Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

Gomoku - Jak ograć gracza o nicku 'volvo'.

jopq - 2005-05-25, 23:37
Temat postu: Jak ograć gracza o nicku 'volvo'.
Przedstawiam rozpracowany układ volvo, gracza, który na głównym czacie jest bardzo często nazywany lamą.
Być może jest dumny ze swojego układu z tego, że z zaskoczenia mało kto radzi sobie z czymś takim, a jemu udaje się wygrywać, po czym zazwyczaj ucieka.

Krok po kroku pokazuje Wam jak nigdy nie przegrać z volvo po tym rozpoczęciu i niech ktoś spróbuje inaczej!

Krok pierwszy:
Ten układ to banalna wygrana dla białych.

Po drugie:
W drugim ruchu nie można zrobić wiele - jest pewna niewielka dowolność, ale z niej nie skorzystamy, a swój drugi biały kamień postawimy bezpiecznie tuż obok.
Wytypować inne dobre ruchy jest bardzo prosto, wystarczy znaleść miejsca przeciecia się ukośnych lini wychodzących z obu czarnych kamieni, a następnie zobaczyć, które z miejsc umożliwiają blokade jednej z lini. Chodzi nam tylko o przejecie inicjatywy.


Po trzecie:
Gdy nasz ulubiony gracz postawi swój 3 ruch, a ma 2 możliwości - przeciecia - to my szybko reagujemy prostą obroną, a mianowicie:


-dla ruchu górnego wymuszamy trójką szóstkę i po sprawie, czarne stracą inicjatywę... 10 ruch to tylko jedna z możliwości. Myślę, że dalej już każdy sobie poradzi.
------------------------------------------------------------------------------------------


-dla dolnego musimy znaleść połączenie z przyszłą blokadą wymuszonej trójki, ale jednocześnie sami nie możemy wymusić naszego poziomu (3), bo doprowadzi to do przejecia inicjatywy czarnych, jak z resztą widać, obrona nie będzie już możliwa.

Po czwarte:
Ogrywajcie volvo. :)

Ps. Sam się prosił.

ondik - 2005-05-25, 23:46

albo inna mozliwosc - 4 ruch k7, i jak czarny gra e11, to bialy win na L7.
explorer - 2005-05-26, 00:25

Jopq po raz pierwszy przyznam Ci rację :D . Volvo bardzo dużo razy grał ze mną tego opena. Czwarty ruch jest decydujący dla wina białych...

Natomiast co do lamerstwa Volva to stwiedzam iż... szkoda gadać :x

Ps. Volvo - skończ z tym

dusksky - 2005-05-26, 01:47
Temat postu: Re: Jak ograć gracza o nicku 'volvo'.
jopq napisał/a:
Przedstawiam rozpracowany układ volvo, gracza, który na głównym czacie jest bardzo często nazywany lamą.
Być może jest dumny ze swojego układu z tego, że z zaskoczenia mało kto radzi sobie z czymś takim, a jemu udaje się wygrywać, po czym zazwyczaj ucieka.

Krok po kroku pokazuje Wam jak nigdy nie przegrać z volvo po tym rozpoczęciu i niech ktoś spróbuje inaczej!

Po czwarte:
Ogrywajcie volvo. :)

Ps. Sam się prosił.


LoL :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Jak dla mnie Najlepszy temat ostatniej dekady :D :D

P.S Cos mi sie obrazki niewyswietlily:> to lokalne zjawisko czy globalne ? :>

Pozdrawiam
Zbyszek

jopq - 2005-05-26, 01:59

Przepraszam, że nie ma obrazków. Kolejny pad boo.pl. Jak ktoś nie wie co to są najgorsze usługi hostingowe to niech tam sobie założy konto - płatne. Poszukam jakiś darmowych ftp-ów.
----
Założyłem na wp. Teraz powinno działać.
----
Dziś rano patrze, a tu przekroczony limit transferu (dzienny? o 9 rano?) - żarty sobie robią. Wrzuciłem na moje szkolne konto :)

sekta - 2005-05-26, 08:36

A ja myśle, że volvo chciał się upodobnić do sodama i pokazać, że w zorach grają same lamy
dusksky napisał/a:
Jak dla mnie Najlepszy temat ostatniej dekady

Ece - 2005-05-26, 10:07

Dorzucilem mozliwosc zamieszczania zalacznikow w tym dziale - bardzo fajny temat :D
ermijo - 2005-05-26, 11:04

Jopq, zgadzam się że open volvo powoduje sw białe, ale nie jest to takie proste. Myślę że ruch L6 białymi ( z nadzieją na zrobienie szóstki) jest ryzykowny. Jeśli czarne postawią u góry to sw białe, jeśli natomiast zaczną blokowac od razu (rezygnując z ataku) wygrają czarne !. Tym ruchem blokującym jest J6 czarnych - białe mają mało miejsca na wyprowadzenie sw, a czarne mają juz dwójkę zrobioną w tym bloku. Kiedyś grałem z alicecooperem chyba z 2 godziny - szukaliśmy obrony czarnych - nie znalazłem ( obrony szukaliśmy jeśli białe pójdą na K7) - jednak z wykorzystaniem bandy była to długa gra i wcale nie łatwe sw białych. Jeśli białe pójdą na L6 i czarne zablokują na J6 - jest to całkowicie do wybronienia ( prpgram Fiver nawet sobie sobie nia radzi z wygraną białymi).

Reasumując ogracie volvo, jeśli postawicie na K7 a później w zależności gdzie postawi na dwójkę: jeśli u góry na E11, to stawiamy L7, jeśli postawi u dołu na F6 to dajemy L6 - ten układ to pewne zwycięstwo białych, ale pamiętajcie nie stawiajcie na początku L6 - bo jest obrona czarnych .
P.S. ( w załączniku renlib "jak wybronić czarnymi")
----- Pozdrawiam Ermijo

alicecooper - 2005-05-26, 11:34

Ogólnie: jest to typ schematów z 3 ruchem czarnych robiących sobie 2 dwójki (których można wymyślec wiele niekoniecznie takich jak volvo ale opartych na tej samej zasadzie).

Otóż wbrew pozorom ten typ openów nie jest taki głupi :)

Po 1 : mozna umieścic białego koło bandy i wtedy przy odpowiednich układach brak białym miejsca na win.

Po 2 : w niektórych ukladach można także wbrew pozorom zablokowac biale troche podobnie jak blokowane są czarne na początku.

PS. tyle ze opracowanie kiedy zwycięstwo a kiedy przegrana wymaga trochę analizy

PS2. jeśli ktoś powie o volvo lama na podstawie tego układu to raczej sam nią jest.

hghfd - 2005-05-26, 12:34

jak stawia 9c 8h 6m to postaw mu i o wybierze biale to stawiaj 7j i po nim potem tylko jeden blok i skonczony
dusksky - 2005-05-26, 12:39

alicecooper napisał/a:


Otóż wbrew pozorom ten typ openów nie jest taki głupi :)

PS2. jeśli ktoś powie o volvo lama na podstawie tego układu to raczej sam nią jest.


Zaden open nie jest glupi jesli sie umie nim grac i jednen gracz niema duzej przewagi nad 2 graczem juz na samym poczatku. Open volvo jest do bani wystarczy zobaczyc dwie jego gry 5 minut zastanowienia i po klopocie.
Volvo jest lama nie z uwagi na open lecz z uwagi na to ze podczas gry nie mysli by grac tylko caly czas cos knuje jaki by tu przekret zrobic.

Pozdrawiam
Zbyszek

Barfko - 2005-05-26, 17:58

Mnie się to otwarcie podoba. Ktoś mi je postawił, a potem sam to stawiałem przez 2-3 dni raz na kilka gier.

Nie jestem żadnym ekspertem, ale wydaje mi się, że pierwszy debiut oparty na zasadzie otwarcia volvo wyprodukował kakarol. Też z dość łatwym SW, ale trzeba było grać ostrożnie.

jopq - 2005-05-29, 16:36

Co sądzicie o drugim ruchu dla białych na L7? Dla K7 znalazłem obronę.
martin1234 - 2005-05-29, 20:29

Alicecooper napisał/a:
Otóż wbrew pozorom ten typ openów nie jest taki głupi


Pewnie, że nie jest głupi. Chociaż jeśli chodzi o tę odmianę, to najlepsza ona nie jest, zbyt łatwie SW.

ermijo - 2005-05-30, 09:43

jopq napisał/a:
Co sądzicie o drugim ruchu dla białych na L7? Dla K7 znalazłem obronę.


Chętnie bym zobaczył tę obronę ( Renlib mile widziane ), co do K7 to bardzo ciekawy ruch, ale czarne jeśli myślą o ataku to tylko stawiając F6 lub G7. Ruch białych na K7 to chyba wygrana dla czarnych...

manga_21__ - 2005-05-30, 13:14

O Volvo nie wiedziałam że ześ taki dobry ale ok, ja i tak cię nigdy nie pokonam, więc powodzenia.
volvo - 2005-05-30, 16:11

Jeżeli chodzi p ten temat, to jestem troche innego zdania. Tą techniką nie tylko gram ja, chociarz wiele osób o demnie się niej nauczyło. Ale jeżeli chodzi o mój własny open to jest znacznie inny i zaczyna się w prawym bocznym rogu. Tego opena co przedstawiliście, owszem używam, ale nie częściej niż własnego. A co do tego otwarcia, to nie wiem dlaczego nazywacie je lamerskim :/ ja mam na temat tego otwarcia całkiem dobre zdanie, idzie tu wygrać zarówno biłymi jak i czarnymi pionkami, a więc nawet gracze na poziomie 1500+ mają szanse nim wygrać.
martin1234 - 2005-05-30, 17:10

Volvo napisał/a:
Tą techniką nie tylko gram ja, chociarz wiele osób o demnie się niej nauczyło


A kto Ciebie nauczył tak grać? Jestem ciekaw.

volvo - 2005-05-30, 17:15

Sam się uczyłem, z początku na kartce w szkole a potem na kurniku. Ale ja rozgrywam około 200 partii dziennie :]
martin1234 - 2005-05-30, 17:18

A kto Cię nauczył grać opena, o którym rozmawiamy w tym temacie?
nc - 2005-05-30, 20:55

volvo napisał/a:
A co do tego otwarcia, to nie wiem dlaczego nazywacie je lamerskim


ponieważ to sw, nie będę tego grał i sam się wkopywał ;)

volvo - 2005-06-01, 20:55

Sam wymyśliłem tego opena, wraz z bratem, sodamem :wink:
martin1234 - 2005-06-01, 21:13

Volvo napisał/a:
Sam wymyśliłem tego opena, wraz z bratem, sodamem


Sam wymyśliłeś tego opena, ale przekształcając inny oparty na tej samej zasadzie. :) [/quote]

roy_ - 2005-06-01, 21:20

nie moge tych bzdur czytac

przeceiz ten open to samobojstwo!!

sw najprostrze jakie moze byc

wiec nie ma sie czym chwalic ze sie wymyslio ten open tylko trzeba plakac

pozdro 600

ondik - 2005-06-01, 21:51

roy_ napisał/a:
sw najprostrze jakie moze byc




Kazdy open jest proste sw, zalezy tylko od umiejetnosci.

volvo - 2005-06-01, 22:02

Roy, dziwne, że 80 % graczy ogrywałem, grając tym openem. Teraz juz nie, od kiedy założyliście ten głupi temat jak ograć volvo.
nc - 2005-06-01, 22:29

volvo napisał/a:
Kazdy open jest proste sw, zalezy tylko od umiejetnosci.


mżoże i jest to sw ale napewno nie proste :)


Cytat:
Roy, dziwne, że 80 % graczy ogrywałem, grając tym openem. Teraz juz nie, od kiedy założyliście ten głupi temat jak ograć volvo.


heheheehhe :lol: , taa grając z pewną grupą graczy to ja też mogę powiedzieć że ogrywam ich, ba! nawet w 90% tych graczy,
dojdź do poziomu Roya to wtedy będziesz mógł się z nim kłócić na ten temat
a ten open to po prostu żenada, są takie gdy można zagrać kilka wariantów i wtedy po kilka razy wygrać, a tutaj po pierwszej wygranej, w rewanżu masz przegrana na 100% (no oczywiście jak przeciwnik coś tam umie)
zamiast takie coś wymyślać radzę nauczyć się myśleć, kombinować i grać kreatywanie :roll: hehe na co ja liczę :)

pawelcio - 2005-06-01, 22:30

hehe roy ma racje, cos mnie tknelo i zobaczylem swoje partie z volvo, gralem z nim pare razy zanim ten temat powstal i z jego openu mam same winy, mimo ze w gomoku jestem max sredniawka :wink:

Pawełcio®

ermijo - 2005-06-01, 22:43

Cytat:
po pierwszej wygranej, w rewanżu masz przegrana na 100% (no oczywiście jak przeciwnik coś tam umie)


... no i oczywiście jeśli dojdzie do rewanżu zanim cię przeciwnik wywali... grając z Volvo doszło do oczywistej wygranej tak oczywistej jak wyproszenie mnie z pokoju po tej partii :mrgreen:

lonewolf - 2005-06-01, 23:50

ondik napisał/a:
Kazdy open jest proste sw, zalezy tylko od umiejetnosci.

No nie wiem, np. w otwarciu fracassa (h8-i9-g12) nie znalazłem czystego sw, mimo że to open nad którym najwięcej siedziałem swego czasu. Niby czarne mają przewagę, ale w najostrzejszym wariancie i tak udało mi się wybronić (i potem wygrać) białymi przeciwko jokingowi na brainkingu (tam kolory są odwrócone, więc na bk słabszy kolor to czarne i tym grałem). Ale może jestem po prostu za słaby. :?

explorer - 2005-06-02, 08:34

Nie mam nic przeciwko takim openom jeśli są one wymyślone i grane przez dobrych graczy na 10min - to nie jest lamerstwo... Natomiast lamerstwem jest granie takich openów przez 1400-1500, i granie ich na turach na 1min :]
rozbijacz - 2005-07-03, 20:29

teraz moja wypowiedz. nieprzesadzajcie, niemowcie za macie problemy z volvem. on jest tylko dobry w wyzywaniu bo w graniu to sobie moze.........

ROZBIJACZ

ermijo - 2010-01-20, 10:31

To były czasy hehe.
Chaosu - 2010-01-20, 17:25

. . .Proponuję ostrzeżenie dla Ermijo za podbijanie starych tematów postami nic nie wnoszącymi do dyskusji oraz usunięcie obu wpisów.
bad_mojo - 2010-01-20, 17:41

Ja bym mu jeszcze usunął tak z 250 postów. :)
adik - 2010-01-21, 00:45

Ermijo, jesteś już gwiazdą gomoku i masz czerwony kwadracik przy nicku?
vilumisiek - 2010-02-14, 15:28

Jest, ma :P

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group