Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

Gomoku - Match Go Moku YOUTUBE

Ronnie - 2012-07-30, 08:57
Temat postu: Match Go Moku YOUTUBE
http://www.youtube.com/watch?v=a4HIvqApwGs
http://www.youtube.com/watch?v=N7XH6WP5gdo
http://www.youtube.com/watch?v=h6w-1VVDHOU
http://www.youtube.com/watch?v=NCrzoJOQ_Uc

zukole - 2013-11-16, 16:33

http://www.youtube.com/zukole1

Proszę o komentarze, sugestie, korekty etc. oraz opinie, czy Waszym zdaniem coś takiego jest potrzebne/ma sens :wink:

bbj - 2013-11-16, 18:07

Oglądałem filmy, dla mnie są ok. :)
Szczególnie partia comshot. :D
Dobry materiał do szkoły gomoku.

maestro - 2013-11-16, 19:04

Obejrzałem na razie pobieżnie, zdecydowanie ciekawa i zasługująca na wsparcie inicjatywa :) Komentarz, jak rozumiem, był dodawany na żywo, podczas nagrywania? Prawdopodobnie łatwiejsze byłoby komentowanie po grze, aczkolwiek to również bardziej czasochłonna metoda.
angst - 2013-11-16, 19:32

Jak dla mnie ogólnie rewelacja :)

Natomiast zastanowiłbym się nad docelowym formatem, np. czyje gry nagrywać, czy pokazywać partie w całości, czy tylko elementy (filmiki powyżej 20 minut to już raczej tylko dla entuzjastów, chyba że naprawdę będzie ich limitowana ilość).

Fajnie się oglądało moje partie - czasem pokrywał się komentarz Zukole z moimi myślami w trakcie gry ;) Dobrze by było móc się z niektórych ruchów wytłumaczyć i zabrakło mi zwrócenia uwagi na niedoczas, w którym podejmowane były niektóre decyzje :P

Pozdrawiam

Angst

P.S. Szkoda, że nie ma analizy mojej drugiej partii z Renegade, a dobrze, że nie ma pierwszej gry z Furlą.

puholek - 2013-11-17, 01:25

Obejrzalem wszystkie filniki i tez mi się bardzo podoba ;)

Mysle, ze ciekawe mogą być zarówno filmiki 20- jaki i 5-minutowe. Wedlug mnie bardzo dobrze wyszla partia puholek-loiso, gdzie wszedles w trakcie partii i udało się w 5 min dobrze wszystko przeanalizować. Podobalo mi się tez cofanie w koncowce i wskazanie kluczowego ruchu białych, który pozwolil czarnym na zbudowanie pozycji i wygranie.
Jednak pokazywanie całej gry od początku także może dobrze wygladac. Np. gra popovicha z jasiem mogla się podobać :) Choc tak jak angst mam wątpliwości czy filmiki 15-30 minutowe mogą się przyjąć.

Moje zdanie jest takie, ze wieszkosc filmikow powinna być krotka (do 10 min) a tylko pojedyncze gry w calosci (najlepiej oczywiście miedzy dwoma dobrymi przeciwnikami przy ciekawym otwarciu lub swapie2 :D )

Jeśli chodzi o komentowanie po grze (o czym wspominal maestro) to pewnie jest to latwiejsze jednak chyba gorsze. Dzieki komentarzowi "na zywo" odbiorca od razu dostrzeże, ze oceniający zna się na rzeczy :) przez co chętniej będzie go sluchal. A skoro komentuje zukole... :P

Na koniec chciałem powiedzieć, ze dle mnie wszystkie filmiki były ciekawe :) polecam :D

bad_mojo - 2013-11-17, 17:58

dałem suba :)
Henry - 2013-11-17, 18:45

Fajne, będę lukał do śniadania:P, a co do długości, to osobiście wolałbym zwykły czas gier, ponieważ miałbym szanse się zastanowić trochę, ale to tylko moje odczucie:)
rakdar - 2013-12-01, 04:42

zukole napisał/a:
http://www.youtube.com/zukole1

Proszę o komentarze, sugestie, korekty etc. oraz opinie, czy Waszym zdaniem coś takiego jest potrzebne/ma sens :wink:

Jak najbardziej ma sens. Trenerzy gomoku na lekcjach oprócz wklejania linku z tymiż lekcjami (czego nie robią :P ), powinni także wklejać i ten link.

Analiza i komentarz na żywo jest bardzo dobrym zabiegiem. Np. w partii usiek - paya w pierwszej chwili nie wychwyciłeś, że czarne atakując, robią białym piątkę. Po chwili to dostrzegłeś, usiek zapewne z małej ilości czasu już nie.

puholek napisał/a:
Podobalo mi się tez cofanie w koncowce i wskazanie kluczowego ruchu białych, który pozwolil czarnym na zbudowanie pozycji i wygranie.

Też jestem za tym, jeśli jest to możliwe, aby na końcu cofać i pokazywać kluczowy/e ruch wygrywający i odwrotnie, jak np. w partii puholek – loiso.

Ciekawym eksperymentem byłoby, gdybyś nagrał i wkleił swoje partie, wygraną a także przegraną (z com :wink: ). Ciekawym nie tylko dla nas, ale i zapewne dla Ciebie, gdy już później będziesz to na spokojnie przeglądał i słuchał, jak wtedy myślałeś.

W sprawach technicznych to postaraj się tak ustawić widok, aby gdy najeżdżasz kursorem, namiary były widoczne w lewym górnym rogu jak w partii popovich – jas.

Dobra robota :!:

zukole - 2013-12-01, 08:50

rakdar napisał/a:
Ciekawym eksperymentem byłoby, gdybyś nagrał i wkleił swoje partie, wygraną a także przegraną
Myślałem nad tym, ale nie będę omawiał swoich partii w trakcie (przynajmniej nie z EL).
zukole - 2013-12-04, 23:00

Są już dostępne gry z zeszłego weekendu.

Równocześnie pragnę podziękować za wyrażone w temacie lub w inny sposób opinie i uwagi na temat filmów :wink:

zukole - 2014-03-14, 01:40

http://www.youtube.com/watch?v=8k0cNTKdMmQ
zukole - 2018-04-23, 18:20

Denis Osipov komentował na żywo pojedynek Gergo vs Zoltan w finale pucharu IRP - https://www.youtube.com/c...lEpxg4PU8kEERZQ
sandra113 - 2018-04-25, 05:23

zukole napisał/a:
Denis Osipov komentował na żywo pojedynek Gergo vs Zoltan w finale pucharu IRP - https://www.youtube.com/c...lEpxg4PU8kEERZQ

Following requests by some non-Russian players, I decided to make a transcript of a part of Denis' commentary as well as to provide its English translation.

I selected Game 4 of this match and chose the part from 9:00 to the end. You can start watching this part by clicking on this link: https://youtu.be/W3ZfMUykM3A?t=540

- begin of the transcript -

Denis: Ну, жестко, жестко, конечно. Герго тут просто, просто...

Zoli plays 27-J9.

Denis: ... просто имеет Золи по полной программе. Доминирует. Доминирует. Герго сегодня у нас доминирует. Доминантный самец, скажем так. Доминантный самец сегодня он. Доминирует. Здесь, мне кажется, надо вообще i6 идти, i6 прям, жестко, жестко. Давай, Герго, покажи, что ты самец, иди i6. Давай, покажи свою альфасамцовость, i6. Ход альфа-самца, давай, Герго, i6 надо ходить. i6 - это просто, просто очень сильно, очень. Может, он боится там вот этого хода, H14, K11 там, розыгрыша? Х**н его знает, что там Герго задумался.

Gergő plays 28-G9.

Denis: Решил обозиком вот так. Ну здесь, очевидно, черные пойдут G8. Других вариантов вообще нет. Ну есть еще G7, но уж лучше G8. Либо есть растяжка, но в растяжке нет смысла, потому что диагональ появляется у белых. В общем, растяжка всё только хуже только делает. И обоз даже после растяжки остается, да, то есть G8, E8 остается. Пробитие четверки есть еще, например. Ну, в общем, всё равно. Ну, в общем, посмотрите, ну белые выигрывают тут, просто разносят черных. Я не вижу тут, ну проиграно тут у черных, полностью, полностью проиграно. Здесь нет никаких шансов, на мой взгляд, абсолютно.

Zoli plays 29-G7.

Denis: G7 в результате.

Gergő plays 30-F6.

Denis: Ну, да, F6, ну это победа тут точно у него. Ничего не сделать.

Zoli plays 31-E6.

Здесь... Вот за счет вот этой, кстати, четверки может получиться, может удасться, кстати, отбиться. Потому что если бы не эта четверка, то выигрывало бы это E8, потому что Е8, закрываем F7, дальше G8, да, и победа через Е7, D8.

Gergő plays 32-C10.

Denis: А, вот он, ход, конечно, да. Видите? Здесь нужно вот этот обоз закрыть, и после этого как раз появляется победа, о которой я говорил, то есть E8, G8, D8, E7. Герго красавчик сегодня, ребят, красавчик, молодец, всё четко сделал.

Zoli resigns.

Denis: Не было каких-то серьезных ошибок у него. И вообще по сути все четыре партии он выиграл. Он молодец сегодня, играл сильно, очень здорово. Золи, я считаю, сегодня немножко не в форме. Немножко это всё-таки не его уровень. Он позиционно обычно играет гораздо сильнее, очень много отдавал инициативы своему оппоненту. Вот, ну получился, в общем, такой матч, а я сегодня первый раз вообще в принципе пробовал комментировать. Не знаю, как получилось. Может быть, это вообще не мое, а может быть, кому-то было немного интересно. В общем, спасибо, если смотрели это видео. До новых встреч, давайте, друзья!

- end of the transcript -

- begin of my English translation -

Denis: Well, it is brutal, brutal, of course. Gergő here simply, simply, ...

Zoli plays 27-J9.

Denis: ... simply totally owns Zoli. Dominates. Dominates. Today we have Gergő dominating. A dominant male, so to speak. He is a dominant male today. Dominates. Here, I think, one should play even i6, straight i6, brutally, brutally. Come on, Gergő, show that you are a male, play i6. Come on, show your alphamanliness, i6. The move of an alpha-male, come on, Gergő. i6 is what one should play. i6 is simply very strong, really. Maybe he is afraid of this move, H14, K11 there, a combination? F*** knows why Gergő got thinking.

Gergő plays 28-G9.

Denis: He decided to proceed by making a VCF threat, in this way. Well, here it is obvious that black will play G8. There are no other options whatsoever. Well, the option G7 is there, but really G8 is better. Alternatively, there is an option to overline, but overlining does not make sense, because white gets a diagonal. So overlining makes things even worse. And after overlining there even remains a VCF threat, yes, that is, G8, E8 remains. The option to play the four is also there, for example. All in all, it does not matter. Really, have a look, white wins this, simply destroys black. I do not see anything for black here, black has lost here, totally, totally lost. There is absolutely no chance whatsoever, in my opinion.

Zoli plays 29-G7.

Denis: G7 as a result.

Gergő plays 30-F6.

Denis: Well, yes, F6, he definitely has a win here. No way to stop it.

Zoli plays 31-E6.

Here... By using this four, by the way, black may be able to defend, because if not this four, then E8 would win, because E8, we block by F7, then G8, yes, and a win via E7, D8.

Gergő plays 32-C10.

Denis: Ah yes, here it is, the move, of course, yes. Do you see? Here black must block this VCF threat, and then there appears the win I talked about, that is, E8, G8, D8, E7. Gergő is awesome today, guys. He is awesome, he is good today, he did everything right.

Zoli resigns.

Denis: He did not make any big mistake. And essentially he won all four games. He is good today, he played strong, very good. Zoli, I think, is somewhat out of shape today. It is somewhat not his level. His positional play is usually much stronger. He gave too much initiative to his opponent. So overall it proved to be such match, and today it was my very first time that I tried to comment. I do not know how good my commentary proved to be. Maybe it is not my thing at all, and maybe someone found it interesting a bit. So thanks if you have been watching this video. See you, bye bye, friends!

- end of my English translation -

sandra113 - 2018-04-27, 18:33

Denis Osipov made a great video yesterday, having drunk some beer and playing as well as simultaneously commenting his one-minute gomoku games against two strong Polish players, BBJ and Kremufka: https://youtu.be/ocFdbXSZqsw

The video is very interesting and entertaining, as Denis explains what he sees and why he makes one or another move.

Alcohol made Denis' play and comments somewhat slow, but this did not stop him from outplaying his opponents, although he lost some games on time.

In the end of the video, Denis, being influenced by alcohol and totally forgetting about his time in the game, slowly puts his win and miraculously finishes his job just on time, having less than 1 second left.

Some comments by Denis made my day :) For example, from 15:00 to 16:30 he talks about players who persistently play one and the same opening :) From 12:30 and 13:00, he discusses the fact that BBJ and Furla principally never study central openings :)

Igor Eged's reaction to this video: "Real talent."


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group