Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

Renju - Szkoła Renju

boreasmun - 2004-05-05, 17:58

to prawda, że o drenju odstrasza ograniczona liczba dobrych kombinacji otwarcia, więc uważam, że szkółka byłaby potrzebna bardziej w renju niz gomoku, sądzę, że jakby mi ktoś ze dwie godziny (max) potłumaczył to już bym może mial radość z tej gry.
Pozdrawiam
Boreas Mun

mattmiller - 2004-05-05, 18:02

wystarczy sie nauczyc otwarc a reszte umiesz z Gomoku
boreasmun - 2004-05-05, 18:06

Własnie do tego przydałaby się szkólka, jest jeszcze unikanie fauli, gra obronna białymi tez sie troche różni, więc serio nauczyciele mieliby pole do popisu :]
mattmiller - 2004-05-06, 05:50

a ja juz mam kandydata do nauczania w grę Renju . Jest nim ... jak nie trudno sie domyslec UTRATOS!!!
Jest to najlepszy gracz-Polak w tę grę przynajmniej sie mi tak wydaje.

Pozdrawiam UTRATOSA

adik - 2004-05-06, 13:16

Utratos jest najlepszy we wszystkie odmiany Gomoku, Zakon jest drugi w Gomoku i drugi w Renju. Obaj grają w polskiej reprezentacji, co strasznie cieszy.

Utratos nie będzie miał czasu na uczenie cię, bo przecież Szkoła Gomoku, czy Renju to zły pomysł, a poza tym chłopak pewnie studiuje, w dodatku robi stronę. Na co ty liczysz ?

Pozdrawiam, Adik.

mattmiller - 2004-05-06, 13:42

Na to liczę ze Utratos jednak kiedys znajdzie troche czasu aby ze tak powiem mnie potrenowac.
Tramwaj - 2004-05-06, 16:48

Stworzyłem nowy topic dla części postów z tematu obok - dotyczących widać chyba czego. :)

W Renju bowiem chyba znacznie bardziej przydałaby się taka szkółka niż w Gomoku a to z kilku względów- głównie dlatego, ponieważ w Renju gra bardzo mało osób - większość ponieważ nie potrafi, albo "boi się" po prostu tej gry. Kolejną sprawą jest to, że Renju jest znacznie bardziej rozpracowane teoretycznie - tak więc więcej jest rzeczy których możnaby pouczyć.

Głównym problemem jest oczywiście znalezienie nauczyciela/ nauczycieli. Zwłaszcza teraz, gdy tworzy się strona Federacji, oraz zaLatwiane są wszystkie inne sprawy z nią związane.

Inną sprawą jest, że na początek nie trzebaby było dużo - starczyłoby przedstawić podstawowe otwarcia (pobieżnie) i ogólne zasady ataku i obrony (a raczej ich różnice w porównaniu do Gomoku) aby więcej ludzi mogło zacząć grać.

Na razie nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na kogoś chętnego i mającego trochę czasu na to do podzielenia się cząstką swojej wiedzy z innymi. :)


Poza tym wątpie aby było to miejsce odpowiednie do dyskusji o Utratosie...

mattmiller - 2004-05-07, 06:37

nie wiem jak grasz w Renju tramwaj bo jak dobrze to moze ty bys mogl nas troche pouczyc
zum - 2004-05-07, 15:28

uczcie sie na renjuclass.com przy okazji troche angielskiego lizniecie:)
konrad - 2004-05-07, 16:53

na renjuclass trzeba zdac test najpierw, a potem czekac az sie miejsce zwolni zeby wejsc. jak sie jest nieukiem to moga wywalic
mattmiller - 2004-05-07, 16:59

a niektórym sie nie chce czekac a podejzewam ze lepiej pograc z jakims programem a nie tylko czekac i czekac...
martin1234 - 2004-05-07, 17:01

Po co odrazu na jakieś renjuclass chodzić? Z odrobiną chęci ze strony i tychulepszych (nauczycieli) i gorszych/początkujących (uczniów) można taką szkołę zrobić na kurniku.
Myślę, że wystarczy się umówić na jakiś dzień i godzinę, a potem sobie grać lub "słuchać" wykładów profesorów :D

mattmiller - 2004-05-07, 17:11

tylko jest problem : gdzie znajdziesz "nauczycieli" ? W dzisiejszych czasach trudno o nauczycieli Renju (o ile sie nie myle) Jak znajdziesz to mi powiedz bo chetnie bym sie nauczyl grac.
martin1234 - 2004-05-07, 17:57

Ja myślę, że jedyną trudność może sprawić brak zaangażowania się. Jeżeli owi nauczyciele nie wykażą swojej incjatywy to rzeczywiście "nici z tego"...
mattmiller - 2004-05-07, 18:20

zawsze pozostają programy..
zum - 2004-05-07, 18:27

Hmm strasznie wygodni jestescie, chcielibyscie zeby ktos dobry produkowal sie przed wami i poswiecal temu sporo czasu, a jaka wy dajecie gwarancje ze wykazecie ta inicjatywe ktorej tak oid nich oczekujecie i bedziecie regularnie przychodzic i uczyc sie (czytaj wkladac w to troche intelektualnego wysilku, nie siedziec i patrzec jak nauczyciel stawia kropki...). Narzekacie na renjuclass bo tam trzeba sie starac...no comment...
mattmiller - 2004-05-07, 18:36

moze jednak dobry pomysl z tym renjuclass... :)
chyab spróbuje

adik - 2004-05-07, 18:52

Najpierw musisz zdać test o zasadach Renju po angielsku, potem czekać miesiącami, aż zwolni się miejsce i nawet wtedy nie wiadomo, czy się dostaniesz.

Proponuje ci Zum, pochwalić się swoimi, zapewne niesamowitymi, dorobkami w tej grze.

Pozdrawiam, Adik.

mattmiller - 2004-05-07, 18:57

no to z tym testem moze byc trudniej
Chaosu - 2004-05-07, 19:28

  Trudno żebyś miał przynajmniej jeden dan : )Najpierw jest kyu30-1 potem dan1-(6-9). Dla przykłady Lonewolf (chyba) ma coś w przedziale 10-1kyu : ). Grając na poziomie 1200 masz 25-30kyu : )

  Do postu Matta
Jest to system oceny siły graczy, zaimportowany jak mniemam z go.

mattmiller - 2004-05-07, 19:36

a co to są te dany i kyu??? kto mi wytłumaczy???
adik - 2004-05-07, 19:56

A co to są pasy w Judo ?

Są to wyznaczniki siły zawodnika, zależą od rankingu, za którym w pewnym stopniu idą umiejętności. Zdobywając ranking, zdobywa się Kyu i Dany, to tak jak paski na pasach Judo, czy innych sportów walki.

Pozdrawiam, Adik.

mattmiller - 2004-05-07, 19:58

ciekawa sprawa z tym kyu i danami bo szczerze mówiąc to pierwszy raz słysze
lonewolf - 2004-05-07, 20:13

System kyu/dan jest od dawna stosowany w wielu japońskich sztukach - czy to w sztukach walki (karate, judo, aikido, kendo), czy też w grach takich jak np. go, shogi (japońskie szachy) czy renju. W zależności od dyscypliny początkujący ma siłę wyrażoną pewnym stopniem kyu (np. 10kyu w karate, 6kyu w aikido, 30kyu w go, 15kyu w shogi) i robiąc postępy awansuje na wyższe stopnie kyu, wyrażane mniejszymi liczbami (czyli np. 29kyu jest silniejszy niż 30kyu). Po osiągnięciu stopnia 1kyu kolejny awans następuje na stopień 1dan (1dan to zdobycie czarnego pasa w sztukach walki). Wyższe stopnie dan opisuje się większymi liczbami, najwyższy możliwy stopień to najczęściej 9dan.

Przykład: lista rankingowa graczy w go w Polsce: http://www.go.art.pl/ranking/kyudan.php.

Program Blackstone, grający w renju gra podobno na poziomie 3dan.

Pozdrawiam,

Tramwaj - 2004-05-09, 00:33

Patrzyłem co to się dzieje na tym RenjuClass :)

No i nieprawdą jest co Adik pisał że trzeba zdać test z wiedzy o Renju..

Trzeba odpowiedzieć na pytania testu nt. działania RC - ma to być zapewnić, że każdy chcący się zapisać przeczyta je..

Inna sprawa z tymi miejscami.. Uzupelniłem test (nawet dwa), po czym dowiedziałem się że obecnie nie ma miejsc - i żebym często próbował. Irytujące jest w tym że za każdym razem trzeba uzupełniać test, no i że nie ma żadnej kolejki czy czegoś takiego - kto akurat przyjdzie w odpowiednim momencie - ten się może dostać...

Jednak po przeczytaniu trochę o samym RenjuClass (do testów :) ) myślę, że pomysł jest świetny - i idealną rzeczą by było stworzyć takie cuś - ale to już jest wiele pracy i nie tak od razu hop-siup, tak więc na razie aby się czegoś nauczyć trzeba trochę poszperać za materiałami o Renju - jak strona ruszy część z nich powinna być dość łatwo dostępna. :)

boreasmun - 2004-07-06, 09:33

Proponuje wznowic dyskusje o szkółce renju. Można by np. spotkać sie w parę osób i pograć w renju na kurniku. Może fenomenalna Alicja zdradziłaby pare tajemnic swojego sukcesu (jedną już znam "time is always by my side" :wink: )może Zakon lub inni znaleźli by czas na parę gier opatrzonych krotkim komentarzem.
Pisze tak dlatego, ze pojawiła się szansa na mój wyjazd do Pardubic, może nawet z dwoma wolnymi miejscami w samochodzie, a może wystartowałbym tam w renju.

Ece - 2004-07-08, 00:08

Jest to dobry pomysl. Sam nie mam czasu nawet na trening Gomoku, ale Renju to przyszlosc i wypadaloby jakies podstawy zalapac. Ktos jest na Renjuclass ? Materialow duzo i na poczatek wystarczyloby, zeby ktos sie zajal chocby nimi o dawal ludziom. Potem ktos lepszy, kto moglby mowic co i jak.
cochise - 2004-10-12, 22:44

Chaosu napisał/a:
  Trudno żebyś miał przynajmniej jeden dan : )Najpierw jest kyu30-1 potem dan1-(6-9). Dla przykłady Lonewolf (chyba) ma coś w przedziale 10-1kyu : ). Grając na poziomie 1200 masz 25-30kyu : )

  Do postu Matta
Jest to system oceny siły graczy, zaimportowany jak mniemam z go.

System kyu dan jest zaczerpnięty z GO (i z innych gier dziedzin sztuki np Judo) ale skala w renju jest o wiele mniejsza zaczyna się podobno od 12 kyu

Chaosu - 2004-10-12, 23:51

[akapit] Rozumiem że to było uściślenie : )
Tramwaj - 2004-10-13, 00:39

Cytat:
Ktos jest na Renjuclass ? Materialow duzo i na poczatek wystarczyloby, zeby ktos sie zajal chocby nimi o dawal ludziom.


Myślałem o tym kiedyś. Dopóki nie poczytałem zasad- otóż w ORC materiały są własnością nauczyciela i nie wolno się nimi dzielić z nikim..
Myślę więc że nasi reprezentanci w ORC nie będą chętni do udostępniania materiałów.

zukole - 2004-10-14, 14:08

Witam

Szkoła renju?
Chodzi o szkolenie graczy w tej grze?
Wszystko fajnie ale na renju chodzi tyle osób że to będzie mało prawdopodobne do zrealizowania

ondik - 2004-10-16, 19:29

Btw, make kyu or dan isnt so easy as make high rank on kurnik, i think nobody from polish players play like dan player... maybe 4 kyu :-)
9 dan has only one man on world.
Ciekawe, jak by sodam nabil do 9 dan ;-)
For gomokou_trainers - i was on one gomoku hour, it was...ehm...funny, lets see some hour in renjuclass and inspire...

Karol G. - 2008-04-28, 21:41

Odświeżę stary temat : )

Spodobało mi się renju, więc automatycznie mam pytania. Jak się uczyliście tej gry? Bo nie wydaje mi się rozsądne bazowanie na allrenjuopenings.lib dołączonym do RenLib'a. Znalazłem troooochę materiałów w języku rosyjskim, po angielsku Sakate i 'The Renju World Magazine' (btw. na stronie są nr. 33-54, jest ktoś w posiadaniu wcześniejszych?). Są jakieś materiały w polskim narzeczu bądź angielskim? (inne niż wymienione) No i czy są gdzieś jakieś bazy gier ale dobrych graczy (może nawet z komentarzami?)?

Jak się przekonałem od pewnego poziomu przeciwnika nie idzie pograć bez teorii ...

bad_mojo - 2008-04-28, 21:51

www.renjuclass.com ale nie radzę :) tego są straszne pokłady, już lepiej pograć sobie dla przyjemności, a nauczyć się tylko najpopularniejszych otwarć :]
Karol G. - 2008-04-28, 22:08

bad_mojo napisał/a:
www.renjuclass.com ale nie radzę :)

Ja też nic nie poradzę, bo nie działa (chyba to jest tymczasowa niedyspozycja).
A jakie to są najpopularniejsze otwarcia? (d8? d11?)

maestro - 2008-04-28, 22:13

profit napisał/a:
A jakie to są najpopularniejsze otwarcia?


d3, d8, d11, i5, i8 - tak mi się wydaje ;)

president_devil - 2008-04-29, 00:02

bad_mojo napisał/a:
www.renjuclass.com ale nie radzę :) tego są straszne pokłady, już lepiej pograć sobie dla przyjemności, a nauczyć się tylko najpopularniejszych otwarć :]


Wybacz, że Cię rozczaruję ale ja się uczyłem właśnie dzięki tej stronie. Mojo, przyjemnie się gra gdy się wie jak grać ;) . Mam trochę bibliotek stworzonych na podstawie lekcji tam zawartych, więc jakby co to piszcie.

Chaosu - 2008-04-29, 06:39

profit napisał/a:
(btw. na stronie są nr. 33-54, jest ktoś w posiadaniu wcześniejszych?)


. . .Ja też mam #33 najwcześniejszy czyli pewnie wcześniej to była taka amatorszczyzna, że Ants umyślnie nie chce tego rozpowszechniać.

spavacz - 2008-04-29, 07:24

A ja nie mam nic i jakoś gram. Nie najlepiej ale coś tam umiem : )

Ja gomoku i pente uczyłem się poprzez analizę partii i poszczególnych ruchów u najlepszych graczy. Może byś tak samo spróbował z renju?

amiga_500 - 2008-04-29, 08:36

Nim się nauczycie grać w renju to maf wam grę skasuje. Wpadnijcie lepiej w niedzielę na ofa bo szkoda by było stracić renju na kurniku. Gra to najlepsza szkoła a partie są długie to i czas na analizę sie znajdzie .
QVX - 2008-04-29, 10:24

amiga_500 napisał/a:
Nim się nauczycie grać w renju to maf wam grę skasuje. Wpadnijcie lepiej w niedzielę na ofa bo szkoda by było stracić renju na kurniku. Gra to najlepsza szkoła a partie są długie to i czas na analizę sie znajdzie .


Amiga masz całkowita racje
Ostatnie kilka ofów sie nie odbyło , usuneli z terinarza srodowy turniej . Na ostatnim
ofie były całe 2 osoby . Chętnie bym się poduczył tej gry , ale nie ma z kim grać...

bad_mojo - 2008-04-29, 15:00

A ja kiedyś nawet grałem w jakiejś lidze renju. :] Umarła śmiercią naturalną?
president_devil - 2008-04-29, 15:14

bad_mojo napisał/a:
A ja kiedyś nawet grałem w jakiejś lidze renju. :] Umarła śmiercią naturalną?


Tak, podobnie jak turnieje na żywo... ;]

Muchal - 2008-04-29, 15:23

ja troche analizowałem z blackstonem :) fajny prog tylko wolno myśli...
jak ktoś chce pograć w renju to najlepiej na ORC...
albo ze mną na kurniku ale to na gg mi pisać ;p
pozdro

angst - 2008-04-29, 15:40

president_devil napisał/a:
bad_mojo napisał/a:
A ja kiedyś nawet grałem w jakiejś lidze renju. :] Umarła śmiercią naturalną?


Tak, podobnie jak turnieje na żywo... ;]


Piszecie o ILR?

Jest jeszcze zawsze REL - http://renju.euroleague.cz/php/curround.php - właśnie się konczy ostatnia kolejka tego sezonu :)

Pozdrawiam

Angst

spavacz - 2008-04-29, 15:55

angst napisał/a:
Piszecie o ILR?


Mucha coś kiedyś mówił, że chciałby wznowić te rozgrywki. Ciekawe czy byliby chętni na grę.

president_devil - 2008-04-29, 16:25

spavacz napisał/a:
angst napisał/a:
Piszecie o ILR?


Mucha coś kiedyś mówił, że chciałby wznowić te rozgrywki. Ciekawe czy byliby chętni na grę.


Paru pewnie by się znalazło.

Karol G. - 2008-04-29, 17:31

Na ORC jest dużo, więc mam zajęcie na późne wieczory : )
Co do jakichś rozgrywek, to mogę pomyśleć jak się coś nauczę, czyli za kilka miesięcy.
spav napisał/a:
A ja nie mam nic i jakoś gram. Nie najlepiej ale coś tam umiem : )

Kiedyś grałem w pente tak, że 3-4 pierwsze ruchy to był random a dopiero potem zaczynałem kombinować, jak było trochę kamieni na planszy. A jak wiedziałem jak powinny się zachowywać obie strony i na co zwracać uwagę, to gra wyglądała już zupełnie inaczej.

puholek - 2008-04-29, 19:11

spavacz napisał/a:
Mucha coś kiedyś mówił, że chciałby wznowić te rozgrywki. Ciekawe czy byliby chętni na grę.


Ja bym bardzo chetnie zagral :)

alicecooper - 2008-04-29, 20:57

Chaosu napisał/a:
profit napisał/a:
(btw. na stronie są nr. 33-54, jest ktoś w posiadaniu wcześniejszych?)


poprzednie były na ORC jako teksty, nie wiem jak jest teraz

bałtyk_gdynia - 2008-05-11, 10:03

amiga_500 napisał/a:
Nim się nauczycie grać w renju to maf wam grę skasuje...


Oj tam, czasami na renju jest zadziwiająco dużo graczy, więc byłbym spokojny ;-)

A co do turniejów oficjalnych w renju ... można zachecic graczy np. tak jak zrobiono to na go ;-)

"W każdy pierwszy wtorek miesiąca turniej oficjalny z nagrodami!

Sklep internetowy e-go.pl funduje zwycięzcom tych turniejów książkę Zagraj ze mną w go (Jan Lubos, 5 dan). Zwycięzcy turniejów w celu odbioru nagrody powinni skontaktować się za pomocą prywatnych wiadomości z osobą o nicku ma1a."

spavacz - 2008-05-11, 10:11

Bałtyk, a kiedy zrobiłeś tego screena? Bo wydaje mi się on aż nieprawdopodobny : )
QVX - 2008-05-11, 10:23

o dziwo ostatni oficjalny turniej sie odbył
http://www.kurnik.pl/turn.phtml?tid=2122574
mnie na nim nie bylo :|

bałtyk_gdynia - 2008-05-11, 10:51

spavacz napisał/a:
Bałtyk, a kiedy zrobiłeś tego screena? Bo wydaje mi się on aż nieprawdopodobny : )


jakoś w lutym, równocześnie rozgrywany był jakiś mecz i turniej oficjalny

amiga_500 - 2008-05-11, 19:25

To był styczeń a połowa uczestników to był jeden świr na kilku nickach (lekko przesadzam :mrgreen: ). A ta reszta to jak zawsze Czesi sobie swoje grali i maf pewno tylko dla nich to zostawi. A dziś odwołany i to jest norma. :(
spavacz - 2008-06-01, 21:56

Nawet niedzielny oficjal w renju został usunięty i nie zanosi się na to aby został przywrócony...
Karol G. - 2008-06-03, 11:52

Daję piwo za sensowne i racjonalne uzasadnienie dlaczego Maf tak zrobił : )
Chaosu - 2008-06-03, 14:32

. . .Powiedziałbym Ci ale nie piję alkoholu : )
yossarian - 2008-06-03, 18:56

profit napisał/a:
Daję piwo za sensowne i racjonalne uzasadnienie dlaczego Maf tak zrobił : )


Powiedziałem mu, że jest piwo do wygrania.

soul_reaper - 2008-06-06, 10:32

Maf nie pije, wiec racjonalne odpada ;-)
Karol G. - 2008-06-06, 19:10

amiga_500 napisał/a:
Nim się nauczycie grać w renju to maf wam grę skasuje. Wpadnijcie lepiej w niedzielę na ofa bo szkoda by było stracić renju na kurniku. Gra to najlepsza szkoła a partie są długie to i czas na analizę sie znajdzie .


Cholera, prorok się trafił.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group