Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prawa autorskie??
Autor Wiadomość
Tramwaj 
ktory jezdzi


Dołączył: 29 Kwi 2004
Posty: 89
Skąd: Bielsko/Gliwice
Wysłany: 2004-05-13, 19:23   Prawa autorskie??

Znalazłem na necie informację, że prawa autorskie do Pente posiada firma Parker Brothers Game Co. (przeczytać o tym można między innymi tu ).

Także nie wiem czy skoro Federacja ma obejmować Pente, nie wypadałoby dostać od nich pozwolenie na to.. Nie wiem jak to prawnie wygląda - ale lepiej wypadałoby się dowiedzieć żeby nie było później jakichś problemów.


Co do posta Lonewolfa poniżej: my nie używamy jedynie słowa "Pente" lecz zajmujemy się grą - poprzez artykuły na stronie, turnieje.
_________________
jawmart, buraczek979
Ostatnio zmieniony przez Tramwaj 2004-05-13, 19:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-05-13, 19:30   

Wspominałem już o tym 100perowi, jednakże sam nie znam się na tym zupełnie i nie wiem co to oznacza. Wydaje mi się, że copyrightem jest objęty sam towar, tzn. nie można sprzedawać zestawów do gry i opatrywać ich nazwą "Pente". Sama nazwa, jako zwykłe greckie słowo chyba nie może być zastrzeżona. Ale powtarzam, nie znam się na tym zupełnie, być może ktoś kompetentny się wypowie na ten temat.

Pozdrawiam,
 
 
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-05-14, 10:14   

Trudno mi sobie wybrazic ze ktos ma prawa autorskie do pente:))) Smieszne. To kurnik cos im placi?:)))) Czy przyjedzie wbi czy cia i sprzatnie 100pera?:)) odmiany tez oni tworza i maja do nich prawo?:)))) Jak grasz w pente to powinienes im placic?:))))) Troszke traci to farsa:)

UTRATOS!
 
 
s3v3n

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 686
Skąd: krakow
Wysłany: 2004-05-14, 11:33   

ja z tego tekstu tam wywnioskowalem, ze maja prawa do 'sprzedazy' pente - czyli pewnie jakies zestawy do gry
nie sadze, zeby potrzebne bylo ich pozwolenie- czy jak sie tworzy strone o szkrablach i pisze na ten temat to trzeba miec zgode?? raczej nie.. niemniej jednak moge sie sprobowac dopytac jakis amerykanow jak to wyglada:)
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2004-05-14, 12:06   

Gdzieś kiedyś słyszałem, że w Australii chyba koleś chciał opatentować 'koło' i czerpać profity z wszelkich produktów je zawierających, ale na szczęście chyba się nie zgodzili.
Jak można nazwę opatentować albo zastrzec??? Przecież pente to coś po prostu po japońsku czy chińsku znaczy...
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2004-05-14, 14:47   

Linux - prawa autorskie ma Linus Benedict Torvalds. Zasady uzytkowania tego systemu okresla licencja, na zasadzie ktorej udostepnil on swoje dzielo

To forum - grupa phpbb ktora utworzyla oryginalne phpbb, Przemo ktory je zmodyfikowal i wiele innych osob, ktore tworzyly poszczegolne style, modyfikacje. Tu rowniez licencja okresla jak mozna uzywac ten skrypt.

Piotrek (angst) napisal poradnik dla poczatkujacych i bez jego zgody nie mozna go umiescic na wlasnej stronce, bo bylo by to naruszenie jego praw autorskich.

Na jakich zasadach jest Pente, tego nie wiem, ale to ze ktos ma prawa autorskie do tego, nie zawsze oznacza ze nie mozna tego uzywac w zaden sposob.
 
 
 
konrad 


Dołączył: 01 Maj 2004
Posty: 50
Skąd: Dębica
Wysłany: 2004-05-14, 19:17   

a ja gdzies czytalem, ze pierwsze zestawy do pente wypuscilo Hasbro a nie ta jakas firma co tu jest napisana
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-05-14, 19:57   

Na stronie: http://www.playpente.com/announcement.php jest informacja, że właścicielami znaku towarowego (trademark) Pente są Parker Brothers i Hasbro, więc nie ma tutaj sprzeczności żadnej. Zresztą prawa do znaku towarowego można sprzedać też.

Według mnie posiadanie znaku towarowego oznacza, że nikt inny nie może sprzedawać zestawów do gry i używać nazwy Pente na pudełku, więc nie ma powodów do niepokoju moim zdaniem. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.

Pozdrawiam,
 
 
SaraLi


Dołączył: 15 Maj 2004
Posty: 9
Wysłany: 2004-05-15, 22:39   

utratos napisał/a:
Trudno mi sobie wybrazic ze ktos ma prawa autorskie do pente:))) Smieszne. To kurnik cos im placi?:)))) Czy przyjedzie wbi czy cia i sprzatnie 100pera?:)) odmiany tez oni tworza i maja do nich prawo?:)))) Jak grasz w pente to powinienes im placic?:))))) Troszke traci to farsa:)

UTRATOS!


Nie wiem jak prawa wygląda z Pente, ale w przypadku Scrabbli to włascicielem praw zarówno d znaku towarowego jak i do samej gry jest w Europie firma Mattel, a w USA i Kanadzie "Hasbro"

Otóż Mattel sprzedał prawa do rozpowszechniania sieciowej wersji tej gry firmie CRONIX, która później połączyła się z ONET-em i Marek Futręga i kurnik dotał ZKAKAZ rozpowszechniania Scrabbli na Kurniku (pod groźbami sądowymi) - stąd wzięły się LITERAKI.

Moim zdaniem prawmi autorskimi nie ma za bardzo się co przejmować, doputy ktoś się nie "zgłosi" i nie udowodni że jest właścicielem takich to a takich praw - póki co DZIAŁAĆ i nie przejmować się

pzdr
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group