Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

Działalność Stowarzyszenia - nowe gobany

alicecooper - 2007-09-23, 22:40
Temat postu: nowe gobany
wypadało by zacząć myśleć nad zakupem nowych gobanów dla stowarzyszenia
prawie wszyscy widzieli "starsze" bannery, nieliczni "nowe" z Kwidzyna

przed zakupem warto ustalić co poprawić/zmienić
1) dwustronne 15/19
2) kolor
3) linie
4) wielkość pól
5) punkty węzłowe (środek i pro)
6) oznaczenia kolumn i wierszy
7) litery

ad 1 oczywiste
ad 2 stare za jasne? nowe za ciemne
ad 3 czy powinny być grubsze linie?
ad 4 w starych za bardzo prostokątne pola
ad 5 kwadraciki czy kółka?
ad 6 czy oznaczenia jednakowe dla całej planszy? - wtedy jeden gracz widzi w lewym dolnym rogu A1 a drugi 015; czy też dla każdego gracza oddzielnie - lewy dolny róg - A1
ad 7 litery "drukowane" czy "pisane"?

proszę o uwagi i pomysły

PS stawiał bym na kamienie plastykowe, oczywiście nie to co szklane ale za to są lekkie

president_devil - 2007-09-23, 22:59

Poza kolorem do nowych mam jeszcze jedno zastrzeżenie. Aby (siedząc na przeciwko planszy) cyfry były umiejscowione po lewej stronie, bo o ile mnie pamięć nie myli na planszach z Kwidzyna cyfry były po stronie prawej. To niestandardowe (przynajmniej dla mnie) ustawienie może być trochę irytujące i rozpraszać podczas gry.
Zawrat - 2007-09-23, 23:40

Hi!

Na naszych planszach cyfry są po obu stronach, tylko, że - i to racja, Devil - muszą zostać "odwrócone". To jest do poprawienia. Są również troszkę za ciemne - następne, nowe będą jaśniejsze. Litery - drukowane czy pisane - do ustalenia.
Dziękuję za uwagi, są cenne i pomogą nam wspólnie określić i wyprodukować "trafne" gobany.

Pozdrawiam!

angst - 2007-09-24, 10:39

Zawrat napisał/a:
Na naszych planszach cyfry są po obu stronach, tylko, że - i to racja, Devil - muszą zostać "odwrócone"


Moim zdaniem jest to kwesta do wyjaśnienia.

Zauważyłem to "odwrócenie" w Warszawie, ale nie zapytałem, uznając, iż bierze się ono z praktycznego aspektu związanego z zapisywaniem partii.

Bez odwrócenia jeden z graczy zapisywałby pole np. A1, a drugi wówczas P15 i powstałyby dwa różne zapisy. Chyba, że chcemy pozostać przy starej wersji zapisywania partii... wówczas to całkiem inna sprawa (czy nie wystarczy wtedy numeracja tylko z jednej strony gobana?).

Pozdrawiam

Angst

P.S. Wiadomo, że przy rozrzutce łatwiej zapamiętać kombinację trzech liter i cyfr niż np. ilość pól od bandy :twisted:

dragon_katowice - 2007-09-24, 10:40

nieliczni widzieli nowe więc czy możemy je gdzieś zobaczyć ?
bo inaczej jak to porównać do starych ?
a po drugie to mówimy oczywiście o ceratowych kamieniach a nie o tych najstarszych drewnianych ?

Zawrat - 2007-09-24, 11:31

Witam!

Angst - racja - pole A1 powinno być polem A1 dla obu graczy. I tak jest na naszych gobanach. To nam ułatwi zapisywanie gier co może doprowadzić w przyszłości do wydawania biuletynu z grami - przynajmniej z najważniejszych imprez. Pisząc o "odwróceniu" cyfr miałem na myśli - być może Devil również - iż po lewej stronie gobana cyfry są nadrukowane "do góry nogami". Przy nowych planszach zmienię to - każda cyferka zostanie odwrócona o 180 ' i będzie ok.
Darku - niejako z dala można te gobany obejrzeć na zdjęciach z turnieju w Kwidzynie. Jak wróci Adif ze szkoły pomyślimy aby umieścić zbliżoną fotkę jednej planszy w necie.

Za dwa tygodnie będę miał drukarkę to i pomyślę nad sensownym blankietem do zapisywania gier.

Pozdrawiam - Zawrat

Muchal - 2007-09-24, 15:27

1)dwustronne

2)Moim zdaniem kolor planszy powininen być taki jak na kurniku ( o ile dobrze wiem to takie były założenia dla kwidzyńskich planszy, ale coś nie wypaliło z tuszem czy jakoś tak)

3)grubość lini na obecnych gobanach jest wg mnie dobra

4)osobiście nie zauważyłem żeby pola były zbyt prostokątne , więc wg mnie pola są dobre

5)punkty węzłowe powinny tez być tak jak na kurniku, żeby można grać pro (chociaż nie spotkałem się jeszcze z turniejem pro. ;) )

6)według mnie jak się odwróci te oznaczenia z tych plansz z Kwidzyna, to będzie ok. Dzięki temu na MP będzie można zapisywać tylko np. H8, D4 itd,co wydaje mi się przyspieszy zapis partii

7)jakie litery? :)

to moje zdanie :)

pozdrawiam

angst - 2007-09-24, 16:23

Muchal napisał/a:
np. H8, D4 itd,

7)jakie litery? :)


Więc chyba drukowane ;)

Generalnie zgadzam się z Muchalem (nie wiem tylko, jak z tymi prostokątami...).

Pozdrawiam

Angst

Muchal - 2007-09-24, 16:53

aaa o te litery chodzi, myślałem, że to było zawarte już w oznaczeniach :) ale to jest akurat chyba mało ważne, h8 czy H8 - dla mnie osobiście to jest obojętne :)

trzeba kiedyś pomyśleć o takim gobanie , który ma w sobie czujniki i jest podłączony do kompa i jak sie kładzie kamienie to na laptopie widać gotowy plik renliba :) nie pamiętam czyj to pomysł ale jest ciekawy :D ale to chyba baaaaaardzo daleka przyszłośc... ciekawe czy na świecie istnieje w ogóle taki goban (?) :)

pozdrawiam

ermijo - 2007-09-25, 07:17

alicecooper napisał/a:
1) dwustronne 15/19

Jak najbardziej TAK
alicecooper napisał/a:
2) kolor

Ja jestem za naturalnym lakierowanym jasnym drewnem, bez farby żadnej. Ale drzewo bez sęków.
alicecooper napisał/a:
3) lin

Jestem za wypalanymi liniami a nie malowanymi, powinny być widoczne i ważna rzecz powinny tworzyć idealne kwadraty a nie prostokąty :) Chyba nikt normalny nie patrzy na goban z odległości 1 m...
alicecooper napisał/a:
4) wielkość pól

Proponuję 4 punkty węzłowe dla pro + na H8 oraz cztery większe kwadraty (bodajrze 13x13)
Taka jak była jest idealna - nie ma co tu zmieniać
alicecooper napisał/a:
5) punkty węzłowe (środek i pro)

alicecooper napisał/a:
6) oznaczenia kolumn i wierszy

Oznaczenie literami wyraźną czcionką tak, aby każdy miał swoją numerację u dołu i po lewej stronie planszy(przeciwnik będzie widział te pozycje odwrócone u góry planszy i po prawej stronie.
alicecooper napisał/a:
7) litery
)
wyraźna czcionka odróżniająca litery i, j oraz L od siebie. Litery jak na kurniku, czyli małe litery.
Kamienie szklane !!!!

P.S. Chaosu już widze te gomaby i usb do nich ;)

vilumisiek - 2007-09-27, 19:53

ad 1 DWUSTRONNE
ad 2 KOLOR MOŻE POZOSTAĆ
ad 3 MOGĄ POZOSTAĆ
ad 4 POLA KONIECZNIE MUSZĄ BYĆ POPRAWIONE NA KWADRATOWE - PORONIONY POMYSŁ Z PROSTOKĄTAMI JAKIMIŚ!!!
ad 5 KÓŁKA!
ad 6 TAKIE SAME
ad 7 DRUKOWANE

alicecooper - 2007-09-27, 20:54

ad 4 pola prostokątne są po to że jak się patrzy w przód to perspektywa się skraca i wyglądają na kwadraty

tyle ze w obecnych są za bardzo prostokątne

wydaje mi się że trochę to trzeba zmniejszyć (ale nie do stricte kwadratowych)

tym bardziej że jak gobany będą z opisem to będą kładzione tylko w 1 stronę

kashon - 2007-12-07, 01:47
Temat postu: Re: nowe gobany
alicecooper napisał/a:
wypadało by zacząć myśleć nad zakupem nowych gobanów dla stowarzyszenia
prawie wszyscy widzieli "starsze" bannery, nieliczni "nowe" z Kwidzyna

przed zakupem warto ustalić co poprawić/zmienić
1) dwustronne 15/19
2) kolor
3) linie
4) wielkość pól
5) punkty węzłowe (środek i pro)
6) oznaczenia kolumn i wierszy
7) litery


AD 6 - WYLACZNIE cyfry. Nie zapominajmy, ze w gomoku gra sie na planszach pochodzacej z innej gry, gdzie od zawsze oznaczeniem sa cyfry. Przyklady: na planszy 19*19 srodek gobanu to tengen i zawsze ma oznaczenie 10-10, a nie jakas kombinacja literek i cyfr. San-san to punkt 3-3, jak sama nazwa mowi, tak jako hoshi to 4-4.

angst - 2007-12-07, 09:35
Temat postu: Re: nowe gobany
kashon napisał/a:
Nie zapominajmy, ze w gomoku gra sie na planszach pochodzacej z innej gry, gdzie od zawsze oznaczeniem sa cyfry. Przyklady: na planszy 19*19 srodek gobanu to tengen i zawsze ma oznaczenie 10-10, a nie jakas kombinacja literek i cyfr. San-san to punkt 3-3, jak sama nazwa mowi, tak jako hoshi to 4-4.


W mojej opinii nie ma znaczenia, skąd pochodzi plansza (zresztą chyba tylko na nasze potrzeby powstały gobany 15x15). Ważniejsze jest, jak oznacza się planszę w Kurniku, Renlibie, itp., co ułatwia analizy (np. open H8-G6-J9, a nie teengu-10-10-pingu). Po co mieszać? :)

Pozdrawiam

Angst

Johanka_z_arcu - 2007-12-07, 12:37

Właśnie, gramy w gomoku a nie w go, Kamil nie mieszaj :)
vilumisiek - 2007-12-08, 00:53
Temat postu: Re: nowe gobany
kashon napisał/a:
AD 6 - WYLACZNIE cyfry. Nie zapominajmy, ze w gomoku gra sie na planszach pochodzacej z innej gry, gdzie od zawsze oznaczeniem sa cyfry


A kogo to obchodzi skąd pochodzi gra i jak się w innych oznacza? Oraz jakieś śmieszne chińskie wyrazy? :lol:

Gra się od zawsze na liczba-cyfra - zapisy kurnikowe i z turniejów na żywo więc nagle OCZYWISTA zmiana o 180 stopni? Bez żartów.

bad_mojo - 2007-12-08, 03:30

Może na planszach do go od zawsze były tylko cyfry, bo w ich alfabetach nie ma czegoś takiego jak litera? :) A bez sensu oznaczać poszczególne wiersze jako "pączek" albo "parapet" - jakby to brzmiało - zrobił ruch na "pączek 4"?
spavacz - 2007-12-08, 09:37

vilumisiek napisał/a:
Gra się od zawsze na liczba-cyfra


Nie zrozumiałem, chodzi Ci o litera-cyfra? : )

jopq - 2007-12-08, 14:11

spavacz napisał/a:
Nie zrozumiałem, chodzi Ci o litera-cyfra? : )

Nie wiem po co się czepiasz, ja też Ci mogę wytknąć, że CYFRA jest od 0 do 9, a pól jest 15, więc to jest LICZBA.

Chaosu - 2007-12-08, 17:59

. . .Tak, powiiniśmy więc napisać litera-liczba : )
bad_mojo - 2007-12-08, 18:05

Czy to nie jest śmieszne, że jeszcze nie wprowadzono tabulatora przy pisaniu postów? Może twórca phpBB po prostu nie zdaje sobie sprawy z istnienia tego typu problemu?
Chaosu - 2007-12-08, 19:17

. . .Szanuję ich za wkład w rozwój komunikacji w internecie (choć żałuję że to nie inna aplikacja zdobyła popularność) ale jeśli mają mentalność jak Ece to możemy tylko pomarzyć : )
templar - 2007-12-08, 23:59
Temat postu: Re: nowe gobany
vilumisiek napisał/a:
A kogo to obchodzi skąd pochodzi gra i jak się w innych oznacza? Oraz jakieś śmieszne chińskie wyrazy? :lol:

Np. mnie to obchodzi.

vilumisiek napisał/a:
Gra się od zawsze na liczba-cyfra - zapisy kurnikowe i z turniejów na żywo więc nagle OCZYWISTA zmiana o 180 stopni? Bez żartów.

Chciałeś powiedzieć, że u nas tak się gra, a ja chciałem wspomnieć, że Chińczyków jest TROSZKĘ więcej od nas. Poza tym nie wszystko co się utrwaliło jako "tradycja" rzeczywiście nią jest (zwłaszcza jeśli mówimy o, tfu, "kurnikowej tradycji").

Ja akurat uważam, że pomysł liczba-liczba jest bardzo dobry, bo jakby nie patrzeć gomoku jest bardziej podobne do go, niż np. do szachów... a skoro gomoku i go mają wspólne korzenie, to czemu je rozdzielać? Niedługo dojdzie do tego, że kamyki będą musiały być aluminiowe, bo w go sie gra plastykowymi tudzież szklanymi.

Pozdrawiam
templar

jopq - 2007-12-09, 00:20

Gdybym miał mieć planszę wyciętą z jednego kawałka drewna, grubą na 30 cm, to chciałbym mieć tradycyjne oznaczenia. Na sklejce mogę mieć nawet krążki po kubku od kawy, jeżeli byłyby one pomocne.
bad_mojo - 2007-12-09, 00:24

Jakiekolwiek zapisy partii z turniejów byłyby w układzie liczba-liczba masakrą, jeżeli kashon albo Ty templar podejmiecie się odczytywania tych zapisków, poprawiania błędów i sprawdzania, czy przypadkiem ktoś w połowie partii nie zaczął nagle najpierw brać liczby z boku, a potem z dołu (czy też na odwrót), to proszę bardzo, nie mam nic przeciwko. Ponieważ to jednak nie nastąpi, powinno według mnie pozostać litera-liczba. To oczywiste, że jeżeli coś jest głupie a zgodne z tradycją, to należy to zmienić. Przynajmniej dla mnie.
templar - 2007-12-09, 13:24

jopq napisał/a:
Gdybym miał mieć planszę wyciętą z jednego kawałka drewna, grubą na 30 cm, to chciałbym mieć tradycyjne oznaczenia. Na sklejce mogę mieć nawet krążki po kubku od kawy, jeżeli byłyby one pomocne.

Tyż prowda...

bad_mojo napisał/a:
Jakiekolwiek zapisy partii z turniejów byłyby w układzie liczba-liczba masakrą, jeżeli kashon albo Ty templar podejmiecie się odczytywania tych zapisków, poprawiania błędów i sprawdzania, czy przypadkiem ktoś w połowie partii nie zaczął nagle najpierw brać liczby z boku, a potem z dołu (czy też na odwrót), to proszę bardzo, nie mam nic przeciwko. Ponieważ to jednak nie nastąpi, powinno według mnie pozostać litera-liczba. To oczywiste, że jeżeli coś jest głupie a zgodne z tradycją, to należy to zmienić. Przynajmniej dla mnie.

Interesujące... czyli uważasz, że ludzie grający w go (które ma troszkę dłuższą tradycję od gomoku) mają problemy z zapisywaniem/odczytywaniem partii? Poza tym jaką mam gwarancję, że w układzie litera-liczba nie pojawią się błędy? No to jest trochę nie trafiony argument.

templar

P.S. Nie mów, że coś jest głupie, tylko dlatego, że tego nie rozumiesz.

maestro - 2007-12-09, 13:57

Oznaczenia litera-liczba mogą się czasem okazać wygodniejsze przy stawianiu openów, ale czy jest to sposób na nowa formę zapisów? Nie sądzę, żeby przyjął. Uważne sprawdzanie każdej litery i liczby okaże się jeszcze bardziej czasochłonne, a jeśli plansze będą oznaczone w dwie strony (czyli zapisy obu graczy w rzeczywistości będą różne) - sprawdzenie i ewentualne poprawienie błędów będzie jeszcze trudniejsze.

A poza tym, ci którzy już mieli okazję zetknąć się z zapisami jakich używa sie w renju, są już raczej do nich przyzwyczajeni i pewnie nie mieliby ochoty tego sposobu zmieniać.

Ece - 2007-12-09, 21:29

Za bardzo się emocjonujecie :D Kamil podaje swoje (no dobra, on nie jest normalny, ale go lubimy ;) ) spostrzeżenia i nagle burza (w szklance wody). Jakby nie wystarczyło napisać, że jesteśmy przyzwyczajeni do takich opisów, wszędzie je spotykamy i takie się po prostu w naszych grach (GRP) stosuje :)
bad_mojo - 2007-12-09, 22:34

I bardzo dobrze, że się takie stosuje! :] Nasze zapisy pany.
angst - 2007-12-09, 22:46

Ece napisał/a:
Jakby nie wystarczyło napisać, że jesteśmy przyzwyczajeni do takich opisów, wszędzie je spotykamy i takie się po prostu w naszych grach (GRP) stosuje :)


Tak właśnie zrobiliśmy :]

Literki-liczby rules!

Pozdrawiam

Angst

vilumisiek - 2007-12-13, 22:46

templar napisał/a:
bad_mojo napisał/a:
Jakiekolwiek zapisy partii z turniejów byłyby w układzie liczba-liczba masakrą, jeżeli kashon albo Ty templar podejmiecie się odczytywania tych zapisków, poprawiania błędów i sprawdzania, czy przypadkiem ktoś w połowie partii nie zaczął nagle najpierw brać liczby z boku, a potem z dołu (czy też na odwrót), to proszę bardzo, nie mam nic przeciwko. Ponieważ to jednak nie nastąpi, powinno według mnie pozostać litera-liczba. To oczywiste, że jeżeli coś jest głupie a zgodne z tradycją, to należy to zmienić. Przynajmniej dla mnie.

Interesujące... czyli uważasz, że ludzie grający w go (które ma troszkę dłuższą tradycję od gomoku) mają problemy z zapisywaniem/odczytywaniem partii? Poza tym jaką mam gwarancję, że w układzie litera-liczba nie pojawią się błędy? No to jest trochę nie trafiony argument.


Coś się do tego go tak /.../ - chińczyków jest więcej - i znów tak jakby to kogoś obchodziło. Ma być szybko dla graczy i wygodnie dla komisji. Jeśli chcesz tradycji to może mamy jeszcze zgodnie ze starodawnym rytuałem składać dziewicę w ofierze przed rozpoczęciem każdej partii a po oddawać dziesięć pokłonów zwycięzcy :lol: co za typy

Ece - 2007-12-13, 23:05

Vilu, trochę szacunku dla innych poglądów. Ja potrafię się z kimś nie zgodzić, jednocześnie będąc uprzejmym i nie drwiąc z tej osoby.
jopq - 2007-12-13, 23:49

No te 10 pokłonów to ciekawa sprawa.
bad_mojo - 2007-12-14, 02:12

To dobre pytanie, czy nie zgadzając się z kimś, potrafisz jednocześnie z niego nie drwić. Według mnie pokazując, że ktoś się myli, zawsze troszeczkę z niego drwisz. Chyba, że uznajesz, że oba rozwiązania są równoważne, ale wtedy po co podejmować w ogóle dyskusję?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group