Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

Działalność Stowarzyszenia - Connect6

dobrychemik - 2008-08-27, 12:56
Temat postu: Connect6
Co sądzicie o tym, aby Stowarzyszenie oficjalnie zainteresowało się grą Connect6?

(Tak przy okazji: czy znacie jakąś rozsądną jej polską nazwę?)

maestro - 2008-08-27, 15:02

Sądzę, że stowarzyszenie gomoku, renju i pente powinno się oficjalnie interesować takimi grami jak gomoku, renju i pente. Szachy, warcaby, go czy inne connect6-y mogą i powinny pozostać w sferze indywidualnych zainteresowań, bez zaangażowania naszego Stowarzyszenia.
Muchal - 2008-08-27, 19:26

maestro napisał/a:
Sądzę, że stowarzyszenie gomoku, renju i pente powinno się oficjalnie interesować takimi grami jak gomoku, renju i pente. Szachy, warcaby, go czy inne connect6-y mogą i powinny pozostać w sferze indywidualnych zainteresowań, bez zaangażowania naszego Stowarzyszenia.

popieram zdanie kota

angst - 2008-08-27, 19:38

Też uważam, że gdzie kucharek 6, tam nie ma co jeść...

Mamy problem z 3 grami (choćby ustalenie w co grać na danym turnieju lub zorganizowanie MP we wszystkie gry), a dodatkowa czwarta może raczej tylko skomplikować sytuację.

Pozdrawiam

Angst

lonewolf - 2008-08-27, 20:26
Temat postu: Re: Connect6
dobrychemik napisał/a:
Co sądzicie o tym, aby Stowarzyszenie oficjalnie zainteresowało się grą Connect6?

Sądzę, że to dobry pomysł.

Edit: http://forum.gomoku.pl/viewtopic.php?p=24192

Karol G. - 2008-08-27, 21:05

Ja bym się ucieszył gdyby na jakimś "zjeździe" przy okazji pojawił się turniej w c6 i w miarę możliwości chciałbym w nim zagrać.

Na bk w rosyjskiej odsłonie ta gra nazywa się "6 в ряд" co można tłumaczyć jako "6 w rzędzie". A czy spolszczenie jest potrzebne to już sam nie wiem. Każdy wie o co chodzi.

dobrychemik - 2008-08-28, 08:42

maestro napisał/a:
Szachy, warcaby, go czy inne connect6-y mogą i powinny pozostać w sferze indywidualnych zainteresowań, bez zaangażowania naszego Stowarzyszenia.


Ośmielam się zauważyć, że C6 jest grą mającą wiele wspólnego z gomoku, czego nie można powiedzieć o szachach czy warcabach. A że w nazwie stowarzyszenia nie ma C6? Keryo też tam nie widać. (Różnica między zwykłym pente a keryo jest podobnego rzędu jak między gomoku a C6). Nie sugeruję, by C6 od razu miało status równy G, P i R, ale niechże chociaż zaistnieje i da się poznać.

Obawiam się, że kolejny raz Stowarzyszenie daje do zrozumienia, że najwyższą cnotą jest stagnacja. Brak mu woli rozwoju. Jakież to straszne komplikacje by wynikły z zorganizowania dodatkowego turnieju C6 podczas którejś z imprez? Marudzicie, że ludzie się wykruszają - może to właśnie wynik tego, że Stowarzyszenie stoi w miejscu?

Muchal - 2008-08-28, 08:49

dobrychemik napisał/a:

Różnica między zwykłym pente a keryo jest podobnego rzędu jak między gomoku a C6

Moim zdaniem ta różnica nie jest podobnego rzędu.

Mam propozycję, Dobrychemiku, zorganizuj turniej w Krakowie np. Gomoku jednego dnia a drugiego dajmy na to renju i connect6 :) na pewno będziesz miał poparcie stowarzyszenia, ja na ten turniej też na pewno przyjadę...

termin - 2008-08-28, 10:43

Proponuje dodać równiez carling.
U nas kamienie są dwukolorowe, w carlingu również.
Uważam, że to dośc podobne.

Porównywanie c6 do gomoku jest jak porównywanie tenisa do ping- ponga. Niby podobne, ale raczej Federer z Błaszczykiem nie powalczy.

Pozdro

alicecooper - 2008-08-28, 16:02

dobrychemik napisał/a:
Obawiam się, że kolejny raz Stowarzyszenie daje do zrozumienia, że najwyższą cnotą jest stagnacja

obawiam się że kolejny raz przesadzasz
chyba ze masz na myśli siebie? w końcu stowarzyszenie to także Ty

na najbliższym turnieju na pewno nie będzie c6 bo i tak plan jest przeładowany

a na jakimś następnym?
pogadamy na forum, pomyślimy , zobaczymy

ja na przykład przy zakładaniu stowarzyszenia byłem za tym żeby w statucie umieścić ogólnie także inne gry, ale są g r p a nie c6

czy to wyklucza c6? albo czwórki?
formalnie tak
ale chyba można pomyśleć o turnieju "dla relaksu" itp

a możne zmienić statut?

ogólnie otwartość nam nie zaszkodzi

bad_mojo - 2008-08-28, 20:18

Jestem za omawianiem kwestii C6, bo to może ruszyć trochę do przodu nie tylko forum, ale całe środowisko. Trzeba się rozwijać, szukać czegoś nowego, jeszcze nie ogranego.

A C6 to dobra nazwa. :]

maestro - 2008-08-29, 10:31

dobrychemik napisał/a:
Ośmielam się zauważyć, że C6 jest grą mającą wiele wspólnego z gomoku,


Connect6 wydaje się grą bardzo daleką o tych z rodziny "five in a row" - już choćby przez to, że 5 nie wygrywa. Różnic jest wiele - brak zasad dotyczących otwarć (w gomoku swap/swap2, w renju teoria, w pente pro), kamienie dodawane po dwa. A podobieństwa? Podobieństw do gomoku ma tyle co do go: gra się kamieniami na gobanie.

dobrychemik napisał/a:
Obawiam się, że kolejny raz Stowarzyszenie daje do zrozumienia, że najwyższą cnotą jest stagnacja. Brak mu woli rozwoju.


Nie wiem, czy brak dodawania kolejnych gier, mających coraz mniej wspólnego z trzema głównymi zapisanymi w nazwie Stowarzyszenia, można uznać za przejaw stagnacji. Czy nie lepiej rozwijać tych gier, które faktycznie dały impuls do powstania Stowarzyszenia, zamiast dodawać różne nowe twory, byle więcej?

Karol G. - 2008-08-29, 14:17

Do rodziny "five in a row" zalicza się gomoku i renju. Pente do gomoku jest bardzo daleko a do renju jeszcze dalej. Tylko takimi samymi kamykami się gra (choć stawia się pierw biały potem czarny) bo już nawet plansza ma inne rozmiary.

Jakby sobie poczytać na connect6.org i prześledzić ważniejsze wydarzenia w historii tej gry (od 2003 więc niewiele) to można dostrzec, że świat dość szybko "kupuje" tą grę. Nawet były mistrzostwa Rosji w tą grę, jest ona na olimpiadzie komputerowej, na Tajwanie powstało stowarzyszenie (oficjalnie zatwierdzone przez ichni rząd) a nagrody w turnieju c6 za pierwsze miejsce to 10.000$ (sponsoring jakiegoś uniwerku). W grze nie ma teorii (zarówno dla p1 jak i p2) więc improwizują oboje. Do tego dużym plusem tej gry, że niezależnie czy wygrywa p1 czy p2 to zawsze ten co zwycięża przez 6+ kamyków w rzędzie ma o 1 kamień więcej na planszy a nie to co w gomo/renju, że p1 jak zwycięża ma o 1 kamyk więcej.

Moim zdaniem Polska (poprzez Stowarzyszenie) ma szanse nie odskoczyć od tej części świata która "zainwestowała" w tą grę poprzez poszerzanie zainteresowań aktywnych graczy i doskonalenie umiejętności. A tak po 20 latach (sądzę, że gra znajdzie sporą grupę miłośników) może być tak, jak jest teraz w renju między Polską a Rosją czy Estonią - czyli niewiele znaczący plankton :-)
Chyba, że Stowarzyszenie koncentruje się tylko i wyłącznie na rozwoju 3 gier tytularnych wtedy ok, może powstanie osobna organizacja wspierająca i stymulująca rozwój connect6 w tym kraju jeżeli będą ku temu chętni.

Karol G. - 2008-08-30, 12:32

maestro napisał/a:
Różnic jest wiele - brak zasad dotyczących otwarć (w gomoku swap/swap2, w renju teoria, w pente pro), kamienie dodawane po dwa.

A czego to brakuje w c6 jeśli chodzi o reguły grania w debiucie? Gra nie jest rozwiązana a ja nie zauważam, że p1 czy p2 jest w korzystniejszej sytuacji (z obserwacji na własnych grach wnioskuję, że jako p1 szybciej udaje mi się wygrywać). Zasady są, więc to co piszesz to kompletna bzdura.

A jeżeli któraś ze stron jest faworyzowana (np przez pierwszy ruch) to często wprowadza się niesymetryczne zasady dla wyrównania szans. Tak jest w renju z 3 ruchem czarnych i faulami, tak jest w go z komi, tak jest w pente z wymuszeniem 2 ruchu poza centralnym kwadratem. Co prawda rozgrywka w pente jest na tyle krótka, że kosmetyczne zmiany zasad dla jednej bądź drugiej strony nie wiele zmienią a gra dalej będzie rozwiązywalna.

Kiedyś chyba nawet Ty mi powiedziałeś (o c6): "ktoś chciał zrobić grę ale mu nie wyszło" jak Cię chciałem namówić na grę. Sądzę, że mu wyszło i to bardzo - gra jest po prostu młoda (co to jest 5 lat przy 100 (czy coś koło tego) jakie istnieje renju) i trzeba czasu na większą grupę entuzjastów i rozpracowanie teoretyczne. Jeżeli komuś ta gra bardzo się nie podoba, to się nie będzie podobać dalej.

Rozważane są pewne modyfikacje w zasadach. Pewnie minie trochę czasu zanim dojdzie się do konsensusu odnośnie reguł które będą najbardziej fair ale te co są aktualnie nie są złe (na tym poziomie na jakim gram to mnie satysfakcjonują).

dobrychemik - 2008-08-30, 13:03

profit napisał/a:
Pewnie minie trochę czasu zanim dojdzie się do konsensusu odnośnie reguł które będą najbardziej fair ale te co są aktualnie nie są złe (na tym poziomie na jakim gram to mnie satysfakcjonują).


...a dodać trzeba, że Profit gra całkiem nieźle.

ondik - 2008-09-01, 12:12

Connect6 is far more closer to gomoku than pente. The similarity of two games isn't determinated by their rules, but by "algorithm" you need to use to play it. Everyone who tried few games in connect6 has to admit that for gomoku players it's rellay much easier to adapt to than pente. And i think it's even more similar to gomoku than renju. As a proof you can see first championships at LG which were dominated by gomoku players, who could have easily beaten "original" connect6 players.

Now the situation has changed, but that's for another reason - connect6 is evolving unbelievably fast in asia, they have already "professionals" there. With such development it can be more popular than five in row games in few years. Last step needed is some serious on-line server.

And I would love to play some c6 real tournament in Poland ;-)

lonewolf - 2008-09-14, 11:56

Może komuś się przyda wiadomość, że istnieje wersja RenLiba zaadaptowana do C6:
http://www.connect6.org/Connect6Lib.zip

Z innych ciekawych gier, którymi się PSGRiP nigdy nie zainteresuje, ale polecam - może ktoś rzuci okiem:
http://irensei.com/eng/rule.html

spavacz - 2008-09-14, 12:03

C6 jest ok, moglibyśmy się zacząć nim interesować.

Btw. na jakich stronkach można pograć w c6 live? (nie licząc dsg)

Karol G. - 2008-09-14, 12:45

lonewolf napisał/a:
Może komuś się przyda wiadomość, że istnieje wersja RenLiba zaadaptowana do C6:
http://www.connect6.org/Connect6Lib.zip

Dzięki wielkie! Wczoraj już zacząłem pisać nawet ale moje szczęście projekt idzie do kosza.

A serwery do gry live:
- www.pente.org (za dużo chętnych nie ma ale się przyjemnie gra)
- www.cycgame.com (po chińsku ale da się zarejestrować i wbić do pokoju - jakby co mogę nakierować, dowód)
- http://www.ludoteka.com/juegos.html?hizk=en
- http://vying.org (tu można podobno pograć też z botami, ale na jakimś blogu typ napisał, że słabe są więc nawet nie sprawdzałem)
- http://www.bordspel.nl
- http://www.googlegamecenter.com

Ja gram tylko na DSG online, offline BK - ale na dniach uderzę na CYCa i LG.

Karol G. - 2008-09-14, 15:39

Pograłem chwile u kitajców i musze powiedzieć, że CYC jest w pyte.
Ranking jest naliczany podobnie do tego, co się dzieje na kurach z tym, że od razu widać go (startuje się z 1500). Poprosiłem jednego by mi przetłumaczył przyciski w oknie z planszą, niby się zgodził więc zobaczę czy mi wyśle. Dorwałem jakichś Tajwańców, to mi zrobili z dupy jesień średniowiecza (3-11) - ale fajnie się grało. Zapraszali na LG - tam jest podobno wielu dobrych graczy. Dali pare wskazówek więc jest gitara.
A jak ktoś chce się nauczyć grać, lepiej nie wchodzić na DSG - jeszcze ani razu na DSG nie spotkałem takich typów jak dziś na/w CYCu (w sensie poziom).
O i fajne jest to, że czas nie jest naliczany na całą grę tylko na ruch (a przynajmniej ja na taki stół wparowałem - nie wiem jak to jest - rozpoznaję tylko krzaczki które oznaczają c6) - np 5 min na każde posunięcie.

Karol G. - 2008-09-15, 01:52

Tłumaczenie menu stołu do gry (na CYCu):
http://rapidshare.com/fil...n__cyc.doc.html
made by echo aka u2b, youtobe

dobrychemik - 2008-09-16, 14:29

Co mi się podoba w C6: większa złożoność, większa ilość potencjalnie dobrych ruchów w porównaniu z gomoku. Jednocześnie oznacza to mniejszą przewidywalność.

Szkoda, że nie ma tej gry w Kurniku (swoją drogą trudno zrozumieć dlaczego).

QVX - 2008-09-16, 16:33

maf na razie zabiera różne gry z kurnika
wiec nie należy spodziewać się żadnych nowych gier (pisał nawet o tym gdzies na kurniku )

Karol G. - 2008-10-04, 09:55

dobrychemik napisał/a:
Szkoda, że nie ma tej gry w Kurniku (swoją drogą trudno zrozumieć dlaczego).

Wieksza popularnosc mialaby gra w statki niz c6 prawde mowiac. W sumie nie ma pente i renju i jakos nie cierpie z tego powodu i dalej gram tylko, ze gdzie indziej.

Ostatnimi dni zagralem calkiem fajna gre ktora dla poczatkujacych moze posluzyc jako zabawa w znalezienie wygranej (takie puzzle).
plansza: http://img222.imageshack....214/c601dz7.jpg (czarne zaczynaja i wygrywaja)
przykladowe rozwiazanie: http://pente.org/gameServ...733&w=882&h=732

zukole - 2012-09-09, 11:58

Od dzisiaj w c6 można pograć na fumind.com. Jest to strona robiona przez Węgrów do gry offline, choć można również ustawić 5 minut na grę. Strona dopiero raczkuje, więc póki co dostępne są tylko connect 6 i gomoku ( swap2, standard ).

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group