Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

Pente - Pente dla początkujących

dobrychemik - 2008-04-30, 20:36
Temat postu: Pente dla początkujących
Mam prośbę do mocnych graczy w pente. Czy moglibyśmy uruchomić cotygodniową szkółkę pente - na wzór gomokowej? Jest parę(naście?) osób, które lubią pente i chętnie by się podszkoliły, ale brakuje im podstaw.
Chaosu - 2008-04-30, 21:35

. . .To żaden problem, wystarczy złapać mnie na kurniku i zawsze chętnie pomogę! : )
wicherek - 2008-04-30, 21:40

ja moge poprowadzic taka szkolke - juz kiedys proponowalem, nie pamietam jaka dostalem odpowiedz.

Najlepiej pod wieczor (po 18) wybierzcie jakis dzien i godzine

dobrychemik - 2008-04-30, 21:47

Poczekajmy jeszcze na kolejne głosy ewentualnych nauczycieli i wtedy oni wspólnie ustalą termin, do którego uczniowie się dostosują (szanujmy nauczycieli).
Muchal - 2008-04-30, 21:55

ja chętnie zostanę uczniem takiej szkoły.
Chaosu - 2008-04-30, 22:37

. . .Widzicie, pamiętam to jak dziś, turniej w Warszawie, uczyłem Muchala grać w pente!
Karol G. - 2008-04-30, 23:30

Inicjatywa godna pochwały ale nie jestem zwolennikiem podawania gotowych rozwiązań w postaci schematów na złotej tacy i różnych wariantów ich rozegrania. Uważam, że bardziej rozwijające byłyby analizy gier już rozegranych i tłumaczenie danych ruchów i rozplanowania przez nie całej dalszej gry. Wtedy "uczeń" pozna mechanizmy a nie gotowe schematy. Wg mnie jak zrozumie zasadność danych ruchów, sam jak pogrzebie trochę w statystykach nosovsów, jayów, richardów i innych bogów pente to zobaczy te schematy.
Dodatkowy plus jest taki, że jak się odszuka/wykmini coś samemu to jest z tego większa frajda, dlatego ja jestem za dawaniem wskazówek a nie gotowych rozwiązań.
Powodzenia w zabawie, ja na razie nie mam czasu na pomoc w tym przedsięwzięciu.
Może szkółka jak powstanie to przyciągnie paru nowych entuzjastów ... oby.

Btw. Na wstępie warto przeczytać sobie fragment książki Nosovsa o pente, który jest zamieszczony na stronie stowarzyszenia. Obok chyba jest też pdf Mammela (czy jakoś tak) o otwaciach ale jak pamiętam, część zagrań jakie tam są proponowane mi się nie podobały (ale to takie prywatne zdanie, autorytetem w tym nie jestem).

[edit]
Bym zapomniał ... wiecie, że iraa to po rusku (Ира) zdrobnienie od Ирина (Irina) czyli Irena?

spavacz - 2008-05-01, 10:29

Proponowałem już to wcześniej, chyba nawet wspólnie z Wicherkiem. Niestety nie było żadnej reakcji.

Jeśli miałbym poprowadzić takie lekcje to proponowałbym np. środę o 20:30.

alicecooper - 2008-05-01, 11:25

jest pewien problem:
Kod:
pokaże go na przykładzie bazy graczy:

powstał temat, wypowiedziało się ileś osób jak to by było dobrze zrobić i ze chcą itp itd

a jak poprosiłem i zapytałem kto jest chętny do konkretnej pomocy to zgłosiło się ile?

0 (zero) osób

otóż gadać a robić to dwie różne rzeczy

macie chęć i siłę? zróbcie choć jedną przykładową lekcję, spróbujcie jak to jest

stowarzyszenie na pewno was poprze i ja także służę wszelką pomocą - tyle że najpierw chętnie bym zobaczył czy nie skończy się na tej 1 lekcji, albo wręcz na samym gadaniu

bo w tej chwili to nie wiem czego byście chcieli?

żeby na przykład stowarzyszenie oficjalnie ogłosiło :prowadzimy lekcje pente ?
a wam sie po 1 znudzi? i wtedy lipa?

PS
profit napisał/a:
Inicjatywa godna pochwały

pod tym sie podpisuję jak najbardziej
tylko proszę o konkrety

wicherek - 2008-05-01, 11:33

najbardziej by mi zalezalo na tym co napisales, zebym nie musial podstaw tlumaczyc kazdemu z osobna tylko w wiekszej grupce osob, nie przecze ze przestanie mi sie chciec po X spotkaniu ale ego zagwarantowac chyba nikt niemoze, a kazda lekcja (nawet jedyna) cos jednak rozswietla takiemu ktory chce sie podstaw nauczyc. Ja sie dostosowac moge do uczacych sie, tylko niech to bedzie godzina po 18, bo wtedy zaczynam nudna prace na portierni :)
bmac - 2008-05-01, 11:36
Temat postu: Oficjalne stanowisko Zarządu
PSGRiP poprze w 100% inicjatywę powstania Szkółki Pente i będzie ją popierać wszelkimi sposobami dopóki będę Prezesem, a i potem pewnie też.... potrzebne są konkrety z pewnym minimum bezpieczeństwa, o którym wspomniał Alice. Jak długo Szkółka się utrzyma... powodem tego pytania są doświadczenia z Szkółki Gomoku. Założenie, że nawet jedna tylko lekcja będzie pozytywna jest nie do końca dobrym założeniem....

bmac

spavacz - 2008-05-01, 11:54

Jeśli tylko będą chętni to mogę prowadzić lekcje co tydzień. Ale czy tak będzie to wątpię. Większości znudzi się to po 1 lekcji, jak to Alice napisał...
wicherek - 2008-05-01, 12:00

to Wy musicie wyjsc troche do przodu i z zaufaniem, gdy ja napisze na ogole na urniku o takiej szkolce, lub post na forum zawiele to nieda. Wpisujac jakas oficjalna notke na glownej stronie gomoku, zeby kazdy zainteresoany mogl takie cos przeczytac bedzie mialo mysle wiekszy skutek.
Karol G. - 2008-05-01, 12:52

Chemik napisał/a:
Jest parę(naście?) osób, które lubią pente i chętnie by się podszkoliły, ale brakuje im podstaw.

Aż tyle?

Wydaje mi się, że jakbyś pograł na dłuższe czasy (7 min i więcej na gracza) z żółtymi i pomarańczowymi (zazwyczaj nie odmawiają gry jak mają czas) przy okazji popróbował kilku wariantów w jednej rozgrywce i trochę popytał to mogło by coś z tego być. Na koniec trzeba zmęczyć ze 100 gier (może wiecej, zależy do zaangażowania i zapału), pogrzebać trochę w statystykach innych i są na prawdę duże szanse, że będzie z tego pożytek w postaci lepszych gier. Najważniejsze to grać na długie czasy, z lepszymi od siebie (nawet jak się przegrywa 0:10), przykładać się do tych gier i na koniec je analizować. I na starcie lepiej jest pograć w pro-pente i nie mieszać sobie w głowie różnymi odmianami.
Podejrzewam, że największym bólem byłoby granie na długie czasy : ) Zagrać 100 gier na minutę, to żaden trud a jak przeciwnik będzie myśleć nad ruchem 3 min to idzie usnąć ...

Zupełnie inna satysfakcja jest też z osiągniętego celu, jeśli główny wkład miało się własny i człowiek trochę pogłówkował zanim coś osiągnął.

W końcu jak ktoś bardzo chce się nauczyć dobrze grać w pente, to się nauczy, ale wszystko wymaga pracy i poświęcenia własnego czasu.

dobrychemik - 2008-05-01, 15:37

Od razu wyjaśnię co miałem na myśli zakładając ten temat.

Chodziło mi raczej o ustalenie dnia i godziny, kiedy zaawansowani gracze mogą się spotkać z początkującymi i spędzić np. godzinkę na grze połączonej z analizowaniem przebiegu partii. Niekoniecznie na początek musiałoby to być robione oficjalnie, z pompą, pod auspicjami Stowarzyszenia. Wystarczy zacząć skromniej, a z czasem może lekcje nabiorą splendoru.

wicherek - 2008-05-01, 16:37

to o czym mowisz chemiku robilem czesto, za czasow gd dziennie przesiadywalem pol dnia na kurze. Do dzis doksztalcam kogo sie da, ale mowic kazdemu pokolei to samo uwierz moze zanudzic, wiec takie lekcje by sie przydaly. Od nich trzeba zaczac, po nich grcze sami beda chcieli pograc z lepszymi.
vilumisiek - 2008-05-01, 17:17

Też tłumaczyłem pente n-tej liczbie ludzi. Ale wpadłbym na spotkanie - oczywiście jako uczeń :D
iraa - 2008-05-02, 10:46

Hejka : )

Problem z nauka pente jest taki, ze nauczyciel moze wyjasnic kilka "podstawowych trickow", niestety, na pozniejszym etapie wiekszosc pytan: "a dlaczego zagrales tutaj?" moze zostac skwitowane tylko odpowiedzia: "bo tutaj jest najlepiej". Czy tego chcemy, czy nie, pente to gra pamieciowa, w ktorej trzeba nauczyc sie jak najwiecej schematow i wyjatkow od wyjatkow do schematow...

Daleko mi w tej chwili do najlepszych, ale to sa wnioski, ktore wyciagnalem juz dawno temu, gdy schematow znalem troche wiecej, a ogolny poziom graczy byl, mam wrazenie, nizszy niz teraz.

Nie wiem, czy moge pretendowac do pozycji 'nauczyciela', lecz gdyby ktos chcial sie czegos ode mnie nauczyc - to prosze bardzo. Jak tylko jestem online, to nie odmawiam gry nikomu, a granie (+ pozniejsza analiza porazek (i zwyciestw ; )), jak napisal, calkiem slusznie, profit, jest jedyna droga do zdobycia wiedzy : )

Pozdrawiam,
aari^^^

arczi - 2008-05-02, 13:19

Jeżeli będę tylko na kurniku to też służę pomocną dłonią :)
Gomoku, Renju, Pente tudzież Literaki ;) Bilard na wp też może być :)

zukole - 2008-05-02, 13:41

W literaki najpierw poćwicz :P
dobrychemik - 2008-05-02, 15:12

Widzę, że parę "szych" wyraziło gotowość do współpracy. Teraz tylko wystarczy uzgodnić jakiś termin. Może czwartkowe wieczory?
arczi - 2008-05-03, 12:29

wyraziłem zgodę na pogranie kiedy jestem na kurniku ;) regularne wieczorki nie wchodzą w grę :)
spavacz - 2008-05-04, 20:41

Czwartkowe wieczory są zajęte przecież - szkoła gomoku : )

Proponowałem środę o 20:30 - pasuje?

Kubica10 - 2008-05-25, 12:01

Spodobała mi sie pente , chciałbym sie nauczyć grać więc mam pytanie czy powstała ta szkółka gry czy też nie?Gdy czas mi będzie pozwalał chętnie bym wpadł na lekcje sie podszkolić.
spavacz - 2008-05-25, 12:21

Po wakacjach postaram się tym zająć.
Karol G. - 2008-11-23, 15:24

Widzę, że entuzjazm nowicjuszy związany z grą Pente umarł wraz z usunięciem tej gry z Kurnika. Jak ktoś niezaznajomiony z tą gra ma ochotę w nią pograć to pomocny przy stawianiu pierwszych kroków może być ten tutorial: http://tiger.towson.edu/~...files/frame.htm

-Karol


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group