Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: bmac
2007-11-19, 15:33
Oficjalny ranking federacji
Autor Wiadomość
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-05-12, 19:12   Oficjalny ranking federacji

1.Juz od pewnego czasu zastanaiwiamy sie nad systemem rankingowych przyszly gier w realu oraz sposobem wylaniania mistrza polski. Jako porzadna federacja powinnismy szybko rozwiazac dwa powyzsze problemy( zadania) . proponuje wyznaczyc osobe ktera zapozna sie z roznymi systemami rankinkowymi potem przedstawi je zarzazdowi wskakzujac na plusy i minusy tych systemow , nastepnie zarekomenduje ktorys. Wtedy zarazad zaglosuje ktory z tych systemow wydaje sie byc najbardzie odpowiedni dla naszej federacji.2 To jesli chodzi o system punktowy bo uwazam ze rowniez system danowy powinien byc wprowadzony. sposob uzyskiwania kolejnych stopni dan/kyu mam nadzieje ze sciagnac z rifu. 3 kolejna kwestia jest sposob wylanaiania misrza polski tu tez jest sporo mozliwosci. Czekam na refleksje:)

UTRATOS!
 
 
bmac 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-05-12, 23:27   

Cytat:
proponuje wyznaczyc osobe ktera zapozna sie z roznymi systemami rankinkowymi potem przedstawi je zarzazdowi wskakzujac na plusy i minusy tych systemow , nastepnie zarekomenduje ktorys. Wtedy zarazad zaglosuje ktory z tych systemow wydaje sie byc najbardzie odpowiedni dla naszej federacji


zgadzam się w całej rozciągłości, aczkolwiek mnie to zupełnie nie dotyczy, póki co.. jedna mała poprawka, choc może niekonieczna, przedstawi je tutaj, na VIP, a potem przedstawi zarządowi po ewent. burzy mózgów, poznajmy swoje opinie nie tylko 6+ jeden, ale to nie warunek, raczej propozycja... [inaczej wpad... Marto, jesteś niezastapiona!]
Maciek[bmac]

[ Dodano: 2004-05-13, 00:32 ]
Cytat:
system danowy powinien byc wprowadzony

to też ciekawa propozycja , jestem za, ale np. czy warunkach polskich, ca 150-200 cłonków Federacj + otoczka 200++ niezrzeszonych, zakładajmy, ze tak jest/będzie hipotetycznie wprowadzenie danóe etc.etc nie zderecjonowało by ww stopni? nie znam się, czy procedury uzyskania sa wystarczająco selektywne?
p.3 nie wiem, ale musi być wystarczająco przekonywujący, procedura zdobycia tytułu bez mozliwości zarzutu o braku obiektywnej selektywności, jury z autotytetem, odwołania będą? nie chce za bardzo mądralowac.. są zdecydowanie lepsi w tym temacie..

Maciek[bmac]
 
 
 
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-05-13, 10:24   

Jesli chodzi o sytem danowy to sami ustalimy zasady pzyznawania danow. Beda to nasze polskie tytuly a nie miedzynarodowe( te nadaje rif).
APEL!!!!!!!!
Jesli ktos ma czas i orientuje sie w temacie to niech zglosi siedo tych rankingow( sam nie posiadam ani jednego ani drugiego).

UTRATOS!
 
 
boreasmun 
boreasmun


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 115
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-05-13, 12:45   

Czy macie na myśli ranking wyłaniany na tych licznych turniejach które zamierzamy organizować? Jesli tak to jeszcze duzo czasu, gdytz trzeba pamiętać, ze jakikolwiek ranking żeby pozbył sie elementów przypadkowości musi zawierać informacje o pewnej ilości rozegranych partii (np. z tego co pamietam w pierwszym turnieju na kurniku wygrał Old Death poknując Jokinga). A jakie sa inneturnieje w planach poza Wawą? Bo chyba nie będziemy liczyć Pardubic. Jeśli uda nam się w ciągu roku zorganizowac ok 10 turniejów to wtedy dopiero taki ranking bedzie mówił cos obiektywnego o sile graczy.
Ważniejszy wydaje sie system oceniania siły graczy do internetowej reprezentacji, który jak na razie zakłada rozegranie gier każdy z każdym. To oczywiscie dobry pomysł startowy, ale jesli ktos się zgłosi za miesiąc to co? ma garć na raz ze wszystkimi? Mozna by pomyslec nad rankingim opartym np. na grach turniejowych z kurnika lub na obiecywanych od dawna turniejach użytkowników.
To takie moje przemyslenia
Pozdrawiam
Boreas Mun
 
 
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-05-13, 12:50   

Boresum troszke mi rece opdaly jak przeczytalem tego maila. Jestes federacja ambitna!! Zakladalismy ze bedziemy organizowac sporo turniejow i promowac gre! turniej w waiwe odbedzie sie najprawdopodobniej 26-27 czerwca wiec juz przydalby sie wtedy system rankingowy. Po wakacjach lub w trakcie nawet odbeda sie nastepne. bedzie ich na tyle duzo ze ranking nie ulegnie wypaczeniu. poza tym juz proponowalem wprowadzic ranking tymczasowy( nie taki ja na kurniku). Czekam na konstruktywne propozycje i na podjecia sie zadania opracowania ranku.

UTRATOS!
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2004-05-13, 14:57   

Cytat:
Ważniejszy wydaje sie system oceniania siły graczy do internetowej reprezentacji...
No wlasnie mi sie wydaje ze nie - poza tym to sprawa w duzej mierze Piotrka, beda mecze na kurniku, a rank i tak duzo pomaga juz na starcie.

Dany i Kyu to bardzo dobry pomysl - jak to okreslic, to nie wiem :]
 
 
 
kaka 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 277
Skąd: Dębica
Wysłany: 2004-05-13, 16:21   

Dany i kyu też uważam za dobry pomysł, chociaż wiąże się z tym w moim przekonaniu pewien problem. Sprawa awansu na wyższy szczebel. Np. W większości odmian karate jest 10 kyu (przy czym 10 jest najniższyn w hierarhi, a 1 najwyższym) W Polskim karate np. kiokushin jest tylko 6 stopni dan. Nie wiem czy z tym nawiązaniem do gomoku bedziemy się wiernie odwzorowywać, czy też stworzymy swój własny system oparty jedynie na japoniskiej hierarhi.
Wyżej wspomniamym przez mnie problemem jest właśnie kwestia awansów. W karate o awansie niższych spopniem decyduje ten którym ma stopień najwyższy. Ustala on wymagania dla kandydata, które musi spełnić do awansu.
W gomoku Polskim musielibyśmy wybrać gracza na 6 dan, który z kolei przydzielił by troszke niższe stopnie następnym, Ci zaś jeszcze następnych i tak mogłaby powstać hierarhia wzorująca się na popularnej japońskiej sztuce walki:))

Karate trenuje się do końca życia. Pewnie gomoku też. Popieram czerpanie inspiracji u żródeł.

P.S. Trenowałem przez 1,5 roku pewną odmianę karate, lecz teraz w związku z innymi zajęciami dałem sobie na pewnien czas spokój. Jeśli chcemy się wzorować na zasadach, które rządzą organizacjami karate i podobnym kodeksem oferuje swoją pomoc i możliwość dostarczenia różnych materiałów. Pojedynki gomoku mają troche wspólnego z tymi samymi w karate.

[ Dodano: 2004-05-13, 17:23 ]
Przepraszam za błędy ortogradicze. Niestety mam dysortografię.
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2004-05-13, 17:07   

GO tez ma system danowy, a o ile mi wiadomo Renju rowniez.
 
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-05-13, 17:54   

kaka napisał/a:
W gomoku Polskim musielibyśmy wybrać gracza na 6 dan, który z kolei przydzielił by troszke niższe stopnie następnym, Ci zaś jeszcze następnych i tak mogłaby powstać hierarhia wzorująca się na popularnej japońskiej sztuce walki:))

Jeśli te dany miałyby mieć jakiekolwiek znaczenie, nie można ot tak wybrać najlepszego gracza i dać mu 6dan. Ci, którzy nie mieli nigdy do czynienia z systemem kyu/dan mogą tego nie wyczuwać, ale 6dan to jest potworna siła i dojście do niej to lata ciężkiej pracy i studiów, a i tak wiele osób nigdy takiego poziomu nie osiągnie. Np. w Polsce jest w tej chwili tylko jeden gracz 6dan w go (i nigdy nie było więcej), jeden gracz 5dan i 5 graczy 4dan.

Rzeczywiście, należałoby dobrze się zastanowić jak wystartować cały system, bo potem już pójdzie bez większych zgrzytów jak myślę. Jestem za tym, żeby było tak jak w renju, tzn. cała drabinka stopni zaczynałaby się od 15kyu. Ponieważ na początku umiejętności rosną szybko, można zrobić podobnie jak jest w go. Tam jest tak, że do siły 6kyu włącznie o awansie może zdecydować nauczyciel, czy w ogóle silniejszy gracz, który ma wgląd w postępy danego zawodnika. Dopiero do awansu na 5kyu i wyższe stopnie jest dość rygorystycznie wymagane uzbieranie pewnego minimum z wyników turniejowych. Oczywiście np. na 10kyu też można tak awansować, ale jest opcja przeskoczenia kilku szczebli jeśli nauczyciel uzna to za uzasadnione.

Oprócz stopni kyu/dan dobrze by było mieć ranking wzorowany na szachowym Elo czy EGF w go. Zdaje się, że jest tego typu ranking RIF w renju. Taki ranking byłby przeliczany po każdym turnieju i osiągnięcie pewnych progów powinno być wymagane do awansu na wyższe stopnie kyu czy dan. Wszędzie jest tak, że stopnie kyu i dan to tytuły, których nie można zabrać. Jeśli ktoś w którymkolwiek momencie swojej kariery turniejowej osiągnął np. 5dan, będzie mógł używać tego tytułu (tak jak np. arcymistrz w szachach). Jeśli dany zawodnik zacznie grać słabiej (długa przerwa, choroba, wypadek, podeszły wiek, cokolwiek), jego ranking spadnie i będzie miał niższą rzeczywistą siłę gry, ale stopień pozostaje i będzie mogł się podpisać np. Jan Kowalski, 5d. To tak jak w karate: nikt się nie ośmieli zabrać stojącemu nad grobem staremu mistrzowi stopnia np. 8dan, bo już rzekomo nie ma wymaganych umiejętności.

Pozdrawiam,
Ostatnio zmieniony przez lonewolf 2004-05-14, 00:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sexista

Dołączył: 12 Maj 2004
Posty: 5
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-05-13, 19:06   

mądrze mówicie :D
 
 
boreasmun 
boreasmun


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 115
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-05-13, 23:53   

Nie uwazam Macku ze moj poprzedni post bzl jakos szczegolnie glupi lub nieuzasadniony. Oczwiste jest ze z wielu obiektzwnzch przyczyn nie rozegramz w tym roku zbyt wielu turniejow. A sprawa rankingu IRPG stoi w miejscu miedzy innymi dlatego, e jak dotychczas nie wyslales zgoszenia. Latwiej jest rozegrac turniej na gamblerze niz w realu dlatego uwazam ze ten ranking jest sprawa o ile nie wazniejsza to na pewno pilniejsza. Wyniki z turnieju w wawie mozna wprowadzic do rankingu nawet kilka miesiecy pozniej, bo oficjalnej reprezentacji jeszcze dlugo nie wystawimy, zas internetowa mnoglibysmy wystawic juz.
Pozdrawiam
Boreas Mun
 
 
Tramwaj 
ktory jezdzi


Dołączył: 29 Kwi 2004
Posty: 89
Skąd: Bielsko/Gliwice
Wysłany: 2004-05-14, 00:45   

Skoro chcemy być Federacją rzeczywiście działającą musimy zakładać raczej większą liczbę turniejów - a przynajmniej w przyszłości. Myślę że pasowałby nam taki system (może trochę zmodyfikowany)jakiego używa RIF - trzebaby chyba się zapytać (ale z uzyskaniem pozwolenia nie powinno być raczej problemów). Jakby zaszła taka potrzeba to mogę przetłumaczyć zasady wg. których tam ranking jest ustalany. Co do danów i kyu to myślę że jednak można to odłożyć na później - system ten wymaga głębokiego przemyślenia (szczególnie że ,tak jak napisał Lonewolf, jeśli już używać tego bardzo starego japońskiego systemu to tytułów nie można odbierać).

Co do rankingu internetowego (w sumie to chodzi głównie o to, kto powinien grać w reprezentacji), to wymyśliłem następującą rzecz:

Najpierw tak jak już zostało to (chyba?) ustalone, gry każdy z każdym spośród chętnych do reprezentacji . Tu proponowałbym na nowych nickach, jednak nie koniecznie korzystając później z rankingu - ale łatwiej zorganizować - widać wyraźnie kto ile wygrał - i tym się kierować. (oczywiście za grę takim nowym nickiem poza eliminacjami - natychmiastowa dyskwalifikacja). Dobrze by było jakby te wszystkie nicki miały ten sam przedrostek (np. elim czy cuś).

Po tej fazie mielibyśmy w miarę sprawiedliwie wyłonioną reprezentację i mniej więcej kolejność graczy z "późniejszych miejsc".

Teraz pozostaje kwestia wymiany miejsc. Zastosowałbym tutaj coś w stylu lig. Eliminacje (do reprezentacji) określiłyby przynależność do poszczególnych. W każdej powiedzmy 10(? ? - ilość zdecydowanie do ustalenia) graczy. Rozgrywki "sezonowe" (sezon np. 1-2 miesiące). W czasie każdego sezonu każdy z graczy może ( w sumie powinien, można też ustalić że to obligatoryjne) zagrać 2/4 gry z każdym z jego grupy. Po każdym "sezonie" czterech(? ? - też do ustalenia :) ) osoby na najwyższych miejscach zamieniają się miejscami z czterema na m-cach najniższych z grupy wyżej.
Cztery najlepsze osoby grają mecz z aktualną reprezentacją - każdy z pretendentów z każdym z reprezentacji (2/4 partie), albo nawet każdy z każdym - i następuje wymiana w reprezentacji.

No to by było tyle :) Oczekuje na (kontruktywną ;) ) krytykę pomysłu... :)
Na swoję obronę (:P) dodam że system taki motywowałby ludzi do gry (pod pewną presją - co ma także swoje plusy) i zwiększania ogólnego poziomu gry :)

Zapomniałem dodać.. Nowi gracze łapaliby się do najniższej ligi od nowego "sezonu". :)
_________________
jawmart, buraczek979
 
 
 
soul_reaper 
retired


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 889
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-05-14, 08:29   

Ja mimo wszystko jestem za troche innym systemem. Angst jako kapitan i selekcjoner reprezentacji powinien wybierac kto gra gdzie. Natomiast swego rodzaju liga jaka proponuje Tramwaj stanowilaby jedynie mozliwosc wypromowania sie, przez co dany gracz zostalby zauwazony przez selekcjonera i powolany do reprezentacji.
 
 
 
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-05-14, 09:26   

Turniejow w realu moze byc naprawde duzo. zakladam ze wkrotce w 3 osrodkach bedzie mozna rozgrywac 1-2 w miesiacy turnieje( wystarczy ze bedzie powyzej 12 graczy chetnychdo gry). Ranking w realu to atrybut kazdej federacji. rif ma 2 rrankingi danowy i punktowy. Dobrze byloby aby ktos znalazl zasady naliczania i przetlumaczyl:) Jesli chodzi o dany. oczywiscie sa nieodbieralne. Okreslaja one optymalna(zyciowa) forme zawodnika z uwzglednieniem szczescia oczywiscie( tzn formie innych). w renju tez Kyu sa nadawane do pewnego poziomu przez nauczycieli. Ranking nie tylko potrzebny jest do reprezentacji. Sam w sobie nadaje pewie sens takze samym turniejom. Reprezentacja w realu to wizja.... powiedzmy przyyyyszlosci:) Chodzi o wprowadzenie pewnych mechanizmu wskakzujacych na nasz profesjonalizm i bedacych zachetom do gry w turniejach.

UTRATOS!
 
 
kaka 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 277
Skąd: Dębica
Wysłany: 2004-05-14, 10:00   

Post tramwaja jest ciekawy i godny uwagi jak mi się wydaje. Co do nowych nicków, o których pisałeś to rozwiązanie wydaje mi się oczywiste. Nicki z rozszerzeniem _pl, których już używaliśmy raz....... dawno temu ,,w trawie,,.

Można by w sumie założyć nowe nicki z nowym rozszerzeniem, ale ze wzg na zamieszanie z tym związane jestem temu przeciwny. Zostańmy przy jednych nickach.

...Co do systemu danowości dodam, że tak jak pisze Lone narazie moglibyśmy przydzieliś stopnie (od 10 kyu do 2danu - myśle, że 15 kyu, o których pisał Lone to pewne odejście od Japońskiej tradycji, dlatego proponuje jednak 10stopni kuy i w perspektywie 10dan, przy czym nikt nie powinien osiągnąć więcej niż 6dan, jak to w innych sportach)

P.S. Wczoraj zagraliśmy towarzyski mecz Podkarpackie- Pomorskie. Niedługo rewanż. Wszystko przebiegło sprawnie, a jedynym kłopotem były lagi u 2 zawodników Podkarpacia, które zaważyły na wyniku. W tym temacie są szczegóły organizacji takieo meczu 4-4. Jeśli ma ktoś własne pomysły co do szczegółów, to będą one pomocne, gdyż z tych doświadczeń będzie mogła skorzystać w przyszłości liga.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group