Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

Renju - Renju Class

100per - 2004-10-21, 13:01
Temat postu: Renju Class
Zapisałem się do Renju Class - wczoraj natrafiłem na sytuację, że było 148 uczniów (limit wynosi 150). Z Polaków na liście znalazłem Michała (Pavlini) i Łukasza (Jopq), a także dwóch Chińczyków o dziwnie znajomych loginach: Lonewolf i Kaka. Darku, Karolu, czy to Wy nie wypełniliście poprawnie kraju i przyjęło jakiś default, czy tez Wasza sława sięgnęła już tak daleko ;)

Tak czy inaczej uważam, że jako młoda, a przez to żądna wiedzy i pełna chęci społeczność renju powinniśmy pojawić się tam w jeszcze liczniejszym gronie. Na początek napiszę, to co mi się udało ustalić, a o resztę poproszę kolegów z dłuższym stażem.


W ramach Renju Class prowadzona jest nauka w dwóch działach: Teorii i Analiz. Lekcje on-line odbywają się we wtorki o 13:30 (Analizy) i soboty o 13:30 (Teoria - tu szczegółowo omawiane są debiuty, aktualnie D3, czyli
)
Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne, wymagane jest za to zaangażowanie w naukę. Co tydzień trzeba odrobić i wysłać pracę domowa, za którą dostaje się punkty. Potem, za te punkty, można sobie ściągnąć ze strony różne materiały. Tylko część jest dostępna bez tych punktów, a i tak wszystkie mogą być używane wyłącznie na własny użytek. Nowy student (taki ja ja teraz) startuje z liczbą punktów równą -3 (tak, minus trzy) i ma dwa tygodnie, żeby wyjść na zero, w przeciwnym przypadku zostanie skreslony z listy :) Praca domowa wcale nie jest banalna - mam znaleźć wina dla białych w bardzo wyrównanej moim zdaniem pozycji, siedziałem nad tym wczoraj około pół godziny i na razie nic nie wydumałem :| A jak już znajdę rozwiązanie to dostanę chyba 2 pkty.

Aha, udział w zajęciach on-line nie jest obowiązkowy, ale pewnie daje dużo korzyści. Prace wysyła się chyba w postaci bibliotek RenLiba - ti prosiłbym własnie o info od chłopaków...

Na razie to chyba tyle, czy ktoś jest chętny się zapisać?

lonewolf - 2004-10-21, 13:43
Temat postu: Re: Renju Class
100per napisał/a:
Z Polaków na liście znalazłem Michała (Pavlini) i Łukasza (Jopq), a także dwóch Chińczyków o dziwnie znajomych loginach: Lonewolf i Kaka. Darku, Karolu, czy to Wy nie wypełniliście poprawnie kraju i przyjęło jakiś default, czy tez Wasza sława sięgnęła już tak daleko ;)

To moja sława. :wink: Nie zapisywałem się tam.

jopq - 2004-10-21, 13:55

Oczywiscie wysyła się w formacie *.lib, ale nalezy tutaj podkreślić, że czas na wysłanie poprawnej odpowiedzi mija 24h przed kolejną lekcją z tego działu. Sam, przyznam się, gdy o tym nie wiedzialem, chcialem wysłać moją kilku, może kilkunastu godzinną pracę, a tu zonk :) , czas minął 1,5h temu...

Odrabianie prac domowych nie jest obowiązkowe, ale jak się potrafi rozwiązać konkretny problem, to dobrze jest opracować i wysłać, bo lekcje z działu taktyk są bardzo ciekawe i kosztują pkt. Pkt umożliwiają również ściaganie plików z lekcjami, które już sie odbyły.

Na turnieju rozkładałem właśnie D3, bo innych nie znalem. Może jeszcze w miare wiem jak rozegrać otwarcie, którym gra Pavlini.

Lekcje są o 15:30 we wtorki i soboty.

Polecam zajęcia on-line, one dają zdecydowanie najwiecej, sama praca domowa nie jest bez nich dużo warta, gdyż równie dobrze można ustawić sobie przypadkowy uklad i szukać wina. Lekcje uczą logicznego myślenia, rozważnych ruchów. Pokazują wiele aspektów strategicznych, do których samemu nie byloby tak łatwo dojść.

Ps.
Czasami odrobienie pracy domowej, średniej-najprostszej, jak się uda, to zajmuje nie mniej niż 5h i zawsze można coś przeoczyć... Mówie o swoim poziomie, więc Ty możesz rozwiązywać je szybciej.

Pavlini - 2004-10-23, 19:21

Aktualnie są cztery wolne miejsca, jeśli kogoś to interesuje :)

PS. - Milosz, przez pierwsze dwa tygodnie musisz zdobyć minimum jeden punkt.

lonewolf - 2004-10-31, 18:22

Przed chwilą zrobiono czystki na RenjuClass i wywalono sporo osób. W tej chwili jest 13 miejsc wolnych, jeśli ktoś jest chętny, to zapraszamy! :D
angst - 2004-10-31, 22:45

Zarejestrowalem sie :) Co dalej?
Barfko - 2004-11-02, 17:39

Obejrzełem sobie taką jedną pracę domową. Nie jest bardzo trudna, ale okropnie pracochłonna i nie wyobrażam sobie tego bez RenLiba (poruszanie się po drzewie gry). Chodzi o znalezienie wina dla białych. Trzeba wykonać pierwszy dobry ruch i dalej idzie jakoś. Ale i tak wszystkie możliwe bloki trójek oraz możliwość "cięć" (cut) czarnych powoduje, że trzeba rozpatrzyć 800 ruchów! Być może niezbyt fortunny pierwszy ruch wybrałem. Raz na miesiąc mogę sobie coś takiego zrobić ale nie częściej.
angst - 2004-11-02, 18:11

Mam dokladnie te same odczucia. Nawet nie mjusialem ruszac sie i od razu zobaczylem jak pracochlonne sa te zadania. Sprobuje nie wyleciec z renjuclass, ale przy ilosci zajec, ktorymi jestem obarczony moje odpowiedzi na pewno nie beda optymalne :( Dla Renju Masterow te zadania nie sa trudne, bo nie analizuja oni nawet ruchow bialych, ktore nam wcale nie wydaja sie zle, a ich nieskutecznosc wychodzi kilka lub kilkanascie posuniec dalej...

Pozdrawiam

Angst

P.S. Dzis pojawilem sie na swojej pierwszej lekcji w Renju Class i juz mam pare tematow do obgadania z estonczykami, jak tylko ich spotkam :twisted:

Pavlini - 2004-11-02, 18:28

Jeżeli chodzi o prace domowe, to punkt otrzymuje się za przesłanie rozwiązania( żeby nie było tak pięknie- oszuści otrzymują ujemne punkty :) ).
Zatem zaliczyć co najmniej jedną lekcję czy odrobić raz pracę domową w ciągu 30 dni problemem być nie powinno :)

nc - 2004-11-02, 18:58

ja również się zapisałemmam jednak na lekcji nie byłem, akurat wtedy mam szkole więc ściągnołem sobie zadanie domowe i mam takie pytanie, będę wdzięczny za pomoc, znalezłem już dojście do wygranej jednak sposób ataku może się zmienić ze względu na bloki przeciwnika, co robić w takim przypadku ? szukać innej drogi do wygranej ? pisać komenarze ? wysyłać każdą możliwą droge ataku i obrony ? ;)
soul_reaper - 2004-11-02, 19:15

Ja po prostu dawalem wszystkie mozliwe drogi obrony. Wyszlo tego kilka... ruchow :D
Barfko - 2004-11-02, 22:51

Hej, chyba mogę pomóc :)

Mnie cierpliwości starczyło na obejrzenie prac domowych innych ludzi i na zrobienie kilku samemu (grypa mnie zwaliła).

Wygląda na to, że trzeba rozpatrywać WSZYSTKIE możliwe bloki jako odpowiedzi i, co gorsza, czasem trzeba robić czwórki, żeby wykluczyć "cut". Komentarz Mastera do wielu prac wygląda tak "At medium level HW one has to discuss bloking triples from both sides". Tak przynajmniej wyglądają najlepsze prace. Ale jeśli widać, że jest zwycięstwo (na przykład po pauzie) polegające na tym, że jest kilka VCF i nie można ich wszystkich jednocześnie zablokować, to można to w komentarzu napisać (w przeciwnym razie może być sporo roboty). Wygląda na to, że nauczyciele sprawdzają dość sumiennie te prace domowe - na pewno nie porównują bibliotek RenLiba, bo na ogół jedna praca domowa ma wiele możliwych rozwiązań. Wynika stąd, że jeśli ktoś napisze, że jakieś tam bloki są bez sensu, bo potem tak czy siak np. czarne grają na * i jest trójka i VCF, to wszystko będzie OK.

Chętnie komuś pomogę, jeśli znajdę czas na przykład poprzez podanie drogi do zwycięstwa przy optymalnej obronie. To nie jest rozwiązanie, bo żeby wiedzieć na pewno, że obrona optymalna, trzeba wszystkie możliwości rozpatrzyć. Tak zresztą wyglądają niektóre lekcje. Master wykonuje ruch, po czym obala się różne możliwości obrony poprzez częste powracanie i rozpatrywanie bloków we wszystkich miejscach.

Z pożytecznych informacji dodatkowo:
0. Do robienia prac domowych starczy RenLib a do uczestnictwa w lekcjach pakiet RenjuClass Works, łatwy w instalacji i bardzo miły w obsłudze. Warto go ściągnąć, bo można uczestniczyć w lekcjach jako gość - wcale nie trzeba się do tego rejestrować.
1. Są 4 serwery, na które można się zalogować na lekcję i tylko jeden jest dobry (eepc166.eng.ohio-state.edu chyba), więc trzeba się upewnić, albo przyjść odpowiednio wcześnie i się kogoś zapytać w miejscu najludniejszym.
2. Aktywny udział uczestnika sprowadza się praktycznie do przyjścia na czas, reagowanie na sprawdzanie obecności w trakcie zajęć poprzez kilkukrotne naciśnięcie klawisza "I AM HERE!" i bycia w momencie zakończenia lekcji.
3. Nie ma powodu, żeby się na lekcji "wyrywać do odpowiedzi", ale fajnie jest spróbować, bo Master jest zawsze bardzo tolerancyjny, więc nie wstyd coś spaprać, a można sobie z nim trochę pograć :)

Uprzedzając, nie jestem żadnym specjalistą ani też moje doświadczenie na ORC wielkie nie jest, ale dzielę się uwagami, które mi przyszły do głowy w związku z ORC.

100per - 2004-11-03, 10:31

Odrobiłem pracę domową z teorii (23.10), poziom średni. Przeanalizowałem i zaznaczyłem WSZYSTKIE możliwe warianty obrony czarnych (w pracy chodziło o znalezienie wina białych). Większość wariantów kończyła się faulem czarnych i ten ruch stawiałem. Kilka - VCFem bądź układem 3x3 białych (czarne bez trójek, z których mogłyby utworzyc czwórkę blokującą którąś z tych trójek). Jako ostatni ruch w takich przypadkach zostawiałem ruch białych tworzący otwartą czwórkę, układ 3x3 lub 4x4. Spodziewałem otrzymać się za tę pracę 2cp (jeden za wysłanie, drugi za poprawną odpowiedź) - dostałem 1 cp. Czy moja praca nie została uznana za poprawną, czy źle zrozumiałem zasady przyznawania punktów (z pracy za 23.10 nikt nie dostał więcej niż 1cp)?
lonewolf - 2004-11-03, 12:42

100per, zadania nie zostały jeszcze prawdopodobnie sprawdzone, bo nie pojawiły się odpowiedzi i punktacja za nie. Ten 1p to punkt za "effort" czyli samo wysłanie rozwiązania, jak myślę.

Soul, jeśli wyszło ci "kilka" ruchów, to coś pominąłeś. :P Ja w rozwiązaniu zadania 'medium' z 30 listopada wpisałem 400 ruchów. :]

Ece - 2004-11-03, 13:04

Ja wlasnie wrzucilem ostatnie zadanie domowe Medium - na poczatku wydawalo mi sie kosmiczne, po znalezieniu drugiego ruchu juz poszlo latwo, a teraz mam dziwne przeczucie ze za latwo :]
100per - 2004-11-03, 13:14

tak, to prawda, MEDIUMy najtrudniej zacząć, potem już z górki...
Barfko - 2004-11-03, 14:05

Moje rozwiązanie Med z 30.10 (virag) ma około 200 ruchów, ale może coś pominąłem, zaś Med z 12.10 (yyfcsd) około 800 ruchów. Moje Med z 02.11 ma 400 ruchów. Ja tego nie wysyłam, więc nie wypisuję vcf albo podwójnych gróźb vcf, co może dawać pewne oszczędności.

Fajne miejsce na porównywanie wyników :) :

Ece - 2004-11-03, 14:52

Chyba musze sie obyc z tym wszystkim, dowiedziec porzadnie jak nalezy uzupelnic zadanie domowe, bo po prostu wklepalem pare ruchow do biblioteki i wyslalem. Bez komentarzy czy jakichs szczegolnie rozbudowanych ruchow. Wczoraj chcialem uczestniczyc w zajeciach, ale zabralem sie za babranie z partycjami i 2 godziny system zmienial, laczyl, konwertowal partycje :]
Pavlini - 2004-11-03, 15:18

Przypominam, że w zwiąku ze zmiana czasu lekcje odbywaja się teraz o 14:30 :)
Ece - 2004-11-05, 14:26

Czy ktos zrobil homework z analyse 12 October ? Tam jest tylko medium, ale ni cholery mi to nie idzie. 2 mozliwosci zaczecia przejrzalem i przy kazdej czarne moga tak postawic, ze potem ni cholery nie moge znalezc wygranej :|
Barfko - 2004-11-05, 15:38

Tam chyba nie ma ataku bezpośredniego ("straight attack"). Co jest niemiłe. Białe muszą zagrać bardzo cwaną pauzę. To jest bardzo niemiłe, bo trzeba po takiej pauzie rozpatrzyć "prawie" wszystkie możliwe ruchy czarnych i po każdym wskazać win białych. Na ogół po takiej pauzie białe mają podwójny vct i tylko kilka bloków czarnych trzeba rozpatrzyć (pozostałe przypadki komentuje się np. =24. F7). Dobrze by było taką pauzą ograniczyć możliwości bezpośredniego ataku czarnych, żeby nie musieć wykazywać, że każda próba vct czarnych kończy się niczym.

Zaraz spróbuję coś tam wydumać. Będę informował o postępach.

lonewolf - 2004-11-05, 22:54

Spróbuj zacząć w J12. To jeden z pierwszych ruchów jaki mi przyszedł do głowy. Nie umiem grać w renju, ale umiem trochę w go i ten punkt jakoś przykuł moją uwagę. Może to nie ma nic do rzeczy i może to zupełny przypadek, ale moim zdaniem czarny leży po tym ruchu. Siedziałem dzisiaj nad tym parę godzin i nie znalazłem obrony, ale mogę się mylić.
Barfko - 2004-11-05, 23:39

Zrobiłem tą pracę domową. U mnie pierwszy białych ruch to

24. F4

Wtedy białe mają kilka dróg zwycięstwa za pomocą vct począwszy od jednego z poniższych ruchu 26. :

26. G6
26. F5
26. G4

Wszystkich jednocześnie nie da się zablokować.
Znalazłem win przy dosłownie każdym ruchu czarnych potem. Zauważmy, że ruch białych na G6 stanwi zabezpieczenie przed dowolnym atakiem czarnych (wiadomo o co chodzi). Czarne mogą jeszcze same zaatakować na G6, ale wtedy białe grają na F5 i jest łatwy win.

Okazało się dość łatwe po 24. F4 : potrzeba najwyżej 5 ruchów do VCFa białych. Jak chcesz, Ece, mogę to przygotować szczegółowo.

lonewolf - 2004-11-05, 23:45

Chyba mówimy o różnych problemach. W problemie, o który pyta Ece (z 12 października) w G6 stoi czarny pionek i w ogóle win musi być gdzie indziej.
Barfko - 2004-11-05, 23:49

Acha właśnie zauważyłem, że J12 = F6 po obróceniu planszy, a ja zawsze wciskam opcję sprowadzenia do standardowej pozycji, choć akurat nie w tym przypadku, ale możemy mieć różne wersje RenLiba. Pewnie mówimy z Lone o tym samym ruchu.

Czyli u Ciebie, Lone, na polu G6 powinien stać czarny kamień numer 17. :)

Rozwiązałem pracę domową :

October 12, 2004 - yfcsd - Selected games from ZJ Tournament 2004 - Medium

(Proszę jaki miły jestem :) .)

lonewolf - 2004-11-05, 23:56

Barfko napisał/a:
Acha właśnie zauważyłem, że J12 = F6 po obróceniu planszy, a ja zawsze wciskam opcję sprowadzenia do standardowej pozycji, choć akurat nie w tym przypadku, ale możemy mieć różne wersje RenLiba. Pewnie mówimy z Lone o tym samym ruchu.

Czyli u Ciebie, Lone, na polu G6 powinien stać czarny kamień numer 17. :)

Zgadza się, mówimy o tym samym ruchu.

Barfko - 2004-11-06, 00:49

Czy ktoś próbował:

October 30, 2004 virag d3, (5-i10, 6-k10, part 1) Adv ?

Mnie się wydaje, że czarne mogą zbalansować sytuację na górze (białe mają tam optyczną przewagę ale w pierwszym ruchu muszą blokować VCF), ale nie wszystko byłem w stanie przejrzeć. Może jest jakiś win?

Zupełną porażką zakończyły się moje próby z pracą domową:

November 2, 2004 Renju_liu_t Analysis of D11 variants from email games(part 1) Adv .

Kombinacja ruchów czarnych:
29. L9 (białe muszą blokować od dołu)
31. G11

Wydaje się mocna. Przy prawie wszystkich odpowiedziach białych (muszą blokować VCF) umiem wskazać win czarnych, ale po niewinnie wyglądającym
32. H11
jakoś nie widzę kontynuacji ataku czarnych, a białe też nie są takie bezzębne w lewej dolnej części, więc trzeba atakować czarnymi chyba. Mam plik .lib z dość porządną analizą mocnych bloków białych w ruchu 32. i pobieżną słabych bloków (oczywisty win jest), ale brakuje w nim analizy po ruch 32. H11. Tu nie umiem wygrać białymi. Chętnie to komuś prześlę, może ktoś coś poradzi. A trzeba 20 takich na 1 dan :)

Podejrzewam, że jakoś inaczej trzeba to rozegrać.

lonewolf - 2004-11-06, 01:10

Barfko napisał/a:
Czy ktoś próbował:

October 30, 2004 virag d3, (5-i10, 6-k10, part 1) Adv ?

Ja wysłałem rozwiązanie z odpowiedzią, że jest to win białych. Z tego co patrzyłem białe zablokują groźby czarnego na dole w ten sposób, że wychodzą z tempem i mają łatwy win u góry.

Barfko napisał/a:
Zupełną porażką zakończyły się moje próby z pracą domową:

November 2, 2004 Renju_liu_t Analysis of D11 variants from email games(part 1) Adv .

Kombinacja ruchów czarnych:
29. L9 (białe muszą blokować od dołu)
31. G11

Wydaje się mocna. Przy prawie wszystkich odpowiedziach białych (muszą blokować VCF) umiem wskazać win czarnych, ale po niewinnie wyglądającym
32. H11
jakoś nie widzę kontynuacji ataku czarnych, a białe też nie są takie bezzębne w lewej dolnej części, więc trzeba atakować czarnymi chyba.

Podejrzewam, że jakoś inaczej trzeba to rozegrać.

Właśnie "kończę" (bo pewnie wpiszę jeszcze z 200 ruchów ;-) ) to rozwiązywać. Pierwsze dwa ruchy mam takie same. Po 32. H11 gram H12.

Pozdrawiam,

Barfko - 2004-11-06, 01:18

Cytat:
Ja wysłałem rozwiązanie z odpowiedzią, że jest to win białych. Z tego co patrzyłem białe zablokują groźby czarnego na dole w ten sposób, że wychodzą z tempem i mają łatwy win u góry.


Ślepy chyba jestem, mógłbyś powiedzieć jak? Chodzi oczywiście o to wyjście z tempem.

lonewolf - 2004-11-06, 01:28

Nie da się powiedzieć w dwóch słowach. Zacząłem od czwórek w H7, F9 i E10, potem J2. Musisz pokombinować, ale mi tak wyszło. Oczywiście mogę się mylić.
Barfko - 2004-11-06, 01:39

Pojąłem. Wszystko jasne. Ja blokowałem czarnymi z użyciem pola H7 lub I3. Oba są wykluczone zagraniem białych na H7 i to jest właśnie piękne :) .
Ece - 2004-11-06, 11:07

Barfko, ja moze podam te prace domowa tak jak ja to widze. Twoj ruch pierwszy, to ten sam co podal lone i ten sam, ktory rozwazalem ja. U mnie to J12 i znalazlem wina bialych w kazdej sytuacji poza obrona czarnych L11. Podobnie znalazlem wina dla bialych gdy zaczynaja I10 i potem ida J12. Jednak tu z kolei przy blokadzie czarnych L10 wszystko bierze w leb.
lonewolf - 2004-11-06, 13:32

Ece napisał/a:
U mnie to J12 i znalazlem wina bialych w kazdej sytuacji poza obrona czarnych L11.

Po L11 białe grają czwórkę w J14, potem trójkę w I12. Gdy czarne zagrają w K12, białe grają J11 i nie ma sposobu uciec od faulu.

Ece napisał/a:
Podobnie znalazlem wina dla bialych gdy zaczynaja I10 i potem ida J12. Jednak tu z kolei przy blokadzie czarnych L10 wszystko bierze w leb.

Po L10? Białe grają czwórki K10 i J14, potem trójkę I12 i mają taki sam win jak powyżej. Za to K10 to chyba dobry blok.

Barfko - 2004-11-06, 13:41

Po
25 - L11 białe grają
26 - I12
Czarne blokują na
27 - K12 lub G12, mniej więcej to samo (białe doprowadzają do faulu na pole J13) pokazuję najpierw dla K12
28 - J14
29 - I13
30 - J11 i czarne mają przerąbane bo faul na J13
Jeśli czarne wybiorą
27 - G12 wtedy
28 - K11 i są 2xvcf na I13 oraz : L12 H10 J11 zakończone faulem czarnych na J13.

[ Dodano: 2004-11-06, 13:49 ]
Hehe, ale mamy synchronizację z Lone. Dokładnie to samo rozwiązanie :)

I10 to komplikowanie sobie życia. Też nie widzę wina po zagraniu czarnych na L10 lub K10.

lonewolf - 2004-11-06, 13:52

Barfko napisał/a:
Hehe, ale mamy synchronizację z Lone. Dokładnie to samo rozwiązanie :)

:mrgreen:

Barfko napisał/a:
I10 to komplikowanie sobie życia. Też nie widzę wina po zagraniu czarnych na L10 lub K10.

Po L10 jest win (napisałem wyżej). Po K10 chyba nie ma, więc zaczynać od I10 jest źle.

Barfko - 2004-11-06, 14:07

Cytat:
Po L10 jest win (napisałem wyżej). Po K10 chyba nie ma, więc zaczynać od I10 jest źle.


Nie widzę :(

25-L10
26-K10
27-L11
28-J14
29-I13

Jaki następny ruch?

lonewolf - 2004-11-06, 14:28

No, pomieszałem. Odwrotnie, zaczynam od trójki na I12, potem te czwórki i jest to samo co wcześniej. Chyba, że mam zwidy.
Ece - 2004-11-06, 16:54

Barfko napisał/a:
25-L10
26-K10
27-L11
28-J14
29-I13

Jaki następny ruch?
26-L11
28-J14 i wymuszenie faulu.
Troche inaczej ja to zrobilem i faul w innym miejscu ;)

ondik - 2004-11-07, 19:22

Co za team homework :P
lonewolf - 2004-11-07, 19:28

To są stare zadania, więc nie widzę w tym niczego niestosownego. Zresztą, i tak każdy robi sam, tutaj tylko dyskutujemy.
Barfko - 2004-11-07, 19:49

Z uwag Lone nt. zadania Advanced Viraga łatwo robiło się tą pracę domową - jedyną z tych nowszych, które tu dyskutowane były - a i tak po czasie, jeśli się nie mylę.
Ece - 2004-11-07, 20:14

Toc sobie Ondik robi dżołki ;)

Tak w ogole to wrzucilem to zadanie do BlackStone'a i tez znalazl to rozwiazanie :]

Teraz nowe zadanie z ostatniej lekcji wlasciwie i dosyc latwe.

Barfko - 2004-11-07, 20:18

Ostatnie jest bardzo miłe : 100 ruchów potrzeba tylko.

Cholercia! Ten blackstone jest duuuuużo cwańszy ode mnie najwyraźniej. Gdzie go kupowaliście?

Ece - 2004-11-08, 00:04

Barfko napisał/a:
Gdzie go kupowaliście?
Bardzo zabawne ;)
Barfko - 2004-11-08, 01:07

Poszukałem w sieci i jest kilka miejsc. Nie wiem które dobre, bo tam pewnie jakąś kartą trzeba bulić. Co w tym zabawnego? Może czegoś nie wiem ...
lonewolf - 2004-11-08, 01:46

Ece napisał/a:
Tak w ogole to wrzucilem to zadanie do BlackStone'a i tez znalazl to rozwiazanie :]

Które zadanie i które rozwiązanie? O ile wiem, Blackstone nie widzi rozwiązań problemów 'advanced'.

Ece napisał/a:
Teraz nowe zadanie z ostatniej lekcji wlasciwie i dosyc latwe.

Każde zadanie jest łatwe, gdy się już zna rozwiązanie. Ciekawe czy znalazłbyś to w grze. :P

Barfko napisał/a:
Co w tym zabawnego? Może czegoś nie wiem ...

Może zabawne jest to, że ktoś chce mieć legalne programy na swoim komputerze? Trudno wyczuć. :wink:

Ece - 2004-11-08, 11:10

Chodzilo mi o zadanie o ktore Was pytalem.

Pomyslcie jeszcze jak zrobic, zeby nie ten temat nie byl czatem dla 3 osob.

angst - 2004-11-08, 17:40

Nauczyc Angsta pykac w renlibie? :)

Mam go z tydzien i nie mam czasu zeby go zglebiac. W ktorym momencie zapisuje dana pozycje?

Pozdrawiam

Angst

Barfko - 2004-11-08, 17:51

Algorytm robienia pracy domowej w RenLibie:
1. Ściągnąć treść na dysk.
2. Otworzyć RenLiba.
3. Założyć nową bibliotekę: w menu "File" opcja "New".
4. Przeczytać ściągniętą bibliotekę z dysku: w menu "File" opcja "Read".
Masz to u siebie otworzone. Teraz możesz wykonywać ruchy. W tej samej pozycji możesz zachować dowolnie dużo ruchów poprzez cofanie - każdy ruch jest zapamiętywany - żeby mieć to na dysku używasz "Save". Usuwasz ruchy polecenied "Delete move" w menu "Edit". Uwaga usuniesz wszystkie późniejsze ruchy - tj. odetniesz całą gałąź. Stosując cofanie wielokrotnie budujesz drzewo gry - na przykład trójkę blokujesz we wszystkich możliwych miejscach. Do analizy potrzebne jest pełne drzewo gry - wszystkie możliwe odpowiedzi przeciwnika, jeśli dowodzisz, że jest SW. Oczywiście nie wszystkie są sensowne - wiadomo ich nie trzeba. Używasz komentarza w prawym oknie do wyjaśnień - na przykład dlaczego nie rozpatrujesz jakiś tam ruchów.

Na razie tyle. Jest jeszcze parę trików, ale to później.

angst - 2004-11-08, 18:36

Dziekuje, jak znajde moment, to zobacze, czy teraz sobie poradze ;)

Pozdrawiam

Angst

nc - 2004-11-15, 20:18

Zrobił ktoś z Was ostatnie zadanie z 9.11.2004 ? Ja nie mam pomysłu jak można to wygrać.
Barfko - 2004-11-15, 22:27

Cenzuruj Ece w razie czego. Gdyby była cenzura pytaj mnie, Nc, na PW.

Dla ustalenia : u mnie 27 ruch jest na F8. (W razie czego trzeba sobie przekręcić planszę.)

Spróbuj 28. G11.

Na górze jest VCF, a niżej groźba faulu po ruchu białych na D8. Obie rzeczy na raz (przynajmniej na chwilę) można zablokować jedynie grając na E10 lub E11. Więc tylko te odpowiedzi czarnych jeszcze czegoś wymagają. Potem już jakoś idzie :)

Przy okazji. Czy sądzicie, że taka formuła - podawania wskazówek na forum - jest ok? Pytanie głównie do ludzi związanych z ORC. Mnie wszystko jedno. Wypowiedzcie się, bo pewnie pracujecie nad tymi zadaniami i niekoniecznie cieszycie się jak ktoś innym podpowiada. Ja nawet regulaminu ORC nie czytałem, a może tam coś jest.

nc - 2004-11-16, 07:26

Cytat:
Czy sądzicie, że taka formuła - podawania wskazówek na forum - jest ok?

Dla mnie nie ma sprawy szczególnie że i tak już tego zadania nie wyślę, jednak dobrze jest nauczyć się jak to trzeba było rozwiązać następnym razem będę musiał dłużej nad posiedzieć nad zadaniem.

Ece - 2004-11-16, 11:23

SQL ERROR
Ece - 2004-11-16, 11:24

Generalnie nie jest OK, ale zalozmy ze deadline byl do wczoraj do 14:30 ;) Mniejsza juz o to w tej chwili.

Barfko ma racje. Glownie przy E 10 mialem problem, az zobaczylem, ze mozna isc potem na zmiane czworkami i trojkami az do konca, gdzie wymusza sie faul. Wiem ze jopq inaczej troche to rozwiazal, stawiajac 34 E11, gdzie u mnie to jest F11 i potem E11.

Normalnie po deadline Upload powinien byc zablokowany, chociaz nie jest jak widze. Jestem ciekaw czy wyslana teraz na przyklad praca, bylaby uwzgledniona.

Barfko - 2004-11-16, 14:05

Proponuję zatem, żeby dyskutować rozwiązania po zniknięciu możliwości wysłania ich, zaś wskazówki ewentualnie na PW, pozostawiając decyzję o ewentualnym wysłaniu zadania ocenie zainteresowanego. Czasami mały impuls potrafi pomóc, jak się człowiek nakręci jak sprężyna, ale czegoś dość banalnego nie zauważy.
Pavlini - 2004-11-16, 14:05

Ece napisał/a:

Normalnie po deadline Upload powinien byc zablokowany, chociaz nie jest jak widze. Jestem ciekaw czy wyslana teraz na przyklad praca, bylaby uwzgledniona.


Nie byłaby.

100per - 2004-11-17, 16:21

Znowu sa wolne miejsca Renju Class, poza tym kilka osób chyba niedługo wyleci -zachęcam do rejestrowania się...

W razie kłopotów służę pomocą.

Ece - 2004-11-22, 15:12

Zrobil ktos ostatnia prace advanced z 16.11 ? Ja troche probowalem, ale niewiele mi wyszlo.

16 I8 dalem, wtedy czarne musza blokowac J7, ale dalej nic. Ewentualnie 18 F9, 20 I12 i 22 J11, blok 23 na L9, ale znowu nic.

Nie wiem tak naprawde jaki 16 powinien byc. W medium sam zaczalem od K11, chociaz i tak idzie potem na G12, gdzie moznaby od razu postawic.

nc - 2004-11-22, 16:51

przy zaczęciu 16 12I i bloku czarnych na 11H jest win, jednak sytułacja się komplikuje jak czarne zablokują na 9F, można też zacząć od rozwinięcia czwórki wtedy po bloku czarnych na 11H również wygrana, ale po bloku na 8E już nie, albo jeszcze jej nie zauważyłem jak do czegoś dojde to napiszę, wydaje mi się że 12I to key point :)
Barfko - 2004-11-22, 16:58

9f - 12i to wygrana białych.
Przy bloku na 8e (chyba o to chodziło) białe utrzymują tempo ruchem na 8i - kolejny ruch to 11j i powstałą trójkę tylko z dołu, ale wówczas łatwo zrobić faul na k8.

nc - 2004-11-22, 17:48

wszystko się zgadza ale co jeśli ruch 12i zablokują czarne na 8e tworząc sobie jednocześnie trójkę ?
Ece - 2004-11-22, 18:08

16 F9 17 E9
18 I12 19 E8
20 I8 21 J7
22 J11 23 L9
24 J13 25 H11
26 H13 27 G14
28 G13 i VCF - nie udalo mi sie zlapac na blok na blok na k8

Przy bloku H11 tez znalazlem i J13 rowniez.

Dzieki :D

P.S. Wlasnie sciagnalem program, ktory sam to znalazl i jeszcze ciut krocej mu wyszlo :| Trzeba wiecej pomyslec nastepnym razem.

lonewolf - 2004-11-22, 18:33

Jesteście pewni, że jest po czasie i już nie można wysyłać rozwiązań? :evil:
Ece - 2004-11-22, 18:38

Deadline byl dzis do 14:30 - wierzac Michalowi, prace nadeslane po tym terminie i tak nie sa brane pod uwage nawet, jesli ktos nie zablkowal przycisku "Upload".

Moge zapytac kogos z ORC, kto sie tym zajmuje i nie bedzie problemu.

nc - 2004-11-22, 18:52

czemu 23 na 9L ? ja tam na dole nie widze zagrozenia po ruchu na 27 na 7J dlatego blokował bym na górze czyli 23 13H no a wtedy nie będzie tak łatwo, no chyba że jednak blok na 9L jest konieczny, prosze oświećcie mnie :)

Ece, masz racje, nie zauważyłem tego faulu na 8k (nie będę zaśmiecał forum HA :P )

Ece - 2004-11-22, 19:02

Po 23 13H jest VCF - mozesz nacisnac F4 w RenLibie i sprawdzic :]
lonewolf - 2004-11-24, 02:00

Drugi, trudniejszy win w tym problemie zaczyna się ruchem 16. k7. Wpisałem oba - w sumie ponad 1130 ruchów.
Barfko - 2004-11-27, 16:39

Lone to świetny uczeń na RC! Serio mówię. Podczas lekcji na przykład jest niemal bezbłędny.
Chaosu - 2004-11-28, 14:02

[akapit]Lone, czy Lonewolf?

-edit- Gdy pisałem to czułem, że coś jest niepoprawnie, niestety okazałem się zbyt młody do zauważenia mojego błędu. Urażonych przepraszam.

Pavlini - 2004-11-28, 17:07

Lone
100per - 2004-12-01, 14:11

Zajrzałem dziś na Students list i zauważyłem, że zarejestrowali się Marek (AliceCooper) i Maciek (Utratos).

Tym sposobem mamy już w ORC 17 (siedemnastu!!!!) Polaków. Poza Chińczykami stanowimy chyba najliczniejszą nację :) . Czuje niezły kocioł na najblizszym turnieju :D


Pozdrawiam wszystkich ORClass'owiczów, a resztę forumowiczów zapraszam do rejestracji - aktualnie jest jeszcze tylko jedno wolne miejsce, ale kolejne potencjalne ofiary zbliżają się do 30 dni bezczynności...

soul_reaper - 2004-12-01, 15:24

Hehe, alice widzialem, a utratosa sam rejestrowalem hehehe :)
Milo powitac nowych na renjuclass, ja sie dzisiaj biore za zadanko domowe bo ostatnio nie mialem za bardzo czasu a wypadaloby nie wyleciec.

Barfko - 2004-12-01, 15:53

Według mnie cholernie trudne to zadanko domowe. Jak już będzie po terminie daj który wskazówkę, bo ja już go nie robię więcej.
100per - 2004-12-01, 16:22

Soul napisał/a:
ja sie dzisiaj biore za zadanko domowe bo ostatnio nie mialem za bardzo czasu a wypadaloby nie wyleciec.
No właśnie, właśnie, zbliżasz się do magicznej granicy :)

Barfko napisał/a:
Według mnie cholernie trudne to zadanko domowe.
Hmmm, chyba nie aż tak bardzo... (albo ja coś przegapiłem).


PS.
Soul napisał/a:
a utratosa sam rejestrowalem hehehe
Zostałeś mianowany na osobistego sekretarza?? ;)
Ece - 2004-12-01, 18:05

Mi sie zadanie domowe wydawalo latwe, dopoki nie zaczalem go rozwiazywac :]

Przede wszystki bardzo duzo mozliwosci blokowania maja czarne, co troszke wydluza jej robienie ;)

lonewolf - 2004-12-03, 04:50

Ja już wysłałem rozwiązanie. Białe mają VCT. Żadnych yobi. Czysta robota. :]
Ece - 2004-12-03, 12:25

Ja tez ide na VCT, tylko tak mi to w pewnych momentach srednio wychodzi...
soul_reaper - 2004-12-03, 12:28

Hmm, ja bym co do tego vct taki pewien nie byl (jesli oczywiscie chodzi o zadanie z 30.XI). Pamietajcie ze na samym poczatku czarne maja tam vcf ktory trzeba blokowac :)
100per - 2004-12-03, 13:19

Moje rozwiązanie wygląda tak:
..., ..., trójka, trójka, czwórka, trójka, czwórka, trójka, 4x3.

W miedzyczasie po moich trójkach czarne mogą robić czwórki, ale żadna z nich nie daje im VCF ani nie blokuje mojej bieżącej trójki i żadnego przyszłego zagrożenia. Mam nadzieję, że nie za bardzo podpowiedziałem - dla pewności ukryłem dwa pierwsze ruchy. :D

Barfko - 2004-12-03, 14:42

Widzę, że przynajmniej soul podziela moje wątpliwości. Ale chłopaki mają rację. Bez żadnych pauz jest. Po dobrych dwóch pierwszych ruchach nawet nie trzeba czarnymi czwórkami się bawić. Szkoda, że nie wpadłem na to :(

No, silna grupo, kto pierwszy z was osiągnie 50 pkt albo 100pkt na RC i tutuł Wielkiego Mistrza??? A może ktoś wytrzyma do 250 pkt - Złoty Wielki Mistrz....

Jak by co to można ankietę zrobić, ha ha... Tylko, że jest tam 17 naszych aż.

100per - 2004-12-03, 15:21

Ja obstawiam Darka - narzucił mocne tempo i chyba prędko nie zwolni...
angst - 2004-12-03, 16:49

Czarne maja vcf. Nie wiem, czy Ci, ktorzy pisza o prostocie tego zadania tego nie widza, czy po prostu znalezli latwy blok (ja widze tylko jeden). Poniewaz musialem wczoraj pojsc spac nie dokonczylem zadania, ale z checia zagram z kims ta partie czarnymi :twisted:

Pozdrawiam

Angst

P.S. Przed kilkoma dniami dowiedzialem sie, ze prace domowe sa nie tylko w "theory lessons" :| Ale informowanie o czymkolwiek studentow nie lezy w zwyczaju wykladowcow, ktorzy na domiar zlego nie traktuja ich rownorzednie :roll:

Barfko - 2004-12-03, 16:50

Przegrasz Angst kilku posunięciach. Według mnie gdzieś tak w pięciu. Poszukaj innego bloku.
angst - 2004-12-03, 16:51

Czekam w Kurniku :)
lonewolf - 2004-12-03, 16:56

100per napisał/a:
Moje rozwiązanie wygląda tak:
..., ..., trójka, trójka, czwórka, trójka, czwórka, trójka, 4x3.

Coś za długie to masz. :P
100per napisał/a:
Mam nadzieję, że nie za bardzo podpowiedziałem - dla pewności ukryłem dwa pierwsze ruchy. :D

Jakże przebiegłe to było! :P

soul_reaper napisał/a:
Pamietajcie ze na samym poczatku czarne maja tam vcf ktory trzeba blokowac

Jasna sprawa. VCF zablokowany oczywiście. Jest VCT, nie było się gdzie pomylić, sprawdzałem kilka razy. Ale oczywiście zawsze jest możliwość ataku ślepoty.

100per napisał/a:
Ja obstawiam Darka - narzucił mocne tempo i chyba prędko nie zwolni...

Jeśli o mnie mówisz, to przemyśl to jeszcze. :wink: Z tych 17 Polaków w renjuclass jestem na pewno najsłabszym graczem i zużywam długie godziny na każde zadanie. Pewnie będą efekty, ale za jakieś 2 lata może. Zresztą, nigdzie mi się nie spieszy. :D

angst - 2004-12-03, 18:03

Barfko napisał/a:
Przegrasz Angst kilku posunięciach. Według mnie gdzieś tak w pięciu. Poszukaj innego bloku.


Przegralem - moze nie w pieciu ruchach, ale biale maja wina :(

Pozdrawiam

Angst

_gnoza_ - 2004-12-03, 19:33

100per napisal
Cytat:
Moje rozwiązanie wygląda tak:
..., ..., trójka, trójka, czwórka, trójka, czwórka, trójka, 4x3.

jakis czas temu rozwiazalem to zadanie ale najdluzej zajelo mi szukanie trzeciego ruchu :mrgreen:

100per - 2004-12-03, 19:44

Porównaliśmy z Darkiem nasze rozwiązania i okazało się, że od czwartego ruchu są kompletnie różne - u niego zwycięstwo następuje w górnych rejonach, u mnie w dolnych :)
Ece - 2004-12-03, 22:33

Mi juz sie zwoje na mozgu prostuja szczerze mowiac.
Barfko - 2004-12-03, 22:56

Widać, żeś niedysponowany, Ece. Nie to co gnoza, który w jednym krótkim zdaniu złożonym tyle informacji potrafił zawrzeć. A i spójnika "ale" potrafił nieortodoksyjnie użyć.
lonewolf - 2004-12-04, 03:11

Myślę, że to zainteresuje ludzi, którzy wysyłają rozwiązania zadań z renjuclass. Znalezione w starych Renjuclass Newsletters:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

ABOUT INCOMPLETE HOMEWORKS - By Ando Meritee

Some of you may be surprised seeing so many incomplete answers. I am surprised myself, too.

There are two common reasons for having an incomplete answer:

1. student was trying to be more 'effective' and showed more than one way to win. It is a great thing, but risky. If you create additional win idea, and you have something wrong there, the total result will be incomplete or incorrect. Why? Because each homework answer is a completed work. It should not have any bugs. If you are not sure of all the wins, then use just one, the most sure win way. A complete homework is a example to others. It should be as complete as it can be the tutorial and can be printed in books. Some homeworks files have several black dots on screen, indicating the beginning of branch. Some of them where made in order to show extra wins, but some dots were just accidental moves that careless student forgot to delete before submitting the homework. Maybe student wants to complain that he also had a 'true' winning branch among those black dots. Maybe so. But teacher and other readers are not guessers who must guess which of the shown branches student 'really meant'. About having more than one win ways - it is good in scientific aspect, and it might be a good quality during the race for the best homework of the week. But as I said, the more different wins you add, the higher is the risk that one of the wins may have problems. So, please be careful.

2. The second reason of incomplete homeworks is the missing branches that were not shown because student thought the win was 'too obvious' and therefore not worth to be shown. Well, sometimes some students finish the branch where there are still 6 moves till 4x3 and they just comment - the rest is easy win. That is not a proper homework. Beginners, learning from such work, will not learn much. Maybe the advanced student thinks, in his level, it is pointless to waste time to show two-move win if three is blocked from other end, so he skips the branch, but let me remind you that the level of student cannot be the excuse for missing branches. If the student can skip easy branches because he thinks the win is too obvious there, therefore not worth to be shown, then please imagine, if, for example Nakamura joins the class, and when he downloads new medium homework, he will just return it to RT, without adding any stones at all, and just making one comment "all branches seem too easy for me, therefore I did not bother to make any move in that homework. please consider my blank homework as a complete one."

So, from all the words above, please make some tips for yourself how to do a good homework that is really well build and easy to understand to everyone, and does not leave any open questions even to the very beginner.

Good luck for future works!! :)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Druga sprawa: przypominam, że każdy zarejestrowany student Renjuclass przy rejestracji zobowiązał się: "I will write a good introduction about myself". Pomijam tu kwestię tego, co to znaczy "good introduction" (każdy to interpretuje inaczej i takie posty mają objętość od 1 linijki do całej strony tekstu, co można zobaczyć czytając posty w dziale Self-introduction).

Barfko - 2004-12-04, 04:38

Przeczytałem z zapartym tchem. Już miękłem i zaczynałem żałować, żem się nie zapisał... Formalizm do bólu nie sprzyja rozwiązywaniu prac domowych. A sprawa jest bardzo prosta - wystarczy zaufać ocenie sprawdzającego co do pełności rozwiązań.

Cel tych wytycznych jest jasny i zrozumiały: ma to się szybko dać sprawdzić. Tym niemniej jest tu pewna dosyć zabawna pułapka renlibowa dla sprawdzających. To chyba nie na to forum, ale z grubsza chodzi o zagadnienie: "Wykaż, że białe nie mają VCF". Każdy normalny człowiek "wykazuje" poprzez wielokrotne naciskanie F4 :) . Przypuśćmy jednak, że trzeba to wykazać. Daje się to zrobić, choć RenLib będzie to utrudniał "w dobrej wierze" *). Jeszcze gorzej ma sprawdzający. Nie dość, że będzie miał robotę w Renlibie, to jeszcze bez pamięci zewnętrznej (stos jest potrzebny) się nie obędzie.

Na zagadnienie sformułowane "Please find the black win" można odpowiedzieć z punktu widzenia formalizmu (chodzi o logikę :) ) podając dowolnie wiele dróg, z których nie wszystkie muszą być poprawne, zaś odpowiedź jest poprawna o ile choć jedna z tych dróg jest poprawna. Jeśli oczekuje się, że wszystkie drogi są "pełne" należy inaczej sformułować pytanie. Języka należy używać poprawnie.

Dokładnie taki pseudo-formalizm obowiązuje w prawie. Konieczne są "wytyczne" mające często na celu usprawnienie postępowań, a nie dochodzenie racji. Dlatego zakrwawiony nóż z odciskami palców nie wystarcza, jeśli pozyskanie dowodu było niezgodne z prawem - i przestępcę trzeba zwolnić. Samo prawdziwie formalne udowodnienie nia wystarcza - potrzebny jest pseudo-formalizm - tworzony naprawdę w dobrej wierze. Przy okazji, Ando Meritee wyprodukował inne wytyczne (w luźniejszych wypowiedziach) pozostające w sprzeczności do powyższych.

Oczywiście prace domowe spełniające wymagania Ando nie istnieją :) ), przynajmniej nie wśród tych, które przejrzałem. Podobną rzadkością jest najprawdopodoniej "good introduction".

*) Z grubsza, wskutek wbudowanej funkcji porównywania pozycji "Nie działa" zwykłe przeszukiwanie drzewa o złożoności "prawie liniowej" od liczby węzłów. Za każdym razem trzeba więc wracać do wspólnej gałęzi albo konieczne będzie użycie stosu... trudne do opisania - informatycy wiedzą o co chodzi.

P.S. Jeśli ktoś zamierza dyskutować na temat tego postu niech wykona dwie czynności:
1. Poprosi Ece o jego skasowanie (ja się zgadzam).
2. Znajdzie sobie jakiegoś "człowieka z autorytetem" i sobie z nim podyskutuje, najlepiej pokazawszy ten post.

lonewolf - 2004-12-04, 05:44

Ja uważam, że te uwagi Ando są dość sensowne. A o tym, że sprawdzający nie są formalni do bólu można się przekonać przeglądając rubryki "Answers" i patrząc ile i jakich rowiązań zostało zaliczonych jako poprawne. Jeśli np. ktoś sprawdzał wariant, który się okazał błędny, powinien go skasować, albo przynajmniej na początku gałęzi napisać komentarz typu "This move looks promising but proves to be wrong" czy jakoś tak i jest jasność przynajmniej. Rzeczywiście gorzej, gdy sprawdzający zauważy brakujący wariant w jakimś rozwiązaniu, podczas gdy obok jest wpisany pełny inny win. Może to być dość nieprzyjemne, ale sprawdzający też są ludźmi i raczej nie podejrzewam ich o złośliwe ocenianie na niekorzyść studenta.

Jeśli chodzi o drugi punkt Ando, to ja pokazuję warianty aż do ostatniej czwórki. Robienie piątki jest już chyba przesadą.

PS A z punktu widzenia formalizmu na pytanie nauczyciela: "W którym roku była bitwa pod Grunwaldem?", uczeń może wymienić po kolei wszystkie lata z zakresu np. 2000r. p.n.e - 2000r. n.e. ("Bitwa pod Grunwaldem była w 2000r. p.n.e. albo w 1999r. p.n.e albo (...) albo w 2000r. n.e.") i poprawną odpowiedź poda, więc powinien dostać piątkę, czyż nie? A może nauczyciel spodziewał się jednego konkretnego roku jako odpowiedzi, a nie ciągu alternatyw? Ależ ten nauczyciel jest niemądry, nawet nie potrafi poprawnie sformułować pytania, a przecież języka należy używać poprawnie. :wink:

Barfko - 2004-12-04, 06:10

Cytat:
PS A z punktu widzenia formalizmu na pytanie nauczyciela: "W którym roku była bitwa pod Grunwaldem?", uczeń może wymienić po kolei wszystkie lata z zakresu np. 2000r. p.n.e - 2000r. n.e.


???

Hmmm. "W którym roku" to w ogóle inne zagadnienie niż "please find the white win". W języku teorii gier chodzi tu nie o odpowiedź na jakieś pytanie tylko o efektywne wskazanie strategii wygrywającej w danej sytuacji, czyli o skonstruowanie pewnego obiektu. Czyli jesteś proszony o zbudowanie domu a budujesz most przy okazji (coś w rodzaju analogii...).

Wobec tego można za rozwiązania zawierające niepełne lub błędne warianty nie dawać punktów, bo nie spełniają jakiś tam kryteriów, natomiast stwierdzenie, że są niepełne lub niepoprawne jest nieprawdziwe. Dla przykładu z życia. Jeśli na olimpiadzie z przedmiotu ścisłego podasz 2 rozwiązania, z których tylko jedno jest poprawne zadanie zostaje uznane za rozwiązane. (W szkołach bywa z tym różnie.)

Pytanie o jakąś datę nie ma nic wspólnego z logiką. Mówiłem, Lone znajdź sobie kogoś do dyskusji, albo skasuj mój post. Ja w ogóle nie pojmuję, gdzie Ty dostrzegasz analogię, dlatego nie jestem w stanie się do tego ustosunkować.

Problem w gałęziach nie jest w tym, że się je do samego liścia wypisuje, tylko w tym, że potrzebny jest jakiś kompromis przy ustalaniu, które ruchy przeciwnika uznać z sensowne. Każdy wie jak się trójkę blokuje, czy nawet VCF. Kłopot jest wtedy, gdy przeciwnik może w każdym momencie wykonać dość długą sekwencję czwórek. Poprawne rozwiązanie wymaga zagrania WSZYSTKICH możliwych sekwencji czwórek po każdym ruchu nie będącym czwórką. Na ogół widać, kiedy robienie czwórek nie ma sensu i to jest właśnie kompromis. W ogóle wykonanie wszystkich możliwych sekwencji czwórek w RenLibie jest wielce kłopotliwe *).

Ostatnia rzecz. Powiedzmy, że jednocześnie pracujesz nad dwoma wariantami. W obu masz dużo zrobione, ale jeszcze w żadnym nie masz rozwiązania. Często się zdarza, że te warianty się spotykają (widać to po zielonych i niebieskich kropkach). RenLib chce pomóc, a szkodzi, bo usunięcie niepełnego wariantu grozi utratą zdrowych gałęzi z pełnego wariantu. A przecież jednoczesna praca nad dwoma wariantami jest bardzo naturalna!

Wywal który cały ten belferski interes miłego tematu pod tytułem "Renju Class". Według mnie wystarczyło, Lone, podać link do tego tekstu (też nie do końca wiem po co), a jak taki tekst tu dajesz, to w naturalny sposób zachęcasz nas do ustosunkowania się.

Uważaj Ece, oni tam mają obfite forum i w ogóle dużo różnych dokumentów. Jak je zaczniemy "copy-paste", to się nikt w tym nie połapie.

Ece - 2004-12-04, 13:26

Mysle ze tu chodzi o filozoficzno-logiczne rozwazania Barfko, ktore w praktyce niewiele wspolnego maja z pracami domowymi w Renjuclass ;)

Podobnie ma sie opis Ando - to wskazowki, a nie regulamin.

Ja to biore, jako takie male "czepianie sie" Barfko, ktory darowac sobie nie mogl ;) Patrzmy jednak na strone praktyczna teog wszystkiego, czyli jakich bledow unikac.

Swoja droga ja sprobuje do zadania przysiasc znowu - jak na razie bardzo cienko mi to idzie.

Chaosu - 2004-12-04, 14:14

[akapit]Po pewnym czasie doszedłem do wniosku, że przed ostatecznym spisaniem wygranej trzeba wyłączyć opcję kojarzenia ruchów i przełączania do drugiej gałęzi. Poza tym klepanie do piątki czasem może wyjśc na dobre (raz blokując otwartą czwórkę zobaczyłem jak inaczej zmusić do faulu, bez tego bloku nie pojawiłby mi się czerwony X). Acha, i trzeba pamiętać o komentarzach, bo mogą bardzo pomóc oceniającemu i przeglądającemu.

[akapit]Co do 'good introduction' to nie przyznająza to punktów, a w teście wstępnym czy 'About the class' było napisane, że się dostaje...

lonewolf - 2004-12-04, 14:16

Barfko napisał/a:
Cytat:
PS A z punktu widzenia formalizmu na pytanie nauczyciela: "W którym roku była bitwa pod Grunwaldem?", uczeń może wymienić po kolei wszystkie lata z zakresu np. 2000r. p.n.e - 2000r. n.e.


???

Nie rozumiem pytania. To po polsku jest? Ech, to pewnie w języku teorii gier. :P

Barfko napisał/a:
Mówiłem, Lone znajdź sobie kogoś do dyskusji, albo skasuj mój post. Ja w ogóle nie pojmuję, gdzie Ty dostrzegasz analogię, dlatego nie jestem w stanie się do tego ustosunkować.

Ja nie mogę skasować twojego postu. Ale ty możesz. :wink:

Barfko napisał/a:
Wywal który cały ten belferski interes miłego tematu pod tytułem "Renju Class". Według mnie wystarczyło, Lone, podać link do tego tekstu (też nie do końca wiem po co), a jak taki tekst tu dajesz, to w naturalny sposób zachęcasz nas do ustosunkowania się.

A według mnie tak jest lepiej. I właśnie bardzo dobrze, każdy zainteresowany może się ustosunkować. Albo po prostu przyjąć do wiadomości. Ty nie wysyłasz rozwiązań, więc ciebie to nie dotyczy - mogłeś ominąc ten wątek.

W renjuclass rozwiązania opisane w tym tekście Ando są traktowane jako niepełne i jest tam napisane dlaczego. Polemizuj z nim.

Barfko - 2004-12-04, 14:30

Racja Chaosu. Trzeba wyłączyć te opcje kojarzenia. Przydatne są one przy "brudnopisie", ale nie ułatwiają poruszania się po drzewie, jeśli chcemy je mieć całe zgodnie ze wskazówkami. Ciekawe jest pytanie, które opcje ma włączone sprawdzający.

Cytat:
Ja to biore, jako takie male "czepianie sie" Barfko, ktory darowac sobie nie mogl Patrzmy jednak na strone praktyczna teog wszystkiego, czyli jakich bledow unikac.


Właśnie chodzi o to, że wskazówki Ando są niepraktyczne, bo nadto formalne. Rozpatrzenie wszystkich gałęzi w przypadku, gdy przeciwnik może w każdym momencie gry zagrać kilka czwórek, jest bezsensowne. A przecież na ogół widać, gdzie takie czwórki mogą sięgnąć. To jest mój jedyny argument za tym, że rozważanie wszystkich gałęzi to nieporozumienie.

Natomiast mój jedyny argument za umieszczaniem niepełnych wariantów jest taki, że jak to Chaosu słusznie zauważył, trzeba wyłączyć (pożyteczną) funkcję porównywania pozycji w RenLibie, albo robić najpierw na brudno, bo jest ryzyko utraty gałęzi przy usuwaniu niepełnych wariantów.

Lone, naprawdę nie odróżniasz problemu:
"Jaka jest data bitwy?"
od
"Znajdź wygraną białych."
?

Wskazówka: różnią się znakiem zapytania na końcu powszechnie używanym w języku polskim. W pierwszym chodzi o odpowiedzenie na pytanie a w drugim o skonstruowanie czegoś.

Podobna różnica jest w zagadnieniach:

"Na jakiej ulicy jest ten dom?"

"Zbuduj dom."

Chyba nie powiesz, że jeśli ktoś przy okazji budowy domu coś jeszcze zbuduje (choćby miało się zawalić), to oznacza to że się nie wywiązał z zadania. Po polsku jest?

bad_mojo - 2004-12-04, 21:36

Coraz bardziej Cię lubie Barfko, choć nadal uważam, że "wielka uczoność nie daje rozumu" ;)

No i oczywiście, przede wszystkim:

Barfko - 2004-12-05, 00:28

Przecie wolno mi błądzić chyba. Nie umiem uzasadniać rzeczy fundamentalnych, dlatego w jakiś bełkot wchodzę. Bezrozumnie? No jasne! Rozumniej jest siedzieć cicho.

A w ogóle to chodzi o to, żeby ludzi zachęcać do RC a nie na odwrót. Mówię o ludziach, którzy i tak już wiele czasu poświęcają gomoku. Obejrzyjcie sobie prace domowe wyróżnione przez A. Meritee i zobaczycie, że nie spełniają tych rygorystycznych kryteriów. Podstawowym kryterium oceny jest zrozumiałość intencji autora, a rygor nie zawsze zrozumiałości sprzyja.

angst - 2004-12-05, 03:44

Prowadzacy ORC niewiele robia, by zachecic studentow do nauki. Serwer powstal z mysla o tych, ktorzy maja ochote doskonalic swoje umiejetnosci w renju. Stad pewnie bierze sie takie, a nie inne traktowanie studentow, ktore coraz mniej mi sie podoba. Bylem bodajze na 5 lekcjach, ale za zadna nie dostalem punktu. Raz sie spoznilem, gdyz nikt nie poinformowal, ze trzeba wejsc przez konkretny serwer, przez co kilkanascie sekund spedzilem na lekcji dla Chinczykow. Ktorys z nich powiedzial mi, abym wszedl przez inny serwer, ale lekcja zaczela sie kilka sekund wczesniej i z punktu nici, chociaz wszystko widzialem, odpowiadalem na pytania i klikalem na "I am here" :|

W renjuclass najbardziej lubie prace domowe, ale one chyba sa powszechnie dostepne. Szkoda, ze nie ma czasu na ich rozwiazywanie :(

Mam nadzieje, ze za rok bedziemy stanowic trzecia sile w swiatowym renju :D

Pozdrawiam

Angst

Barfko - 2004-12-05, 04:01

Wszystko jest ogólnie dostępne, tylko nie da się starych lekcji sciągnąć jak się punktów nie ma. Ale mi to nie przeszkadza. Na RCWorks można się spotykać na własne szkółki. Możliwości to ma większe niż kurnik. Prawdę mówiąc ma to kolosalne możliwości - łącznie z nagraniem lekcji w czasie rzeczywistym (nie wiem, czy się da). Spotkajcie się tam czasem i pogadajcie ze sobą. Lekcje oficjalne są niezłe (poza tym debilnym "I AM HERE"), ale trzeba się wdrożyć i nie przejmować się zbytnio punkcikami.

No, i skopcie im tam tyłki :) . Niech sobie nie myślą.

lonewolf - 2004-12-05, 04:51

Na ORC Virtual Classroom (tam, gdzie odbywają się lekcje) spędziłem już wiele godzin z Deinem przeglądając warianty i analizując różnorakie pozycje. To dlatego Dein jest taki dobry - oczywiście nie dlatego, że ze mną, ale dlatego, że analizuje. :] Od czasu jak to odkryliśmy, przestaliśmy całkiem analizować na kurniku - Virtual Classroom jest po prostu znacznie wygodniejszy.

Kilka nocy spędziłem też tam z Tunnetem - bardzo sympatyczny człowiek. Kiedyś Tunnet wszedł tam jako GM i pykał sobie ze mną chyba przez 5 godzin. Gdzieś o 5 rano, gdy już nie mogliśmy dłużej patrzyć na planszę, zaczęliśmy tam grać w go, chociaż tamta plansza się nie nadaje, bo otoczone pionki nie znikają (Tunnet się chce nauczyć i mu trochę pomagam - jest już niezłym graczem mimo, że gra króciutko - poziom ok. 1350-1400 na kurniku). Naraz przyszedł jakiś Chińczyk, popatrzył na planszę i zapytał z wielkim respektem "GM, are you creating the whole-board VCF problem?" :mrgreen:

PS Aktualnie na liście studentów jest 17 Polaków (w kolumnach kolejno: miejsce na liście studentów Renjuclass, nick, stopień, liczba zdobytych punktów, liczba niewykorzystanych punktów, kraj, liczba dni od ostatnio zdobytego punktu):

Kod:
 78 pavlini     13 kyu 12  2 Poland 0 
 90 jopq        13 kyu  8  4 Poland 18
 91 lone        13 kyu  8  0 Poland 0
 92 dein        14 kyu  7  1 Poland 0
 97 Ece         14 kyu  4  2 Poland 11
 98 ensi        14 kyu  4  4 Poland 0
103 100per      15 kyu  2  0 Poland 18
105 amigo       15 kyu  2  2 Poland 6
108 minuta      15 kyu  2  2 Poland 4
113 arczi       15 kyu  0  0 Poland 0
119 soul_reaper 15 kyu  0  0 Poland 25
124 Chaosu      15 kyu -1 -1 Poland 0
127 primitive   15 kyu -1 -1 Poland 18
131 Gnoza       15 kyu -2 -2 Poland 11
132 alicecooper 15 kyu -2 -2 Poland 0
133 angst       15 kyu -2 -2 Poland 22
142 utratos      ----- -3 -3 Poland 3


Ludzie, wykorzystujcie punkty, które macie. Po co wam one?

PS Angst, ale marudzisz. :P

Barfko - 2004-12-05, 21:11

Według mnie Angst nie marudzi tylko pisze o tym, o czym ja bym się nie odważył (żart). Chodzi o to, że Renju Class oparte jest na formule: "Bądź wdzięczny za to, że tacy wielcy mistrzowie poświęcają tobie swój cenny czas". W tym zdaniu nie ma zarzutu, więc nie potrzebni są adwokaci RC. To jest po prostu wyraz różnicy kulturowej. Estończykom jest dobrze, bo wzbudzają podziw, a rosjanie są w ogóle mocni. Filozofii Renju Class nie zmienimy, ale możemy korzystać z tego po swojemu. Szczególnie jeśli będziemy w kupie. Dlatego uważam post Angsta za pozytywny. Dodaje chęci i motywacji do rywalizacji z resztą świata na RC.

Czekam, aż który się dorobi tytułu GM :)

Dein jest dobry, bo dużo analizuje, a Tunnet jest bardzo dobry, bo bardzo dużo analizuje. Racja, że Tunnet jest w porządku, też "poświęcił" długie godziny na grę ze mną. Ale znam fajniejszych ludzi na kurniku :) .

angst - 2004-12-06, 00:33

Barfko trafil w sedno. Normalnie bym sie juz chyba ze szkolki wypisal, ale jak Estonczycy mnie nie podszkola, to nie bede w stanie za pare lat im dokopac ;)

Napisalem tylko, ze nie podoba mi sie podejscie niektorych osob do studentow. Moze takie zachowanie cechuje ludzi wielkich (mala litera)??? Dobrze, ze znam Zakona :D

Pozdrawiam

Angst

lonewolf - 2004-12-06, 02:21

Chaosu napisał/a:
Co do 'good introduction' to nie przyznająza to punktów, a w teście wstępnym czy 'About the class' było napisane, że się dostaje...

Jeśli dobrze widzę, ani w teście wstępnym, ani w "About the Class" nie ma mowy o czymś takim.

angst napisał/a:
Bylem bodajze na 5 lekcjach, ale za zadna nie dostalem punktu.

Ja byłem na bodaj 4 lekcjach i za każdą dostałem punkt. Znaczy że się da.

angst napisał/a:
Raz sie spoznilem, gdyz nikt nie poinformowal, ze trzeba wejsc przez konkretny serwer (...)

Ze strony Renjuclass (dział "Classroom", z którego należy pobrać program do łączenia się z serwerem):

LOGIN TO VIRTUAL CLASSROOM

Open the RenjuClassWorks.exe and choose Virtual Classroom from the window that comes up.
The Virtual Classroom software opens up. Click 'logon' button.

Server: eepc166.eng.ohio-state.edu (or use IP 164.107.162.167)
User ID: Your Renjuclass user name
password: Your user password

angst napisał/a:
(...) lekcja zaczela sie kilka sekund wczesniej i z punktu nici, chociaz wszystko widzialem, odpowiadalem na pytania i klikalem na "I am here" :|

Fragment z "ORC Works User Manual" (link na tej samej stronie co wyżej), punkt "Participation Check": "Students must attend the class on time, stay for the whole class, and participate actively to earn the credit point for participation. Several participation checks will be made during the class. Those students who pass all the checks will be awarded the cp." Pogrubienia moje. Jest tam też zwrócona uwaga na przycisk "I AM HERE" i zamieszczony link do odpowiedniego screena. Jest tam też mowa o różnych rodzajach "checków": Beginning check, "I am here" check oraz Ending check. Zapraszam do lektury.

Rzeczywiście, informacja o "I AM HERE" powinna być może być bardziej wyeksponowana, ale jest i nikt jej złośliwie nie ukrywa. Poza tym można przyjść 10 minut wcześniej, zalogować się jak należy, obejrzeć sobie program i wiele problemów znika.

Barfko - 2004-12-06, 02:48

Aleś ty nieludzki, Lone. Wiemy, wiemy, że świetnie sobie radzisz.

Praktycznie na każdej lekcji jest ktoś, kto pisze z klawiatury "I AM HERE", i to jedyny powód, dla którego nie dostaje cp. Na jednej z tych lekcji taki "nowy" raz napisał a nie nacisnął - rozwalił prawie wszystkie problemy zadane przez GM, ale cp (najprawdopodobniej) nie dostał, bo co? - czytać nie umie - czy jak? Przecież w opisie czegoś tam stoi jasno, że trzeba naciskać. Spośród pozostałych większość ani razu się nie odezwała (pominąwszy włażenie w coś tam belfrowi) i sumiennie lokalizowała wskaźnikiem myszy magiczny przycisk - innymi słowy aktywnie uczestniczyli w lekcji.

lonewolf - 2004-12-06, 03:11

No, dobrze gadacie, panie. :] Szczególnie Chińczykom tylko pięty wystają. :lol:

Dla mnie jednak zwrot "aktywne uczestnictwo w lekcji" (tak samo jak "good introduction") znaczy coś więcej i z reguły staram się kombinować na takich lekcjach i mówić co myślę, a nie tylko naciskać przycisk i pisać "y" cały czas. Chociaż niektórzy są tak nieprawdopodobnie otrzaskani i tak szybko widzą niektóre rzeczy, że czasem aż głupio się odzywać. Ale co tam, przynajmniej widzę ile mi jeszcze brakuje.

Z drugiej strony trochę szkoda, że siedzi i nic nie mówi taki Kawamura, który jest byłym Mistrzem Świata i aktualnym Meijinem. Czasem drobna uwaga kogoś takiego może wnieść bardzo wiele. No, ale nie można mieć wszystkiego. Za to mamy Kacpra, który jest mistrzem naszego klubu i aktualnym Deinem. :mrgreen:

kantpie - 2004-12-06, 09:09

mam pare pytan, bo mnie troszke to zaciekawilo, wiem ze byl bym slaby, ale moze tydzien bym wytrwal chociaz :-)

1.czy sa jakies wolne miejsca? jesli tak to moge prosic o pomoc w zarejestrowaniu?
2.czy godziny albo dni spotkan nie zmienily sie?
3. czy jesli ktos slaby to go wyrzucaja?
4. w jakim jezyku prowadzone lekcje?

nie wiem kiedy ten temat powstal, ale nie interesowal mnie na poczatku, a teraz to mi sie spodobalo

pozdrawaim

100per - 2004-12-06, 09:29

Lonewolf napisał/a:
Za to mamy Kacpra, który jest mistrzem naszego klubu i aktualnym Deinem.
To Ci się udało, Darku!!! 10/10!!! Majstersztyk, klasa światowa :D


Jacol napisał/a:
1.czy sa jakies wolne miejsca? jesli tak to moge prosic o pomoc w zarejestrowaniu?
2.czy godziny albo dni spotkan nie zmienily sie?
3. czy jesli ktos slaby to go wyrzucaja?
4. w jakim jezyku prowadzone lekcje?
1. Są miejsca, zarejestrowałem Cię (Jacol91), hasło poszło na maila.
2. Z tego co wiem to nie.
3. Nikogo nie wyrzucają za to, że jest "za słaby". Wyrzucają za nieaktywność.
4. Angielski.

Ece - 2004-12-06, 11:15

Ja sie za bardzo nie chce wypowiadac na temat tego wszystkiego, bo post Darka dziwny wyszedl, a Barfko szuka dziury w calym ;)

Wedlug mnie system jest dobry, choc nie bez wad. Poza tym w koncu nikt uczestniczyc w lekcjach nie musi ;)

Barfko - 2004-12-06, 15:34

Cytat:
2.czy godziny albo dni spotkan nie zmienily sie?
3. czy jesli ktos slaby to go wyrzucaja?
4. w jakim jezyku prowadzone lekcje?


Każdy, kto jest w stanie "być" na choć jednej lekcji w miesiącu może dowolnie wysoko zajść - w ciągu 5-7 lat osiągnąć 250cp, czyli tytuł Golden Grand Master of Renju Class :) . Każdy rozumiane niemal dosłownie. W lekcjach nie trzeba się udzielać w ogóle, więc nikt nie jest w stanie stwierdzić, kto tam jest słaby i czy ktoś uczestniczy w lekcji, czy czyta gazetę.

Większość uczestników i nauczycieli słabo radzi sobie z angielskim, więc wszystko jest dość łatwe do zrozumienia - liczba różnych słów występujących w trakcie lekcji nie przekracza 30 :) . Zresztą i tak wszystko odbywa się na planszy.

Dla osób, które nie rozumieją lekcji (raczej nie do was zapisanych tam) dobrym pomysłem jest zużywanie zdobytych za lekcję punktów na jej ścągnięcie. Będzie można sobie wówczas taką lekcję odtwarzać w domu wielokrotnie; na przykład w zwolnionym tempie.

Ja takich możliwości nie mam, ale używam często Ctrl-F, i po każdej lekcji, na której mi się chciało mam plik RenLibowy ze wszystkim, co się działo na planszy.

angst - 2004-12-06, 16:04

lonewolf napisał/a:

Ja byłem na bodaj 4 lekcjach i za każdą dostałem punkt. Znaczy że się da.


Dzieki za potwierdzenie mojej tezy

Pozdrawiam

Angst

Barfko - 2004-12-06, 17:01

Zróbmy może prywatną listę oczekujących na miejsce w RC (chodzi o młodzież). To znaczy jak ktoś chce się zapisać, to niech da tutaj znać i ktoś z nas spróbuje go zapisać przy nadażającej się okazji.

Acha, mógłby ktoś z zarejestrowanych spytać tam kogo trzeba jak zrobić własne nagranie spotkania w Virtual Classroom? Wtedy na przykład Lone mógłby taką sesję z Deinem, czy z Tunnetem zarejestrować dla innych.

Pavlini - 2004-12-06, 17:51

W tej chwili jest jedno wolne miejsce.
kantpie - 2004-12-06, 18:14

dziekuje 100per za rejestracje ;) )
oraz Tobie Barfko za iformacje, mam nadzieje, ze sobie tam poradze ;)

Chaosu - 2004-12-06, 23:26

[akapit]Faktycznie prawda jest taka, że klikając tylko 'I am here' można zostać Grand Masterem, na ostatniej lekcji byłem zajęty oglądaniem telewizji (tj. słuchaniem komisji śledczej i rozmawianiem na ten temat z tatą) w związku z czym żeby mieć na oku lekcję grałem w windowsowego sapera(pobiłem swój rekord na łatwym!). W takim wypadku chętnie oddałbym swój punkt np. Angstowi... ale z drugiej strony nie wiedomo jak problem aktynowści rozwiązać.

PS. Lagi prowadzącego też przeszkadzają...

lonewolf - 2004-12-07, 09:21

Barfko napisał/a:
Acha, mógłby ktoś z zarejestrowanych spytać tam kogo trzeba jak zrobić własne nagranie spotkania w Virtual Classroom? Wtedy na przykład Lone mógłby taką sesję z Deinem, czy z Tunnetem zarejestrować dla innych.

Tak się nie da. Trzeba by założyć własny klub na ORC i być GM, żeby móc nagrywać. Na razie to nierealne. Ale za to można samemu coś stworzyć - jest ORC Composer służący do tego. Przykład: skleciłem na szybko plik .orc (do pobrania tutaj). Gdyby jacyś dobrzy gracze pokazywali coś w ten sposób, mogłoby to być bardzo pożyteczne. Albo nawet lekcje gomoku dla początkujących. Możliwości jest mnóstwo.

PS Na wypadek, gdyby ktoś nie wiedział: do tworzenia i oglądania plików .orc, a także do łączenia się z ORC Virtual Classroom służy program ORC Works, który jest dostępny na stronach Renjuclass w dziale "Classroom". Dla leniwych link: http://ns02.compute.com.tw/~renjuclass/works.html

Barfko - 2004-12-07, 14:39

Trzeba powalczyć o ten klub. Composera używałem, ale nie ma możliwości, żeby zrobić "mistrz uczniowie".
Pavlini - 2004-12-07, 17:02

Kiedyś, na lekcji prowadzonej przez Ando zostałem poproszony o pokazanie wina czy czegoś..i a kurat nie uważałem(nie ja jeden) i skończyło się nie przyznaniem punktu :lol:

Choć jeżeli jasno określone jest, że aktywność sprawdza się poprzez naciśnięcie przycisku, to nie powinno być(tak sądzę) takich sytuacji..

lonewolf - 2004-12-07, 17:40

Barfko napisał/a:
Trzeba powalczyć o ten klub.

Walcz! :P

Barfko napisał/a:
Composera używałem, ale nie ma możliwości, żeby zrobić "mistrz uczniowie".

Przeca żem właśnie o tym mówił. :]

angst - 2004-12-15, 16:38

Pavlini napisał/a:
Kiedyś, na lekcji prowadzonej przez Ando zostałem poproszony o pokazanie wina czy czegoś..i a kurat nie uważałem(nie ja jeden) i skończyło się nie przyznaniem punktu :lol:

Choć jeżeli jasno określone jest, że aktywność sprawdza się poprzez naciśnięcie przycisku, to nie powinno być(tak sądzę) takich sytuacji..


Jak do tej pory nie dostalem punktu za zadna lekcje. Bylem chyba na pieciu i to na kazdej uwazalem, odpowiadalem na pytania i raz probowalem znalezc wina. Z tego, co wyczytalem na stronce ORC, nalezy byc przez 90 minut albo i dluzej. Raz sie spoznilem kilka sekund (wszedem na zla lekcje) i punktu nie przyznano mi nawet wtedy. Jak dla mnie jest to lekka (czy tylko lekka?) przesada. Jak do tej pory na lekcjach, ktore odwiedzilem pokazywano, ktore ruchy w danej sytuacji sa najlepsze (mamy sie ich uczyc na pamiec? nie wiem). Dlatego powoli na ORC przestawie sie chyba na prace domowe, ktore sa moim zdaniem duzo bardziej przydatne. Czy jest jakas aktualnie do sciagniecia? W theory lessons od dawna nie ma mozliwosci sciagania, a w analyses tez sie nic na razie nie pojawilo. Jak wiecie cos wiecej, to dajcie znac :)

Pozdrawiam

Angst

P.S. Zostawili mnie na probe chyba w ORC, ale Utratos pewnie lada moment wyleci :roll:

Barfko - 2004-12-20, 17:01

Utratos jest cwany, bo się właśnie zapisał. Nie ma prac domowych, jutro (20.12) nie ma lekcji najwyraźniej, jest za to 25. grudnia i 4. stycznia. Żeby nie wylecieć, trzeba być na jednej z tych dwóch. Chyba, że czegoś nie rozumiem.
angst - 2004-12-20, 17:14

Ostatnio udalo mi sie zjawic punktualnie na lekcji :) Niestety ta sama sztuka nie powiodla sie GM, a Minuta nie chcial go zastapic :(

Pozdrawiam

Angst

Ece - 2004-12-30, 17:51

Mam juz idle jakies 23 dni, tym bardziej wiec cieszy mnie, ze w koncu pojawila sie praca domowa :]

Po wielu bojach, zadanie zrobilem, chociaz jak zobaczylem, z jaka latwoscia BlackStone je rozwiazal (no i ciut lepiej), to... :evil: Tak czy inaczej udalo sie :]

Barfko - 2005-01-13, 14:09

Chyba wyleciały nasze pochwały dla Antsa. Jest okazja, żeby je powtórzyć. Jego praca domowa już sprawdzona (być może nie on sam sprawdzał - tego nie wiem)! To niesamowite! Jeszcze ze dwa dni temu dumałem o tej pracy domowej a teraz wszystko już jest sprawdzone!

Przy okazji. Podobnie miłe wrażenie sprawiał SamSite jako GM.

Ece - 2005-01-13, 19:42

Faktycznie - szybko sprawdzone. Sam nie wyslalem, bo po prostu nie wiedzialem, tudziez nie mialem czasu (przy odpowiedniej ilosci czasu wszystko sie rozwiaze ;) ). Widze jednak, ze sporo osob mialo z ta praca problemy, a nikt nie wyslal w pelni prawidlowego rozwiazania. Jest teraz nowa praca, ktora rowniez do latwych nie nalezy...
Pavlini - 2005-01-13, 20:35

A mnie nie dość, że nie przyznano, to jeszcze odjęto punkt :rotfl:
soul_reaper - 2005-01-13, 21:07

Dokladniej odjeto Ci punkt zaocznie przyznany za effort, gdyz sprawdzajacy uznal ze Twoj effort byl nie wystarczajacy :wink:
Pavlini - 2005-01-13, 21:18

soul_reaper napisał/a:
Dokladniej odjeto Ci punkt zaocznie przyznany za effort, gdyz sprawdzajacy uznal ze Twoj effort byl nie wystarczajacy :wink:


Tak, choć nie do końca się z tym zgadzam, ale co poradzić :]

angst - 2005-01-14, 16:16

Na stronce ORC niezle sciemniaja :) W dziale dotyczacym analiz i teorii podany jest czas, ktory jakoby pozostal do rozpoczecia lekcji :D I moze to czasem niezle wprowadzic w blad - uwazajcie ;)

Pozdrawiam

Angst

jopq - 2005-01-15, 13:48

Prawie mnie wywalili z renjuclass.com. Ostanio nie mialem czasu na prace domowe, a lekcje odbywają się o ciekawych porach (jeżeli w ogóle, bo w sobote 2 razy czekalem i nic, odwołana). W czwartek miałem z rana trochę czasu, więc sobie na uczelini otworzylem renliba i popracowalem nad pracą domową. Moje pierwsze intuicyjne ruchy potwierdził w domu blackstone :) . Praca domowa SamSite odrzuca na samym początku, forma z adv mi nie odpowiada, gdyż nawet inne prace domowe - średnie - z reguly wyglądają na wyrównane szanse.

Pozdrawiam.

Ece - 2005-02-09, 19:09

Nie wiem kto z Was widzial wczorajsza lekcje. Wedlug mnie bardzo fajna, chociaz mozna sie troche zdolowac, kiedy widzi sie pare ruchow do przodu i to tylko w miare prostych, a master widzi ich "troszku" wiecej :]

No i tworzenie ukladow z VCFami. VCF w 84 ruchach to jest cos :]

bad_mojo - 2005-02-09, 23:36

W 84 ruchach? bez_jaj, chciałbym to zobaczyć.....
Barfko - 2005-02-09, 23:46

Chyba nikt się nie obrazi jak to tutaj skopiuję. Oto VCF od Yamaguchi.
bad_mojo - 2005-02-11, 01:31

Że też komuś się chciało, niesamowite......A sam vcf też niesamowity, nie wiem czy w renlibie istnieje funkcja kładzenia kamieni w miejscach oznaczonych cyferkami co wciśnieciu F4, ale jeżeli nie istnieje, to teraz powinni ją juz zrobić .....:]
Barfko - 2005-02-11, 12:24

Fajne w tworzeniu długich VCFów jest konieczność "głębokiego czucia" gry.Taka była intencja lekcji Yamaguchiego. Jakoś nie widać alorytmu tworzącego VCFy, więc liczy się umiejętność wyczuwania potencjału w układach kamieni i cierpliwość w próbach, chyba najlepiej na gobanie. Za sukces uważałbym ciąg długości > 40.
Ece - 2005-02-11, 12:41

Makoto Yamaguchi podczas lekcji napisał/a:
60 is middle class works in Japan
70 is high. my students can make it
80 is very hard for making ^-^

i jeszcze to napisał/a:
longest times is 87 now
Mr Ota made it
my longest is 84 ^-^
Moje wymagania nie sa az tak wysokie jednak :]
siepacz_men - 2005-02-12, 19:22

bardzo ciekawy ten VCF , ale odkryłem ze on działa tylko w renju , bo jakby sie go używało grając w gomoku to mozna wygrac duuuuzo łatwiej ,



ten koles musiał miec taaaaaki łeb zeby to wymyslec

kantpie - 2005-02-12, 19:54

VCF podobno jest do gomoku ( tak mi mowil Seba), a zwyciestwo wida rzeczywiscie wczesniej.
Ece - 2005-02-12, 22:19

To jest dzial RENJU, VCF jest z RENJU CLASS, zrobil go gracz z 9 danem w RENJU, a Wy mowicie o gomoku...
ondik - 2005-02-13, 00:02

Cytat:
bardzo ciekawy ten VCF , ale odkryłem ze on działa tylko w renju , bo jakby sie go używało grając w gomoku to mozna wygrac duuuuzo łatwiej


:D

Ece napisał/a:
To jest dzial RENJU, VCF jest z RENJU CLASS, zrobil go gracz z 9 danem w RENJU, a Wy mowicie o gomoku...


Pewnie 9 dan?
Myslalem, ze 9 dan ma tylko Meritee.
Czy jest gdziez jakas lisca dan/kyu graczow?

Barfko - 2005-02-13, 00:21

Meritee to jedyny gracz nie z Japonii mający 9 dan. O japońskich graczach-mistrzach mało wiadomo. Nie grają w sieci, a w turniejach rzadko.
angst - 2005-02-21, 13:53

W jaki sposob moge teraz zdobyc punkt, jesli nie moge pojawiac sie na lekcjach?

Pozdrawiam

Angst

Ece - 2005-02-21, 14:17

Jakbys poszukal na stronie, to bys znalazl :P

Najprosciej prace domowe. Jak nie ma, to czekasz az beda.

losiu - 2005-03-06, 13:36

Mam pytanie kiedy i gdzie można się nauczyć grać w grę Renju? Nigdy nie interesowało mnie Renju ale mam ochote się nauczyć...
Ece - 2005-03-06, 13:53

losiu napisał/a:
Mam pytanie kiedy i gdzie można się nauczyć grać w grę Renju? Nigdy nie interesowało mnie Renju ale mam ochote się nauczyć...
Jak ja chcialem, to poszukalem i znalazlem. Meczy mnie jak ktos pyta o cos, zamiast poszukac samemu na forum, stronie, google, bo mu sie nie chce.
nc - 2005-03-06, 13:53

...to zacznij grać! renjuclass jest jakie jest, na lekcjach się za dużo nie dzieje poza tym że wszyscy włażą w d..., tzn podlizują się GMowi :?
GMowie robią dobrą robotę ale gdyby tam było z 5 osób to jeszcze ok, ale ponad 50 to przesada.
wg. mnie lepiej się uczyć poprzez grę i własne analizy, na orc nawet jak widzisz jakieś rozwiązanie to nie dochodzisz do niego poprzez własne rozumowanie tylko ktoś je pokazjue i żadko je przyswajasz, zamiast siedzieć 2 godziny na lekcji lepiej sciągnij sobie zadanie domowe i sam je rozwiąż,
z drugiej strony na orc jest bardzo duża baza z zapisami gier z różnych mistrzostw, etc
gdyby do ich sciągnięcia nie trzeba było mieć jakichś punktów sądzę że troche osób zrezygnowałoby z siedzenia na lekcjach

angst - 2005-03-06, 13:57

nc napisał/a:
...to zacznij grać! renjuclass jest jakie jest, na lekcjach się za dużo nie dzieje poza tym że wszyscy włażą w d..., tzn podlizują się GMowi


No chyba nie wszyscy :)

Pozdrawiam

Angst

nc - 2005-03-06, 19:58

fakt, niepotrzebnie uogólniłem ale większość wypowidających się piszą: "that was wounderfull GM", "cool i would never found it", "wow, it was great", "GM, will you marry me", itd :P
Chaosu - 2005-03-07, 10:45

. . .O przepraszam ale co mam robić jak Oni mi czaruja na monitore pokazując vcf w 8 ruchach albo przynajmniej w dwudziestu w trzech wariantach pewnego innego wariantu? Moze lepiej tak nie uogólniać swoich wypowiedzi : /
Barfko - 2005-03-07, 11:25

Trzeba pamiętać, że GM jest na ogół świetnie przygotowany i większość ruchów wykonuje z pamięci. Na mnie duże wrażenie robią czary whte i superak47.
nc - 2005-03-07, 15:15

ale co Ci to daje? są trzy rodzaje pamięci (od najwolniej przyswajalnej do najszybciej): gdy coś usłyszysz, gdy coś przeczytasz, gdy coś zrobisz.
dlatego po prostu wam radzę, więcej pograjcie w renju a mniej siedźcie na tych lekcjach,
można nauczyć się matematyki poprzez same chodzenie na lekcje/wykłady, nie rozwiązując zadań samemu?

i nie twierdze że GM nie jest świetnie przygotowany, tylko że on większośc tych ruchów ma w jednym palcu a drugie tyle po kilku minutach zastanowienia

roy_ - 2005-03-07, 15:25

Cytat:
można nauczyć się matematyki poprzez same chodzenie na lekcje/wykłady, nie rozwiązując zadań samemu?


zdecydowanie mozna nauczyc sie matemetyki poprzez samo chodzebie na lekcje
wcale nie musze robic sam zadan, sleczec nad nimi aby pozniej zdac mature.
zdac mature mozna poprzez pszesledzenie zadan .mozna zdac kazdy sprawdzian poprzez sama uwage na lekcjach.

moim zdaniem to jest subiektywne co komu pomaga bardziej a co nie

turn table rocker , pozdro 600

Barfko - 2005-03-07, 15:30

Nie wiem w jaki sposób najszybciej nauczyć się renju, czy matematyki. Lekcje renju to 3 godziny tygodniowo. Prace domowe to jakieś kolejne 3 godziny. To nie tak dużo, więc jest jeszcze sporo czasu na granie.

Lekcje teorii służą między innymi temu, żeby się dowiedzieć jak grać, żeby nie przegrać z Tunnetem w już w 5-6 ruchu. Można tego dociekać samemu, ale może życia nie starczyć.

Barfko - 2005-03-07, 15:38

Co do lekcji analiz też mam pewien argument za. Na takiej lekcji bierze się partię jakąś i analizuje. Pojawia się na planszy kilka kamieni i zaczynamy się zastanawiać, czy jest już wygrana, bo jest jedna aktywna para. Czasami jest wygrana w kilkudziesięciu ruchach. W podobnych sytuacjach w grze na kurniku człowiek bezmyślnie stawia na oko jeszcze ze trzy kropki. A atakuje się w sytuacji, w której już nawet małpa widzi wygraną.
nc - 2005-03-07, 19:06

Barfko! Grałeś Ty kiedyś w turnieju w renju? I nie pytam o ten kurnikowy tylko taki gdzie masz 20/30 minut na ruch, siedzisz na przeciwko przeciwnika, panuje ogólna atmosfera koncentracji i współzawodnictwa. Bo mówiąc o renju, właśnie coś takiego mam na myśli. Czy proponowany przezemnie sposób jest najszybszy również nie wiem. Ale z tego co zobaczyłem na renjuclass byłem lekko zawiedziony. Może to moja wina że nie potrafię korzystać z podanej wiedzy na tacy, mi po prostu łatwiej coś przyswoić gdy sam do tego dojdę.

Cytat:
zdecydowanie mozna nauczyc sie matemetyki poprzez samo chodzebie na lekcje


pokaż mi kogoś takiego, (pomijam ludzi szczególnie uzdolnionych których w społeczeństwie jest jakiś 1%)
mam dwójkę znajomych którzy studiują czystą matematykę, sprobuj im to powiedzieć :)
a ogólnie zdanie matury to banał, szczególnie teraz gdy trzeba mieć tylko 30%! jednak większość osób woli ją zdać na przyzwoitym poziomie pozwalającym kontynółować naukę na dobrym uniwersytecie/politechnice. Przepraszam znowu za off-topa ;)

Barfko - 2005-03-07, 22:22

Lekcja czegośtam na przykład analizy funkcjonalnej na "czystej matematyce" (hehehe) trwa półtorej godziny. Po takiej lekcji jesteś często w stanie zrozumieć problem nad którym będziesz myślał baz przerwy miesiąc lub dwa. Bez takiej lekcji nie masz najmniejszych szans, żeby sformułować taki problem. Nawet w szkole średniej dostałem takie zadanko, nad którym myślałem 2 miesiące, a lekcja, na której się pojawiło trwała 45 minut. Sam bym sobie tego wszystkiego nie wymyślił. Lekcje pomagają skoncentrować wysiłek na rzeczach wartych wysiłku.

Kontynuując analogię. Nie ma to jak wziąć się za bary z jakąś kilkudziesięcioletnią hipotezą, i posiedzieć nad nią 10, a może 40 lat. Podobnie nie ma to jak rozegać kilkudziesięciogodzinny mecz w renju. Ale, żeby w ogóle zabierać się za kilkudziesięcioletnie hipotezy trzeba swoje wysiedzieć na lekcjach, lub z książkami, a akurat do renju książek nie ma - w przeciwieństwie do matematyki.

Ja siedziałem nad takimi hipotezami i nadal siedzę. Ale wcale nie twierdzę, że to jest jedyna słuszna droga do opanowania matematyki. Dla przykładu, ja się naprawdę dużo nauczyłem ucząc innych "czystej matematyki" (jakaś niefortunna kalka językowa).

Ece - 2005-03-07, 22:48

Gadacie o glupotach, a Barfko jak zwykle tajemniczy i cholera wie co to za gosc tak naprawde :]

Zamiast tego, przyjdzcie na lekcje 15 marca - Jussi bedzie jako General Motors (musze uwazac, zeby Ando znowu mnie nie opieprzyl, ze niepowaznie podchodze do zajec :? )

Barfko - 2005-03-07, 23:00

Opieprzył cię??? Serio. Jak to wyglądało?

Jak dotąd widziałem tylko raz, na ostaniej lekcji, jak GM opieprzył kogoś, bo ten zasugerował koniec lekcji.

Nie można powiedzieć, żeby wszystko mi się na RC podobało. Wiele rzeczy mnie tam wkurza. Jedno trzeba pamiętać. To jak skorzystamy z RC zależy głównie od nas. Jednym ze sposobów na korzystanie z RC jest olanie i zaoszczędzenie kilku godzin tygodniowo. W końcu S. Banach był samoukiem...

Ece - 2005-03-07, 23:11

Barfko napisał/a:
Opieprzył cię??? Serio. Jak to wyglądało?
Ale sensacja :]

Ando spoznil sie na lekcje i napisalem na czacie, ze biedny Ando - spoznil sie i nie dostanie cp. Dostalem wiadomosc prywatna, ze to bardzo powazne lekcje, ze powinnismy traktowac GM z szacunkiem i ze przeciez w szkole tez traktujemy z szacunkiem nauczycieli etc.

Porozmawialismy sobie i bylo w porzadku. Ogolnie kojarzy mne jako wesolka, przez ktorego trzeba bylo restartowac serwer ORC - zobaczymy jak bedzie w Warszawie ;)

P.S. Nie tylko ja uwazam, ze podchodzi on do gry troche zbyt serio, ale poza tym cholernie mu zazdroszcze tych podrozy do Azji i poznawania tamtejszej kultury ;)

bad_mojo - 2005-03-07, 23:19

Ece napisał/a:
Dostalem wiadomosc prywatna, ze to bardzo powazne lekcje, ze powinnismy traktowac GM z szacunkiem i ze przeciez w szkole tez traktujemy z szacunkiem nauczycieli etc.

bez_jaj, to jest żałosne, get a life! :] A najlepszy jest ten fragment o traktowaniu nauczycieli z szacunkiem...Może to tylko ja mam skłonności socjopatyczne i się mylę? :)

angst - 2005-03-07, 23:22

Ece napisał/a:
Ogolnie kojarzy mne jako wesolka, przez ktorego trzeba bylo restartowac serwer ORC - zobaczymy jak bedzie w Warszawie


Dostaniesz od niego w ucho ;)

Do gry podchodzi powaznie, bo to profesjonalista.

Pozdrawiam

Angst

nc - 2005-03-07, 23:39

Barfko, moje nawiązanie do matematyki było zupełnie z innej strony, chciałem tylko zwrócić uwagę że czysta teoria to nawet nie połowa sukcesu, faktycznie będziesz wiedzieł jak zrobić to zadanie ale nie ćwicząc tego po tygodniu zapomnisz, na studiach pewnie byś miał notatki, ale kto robi notatki na renjuclass :)

dla mnie np 6 godzin to dużo! większość graczy gomoku to samouki, a osiągają bardzo dobry poziom (w renju również), czy Joking, Attila, Godon chodzili do szkoły gomoku? nie, po prostu grali i analizowali, dochodzili do swoich umiejętności poprzez praktykę i własną pracę, wg mnie z renju jest podobnie.

angst - 2005-03-07, 23:42

Joking byl zapisany na ORC juz jakies dwa lata temu. Uczeszcza tu tez Atilla (nie wiem od kiedy). Mysle jednak, ze swoje sukcesy zawdzieczaja glownie Renlibowi i zmudnym analizom. Co do Godona nie bede sie wypowiadal, bo Godon to Godon...

Pozdrawiam

Angst

Chaosu - 2005-03-09, 10:49

. . .Wiesz NC ile mi daje chodzenie na lekcje? Nie - dlatego nie pisz proszę takich postów. Naprawdę nie chcę się kłócić ale wydaje mi sie że na mnie krzyczysz. Poza tym gdybym miał możliwości grałbym duuużo i w renju i w gomoku i w pente. RC daje mi w tej chwili punkty czyli stare lekcje z zamkniętego już departamentu i one naprawdę mi się podobają. Poza tym są to konkretne dwie godziny które przesiedzę w kawiarence i nie muszę się zastanawiać już całymi dniami kiedy znowu do niej przyjść - przychodzę regularnie.

PS. Są jeszcze prace domowe, które są po prostu interesującym wyzwaniem.

nc - 2005-03-09, 20:32

przepraszam, za taki mój oskarżycielski ton, nie chcę na nikogo krzyczeć ani zniechęcać do ORC, rozumiem że to dla niektórych jedyny kontakt z renju i lepsze to niż nic, może za wiele się po ORC spodziewałem
a tak btw. chciałbym kiedyś wejść na kurnik i ujrzeć stałą grupkę graczy w zakładce renju ;)

jopq - 2005-03-11, 09:22

"można nauczyć się matematyki poprzez same chodzenie na lekcje/wykłady, nie rozwiązując zadań samemu?" Jasne, że można. Do matury przejrzalem tylko tablice, a na studiach ograniczam sie tylko do notatek (a mimo tego byłem zwolniony z egzaminu z algebry). Podstawą jest zrozumienie, jeżeli wiem dlaczego się coś robi, to po co mam to ćwiczyć. Wystarczy zrozumieć idee tego co ma się rozwiązywać.

Z ORC jest trochę inaczej. Prace domowe są fajne, ale mogę je rozwiazywać bez wysylania. Lekcje są okropnie monotonne i jak na razie nie na moj poziom. Co z tego, że ktoś mi pokaze cudowny, genialny ruch, jeżeli nie bede potrafił go wykorzystac? Mogą mi przedstawiać wiele możliwości, ale jak widze jakiegoś cudownego VCF-a co kilka minut, to raczej mało mi to daje. Podstawą jest własna analiza=zrozumienie, a nie wielka ilość gier (choć też sie przydaje). W renju rozegralem moze ze 100 gier, wiec nie mogę zagrac praktycznie nic z pamieci, a jezeli ktoś pokazuje mi VCF-a od np.: 20 ruchu, to co mi z tego?

Z renjuclass zrezygnowalem, prace domowe rozwiazuje sobie z ciekawosci, ale nie mam zamiaru marnowac czasu nad lekcjami.

Pozdrawiam

jopq - 2005-03-12, 11:57

Szkoda też, że odrobione prace domowe nie są do wglądu dla innych. Jeżeli dowiaduje się, że moje rozpracowanie było niepełne, to chciałbym wiedzieć w którym momencie, a ponadto poznać bazy ruchów innych graczy. Większość prac domowych ma kilka możliwych zupelnie innych rozwiazań, dlatego też powinny być udostepniane. Bez tych udogonień, nie widze wystarczająco dobrego argumentu za tym, żeby prace domowe w ogóle odsyłać i być członkiem RC.
Ece - 2005-03-12, 12:02

Przeciez sprawdzone prace domowe sa do wgladu :|
jopq - 2005-03-12, 21:43

Przeliczyłem ostatnie 20 wierszy w kolumnie "View Answers" w dwóch aktywnych działach (Analyses Lessons, Theory Lessons) i znalazłem 6 linków. 6/40 to mało. Poza tym po wysłaniu, a nawet po uzyskaniu wyników, nie wiedziałem co miałem źle.

Mimo tej, nazwijmy, niedogodności, prace domowe są warte wysiłku. Zawsze można się czegoś nauczyć. Ponadto są ciekawie dobrane przykłady.

Pozdrawiam.

Barfko - 2005-03-12, 21:49

Po prostu masterom nie chce się ich sprawdzać. Ostanio coś się ruszyło, bo się SamSite wziął za sprawdzanie starych, przeszło rok zalegających, prac domowych. Prace domowe są fajne. Na przykład ostatnia (z 5. marca) - bardzo chciałbym zobaczyć jak się ją robi.
Barfko - 2005-03-14, 21:38

Niezbyt dobre miejsce, ale wybór mały. Otóż jest nowy RenLib. Czyta zapisy kurnikowe renju i to hurtowo. W tej sytuacji postanowiłem zrobić coś, żeby czytało zapisy gomoku hurtowo. Zapisy renju na kurniku są wyjechane, więc to była dość durna robota. Tak, czy siak informuję, że mogę zrobić bazę gier dowolnego gracza na kurniku. Jeśli ktoś chce, to niech da znać; poda nicki i mail, a ja poślę plik RenLibowy ze wszystkimji grami osobnika w ostatnich 6 miesiącach. Może się to przydać na przykład do gier w eurolidze. W charakterze małej próbki załączam bazę gier rozegraną przez gracza o nicku tt_virag na tym nicku. Ja sobie siadłem i zrobiłem bazę 105000 gier z kurnika, ale chodzi mi dość niemrawo. Jeden gracz to lepszy pomysł.

Starsze wersje RenLiba mogą się buntować przy otwieraniu bezpośrednio stąd, więc trzeba sobie na dysk ściągnąć i potem otworzyć.

Właśnie zrobiłem bazę wszystkich swoich gier. Fajna zabawa. W sumie ponad 100 tysięcy ruchów. Niemal połowa tych ruchów pochodzi z gier zaczynających się od h8; 7000 ruchów pochodzi od gier zaczynających się od h1 :) .

Gry, które zapamiętałem, bo mi się podobały, bez trudu znajduję. Gdyby RenLib miał działające statystyki miałbym jeszcze większą zabawę.

ondik - 2005-03-15, 00:48

Cytat:
Z renjuclass zrezygnowalem, prace domowe rozwiazuje sobie z ciekawosci, ale nie mam zamiaru marnowac czasu nad lekcjami.


Dobrze zrobiles.

Duzo dobrych graczow juz z RC zrezygnowalo. Jak sie ich pytalem czemu, to mowili, ze jest to tylko marnowanie czasu a ze im RC nic nie da.

utratos - 2005-03-15, 10:34

moim zdaniem ondika nie przyjeli do rc i dlatego sie msci:)
adik - 2005-03-15, 13:46

Cytat:
Starsze wersje RenLiba mogą się buntować przy otwieraniu bezpośrednio stąd, więc trzeba sobie na dysk ściągnąć i potem otworzyć.

Właśnie zrobiłem bazę wszystkich swoich gier. Fajna zabawa. W sumie ponad 100 tysięcy ruchów. Niemal połowa tych ruchów pochodzi z gier zaczynających się od h8; 7000 ruchów pochodzi od gier zaczynających się od h1 .

Gry, które zapamiętałem, bo mi się podobały, bez trudu znajduję. Gdyby RenLib miał działające statystyki miałbym jeszcze większą zabawę


Własnie sprobowałem, ale kiedy wczytuję plik .txt z zapisem do do RenLiba trafia tylko pierwsza gra.. Co dokładnie trzeba zrobić?

Pozdrawiam, Adik.

Barfko - 2005-03-15, 14:12

To dość skomplikowane.

Po pierwsze kurnik oferuje zapis wszystkich gier z ostatnich 6 miesięcy w jednym pliku txt.
Najnowszy RenLib 3.5 http://www.renju.nu/renlib/ umie to czytać, ale traktuje wszystkie gry jako renju. Jeśli w ten sposób przeczytamy plik z grami gomoku, z każdej gry przepadnie ruch 4 i 5.

Napisałem funkcyjkę, która bierze taki plik z grami gomoku i przerabia po kolei wszystkie gry na zapis, który RenLib czyta dobrze.

Funkcyjka jest w C++ z użyciem makabrycznej liczby klas, które napisałem kiedyś (pod unixowy kompilator gcc co gorsza) i nie chce mi się zastanawiać, które są potrzebne. Ale to akurat nie jest problem. Aplikacja, po skompilowaniu tego interesu nie jest w najmniejszym stopniu "fool proof" i nie można nic zrobić poza jej uruchomieniem (zero interaktywności, czy nawet parametrów z linii poleceń) - takie programy na ogół nie opuszczają mojego dysku. Aktualnie działa to następująco. Trzeba sobie zrobić katalog D:/kurnik, do niego skopiować gry ściągnięte z kurnika ("download transcripts of all games from the currently viewed list") i najlepiej nic więcej :) , uruchomić programik i w katalogu D:/kurnik pojawią się przerobione pliki, a stare zostaną takie jakie były, hehe. Te przerobione pliki najnowszy RenLib czyta dobrze (przynajmniej tak to wygląda).

P.S. Dla przykładu dotyczącego "fool proof". Może się zdarzyć, że coś się zapętli (coś z nazwami plików może nie wyjść), nie zadziała warunek stopu i mój niewinny programik zapcha w ciągu kilku sekund cały dysk. Na ekranie pojawiają się nazwy kolejnych plików i tyle. Ja mam już ucho wprawione i wiem co się dzieje.

adik - 2005-03-15, 15:29

To ja jednak chyba wolę Ciebie poprosić ;)

Ale ogólnie fajny pomysł, tylko gdybyś mógł ten programik szerzej udostępnić..

Pozdrawiam, Adik.

Barfko - 2005-03-16, 03:12

Cytat:
Ale ogólnie fajny pomysł, tylko gdybyś mógł ten programik szerzej udostępnić.


Nie chce mi się nad nim pracować. Aktualnie działa tak, że pojawia się czarny ekran, jakieś nazwy plików jeden po drugim, a wszystko po odpaleniu 350kb aplikacji (bo nie chce mi się wywalać niepotrzebnych klas i znowu kompilować). Nie wiem jak was przekonać, że nie wetknąłem tam jakiegoś paskudztwa.

Jedyna droga to wzięcie odpowiedzialności, przynajmniej minimalnej za ten programik. Tego nie chcę robić, bo po prostu sam nie wiem, czy to coś nie miesza w pamięci, albo na dysku.

Jeśli ktoś wierzy, że zamiary miałem dobre i chce to coś, to niech da znać na priv. Prześlę. Instrukcja obsługi kilka postów wyżej.

Barfko - 2005-03-16, 22:30

To niesamowite, ale właśnie dziś Gawa zmodyfikował algorytm czytania partii z kurnika i rozpoznaje on również zapisy hurtowe gomoku. Nie sprawdzałem, ale wierzę. Mój wynalazek jest już niepotrzebny. Wystarczy jeszcze raz ściągnąć najnowszego RenLiba.

Dość niezwykły zbieg okoliczności.

Ulga, bo wyjeżdżam i nie mógłbym niczego posyłać przez kilka dni. A chciałbym, żeby każdy chętny miał możliwość robienia bibliotek dużej liczby partii na kurniku.

Teraz wystarczy ściągnąć najnowszego RenLiba i każdy powinien sobie poradzić. Należy sciągnąć zapisy gier z listy (wszystkie gry z ostatnich 6 miesięcy w jednym pliku) i otworzyć ten plik poleceniem "Read". Wcześniej tworzymy nową bibliotekę poleceniem "New".

Minuta - 2005-04-09, 14:48

O ktorej godzinie prowadzone sa lekcje na ORC i pod jakim oadresem IP :?:
Chaosu - 2005-04-09, 15:50

. . .O 15.30 ale przecież to już wiesz : )
zukole - 2014-03-10, 18:26

Na grupie renju pojawił się link, skąd można pobrać aplikację do grania na ORC (sądziłem, że strona padła lata temu :roll: ) - http://orc-game-center.software.informer.com/

Nie wydaje mi się, by zajęcia były jeszcze prowadzone, ale możemy we własnym gronie coś analizować. ORC oferuje granie według 5 zasad - RIF, Sakata, Jonsson, Tarannikov
i Yamaguchi. Czas dowolny (wygląda, że nie ma ograniczeń), jak i wykorzystywane jest Byu-yomi. Byliby chętni?

Chaosu - 2014-03-12, 02:16

. . .Oprogramowanie zawsze przydatne do oglądania zapisów lekcji.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group