Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

Rankingi i Statystyki - miejsce na turnieju

alicecooper - 2008-09-07, 19:27
Temat postu: miejsce na turnieju
obecnie obowiązujący regulamin turniejowy: http://gomoku.pl/grp/stowarzyszenie/regulamin.html

wydaje mi się że może być sensowna zmiana następująca:

W przypadku uzyskania przez dwóch lub więcej graczy takiej samej ilości punktów o przyznaniu miejsc decydują kolejno:
a) rezultat meczu w turnieju miedzy zainteresowanymi graczami
Cytat:
przykład
y wygrał z x

zawodnik x punktów 7 bucholtz 41
zawodnik y punktów 7 bucholtz 40

obecnie x ma większe miejsce niż y, mimo ze y wygrał bezpośrednie starcie


proszę o wypowiedź Komisję Rankingową a także wszystkich zainteresowanych

maestro - 2008-09-11, 21:59

Niby nic nie mam żadnych zastrzeżeń wobec tej zmiany, ale co to konkretnie poprawi? Bo tak, jak jest teraz, to również wydaje mi się być dobre.
Muchal - 2008-09-11, 22:06

maestro napisał/a:
Niby nic nie mam żadnych zastrzeżeń wobec tej zmiany, ale co to konkretnie poprawi? Bo tak, jak jest teraz, to również wydaje mi się być dobre.

ja popieram Alice. Zmieni to to, że jesli będziesz miał np po równo pkt ze mną , to o tym kto bedzie wyzej nie bedzie decydowal bucholtz tylko bezposredni pojedynek. Oczywiście tylko w niektorych przypadkach, bo gdyby np 3 zawodnikow mialo tyle samo pkt i p1 wygral z p2 , p2 z p3, a p3 z p1 wtedy nadal decyduje bucholtz. ale w przypadku gdy np. ty masz 6 pkt. ja mam 6pkt. wygrałeś ze mną , ale jesteś za mna bo w pierwszej rundzie trafiles na nowego zawodnika ktory w turnieju nie zdobył pkt. W takiej sytuacji lepszym rozwiazaniem jest bezposredni pojedynek.

pozdro

angst - 2008-09-12, 09:03

Zawsze bezpośredni pojedynek jest lepszym rozwiązaniem. Pytanie tylko, co w sytuacji, gdy gracze X, Y i Z mają tyle samo punktów, a X wygrał z Y, Y z Z, a Z z X.

Potrzebne byłoby doprecyzowanie w rodzaju:

"obowiązuje tylko w przypadku, gdy taką samą ilość punktów uzyskało dwóch zawodników".

Wtedy też jednocześnie reguła nie ma zastosowania, mimo że np. X wygrał z Y i Z, a Y z Z. Teoretycznie Z może być przed Y i X.

Niestety to nie piłka nożna i nie można zrobić tabeli pomocniczej.

Pozdrawiam

Angst

alicecooper - 2008-10-23, 12:03

proszę o wypowiedź 3 członka KR czyli Filipa a także doprecyzowanie stanowiska Pawła
(sprawa aktualna z poprawkami Piotrka)

maestro - 2008-10-24, 14:35

Moje ostateczne stanowisko: popieram zaproponowaną zmianę.
Chaosu - 2008-10-24, 18:31

. . .Czyli popieramy.
zukole - 2009-02-24, 19:12

Chciałbym się zapytać, czy ta zasada nadal obowiązuje ? i jak będą liczone miejsca ?. Po Mariaszu były głosy żeby dalsze miejsca przy równej ilości pkt liczyć ex aequo .
maestro - 2009-02-24, 19:45

Właśnie, ta kwestia powinna zostać ponownie przedyskutowana. Moje stanowisko uległo zmianie z nieprzekonanego poparcia na przekonane niepopieranie dla decydowania o miejscu poprzez rezultat bezpośredniego pojedynku. Najistotniejszym argumentem przeciw jest nieporównywalność zastosowanych metod: z jednej strony dla 2 osób mających jednakową ilość punktów decyduje wynik ich pojedynku (a i to niekoniecznie, bo przecież może się zdarzyć, że osoby te ze sobą nie grały), z drugiej zaś dla liczby osób większej niż 2 bezpośrednie pojedynki nie mają znaczenia, a o układzie tabeli decydują wskaźniki. Takie zróżnicowanie uważam za zbędne i szkodliwe.
truskawek - 2009-02-24, 20:55

na większości turniejów patrzy się na "bucholca" czyli sume punktów rywali Gracza A i Gracza B i Gracza C, składnikami ów sumy nie są najwyższy i najniższy rezultat (bay ma punktów 0 i liczony jest jak najniższy rezultat rywala)
bad_mojo - 2009-02-24, 23:09

Oni to wiedzą kocie.
angst - 2009-03-03, 00:24

Ja uważam, że najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem jest decydowanie o kolejności (przy równej ilości punktów) na podstawie bezpośrednich pojedynków.

Niezależnie od tego co uważam potrzebne jest jednak podjęcie decyzji przez stosowne ciało w naszym Stowarzyszeniu. A zgodnie z tym co udało mi się ustalić nie jest nim Komisja Rankingowa, a zatem jest nim Zarząd :)

Pozdrawiam

Angst

alicecooper - 2009-03-03, 13:08

na razie jest regulamin turniejowy taki jak na stronie i zasada obowiązuje
zmiany jeśli zarekomenduje komisja to już po tym turnieju

angst - 2009-03-03, 14:35

W aktualnym Regulaminie jest sprzeczność pomiędzy §4 pkt. 2 i 3.

Dlatego trzeba dokonać modyfikacji jak najprędzej. A Komisja, o ile dobrze się orientuję, nie czuje się organem kompetentnym w tym zakresie, więc nie spodziewałbym się raczej ich rekomendacji (chyba, że zostanie wywołana).

Rozwiązanie ad hoc to dodanie do pkt. 3 słów: "z zastrzeżeniem pkt. 2 powyżej" po wyrazie "kolejno".

Pozdrawiam

Angst

alicecooper - 2009-03-03, 17:09

nie ma sprzeczności
każdy kolejny punkt obowiązuje jeśli poprzedni nie wyjaśnia kolejności
w tym wypadku 2 ma pierwszeństwo przed 3

aczkolwiek można by przeredagować żeby nie budziło to wątpliwości

angst - 2009-03-03, 20:16

alicecooper napisał/a:
nie ma sprzeczności
każdy kolejny punkt obowiązuje jeśli poprzedni nie wyjaśnia kolejności
w tym wypadku 2 ma pierwszeństwo przed 3

Nie spotkałem się nigdy z taką interpretacją. Kolejność punktów może być w domyśle decydująca, a w Regulaminie są dwa, które się wzajemnie wykluczają. Tak czy siak popieram poniższe, nie wchodząc w głębsze dyskusje.
alicecooper napisał/a:
aczkolwiek można by przeredagować żeby nie budziło to wątpliwości

Pozdrawiam

Angst

maestro - 2009-03-03, 20:50

Zasady rozgrywania turniejów, o ile dobrze mi wiadomo, nie wchodzą w zakres prac Komisji Rankingowej, a przynajmniej Komisja nie ma tutaj prawa podejmowania decyzji i może co najwyżej opiniować. Pojawiały się kiedyś głosy o utworzeniu Komisji Turniejowej, lecz nigdy taki twór nie powstał. Dlatego teraz nie wiadomo do końca, kto ma wziąć odpowiedzialność za tego typu decyzje. Jest kilka opcji:
- Zarząd ustala reguły i rozstrzyga wątpliwości według własnego uznania
- z Zarządu kierowane jest zapytanie do ogółu i wówczas decyduje głosowanie (chociaż przy obecnie widocznym zainteresowaniu tematem szczerze wątpię w sens takiego rozwiązania :| )
- utworzenie Komisji Turniejowej
- przekazanie dodatkowych uprawnień Komisj Rankingowej (a może Komisji NT która też działa bardzo intensywnie? :) chociaż tutaj związek NT z turniejami live jest oczywiście mniejszy...)

Moim zdaniem dobrze byłoby, gdyby decyzja, kto ma teraz i w przyszłości decydować w tego typu sprawach zapadła jak najszybciej, tak, ażeby możliwe było jeszcze przed turniejem w Krakowie zebranie, dyskusja i ogłoszenie decyzji przez wyznaczony organ.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group