Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pente for Beginners
Autor Wiadomość
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-05-08, 13:43   Pente for Beginners

W sieci można znaleźć tekst zatytułowany właśnie Pente for Beginners autorstwa Aleksandra Nosowskiego. Tekst jest po angielsku (zapisany w formacie rtf, więc np. Word to czyta). Prawdę mówiąc jest to już tłumaczenie z rosyjskiego na angielski, ale po rosyjsku prawie na pewno nikt by tego nie przeczytał. :]

Całość jest dość zgrabnie napisana, pewnym problemem dla nieprzygotowanego czytalnika może być częste używanie japońskiej terminologii. Co prawda wszystkie japońskie pojęcia są wyjaśnione, ale jeśli ktoś nie jest przyzwyczajony, może się trochę pogubić na początku (ja się nie pogubiłem, bo w go funkcjonują dokładnie takie same pojęcia :P ).

Do czego jednak zmierzam: można by się zastanowić nad przetłumaczeniem tego na polski, jeśli byłoby to przydatne. Jedynym problemem wydaje się być adnotacja autora na końcu tekstu: "You can read and use it free for private learning of Pente, but if you want to publish some part of this book, or whole book; translate on another languages - you need my written consent." Książka, o której mowa to Japanese Logical Games, której częścią jest właśnie tekst Pente for Beginners. Należałoby się zatem zwrócić do autora o zgodę na takie tłumaczenie. Pytanie tylko czy sprawa jest warta zachodu, bo wiele osób czyta po angielsku bez problemu. Z drugiej jednak strony polski tekst mógłby trafić do większej liczby osób. Czekam na opinie.

Pozdrawiam,
Ostatnio zmieniony przez lonewolf 2004-05-08, 16:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
martin1234 
Hicham El Guerrouj


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 407
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: 2004-05-08, 13:46   

Nie jestem pewien, ale nad zasadami Pente pracuje bodajże Seven, więc po polsku raczej będą (jak nie na forum, to napewno na stronie)
 
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-05-08, 13:57   

To, że zasady gry gdzieś się pojawią jest oczywiste. Pytanie dotyczy Pente for Beginners - być może ktoś już się tym zainteresował, a może nawet działa w tej sprawie - nie wiem, stąd moje pytanie. Wiem, że są prace nad analogicznym tekstem dotyczącym renju, zdaje się Tramwaj działa w tym temacie.

Pozdrawiam,
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-05-08, 16:18   

  Mogę nakreślić Aleksandrowi sprawę przez pw na bk.com, jeżeli jest chętny do tłumaczenia (ja np. rozumiem tekst ale nie na tyle żebym mógł przetłumaczyć).
  Co do całej książki to fajnie byłoby mieć ją w polskim, nieprawdaż ? : )
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-05-09, 22:36   

Porozumiałem się z Aleksandrem via e-mail i mam jego written consent czyli pisemną zgodę na przetłumaczenie Pente for Beginners na polski. Jeśli zatem będzie taka wola, potrzeba i chęci, można to zrobić zupełnie legalnie.

Pozdrawiam,
 
 
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-05-10, 19:03   

Lone! rzecz oczywista ze te materialy sie przydadza> Ba sa one nawet niezbede jesli chcemy promowac pente i zachecac innych do rozpoczecia gry. Materialy dla poczatkujacych sa niezbedne na stronce. Zreszta sam z checia przyczytalbym je:)

P.s kto zglosi sie do tlumaczenia tej ksiazki?


Utratos!

[ Dodano: 2004-05-11, 20:28 ]
Hej!

to ktos ma ochote przetlumaczyc to pente for beginers? To moze byc krok milowy w rozwoju pente!Zapraszam! podobno mila lekturka:)

Utratos
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2004-05-12, 06:06   

Dawajcie tą książkę - spróbuję... :)

Link do tego tekstu jest w pierwszym poście tutaj. /lone
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-05-14, 20:22   

  Angst z Utratosem mówili chyba o książce, a nie artykule (wyrywku książki) pt. „Pente for begginers”, to do Lone...

  -- Do postu Lone na dole --

  Ja to wiem, mam nadzieję że do mnie to nie było, książka to chyba „Japanese Logical Games”.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
Ostatnio zmieniony przez Chaosu 2004-05-14, 21:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-05-14, 20:46   

Cała książka jest nie tylko o Pente, ale też o Go, Renju, Shogi, Othello i jeszcze paru innych grach. Całej książki nie można nigdzie ściągnąć, można sobie ją co najwyżej kupić przez Internet. Co więcej, jest napisana po rosyjsku. Jedyne co jest dostępne, to właśnie artykuł Pente for Beginners, który jest przetłumaczonym na angielski rozdziałem tej książki. Zgodę od Aleksandra otrzymałem na przetłumaczenie na polski właśnie tego artykułu.

Pozdrawiam,
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group