem dłuższy vcf...

Co do zagadek, to muszę się zgodzić, że te z vcf są relatywnie najprostsze, bo nie ma zwykle aż tak dużo kombinacji. Oczywiście co innego, jak zegar tyka, a Ty nie wiesz (na 100%) na starcie, że jest vcf.

Pozdrawiam

Angst

ermijo - 2012-03-11, 23:15

angst napisał/a:
Nie będę ściemniał, że od razu zobaczyłem pełny układ i miałem 100% pewności. Angst

Po prostu czas Cie zmusił do ryzyka i o to chodzi w tej grze w skrajnych przypadkach - intuicja to ludzka przewaga. VCF 18 ruchowy to jest duże wyzwanie jako zagadka(mówię o sobie, ale podawałem tez przykład z Ando Meritee z 21 ruchowym vcf dla gomoku, wcześniej). Program by postawił ten VCF w sekundę "na kurniku". Nie o to chodzi. Wątpię nawet czy Attilia by widział ten VCF w 2-3 minuty... ale to kwestia wiary.

angst - 2012-03-11, 23:57

Wiesz, to nie do końca tak. Jak jest mało czasu, to chyba niekoniecznie się zaczyna ryzykować. Logiczne byłoby np. zblokowanie trójki czwórką, a potem kombinowanie.

Nie postawiłem trójki na lewej bandzie bez potrzeby i cieszyłem się z bloku z dołu, bo potencjalnie układałem już sobie w głowie vcf ze środka do lewej. W trakcie musiałem zmienić koncepcję, bo trochę sobie to wcześniej inaczej zwizualizowałem i musiałem użyć kilku kamieni, których pierwotnie nie planowałem "angażować" ;)

Ponadto przy stawianiu vcf-a do pewnego momentu się wiele nie ryzykuje (dopóki nie wyprowadzisz przeciwnikowi kolejnej trójki, etc.).

Ponadto już wiele razy zgubiło mnie umiłowanie vcf-ów, a z drugiej strony rodzą się z tego czasem ciekawe partie (jak np. ostatnio live z Templarem) :) Dla mnie to taka trochę kwintesencja gry ;)

Pozdrawiam

Angst

Chaosu - 2012-03-12, 02:25

. . .Po części zgadzam się z Zukole, widać skąd zacząć (pierwszych 7 ruchów zagrałem dobrze w pamięci). Ale dalej? Błądziłem chyba czterokrotnie stawiając całkiem sporo czwórek... przy 2-3 minutach na pewno bym nie wygrał (co chyba nikogo nie dziwi że Angst ma wyrobioną lepszą intuicję ode mnie).
maestro - 2012-03-12, 16:06

Ostatnia wrzucona zagadka z długim vcf-em przypomniała mi, że w turniejach NT zdarzają się całkiem ciekawe partie z godnymi uwagi sytuacjami. Postanowiłem, że wrzucę tu przynajmniej niektóre z nich. Na początek coś dość prostego (w porównaniu z 17-ruchowym vcf-em :D ), na bazie gry sprzed kilku turniejów. W momencie kiedy kończy się zapis białe mają wygraną za pomocą kombinacji.
zukole - 2012-12-08, 23:30

Zagadka na podstawie dzisiejszej gry między rtgelo, a vanalaud11.
Polega na znalezieniu wygranej białych.

PS Aby nie zniechęcać pozostałych, odpowiedzi proszę wysyłać przez PW. Nagród nie przewiduję :wink:


siwer90 - 2012-12-09, 02:19

Mnie chyba przerasta to :) Komus sie udalo? :p
Henry - 2012-12-09, 11:50

W Renlibie łatwo znalazłem, ale w grze online ciężko byłoby mi to znaleźć :)
zukole - 2012-12-09, 12:18

Póki co dostałem wiadomość od bbj, maestro i bano.

Uwaga do wszystkich. Możliwe jest pobranie zagadki w renlibie, więc odpowiedź również można podesłać w renlibie (łatwiej), bądź napisać ruchy. Rozwiązanie zagadki nie polega na napisaniu jednego ruchu, a na razie takie odpowiedzi dostałem :wink:

maestro - 2012-12-09, 13:43

Wydaje mi się, że rozwiązałem, choć wcześniej trafiłem na kilka błędnych tropów :)
alicecooper - 2012-12-09, 13:54

po kilku próbach ataku widać którego ruchu (kamienia) brak:)
zukole - 2012-12-09, 15:16

maestro rozwiązał.

alice i henry dostali wiadomość zwrotną.

zukole - 2012-12-10, 01:43

Ktoś jeszcze próbuje, czy już wszyscy zainteresowani znają rozwiązanie? :wink:
bad_mojo - 2012-12-10, 03:30

ja nie próbuję i nie znam, ale chętnie poznam :)
ZX81hello - 2012-12-10, 06:31

niestety, ale ja nie znam :(
angst - 2012-12-10, 08:49

Nie lubię zagadek vct, bo zajmują dużo więcej czasu (za dużo potencjalnie dobrych ruchów do policzenia), ale są o tyle dobre, że potem łatwiej się analizuje w krótszym czasie :)

Mnie się nie udało rozwiązać, ale na razie tylko zerknąłem na kilka podstawowych ruchów i jeszcze na pewno spróbuję.

Pozdrawiam

Angst

zukole - 2012-12-10, 15:08

Dla tych, co już skończyli poprzednią - kolejna zagadka. Tym razem gra Joyomana (mcunification) z Peroxidem (chemicalpanda) podczas wczorajszego meczu w ramach EL.

Do znalezienia wygrana białych :wink:

PS Żeby zagadka nie była zbyt łatwa, proponuję ograniczyć się do ciągu ruchów powodujących bezpośrednie zagrożenie (VCT). Czyli proszę nie stawiać ruchu na J9, a następnie np J3 :wink:


Ankst - 2012-12-10, 20:05

J8 i sw vcf
zukole - 2012-12-23, 00:59

Zamieszczam rozwiązanie zagadki z 08.12.2012. Jest to łatwiejsza droga do wygranej, trudniejszą znalazł alicecooper (może zamieści :wink: ).

Gratulacje dla tych, którym się powiodło :)

zukole - 2012-12-24, 22:27

Rozwiązanie drugiej zagadki.
alicecooper - 2012-12-25, 01:19

to ciekawe że ja znów rozwiązałem całkiem inaczej
zukole - 2012-12-25, 01:52

Chodziło o znalezienie wygranej, nie napisałem ile rozwiązań ma zagadka :wink:
maestro - 2013-02-08, 14:29

Kolejna zagadka, win czarnych:



Gwoli ścisłości dodam, że można stawiać trójki, czwórki oraz ruchy po których pojawia się bezpośrednio zagrożenie vcf.

maestro - 2013-02-08, 16:53

Przeanalizowałem sytuacje z henrym i wyszło na to, że rzeczywiście istnieją bardzo proste rozwiązania tej zagadki, tylko ja nie widzę zwykle łatwych wygranych i niepotrzebnie kombinuję. Jeśli by zatem kogoś interesowało jak można z prostej sytuacji zrobić wyjątkowo skomplikowaną wrzucam moje rozwiązanie :)

http://www.kurnik.pl/prze...55?gid=gm&app=1

zukole - 2013-03-29, 00:30

Zagadka bano na VCPR - http://www.vcpr.cz/images/duties/dutie_703.gif (wygrana białych).
maestro - 2013-03-29, 01:19

Interesujące :) Znalazłem wina dopiero w ruchu 94. (ostatnie 4x3), jest może jakieś krótsze rozwiązanie?
alicecooper - 2013-03-29, 01:25

bardzo fajna (5ty kamień w 118 ruchu mi wyszło)
Usiek - 2013-03-29, 14:18

Mi ostatnia groźba (brak możliwości obrony) wyszła w 76 ruchu, a ostatni kamień (przy wszystkich możliwych rozciągnięciach 4) - w ruchu 92.
zukole - 2013-03-29, 17:17

Ciekawią mnie rozwiązania poniżej 118 ruchów :wink:
angst - 2013-03-29, 20:03

alicecooper napisał/a:
bardzo fajna (5ty kamień w 118 ruchu mi wyszło)

U mnie to samo.

Pozdrawiam

Angst

maestro - 2013-03-29, 20:47

Proszę bardzo, moje rozwiązanie w załączniku. Zechciałby ktoś umieścić rozwiązanie z wygraną w 118 ruchach? Nie mam pomysłu jak tu zagrać ponad 100 ruchów...
zukole - 2013-03-29, 21:26

Jest vcf bez potrzeby blokowania czarnych.
Usiek - 2013-03-29, 21:41

A tu moje ;)
Henry - 2013-03-30, 03:24

a to nie jest ta zagadka renju z tym ponad 100ruchowym vcfem?
angst - 2013-03-30, 09:07

Według mnie wygrywa Usiek, bo znalazł najszybszy win (a rozumiem, że o to chodziło w zagadce, a nie o znalezienie vcf). Ja w każdym razie nie znalazłem żadnego błędu, więc 92 ruchy przeważają nad 118 :)

Maestro - inny ruch 90.

Henry - to co innego. Tam był chyba autentyczny vcf jedynym możliwym rozwiązaniem, ale nie miał bodajże aż 100 ruchów (chyba około 70-80).

Pozdrawiam

Angst

zukole - 2013-03-30, 13:01

Na stronie chodziło o vcf. Nie sprecyzowałem (normalne), więc cóż.

Kolejna zagadka -
Wygrana białych poprzez vcf (biały stawia wyłącznie 4 w rzędzie).

maestro - 2013-03-30, 14:46

4x4 w ruchu 124. czy znów coś dziwnego wykombinowałem? :)

PS: wcześniej miałem źle, win jest dopiero w 138. ruchu, przynajmniej dwa razy można się łatwo nadziać na cuty ;)

Usiek - 2013-03-30, 17:55

Tak, mi też wyszło w 138.
angst - 2013-03-31, 00:49

Ale piątkę stawiacie w 138. ruchu? Bo u mnie wychodzi w 140. :)

Pozdrawiam

Angst

alicecooper - 2013-03-31, 04:51

mi w 140
Usiek - 2013-03-31, 09:11

Nie 5, 4x4. 5 w 140.
maestro - 2013-04-13, 21:26

Prosta zagadka vcf - można z powodzeniem rozwiązać bez użycia renliba ;)


maestro - 2013-11-04, 23:19

Zagadka vct, dość łatwa.


zukole - 2013-11-18, 22:45

Również mam łatwą zagadkę :wink:



Wygrana białych.

jas1992 - 2013-11-19, 12:55

Też mam zagadkę! :)
zukole - 2013-11-21, 22:36

Zagadka prosto z zakończonej przed chwilą lekcji gomoku. VCF czarnych, czy wygrana białych ? :)
Magda - 2013-11-21, 23:03

Wygrana białych!
angst - 2013-11-22, 09:35

Tak na szybko - nie widzę vcf czarnych, ale to jeszcze nie znaczy, że nie mogą bronić.

Do głębszej analizy :)

Pozdrawiam

Angst

P.S. Zwizualizowałem jeszcze raz i chyba vcf w 12 ruchach, chociaż nie jestem pewien, bo kluczowa linia jest niewidoczna i to nie pomaga ;)
P.S.2. Białe...

bad_mojo - 2013-11-22, 21:12

ja znalazłem vcf czarnych :)

zresztą bardzo fajny, może by zrobić jakiś plebiscyt miesięczny na najciekawszy vcf, żeby ludzie wrzucali partie do odpowiedniego tematu? i potem wybieramy przez głosowanie? zasada, że trzeba tym vcf'em wygrać partię :)

zukole - 2013-11-22, 22:11

Nie wiem jak znalazłeś, bo to przykład świetnego cuta :P
angst - 2013-11-23, 08:43

Dokładnie. Z samej wizualizacji też tak myślałem, że jest vcf. Ale po odpaleniu pliku w Renlibie sprawa stała się jasna :)

Pozdrawiam

Angst

bad_mojo - 2013-11-25, 00:03

Nie dostawiłem białego na b2 :)
zukole - 2014-01-17, 22:29

Zagadka z dzisiejszego TT. Jak powinien zagrać czarny aby wygrać partię ? :wink:
zukole - 2014-01-27, 02:47

Ktoś (chociaż) próbuje ? :wink:
angst - 2014-01-27, 14:03

Ja myślałem, że zagadka jest już rozwiązana. Na szybko nie znalazłem wygranej czarnych w kilku ruchach, ale w trakcie partii wiedziałem, że pozycja jest kiepska, co nie umniejsza moim zdaniem faktu niezłej obrony jak na kurczący się czas i ze swojej gry jestem zadowolony :)

Jak znajdę chwilę, to zerknę jeszcze wieczorem. Czuję, że dwa kamienie na bandzie mogą się przydać :)

Pozdrawiam

Angst

zukole - 2014-01-27, 21:13

Nikt mi nie przedstawił swojej propozycji :wink:
angst - 2014-01-30, 00:15

angst napisał/a:
Czuję, że dwa kamienie na bandzie mogą się przydać

Przeczucie mnie nie myliło. Zagadka rozwiązana :)

Pozdrawiam

Angst

alicecooper - 2014-01-30, 16:10

ja już dawno , jak się ukazała sprawdziłem
ale to tak łatwe że właściwie żadna zagadka, bo nie ma alternatywy

zukole - 2014-01-30, 16:55

Zagadka łatwa lub nie, lecz jeśli ktoś rozwiązał (lub tak mu się wydaje), mógłby zaprezentować swoje rozwiązanie dla innych :wink:
Ewentualnie przesłać privem, jeżeli uważa iż publikacja zepsuje zabawę. Tego wciąż nikt nie zrobił, choć zagadka nie należy do najtrudniejszych :wink:

Usiek - 2014-02-23, 18:24

A tu coś ode mnie: Znajdź wygraną białych :)
zukole - 2014-02-23, 19:44

Identyczna zagadka jest na vk.com :]
Usiek - 2014-02-23, 20:19

Bo kminiłem ją wcześniej z fudjinem i uznałem za interesującą :P
zukole - 2014-02-23, 23:27

Interesująca :)

Również załączam zagadkę, choć sporo łatwiejszą. (wygrana czarnych)

Joyoman - 2014-02-24, 21:28

Rozwiąż zagadkę(wygrana czarnych) w mniej niż 4sek aczkolwiek tyle czasu wystarczyło Miriam, aby zakończyć grę zwycięstwem.
zukole - 2014-02-24, 23:14

Banalna, a po tekście o wykorzystanym czasie przypomina mi się paveo :wink:
maestro - 2014-04-27, 17:40

Znów prosta zagadka vctf.


Usiek - 2014-06-10, 00:56

Znaleźć SW białych.


zukole - 2014-06-10, 05:49

Wstawiono to przedwczoraj na vk.com
Usiek - 2014-06-10, 11:03

Spodobało mi się, dlatego wstawiłem tutaj. :)
jas1992 - 2014-06-16, 23:27

Hej, też mam zagadkę :) znaleźć VCTF dla czarnych
zukole - 2014-11-02, 03:19

Wygrana białych.

Żeby było ciekawiej, nie zamieszczam wersji w renlibie :)

bbj - 2014-11-02, 10:21

Białe: j6, j10, i9, g7, f8, h6, k6.
Joyoman - 2014-11-02, 22:31

Banalna.
yossarian - 2014-11-16, 20:19

vct czarnych
zukole - 2014-11-17, 19:07

Jest win czarnych przy ruchu białych na E9? Na przykład czarny F13, biały E9 i dopiero blok skosu? :wink:
yossarian - 2014-11-17, 20:37

jest
maestro - 2015-01-03, 23:03

Zwycięstwo czarnych przez VCF.


zukole - 2015-01-03, 23:43

Win przez przymus jest krótszy :wink:

PS Yoss, wrzuć rozwiązanie swojej.

maestro - 2015-01-03, 23:56

Też mi coś, nic interesującego :P Wiadomo, że chodzi o to, by nieco pokombinować ;)
angst - 2015-01-04, 01:09

Zagadka naprawdę fajna i według mnie relatywnie trudna. Sporo overline'ów i cięć, a przede wszystkim dużo możliwych rozwinięć.

Zakładam, że nie jest to gra z życia wzięta, a konia z rzędem temu, kto znalazłby ten vcf w trakcie zwykłej gry na Kurniku.

Jeśli nic nie poknociłem, to czarne stawiają piątkę w piętnastym ruchu?

Pozdrawiam

Angst

maestro - 2015-01-04, 11:22

Tak, piątka czarnych w piętnastym ruchu :) Zagadka rzeczywiście nie pochodzi z prawdziwej gry, dopracowałem pewien układ, który stworzyłem offline. Mam sporo takich materiałów, które mógłbym w podobny sposób przerobić i przynajmniej część ma potencjał na kolejne zagadki, planuję w wolnych chwilach zająć się tym i co jakiś czas wrzucać kolejne.
angst - 2015-01-04, 11:48

Zagadka ma jeszcze kilka innych zalet - kończy się 4x4 czarnych, zatem vcf nie znajdzie się w RenLibie (chyba, że coś pozmieniali w funkcjonalności) :) Do tego ze względu na overlines odpadnie część progów akceptujących szóstki (nie wiem, czy jest dużo takich), które znajdą szybszy win (jak Zukole).

Co bym proponował uwzględnić w przyszłych zagadkach, to żeby białe na starcie miały 3x3, czy inne zagrożenie vcf, aby nie tracić czasu na szukanie "prostszych" winów niż vcf czarnych :)

Pozdrawiam

Angst

zukole - 2015-01-04, 13:53

angst napisał/a:
Do tego ze względu na overlines odpadnie część progów akceptujących szóstki (nie wiem, czy jest dużo takich)
Tylko te stare.
maestro - 2015-01-15, 00:41

Zwycięstwo czarnych przez VCF.


zukole - 2015-01-15, 21:41

Poprzednia zagadka, o ile będziemy kierować się wyłącznie atakiem VCF, była bardziej skomplikowana :wink:

angst napisał/a:
Zakładam, że nie jest to gra z życia wzięta, a konia z rzędem temu, kto znalazłby ten vcf w trakcie zwykłej gry na Kurniku.
Na żywo byłoby strasznie ciężko (nawet przy sporej ilości czasu) coś takiego znaleźć. Tutaj przynajmniej wiemy, że jest wygrana konkretnego koloru (pozbawić tej pewności!).
maestro - 2015-01-15, 21:57

Tak, tu akurat się zgodzę - pomimo nieco dłuższego ataku, tym razem łatwiej jest odnaleźć właściwą sekwencję. Nie miałem specjalnie pomysłów jak ten układ jeszcze utrudnić ;)
maestro - 2015-01-25, 19:30

Zwycięstwo białych przez VCT.



Edytowałem ten układ wielokrotnie, chcąc stworzyć ciekawą i spójną zarazem sytuację. Mimo to, zapewne możliwości wygranej przez VCT jest więcej i nie mam już siły eliminować kolejnych :) Dodam tylko, że ta zwycięska sekwencja, którą mam na myśli, kończy się postawieniem piątki przez białe w ruchu nr 112 (z uwzględnieniem jednego wymuszenia przez czarne w drugiej fazie ataku).

zukole - 2015-01-26, 21:55

Najszybszy win jest w 68. ruchach (sprawdzałem programem, więc mogę się mądrzyć :rotfl: ).
maestro - 2015-01-26, 22:37

Ale w 68 ruchu licząc od początku czy 68 od momentu rozpoczęcia zagadkowego układu? :) Ciekaw jest, jaki wygląda "twoja" wygrana ;)

Gdyby zaś kogoś interesowało moje główne wyjście, które zakładałem, udostępniam je w załączniku.

zukole - 2015-01-26, 23:17

68 oraz błąd w rozwiązaniu kota.
maestro - 2015-01-26, 23:37

Hmm faktycznie :| Wcześniej pamiętałem o tym ryzyku, ale podczas jednej z poprawek musiało mi umknąć. Cały układ edytowałem kilkadziesiąt razy, aż miałem go już serdecznie dosyć ;) W tej chwili nie mam natychmiast pomysłu jak skutecznie wyeliminować wskazany błąd, mogę się nad tym zastanowić później, albo chętnie usłyszę jakieś podpowiedzi, jeśli ktoś inny wie.

Chociaż, hmm, może obecność czarnego na L4 i M3 na początku?

angst - 2015-01-26, 23:41

Dlatego własnie nie lubię zagadek vct, szczególnie na sporą ilość ruchów do przodu. Ciężko o pewność, że autor ma rację, a i rozwiązań oraz potencjalnych obron jest mnóstwo.

Ale jak ktoś ma dużo czasu, to czemu nie ;)

Pozdrawiam

Angst

maestro - 2015-01-26, 23:53

Wrzucam wersję poprawioną :) Mam nadzieję, że teraz jest OK.


zukole - 2015-01-30, 23:59

Jest ok.
zukole - 2019-12-09, 17:48

Zagadki Gasana.

Win czarnych:
Pierwsza, druga, trzecia, czwarta, piąta.

zukole - 2021-03-07, 10:23

Gra Matiss vs Martez z wczorajszej Euroligi. Gdzie powinien zagrać czarny?

Skończyło się tak.

zukole - 2021-05-23, 14:26

Gdzie jest najlepszy ruch czarnych?
bbj - 2021-05-29, 09:52

zukole napisał/a:
Gdzie jest najlepszy ruch czarnych?


Ciekawy VCF czarnych, a wydaje się, że białe win.
Np. C6

angst - 2021-05-31, 20:09

Przypomina którąś moją grę z Gergo z Vint.ee albo Piskvorky :) Swoją drogą tam jest tyle czarnych kamieni, że ja zawsze myślę w tego typu sytuacjach: "tu musi być win" ;)

Ja dziś zagrałem vcf 11 ruchów, a potem się okazało, że był dużo krótszy, bodajże na 5. Zatem trzeba się uważnie rozglądać :)

Wczoraj grali ciekawą ostatnią partię meczu CPL Kedlub z Denzelem. Ten drugi miał niedużo czasu i przegrał, ale miał jak się wydaje wina. Można w ramach zagadki przeanalizować właściwą sekwencję białych po ruchu czarnych na f12: http://www.piskvorky.net/...lub&value=87152

Pozdrawiam

Angst


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group