Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

Działalność Stowarzyszenia - Serwer do gier

dobrychemik - 2008-10-29, 13:14
Temat postu: Serwer do gier
Czy ktoś z Was mógłby podać szacunkowy nakład czasu i pieniędzy potrzebnych, aby jakiś młody zdolny programista stworzył serwer gier? Coś w rodzaju kurnika, ale na mniejszą skalę - kilka gier i kilkuset graczy.
truskawek - 2008-10-29, 14:05

chyba nikt z nas tego nigdy nie robił. Uwarzam że taka praca nigdy się nie kończy. (uaktualnienia, latanie i załatwianie reklam, kasacja starych kont)
bad_mojo - 2008-10-29, 14:44

Uaktualnianie, załatwianie reklam, sprawdzanie parametrów, załatwianie reklam, prowadzenie administracji, moderowanie, załatwianie reklam, rekrutacja pomocników. Czy wspominałem już o załatwianiu reklam? W razie czego powiem jeszcze raz: załatwianie reklam.
dobrychemik - 2008-10-29, 17:17

Chodziło mi o koszty samego rozruchu.
truskawek - 2008-10-29, 18:34

jeśli sam sobie napiszesz programy (oszczędzasz na ich pisaniu) to płacisz tylko za witrynę:D
lonewolf - 2008-10-29, 19:32

Myślę, że najbardziej kompetentny w tym temacie byłby jopq.
dobrychemik - 2008-10-29, 20:06

Proszę o poważne podejście do sprawy. Pytanie: ile ewentualny sponsor musiałby wyłożyć, żeby serwer ruszył?
alicecooper - 2011-06-07, 17:51

ostatnio rozmawialiśmy z sevenem że warto by zrobić serwer dla pente na początek
(w sensie interfejsu)

jest mało graczy więc spokojnie mógłby stać na naszej stronie gomoku.pl

niestety kwestia jest oprogramowania, ktoś musiałby się tym zająć/zajmować
ja akurat w javie nie jestem najsilniejszy

jakieś pomysły może macie?

bad_mojo - 2011-06-07, 23:54

Dogadać się jakoś z mafem?
angst - 2011-06-08, 09:42

Dobra myśl :)

Niech nie będzie "psem ogrodnika" i przywróci pente albo przekaże sourcecode ;)

Pozdrawiam

Angst

templar - 2011-06-08, 13:18

truskawek napisał/a:
chyba nikt z nas tego nigdy nie robił. Uwarzam że taka praca nigdy się nie kończy. (uaktualnienia, latanie i załatwianie reklam, kasacja starych kont)

Ja to robiłem. Istotnie, taka praca nigdy się nie kończy. Portal musi się ciągle rozwijać (mimo, że tego często nie widać, to np. nad Kurnikiem non-stop pracują programiści).

truskawek napisał/a:
jeśli sam sobie napiszesz programy (oszczędzasz na ich pisaniu) to płacisz tylko za witrynę:D

Jak sam będziesz pisał to po pierwsze może Ci to zająć wieczność (bo nawet nie będziesz wiedział z jakich bibliotek korzystać i jak rozwiązywać problemy z którymi nigdy się nie spotkałeś), a po drugie, jak zobaczysz ile z tym jest problemów to możesz się normalnie w świecie zniechęcić. Do tego potrzeba zawodowego programisty, a nie jakieś pierdu pierdu.

angst napisał/a:
Niech nie będzie "psem ogrodnika" i przywróci pente albo przekaże sourcecode ;)

Heh, trochę zabawne. Dlaczego ktoś kto poświęcił swojemu projektowi sporą część życia miałby go oddać za darmo? Ale wszystko jest możliwe - gadajcie z nim.

Kurde, jak Wam się nie podoba Kurnik to napiszcie swój własny. Ja już próbowałem (właściwie cały czas jestem w trakcie kodowania) i nawet nie wyobrażacie sobie ile jest problemów po drodze.

alicecooper napisał/a:
niestety kwestia jest oprogramowania, ktoś musiałby się tym zająć/zajmować
ja akurat w javie nie jestem najsilniejszy

jakieś pomysły może macie?

Nie trzeba tego robić w javie. Jest mnóstwo możliwości w dzisiejszych czasach (chociażby HTML5). Nie wspominając o tym, że to w ogóle nie musi być przez przeglądarkę, tylko ściągnąć jakiegoś niewielkiego klienta, który by się łączył z serwerem przez TCP/IP. To jest dużo wygodniejsze rozwiązanie, bo protokół HTTP niestety ma swoje ograniczenia. Z drugiej strony wtedy są problemy ze zgodnością systemową (co załatwiają za darmo przeglądarki).

Druga sprawa, że pewnie chcielibyście, żeby to było zrobione porządnie, tzn. rankingi, jakieś statystyki, jakiś chat, historia gier no i do tego jakiś mocny serwer. To wszystko kosztuje, zwłaszcza koszt programisty. Ale również późniejszy koszt utrzymania. Kto będzie za to płacił? Jeśli chcielibyście to utrzymywać z datków (jak Kurnik kiedyś), to oferta jest zbyt słaba. Z samego Pente się nie utrzymacie.

Koszty programistów są masakryczne wręcz. Nikt tego nie zrobi za darmo (chyba, że jest wariatem). No, gdyby liczył na ewentualne zyski to jeszcze, jeszcze (udziałowiec). Ale to pewnie nie wchodzi w grę, bo podejrzewam, że nie chcielibyście tworzyć takiego portalu w celach komercyjnych.

Co do samych kosztów: zakodowanie takiego serwera jest to 4-5 miesięcy roboty (lepiej liczyć 5) dla jednego programisty. Liczyć trzeba koszt jako cokolwiek od 2,5k do 10k miesięcznie dla programisty (w zależności od doświadczenia, oczywiście większa kasa, szybszy kod - teoretycznie). Myślę, że 3k miesięcznie jest okej (dla jakiegoś początkującego kodera z okolic np. Torunia). Oczywiście jako zleceniodawcy doliczcie do tego podatki, które musicie pokryć. Utrzymanie serwera to od 3k do 5k rocznie. A jeśli (nie daj Boże, chyba że nie żal Wam kasy :) ) chcielibyście mieć jeszcze np. bazę danych Oracle to dolicz 10k jako koszt licencji. ;) Aha, jeszcze trzeba doliczyć jakiegoś grafika. Jak na moje oko, to 30k na start to trochę licho, ale da się za to stworzyć coś co będzie działać.

Podsumowując: gdyby to było proste, łatwe i niekosztowne, to każdy by miał swój Kurnik. Porywacie się z motyką na słońce (tak jak ja kiedyś).

templar

zukole - 2014-07-13, 02:20

Zapotrzebowanie na serwer Stowarzyszenia zapewne minęło, ale znalazłem przed chwilą stronę - http://www.yotogames.com/
Obecnie są do wyboru następujące gry - warcaby, szachy, literaki, kości, mahjong i gomoku. Jeżeli chodzi o gomoku, to można wybierać spośród 3 wariantów - standard, pro i swap. Nie jestem pewien, czy chodzi o swap1 czy swap2. Nie ma chyba możliwości rozgrywania turniejów, ale atutem na pewno są parametry czasowe 1-90 minut :)Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group