Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pente- problem wyrownania szans
Autor Wiadomość
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-04-30, 16:11   

Proszę Pana Panie Utratosie o zachowanie spokoju, my z s3v3n3m wcale się nie kłucimy (skąd u Pana dzisiaj taki nastrój do kłutni!? My jesteśmy spokojni). My porpostu rozwiązujemy nieporozumienia i inne problemy, wcale nie dążymy do "zmisiowania" tego forum : )
 
 
 
Hozjusz 

Dołączył: 29 Kwi 2004
Posty: 30
Skąd: była Polska
Wysłany: 2004-04-30, 19:24   

Hehehe, najwyraźniej jestem początkującym graczem, ale z mojego doświadczenia wynika, że to białe mają przewagę - czarne atakują i łatwiej jest je zbić, a białe są bardziej rozrzucone i jest to po prostu trudniejsze.
_________________
Si Deus pro nobis, quis contra nos ? :->
 
 
martin1234 
Hicham El Guerrouj


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 407
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: 2004-04-30, 20:40   

Przede wszystkim, jeśli nawet czarne mają przewagę to ta gra (przynajmniej na kurniku) nie jest tak rozwiązana jak gomoku i nawet gra w "normalne pente" nie jest aż tak nudna jak np. w standardowe gomoku...
Z czasem, gdy (mam nadzieję) gra się rozpowszechni, zacznie grać więcej osób i poziom wzrosnie będzie można myśleć nad nowymi wersjami
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2004-05-01, 02:49   

A nie da rady zagrać swap? Tak byłoby chyba najlepiej. Ja gram słabiutko, ale widzę, że czarne mają ogromną przewagę, co jest zresztą oczywiste.

Według mnie keryo guzik wyrównuje.
 
 
 
mattmiller 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 122
Skąd: Tarnów/Kraków
Wysłany: 2004-05-01, 08:45   

ja gram w KERY PENTE prawie od początku Pente na Kurniku i jest mi z tym dobrze
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-05-01, 09:50   

Przecież napisałem jakie wersje pente poza tymi z kurnika już istnieją. Angst, czy niepasowałoby Ci zamiast "swap" D Pente ?
 
 
 
martin1234 
Hicham El Guerrouj


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 407
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: 2004-05-01, 10:28   

Ciekawiło mnie czy czarne rzeczywiście mają taką dużą przewagę i postanowiłem przeanalizować swoje partie...
W 100 grach (50 czarnymi i 50 białymi) jakie liczyłem (na nicku martin1234) czarnymi miałem około 70% wygranych, białymi natomiast zaledwie 40%. Różnica jest bardzo widośczna. U lepszych graczy będzie to na pewno jeszcze wieksza ilość wygranych czarnymi.
 
 
 
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-05-01, 11:39   

Wydaje sie ze im lepszy poziom gracza tym wskaznik procentowy wygranych czarnymi dazy do 100%. niestety nie moge obejrzec gier na dsg bo mi sie ta stronka wiesza. tam sa zapewne cene wskazowki:)Jesli ktos moze dla mnie sciagnac te gry i przeslac mailem ( przynajmnie czesc te w ktorych graja najlepsi) beda mu wdzieczny:)

UTRATOS!
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-05-01, 11:58   

Statystyki ze strony brainking.com Pente to pro, Open Pente to klasyczne Pente. Small Pente to Pente Pro na planszy 13x13.
 
 
 
martin1234 
Hicham El Guerrouj


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 407
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: 2004-05-01, 12:37   

Ma sie rozumieć że białe tam to jak na kurniku czarne? Jeśli tak to (przynajmniej tu) przewaga białych (czarnych) jest niewielka...
Tylko że ja tego serwera wcale nie kumam, o wiele lepszy jest kurnik, czy www.pente.org :P
 
 
 
kaka 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 277
Skąd: Dębica
Wysłany: 2004-05-01, 12:44   

Takk.. podoba mi się pomysł w którym białem mogę bić 3 i 2, a czarne tylko2. Tylko czy białe nie miałyby wtedy za dużej przewagi. O swampie też kiedyś myślałem. Każde rozwiązanie będzie dobre. Trzeba je tylko wprowadzić :)
 
 
player_one 
Bodybuilder :)


Dołączył: 20 Maj 2004
Posty: 83
Skąd: z Łomży
Wysłany: 2004-06-16, 16:16   

Myślę że jedynym rozwiązaniem które można by wprowadzić w celu wyrownania szans jest opcja swap czyli d-pente. I nie mam co do tego żadnych wątpliwośći. Tylko z drugiej strony nie bardzo chce mi się przestawiać...
_________________
187cm, 87kg, 10% bf
 
 
 
martin1234 
Hicham El Guerrouj


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 407
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: 2004-06-18, 14:24   

Popieram pomysł ze swapem, napewno gry były by bardziej wyrównane, a do tego ciekawsze.
Tylko, ze zeby on był na kurniku to trzeba poprosić, a raczej namówić Maf'a;)


PS. w swoim poprzednim poście w tym temacie skrytykowałem troche Brainking, ale teraz sam zacząłem na nim grać i gra się całkiem przyjemnie:)

[ Dodano: 2004-06-19, 12:52 ]
Dzisiaj rano napisałem do Mafa maila z propozycją wprowadzenia D-Pente i niestety jego odpowiedź nie była zbyt ciekawa :cry:

Maf napisał/a:
W pente praktycznie nikt nie gra, wiec bez sensu, zebym dorabial jakies
odmiany. Jesli ludzie beda w to grali, to dorobie.


A więc, grajmy w PENTE!:)
 
 
 
losiu 
Łoś super ktoś


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 426
Skąd: Złotoryja
Wysłany: 2004-10-15, 21:24   Problem z wyrównaniem szans...........

Na pente te osoby które grają skarzą się na rozpoczynania 5/4 poniewaz w innej odmianie gry PenTe nie można takich ruchów stosowac tylko 5/3. Jak by się udało to można by było pogadać z tą osobą co może zmieniać odmiany kto ma taką możliwosc bo nie wiem. No chciałbym aby była inna odmiana gry penTe dlatego aby biały przy zagrywce miał możliwośc takich samych szans jak czarne.
:)
5/4 czyli jak zaczynasz w odmianie PRO dajesz na srodku a potem na wprost dajesz o 4 pola od srodka a po ruchy przeciwnika dajesz tak abys miał przewagę czyli albo z jednej strony na srodku o 2 .....
:D
5/3 Jak zaczynasz na srodku to dajesz za wyjscie z tego pola na wprost i jak bys miał wtedy 4 piony jak dodasz 1 piona i widac to ze albo przeciwnik da obok albo da w środek a ta osoba które ma czarne moze uciekać sprzed bicia białych albo może gdzie indziej piona postawić gdzie wtedy białe bedą miały bicie.
8)
Te osoby które grają w penTe wiedzą w czym problem tkwi. Lecz nie któryym osobom ten problem nie przeszkadza......... Co wy o tym sądzicie? :cry: :idea:

Próbowałem wytłumaczyc najbardziej jak mogłem lecz te osoby które nie grały w pente wiele razy mogą sie nie domyślec.!.
 
 
 
_gnoza_ 

Dołączył: 13 Maj 2004
Posty: 146
Skąd: Łódź
Wysłany: 2005-10-12, 22:31   

hm temat rzeczywiscie umarl rok temu......ale czas go odswiezyc :D

wiec po kolei:
G-pente - krotko mowiac jedno wielkie G... :twisted:
poof pente - moze i jest inna taktyka ale sw czarnych tez pewnie
D-pente - co prawda moje doswiadczania z ta odmiana sa prawie zadne, jednak sadze ze po pewnym czasie zbyt duza przewage mialaby osoba wybierajaca kolor
no i
keryo pente - nie gram w to zbyt dlugo ale juz teraz sadze ze sw czarnych jest

osobiscie nie mam pomyslu na jakies nowe X-pente :lol: , ale sadze ze moznaby wprowadzic mozliwosc remisu przy stanie 10;10 ( tzn jedna osoba zbija do 10 i w nast. ruchu druga tez do 10) lub zwiekszyc limit do np. 14 kamieni, jednak wiem ze te dwa pomysly same w sobie nie wyrownaja szans ale moze jakos sie przydadza :]

pozdrowienia dla pentakow :mrgreen:
_________________
'Gdzie wszyscy mysla tak samo, nikt nie mysli zbyt wiele'
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group