Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Konkurs problemów VCF
Autor Wiadomość
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2005-04-11, 23:16   

Post poniekąd nie do końca bez związku z tematem.

Chodzi o następujące zadanko:

Czy na nieskończonej planszy (gomoku) istnieje taki układ skończonej liczby kamieni czarnych i białych, że można wykonać nieskończenie wiele czwórek (z blokami). Czyli chodzi o taki nieskończony "VCF".

Według mnie piękny problemik. Nie mam śmiałości zakładać dla niego nowego tematu. Rozwiązanie może kiedyś podam...
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2005-04-11, 23:40   

OK, na chłopski rozum: "jeżeli jest skończona ilość kamieni, to w końcu nie będzie z czego robić piątek, bo wszystko będzie poblokowane, a ta w ogóle to skrót "vcf" zakłada zwycięstwo, więc koniec czwórek...".

Z doświadczenia wiem, że zaraz będzie mi ktoś chciał udowodnić, że tak nie jest i że jest to jakieś podchwytliwe pytanie i że w ogóle to chodzi tylko o oznaczenia ;)
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2005-04-12, 00:44   

Nie napisałem jakie są warunki zwycięstwa w grze, którą opisałem :) . Poza tym VCF umieściłem w cudzysłowiu.

Żeby nie było, że to takie łatwe: gdyby chodziło o "4 w rzędzie", to istnieje taki układ skończnej liczby czarnych kamieni i nieskończonej liczby białych, że czarne mogą w nieskończoność robić trójki bez "cięć" (nie doprowadzając do otwartej trójki, co jest równoważne zwycięstwu). Czyli nie da się wszystkiego poblokować. Rozwiązanie musi więc wykorzystywać fakt, że się gra do pięciu w rzędzie.
 
 
wicherek 


Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 401
Skąd: Bytom
Wysłany: 2005-04-15, 19:09   

dobre pytanie, sam kiedys zastanawialem sie dlaczego w pente nie ma remisow.. czy da sie zapelnic plansze w pente ? bez zdobycia 10 pkt przez przeciwnika ? ja mysle ze jest to mozliwe ale trzeba by bylo to dobrze rozplanowac ktos kiedys wspominal (chyba Chaosu) ze jest rodzaj gry pente w ktorym po postawieniu X*OX OO znika co umozliwia zdobycie remisu, ciekawe.
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2005-04-19, 14:47   

. . .Poof pente zaimplementowane na pente.org, jednak tam remisów nie ma, bo jest ustalone, że któreś bicie dzieje się pierwsze (lub że po 10:10 gra się dalej do 12), ale na forum brainking.com swego czasu można było trochę pogadać o puzzlach w poof-pente dających remisy.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group