Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

Działalność Stowarzyszenia - Szkoła gomoku

maestro - 2013-03-01, 23:07
Temat postu: Szkoła gomoku
Pod koniec wczorajszego PZ skierowaliśmy uwagę na brak pracy u podstaw, która mogłaby przyczynić się do wzrostu zainteresowania gomoku i poprawienia frekwencji na turniejach. Padł pomysł reaktywacji szkoły gomoku, który z racji późnej pory omówiliśmy jedynie skrótowo, dlatego pragnę otworzyć dyskusję na forum, w tym miejscu. Zachęcam do wyrażania opinii w następujących kwestiach:
- czy warto się za to zabierać?
- kto byłby chętny do współpracy?
- jaki wybrać optymalny termin?
- jaką formę powinna przyjąć nasza dydaktyka?
Inne sugestie dotyczące szkoły również mile widziane.

zukole - 2013-03-02, 16:59
Temat postu: Re: Szkoła gomoku
Moim zdaniem warto się za to zabrać. PSGRiP poza "patronatem" nad turniejami TT nie przejawia żadnej "aktywności". Powinniśmy "wyjść do ludzi" i jedną z takich form może być właśnie szkoła gomoku. Jestem chętny do współpracy. Mam pomysł zajęć odbiegający od realizowanego przez Alice'a. Chciałbym się skupić na sposobie myślenia nad ruchem/sytuacją na planszy, analizie poszczególnych ruchów i jeśli będzie to potrzebne - wytykaniu błędów :wink:
ermijo - 2013-03-03, 12:21

Mam pomysł, który mógłby przyczynić się do zainteresowania "szkołą".
1. Lekcje odbywają się na kurniku.
2. Jednocześnie udostępniany jest streaming online z rozmowy pomiędzy trenerami lub komentarz jednego trenera - ale w dwójkę zawsze raźniej. Nadawanie fonii za pomocą skype. Udostępnienie streamingu live na odpowiednim do tego serwisie.
3. Rozwiązanie to odciąży trenera gomoku od pisania na klawiaturze a publiczności ułatwi skoncentrowanie się na pozycji na planszy nie zaś na czytaniu opisów z czata.

Gwarantuję, że chętni się znajdą, bo co innego czytać a co innego słyszeć człowieka. W dodatku rodzinna atmosfera, budowanie więzi - wiecie o co chodzi.

Co najfajniejsze, obserwator nie musiałby nawet wchodzić na kurnik - gdyby chciał uczestniczyć biernie.
Lekcje można nagrywać i wrzucać gdzieś - facebook, kanał youtube lub serwis do streamingu(retransmisja)

maestro - 2013-03-05, 22:04

Podoba mi się idea pokazywania jak rozważać nad myśleniem o stawianiu konkretnych ruchów, czym się kierować, co oznaczają dane decyzje - również tak wyobrażam sobie dobre lekcje.

Warto się skupić na określonej grupie docelowej. Moim zdaniem nie ma sensu ani uczyć tych, co nie znają w ogóle podstaw (poziom 1200 i zbliżony), tak samo jak analizować rozbudowane schematy dla czerwonych ;) Lepiej skupić się na tych średnich, orientacyjnie wskazałbym jak poziom 1500-2000, którzy mniej czy więcej umieją, ale wciąż mają wyraźne braki uniemożliwiające im w miarę równorzędne rywalizowanie z lepszymi.

Pomysł z zapisem wideo oraz zamieszczaniem go później do powszechnego dostępu nawet mi się podoba, choć nie wiem, czy chciałbym mówić przez skype i jeszcze to nagrywać :P Jednak wolę pisać.

A jak wyobrażacie sobie organizację szkoły? Lekcje w regularnych odstępach czasowych i porach czy nie? Jeśli tak, to kiedy i jak często? Oraz jak długo powinny trwać?

ermijo - 2013-03-05, 22:46

maestro napisał/a:
Pomysł z zapisem wideo oraz zamieszczaniem go później do powszechnego dostępu nawet mi się podoba, choć nie wiem, czy chciałbym mówić przez skype i jeszcze to nagrywać
No to trzeba znaleźć osobę, której się podoba mówienie na żywo do potencjalnych słuchaczy. Inaczej nici z lekcji... i będzie tak, jak było. Zawsze można spróbować... ;)
zukole - 2013-03-05, 22:52

ermijo napisał/a:
Inaczej nici z lekcji

Dla kogo? Dla Ciebie ? :)

Henry - 2013-03-06, 00:02

Wg mnie Ermijo ma rację, że to byłby dobry pomysł, wydaje mi się łatwiejsze i przystępniejsze zarówno dla ucznia jak i prowadzącego słuchanie/mówienie, no chyba, że się ktoś wstydzi :)
maestro - 2013-03-06, 14:17

Tak, wstydzę się :P I nie mam do tego warunków. Zukole zdaje się również nie ma, więc może być ciężko ze znalezieniem ochotnika do gadania.
alicecooper - 2013-03-06, 17:12

z mojego doświadczenia
jak się pisze to można jeszcze ciut się zastanowić coś poprawić
w mówieniu łatwiej palnąć głupotę
poza tym jakoś nie miałbym ochoty żeby słuchacze przy okazji słyszeli jak jem kanapkę
a jak słucham muzyki do tego?
ja w każdym razie wolałem pisać
a w ogóle w grupie obawiam sie wypowiedzi by się mieszały
a słuchacze czy by chcieli być nagrywani?

ermijo napisał/a:
2. Jednocześnie udostępniany jest streaming online

ermijo... zastanów się ilu chucków przyjdzie wtedy ...

zukole - 2013-03-06, 20:58

Uzupełniając swoją wcześniejszą wypowiedź.

Sądzę, że powinna być tylko górna granica (moim zdaniem 1800). Rady, na co zwracać uwagę w trakcie gry przydadzą się tak "niebieskiemu", jak i "żółtemu". "Pomarańczowi" zaś umieją na tyle "dużo", że osobiście nie widzę potrzeby rozwijania ich umiejętności.

Jeśli chodzi o ustalenia czasowe, to 2-2,5 godziny tygodniowo powinny być zupełnie wystarczające.

Henry, pomysł ermijo może i jest dobry (dla potencjalnych użytkowników zdecydowanie lepszy niż prowadzącego/prowadzących), ale potrzeba wykonawców. Jeżeli chcesz zająć się taką formą przekazu, to nie ma problemu :) .

alicecooper - 2013-03-20, 21:34

ja na razie chciałbym się skupić na pisaniu pracy dyplomowej
i wolałbym zacząć po wakacjach

maestro - 2013-04-25, 20:42
Temat postu: Szkoła gomoku
Od następnego tygodnia wraca Szkoła gomoku. W najbliższym czasie zajęcia w CZWARTKI od godziny 20.00 będzie prowadzić trójka trenerów: zukole, henry i ja. Zakładamy, że lekcje powinny trwać 1,5-2h, a nacisk zostanie położony przede wszstkim na tłumaczenie sposobu myślenia o stawianiu ruchów. Bliższe szczegóły wkrótce. Chętnych do uczestnictwa serdecznie zapraszamy.
zukole - 2013-04-26, 18:14

Dzięki uprzejmości Mafa informacja o szkole pojawiła się przy grze, na stronie kurnika :)
zukole - 2013-05-02, 13:07

Informujemy, że dziś od 20. w pokoju bieniasze odbędą się pierwsze zajęcia.

Serdecznie zapraszamy :)

Joyoman - 2013-05-03, 12:02

Bardzo podobała mi się pierwsza lekcja. Doskonałe przygotowanie od strony organizatorów co dawało wiele do myślenia. Jak było widać chętnych nie brakowało i wydaje mi się, że pokazali duże chęci i zainteresowanie. Dobra robota i oby tak dalej!
maestro - 2013-05-07, 19:12

Przygotowałem dziś nagranie z pierwszych po przerwie zajęć prowadzonych w ramach Szkoły Gomoku, które od tej chwili jest dostępne dla wszystkich w dwóch formach:

1) do oglądania online, na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=0MT5-HxaS3w

polecam korzystanie z ustawienia "większy ekran", lepsza jakość niż w domyślnym czy w trybie pełnoekranowym

2) do ściągnięcia w pliku AVI spakowanym RAR:

http://www.mediafire.com/?9uit5s94bxexgx1

Plik RAR waży niespełna 27 MB, jednak po rozpakowaniu korzystamy z AVI ważącego 621 MB. Muszę poświęcić kilka słów wyjaśnienia obsłudze tego pliku:

Nagranie wykonane za pomocą programu Camtasia Studio 8 pozwala na zapisanie pliku w formacie AVI, jednak jest to trochę inne AVI niż typowe w przypadku większości filmów, jakie można znaleźć w internecie. Za pomocą VLC nie uda się uruchomić pliku, można natomiast skorzystać z KMPlayera, który poradzi sobie z odtworzeniem, aczkolwiek jakość obrazu jest średnia. Zdecydowanie najlepszą jakość można uzyskać odtwarzając nagranie w popularnym programie do obróbki plików wideo - VirtualDubMod. Można go ściągnąć stąd:

http://www.instalki.pl/pr...tualDubMod.html

Waży niewiele, wystarczy rozpakować (najlepiej w stworzonym uprzednio do tego folderze), a następnie otworzyć za jego pomocą plik z nagraniem. W domyślnych ustawieniach przycina dół (jest zasłonięty paskiem odtwarzania), dlatego warto wyregulować proporcje (np. PPM i zmniejszyć do 75% a później przeciągając myszką ustawić najwygodniejsze dla siebie wysokość oraz szerokość). Dzięki temu można oglądać nagranie w jakości najbardziej zbliżonej do tego, jak faktycznie widzimy obraz podczas gry. Główną różnicą w oglądaniu poprzez VirtualDubMod w porównaniu z typowymi odtwarzaczami wideo jest to, że aby przewinąć nagranie trzeba najpierw kwadracikiem zatrzymać odtwarzanie ;)

zukole - 2013-05-13, 22:39

Dostępne jest już nagranie z zajęć odbytych 09.05.2013.

Ponadto można sobie przypomnieć zajęcia z 11.03.2009, 18.03.2009 oraz 08.04.2009.

Polecamy :) - https://www.youtube.com/p...svBkAC77nE6CDmZ

zukole - 2013-06-16, 22:24

Jak już Alice wspomniał w innym temacie - zajęcia są wstrzymane na czas wakacji.
maestro - 2013-09-05, 13:21

Z racji ograniczonych możliwości czasowych trenerów zajęcia w ramach Szkoły Gomoku zostaną wznowione w październiku. Jeśli ktoś jeszcze (bo pewne głosy już do mnie dotarły) ma jakieś pomysły jak urozmaicić/zmienić nasze lekcje to zachęcam do wypowiadania się.
zukole - 2013-10-21, 00:15

Zapraszamy na pierwsze zajęcia po długiej przerwie wakacyjnej, które odbędą się w najbliższy czwartek tj. 24.10.2013 o godzinie 20:15 :)
zukole - 2013-12-12, 23:04

Informujemy, że za tydzień (19.12 o 20:15) odbędą się ostatnie w tym roku zajęcia w ramach Szkoły Gomoku.
zukole - 2014-01-06, 22:36

Decyzją z dnia dzisiejszego zajęcia Szkoły Gomoku będą odbywać się co dwa tygodnie w czwartek o 20:15.

Harmonogram zajęć :

16.01.2014, 30.01.2014, 13.02.2014, 27.02.2014, 13.03.2014, 27.03.2014, 10.04.2014, 24.04.2014, 08.05.2014, 22.05.2014, 05.06.2014, 19.06.2014.

zukole - 2014-02-27, 19:20

Dzisiejsze zajęcia są przełożone na przyszły tydzień (06.03). Za zmianę przepraszamy.
zukole - 2014-06-05, 22:10

Za 2 tygodnie odbędą się ostatnie zajęcia przed wakacjami. Już dziś serdecznie zapraszamy :)

Czwartek 19 czerwca godzina 20:15 na bieniaszach.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group