Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

Rankingi i Statystyki - Światowy ranking gomoku

maestro - 2012-11-04, 14:07
Temat postu: Światowy ranking gomoku
Wzmianka na ten temat pojawiła się już w jednym z tematów założonych ostatnio przez zukole w dziale członków, ponieważ tylko w formie zapytania, dlatego postanowiłem teraz uchylić rąbka tajemnicy i napisać kilka zdań na temat powstającego rankingu światowego gomoku. Przede wszystkim - tak, taki ranking już powstaje i prace są w zaawansowanym stadium. Jest to inicjatywa Attili, który zaprosił kilka osób do współpracy, m.in. zukole (który zajął się wrzucaniem wyników oraz gier na serwer), angsta (zestawienie polskich turniejów) i mnie (doradzam w zakresie konstrukcji rankingu). Obecnie wiadomo już, że wliczane będą wyłącznie turnieje, których parametry to minimum 20 min na zawodnika oraz swap/swap2, przyjęty zostanie podział obowiązujący w rankingu PSGRiP na 4 części (ustalone-aktywne, tymczasowe-aktywne, ustalone-nieaktywne i tymczasowe-nieaktywne), a system liczenia (ELO) dla ustalonych będzie albo taki sam jak u nas albo bardzo zbliżony. Na pewno pierwsze turnieje będą liczone na innych zasadach, co jest również charakterystyczne dla rankingu PSGRiP, z tą różnicą, że u nas wystarczyły 2 pierwsze turnieje na taki okres wstępny, podczas gdy w przypadku rankingu światowego okres ten będzie najprawdopodobniej znacznie dłuższy (ze względu na spore różnice czasowe w poszczególnych krajach) i liczony inną metodą - to, jaką, wciąż próbujemy ustalić. Podobnie jesteśmy w trakcie poszukiwania właściwej wagi dla liczenia tymczasowych: u nas jest to 250, w RIF 400, niewykluczone, iż w rankingu światowym będzie to jeszcze inna wartość. Na razie tyle, bliższe szczegóły mam nadzieję już wkrótce.
zukole - 2013-01-15, 20:19

Liczenie rankingu jest w trakcie.
Po pierwszym turnieju - fishparty z 22.03.2004 czołowa 10 wygląda następująco :

1. Aleš Rybka 1620
2. Andrzej Zakonnik 1604
3. Dariusz Soliński 1551
4. Lucie Ševčíková 1550
5. Michal Radimský 1529
6. Martin Kusák 1528
7. Jan Kubů 1527
8. Stanislav Melichar 1520
9. Petr Neuman 1519
10. Ondřej Nykl 1518

angst - 2013-01-16, 12:51

Kto dokładnie liczy ranking i czy są założone jakieś ramy czasowe całego przedsięwzięcia?

Fajnie będzie zobaczyć siebie np. w pierwszej 100 (chociaż może jestem naiwny i nigdy w niej nie byłem :) ) :P

Ales 9 lat temu pewnie nie zdawał sobie sprawy, że kiedyś zostanie pierwszym, historycznym liderem światowego rankingu :)

Pozdrawiam

Angst

maestro - 2013-01-18, 20:10

Punkt bazowy został ustalony na 1500, waga równa 300, a okres początkowy dla pierwszych turniejów z każdego kraju oznacza liczenie innym trybem niż późniejszy, zwykły, analogicznie do rozwiązania obowiązującego w naszym rankingu.
zukole - 2013-02-27, 21:19

http://www.gomokuworld.com/site/ranklist
Chaosu - 2013-02-27, 21:47

. . .Beznadziejny ten ranking, bo mam mniej punktów niż w naszym.
spavacz - 2013-02-27, 23:06

Chyba nie jest bardzo miarodajny bo mam wyższy rank niż utratos...
amber_gold - 2013-04-09, 17:25

Mimo jednego zwycięstwa waznego na mistrzostwach swiata od Attili dzieli Was kosmos, co pokazuje ranking.
maestro - 2013-04-09, 17:40

Na ranking nie ma wpływu (bezpośredniego) wygrywanie w turniejach, a wygrywanie bądź przegrywanie samych partii. Attila praktycznie nie przegrywa, stąd nic dziwnego, że prowadzi :)

Inną kwestią jest sama konstrukcja rankingu. W rankingu PSGRiP Attila również figuruje, a ostatnio także zajmuje pierwszą pozycję, lecz tu jego przewaga nad kolejnymi zawodnikami z czołówki wynosi kilkadziesiąt punktów. Ranking światowy prawdopodobnie będzie potrzebował jeszcze sporo czasu, żeby przyjąć kształt który zacznie dobrze odzwierciedlać faktyczny poziom jaki reprezentują konkretne osoby w nim sklasyfikowane.

puholek - 2016-05-06, 13:09

W związku z dziwnie wysokim rankingiem Chena po Drużynowych Mistrzostwach Świata postanowiłem przyjrzeć się w jaki sposób ten ranking się wylicza. Niestety (w moim odczuciu) okazało się, że jest tam poważny błąd systemowy przez co w zasadzie wszystkie obecne rankingi są źle wyliczone.

Problem leży w przejściu z rankingu tymczasowego na ustalony.
Po przeliczeniu zauważyłem, że system w tym wypadku bierze pod uwagę tylko ostatni turniej (ten, w którym gracz się ustalił, a nie całość jego dotychczasowych gier).

Korzystając ze wzoru na stronie gomokuworld.com :
Rp=Ra+300*(W-L)/N
Ra=average rating of established opponents
W=number of wins
L=number of losses
N=number of games (only versus established)

ranking Chena = 1748 (średnia rankingu ustalonych rywali z TGWC) + 300 * (5-0), czyli wygrane minus porażki z ustalonymi podczas TGWC / 5 (ilość partii z ustalonymi podczas TGWC), więc:

1748+300*(5-0)/5=2048 - tyle właśnie obecnie jest na gomokuworld.com

Gdyby wziąć pod uwagę wszystkie jego gry:

1791+300*(7,5-5)/14=1845

Nie rozumiem dlaczego gry z pierwszych turniejów miałyby się nie liczyć przy ustalaniu rankingu, więc myślę że to błąd. Do tego w skrajnym przypadku (np. gdyby zamiast Reinik i Iec'a zagrali nieustaleni gracze) jego ranking wyglądałby tak:

1907+300*(2-0)/2=2207

Nie wiem jak trudne jest to do zmiany, ale wydaje mi się, że nie powinno tak zostać.

Pozdrawiam

zukole - 2022-11-24, 20:03

https://gomokurating.renju.net/

Ranking na gomokuworld nie będzie (prawdopodobnie) już aktualizowany.

Chaosu - 2023-12-22, 10:13

. . .Dodałem 1446 brakujących rezultatów z 9 starych turniejów. Teraz na stronie RIFu są już wszystkie turnieje rozegrane w Polsce. Strona automatycznie przelicza ranking codziennie w nocy więc można już sprawdzać już odświeżony profil.
zukole - 2023-12-22, 17:10

Do rankingu nie liczą się turnieje mające mniej niż 20 minut na grę.
Zmieniłem na nierankingowe.

Dzięki za dodanie wyników :wink:

Chaosu - 2023-12-22, 17:58

. . .Dzięki za poprawę, nie wiedziałem o tym. Zabawna decyzja mając na uwadze że graliśmy tak przez trzy lata, z największym wolumenem na świecie. W tej sytuacji wypada żebyście z Pawłem aktualizowali nasz ranking.
zukole - 2023-12-26, 12:57

Ranking światowy powstawał przy okazji tworzenia strony Gomokuworld, a więc dobrych kilka lat po rozegraniu pierwszego turnieju live w Polsce. Do rankingu PSGRiP wpisane przez Ciebie turnieje się liczą.
Chaosu - 2023-12-27, 16:13

. . .Zukole, dzięki za wyjaśnienie, rozumiem to. Polemizuję z sensem nazywania tego rankingu Whole History Rating bo nie jest to cała historia tylko historia z pominięciem początków turniejów gomoku w Polsce. Powiedziałbym nawet że jest to pisanie własnej historii kosztem tej prawdziwej (historical appropriation?).

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group