Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: bmac
2007-11-19, 15:33
Oficjalny ranking federacji
Autor Wiadomość
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-06-10, 17:54   

Jak w takim razie spełnić kryteria do awansu na wyższy stopień, jeśli nie będzie to związane z siłą praktycznej gry na turniejach czyli rankingiem? Jakieś konkrety. Zadania, ok. Jakie? Ile? Kto ma je ułożyć? Przecież jak ktoś awansuje w ten sposób, to rozwiązanie danego zadania będzie już znane i następne osoby powinny mieć inne zadania, ale o tym samym stopniu trudności. Kto oceni stopień trudności zadań? Jak zorganizować taki egzamin na wyższy stopień? Internet raczej odpada. Trzeba by organizować coś takiego w realu i to regularnie. Takich awansów byłoby dużo. Problemów też jest dużo. Brakuje treści.

Stopnie są wszędzie związane z wynikami turniejowymi. W szachach tytuły nie są związane aż tak ściśle z rankingiem, ale tam, żeby zdobyć tytuł np. arcymistrza trzeba uzyskać kilka razy odpowiednio wysoki wynik w turnieju odpowiedniej kategorii. Proste prawda? Jest jeden problem - nikt nie zaprosi gracza z ulicy do takiego turnieju. Trzeba mieć odpowiednio wysoki ranking, bo średni ranking graczy mówi o kategorii turnieju.

Ja się naprawdę nie upieram przy swoim, ale ja mam gotowy cały system. Cały. Do ustalenia są tylko szczegóły. Chciałbym zobaczyć alternatywny system, albo chociaż jego zarys, bo tak, to nie ma o czym dyskutować nawet.

Pozdrawiam,
 
 
kaka 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 277
Skąd: Dębica
Wysłany: 2004-06-10, 22:35   

Mysle ze powinnismy o tym porozmawiac w warszawie, a do tego czasu nic nie wymyslimy. Kazdy moze tylko napisac co mysli o sprawie. O mozliwosci podejmowaniu decyzji pisalem w poprzednim poscie.
Cytat:
Jak w takim razie spełnić kryteria do awansu na wyższy stopień, jeśli nie będzie to związane z siłą praktycznej gry na turniejach czyli rankingiem? Jakieś konkrety. Zadania, ok. Jakie? Ile? Kto ma je ułożyć? Przecież jak ktoś awansuje w ten sposób, to rozwiązanie danego zadania będzie już znane i następne osoby powinny mieć inne zadania, ale o tym samym stopniu trudności. Kto oceni stopień trudności zadań? Jak zorganizować taki egzamin na wyższy stopień? Internet raczej odpada. Trzeba by organizować coś takiego w realu i to regularnie. Takich awansów byłoby dużo. Problemów też jest dużo. Brakuje treści.

Na wszystko moze znalesc sie rozwiazanie - zapewniam cie Lone. Jako ze duzo zajmowalem sie karate, jestem zwolennikiem systemu kyu, dan zawartego tam. Mysle, ze system w karate jest optymalnym.
-w karate dopuszczenie do odpowiedniej rangi turnieju zalezy od stopnia. Mysle ze kiedys mozna by tak zrobic.
-skoro Ty masz gotowy caly system to powinnismy sie tylko zastanowic czy:
-----tworzyc caly system od poczatku ze wszystkimi + i -
-----czy przyjac gotowy projekt Lona taki jaki on jest zmieniajac przy tym pewne detale.

Ja moge ze swojej strony napisac tylko tyle, ze wszystkie problemy przy tworzeniu nowego systemu kyu,dan , o ktorym pisal Lone sa do rozwiazania, a w tym i nie tylko tym dziale pisza ludzie, ktorzy z powodzeniem mogliby wszystko zrobic.

Nowego systemu nie stworzymy tutaj na forum. Do tego trzeba sie spodkac, wiec nawet nie bede pisal o swoich pomyslach, bo polemika nad tym (podobnie jak z kilkona innymi sprawami poruszanymi wczesniej) nie ma sensu.
 
 
boreasmun 
boreasmun


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 115
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-07-04, 23:58   

Pierwszy turniej rankingowy został rozegrany, więc chyba nalezałoby jakoś okreslic zasady rankingu. Możliwe, że zarząd zrobił to na zebraniu.
Propozycji było dużo i wszystkie chyba w miarę logiczne więc wystarczy tylko podjąc decyzje którą opcje wybieramy i tyle. Mowie oczywiście o rankingu punktowym, bo z kyu i dan nie musimy się chyba aż tak spieszyc.
Pozdrawiam.
Boreasmun

PS. jak będzie tanking gdzieś prezentowany, to dobrze byłoby używac tan oprócz nicków nazwisk - brzmi poważniej. Podobnie jak wyniki turniejów.

Janek
 
 
100per 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 883
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-10-06, 11:47   

Przedstawiam Wam prawie ostateczną wersję zasad systemu rankingowego, który będzie stosowany przez nasze Stowarzyszenie (ostatnie szlify zostaną naniesione po turnieju w Warszawie). Jest to system w zasadzie w całości przeniesiony z RIFu, z kilkoma drobnymi zmianami.

1. Ranking początkowy wszystkich osób, które startują w dwóch pierwszych turniejach wynosi 1600 pkt.
2. Wszystkie osoby, które wystartowały w pierwszym, drugim lub obu turniejach mają już ranking ustalony.
3. Gracze z rankingiem tymczasowym pojawią się dopiero na trzecim turnieju.
4. Ranking gracza zmienia się tylko w wyniku gier z przeciwnikiem o rankingu ustalonym.
Czyli, jeśli grali:
- zawodnik ustalony z ustalonym - będzie obliczony nowy ranking dla obydwu,
- zawodnik ustalony z tymczasowym - będzie obliczony nowy ranking gracza tymczasowego,
- zawodnik tymczasowy z tymczasowym - wynik partii nie będzie miał wpływu na rankingi graczy.

4a. Dla gracza o rankingu ustalonym nowy ranking wylicza się wg wzoru:

Rn = Rs + Z

Rn - nowy ranking
Rs - stary ranking
Z - "zysk" na danej partii, gdzie "zysk" brany jest z następującej tabelki (w kojenych kolumnach: różnica rankingów, punkty dla gracza z wyższym rankingiem, gdy wygra, punkty dla gracza z niższym rankingiem, gdy wygra, punkty dla gracza z niższym rankingiem, gdy był remis):

0-10 +16 +16 0
11-32 +15 +17 +1
33-54 +14 +18 +2
55-76 +13 +19 +3
77-100 +12 +20 +4
101-124 +11 +21 +5
125-149 +10 +22 +6
150-176 +9 +23 +7
177-204 +8 +24 +8
205-236 +7 +25 +9
237-272 +6 +26 +10
273-313 +5 +27 +11
314-363 +4 +28 +12
364-427 +3 +29 +13
428-521 +2 +30 +14
522-724 +1 +31 +15
725-2000 +0 +32 +16

4b. Dla gracza z rankingiem tymczasowym nowy ranking wylicza się wg wzoru:

Rn = Ra + (400 (W-L)) / N

Rn - nowy ranking
Ra - średni ranking "ustalonych" przeciwników
W- ilość zwycięstw
L - ilość przegranych
N - liczba gier

5. Ranking tymczasowy staje się ustalonym, gdy gracz spełni JEDNOCZEŚNIE oba poniższe warunki:
- rozegra minimum 10 partii z graczami o rankingu ustalonym,
- uzyska w tych partiach minimum 3 punkty (wygrana - 1 pkt, remis - 0,5 pkt, przegrana - 0 pkt)

6. Będziemy publikować oficjalną listę rankingową w układzie: miejsce, nazwisko, imię, miasto, ranking - dla graczy "ustalonych" oraz: miejsce, nazwisko, imię, miasto, liczba punktów, liczba gier z graczami "ustalonymi" - dla graczy tymczasowych. Znajdą się na niej:
- wszyscy członkowie stowarzyszenia, którzy brali udział w naszych turniejach, o ile nie wyrazili sprzeciwu wobec umieszczania ich na tej liście,
- osoby spoza stowarzyszenia (np. gracze zagraniczni), jeśli wystąpią z odpowiednim wnioskiem do zarządu i zostanie on pozytywnie rozpatrzony

7. Z oficjalnych list będą usuwane osoby, które w okresie jednego roku nie wystartują w przynajmniej w jednym turnieju. W celu powrotu na listę zawodnik musi wziąć udział w dwóch turniejach. Osoby te zachowują swój ranking - w "powrotnych" turniejach traktowane są jako ustalone, czyli partie rozegrane z tymi osobami mają wpływ na rankingi przeciwników.


A teraz część praktyczna :)

Opracowałem arkusz w Excelu, który na podstawie wyników turniejów zapisanych w formacie tekstowym przez program Swiss Perfect oraz wg wyżej opisanych zasad liczy nowe rankingi startujących. Oto pierwsza, nieoficjalna jeszcze lista rankingowa w GOMOKU, sporządzona na podstawie wyników pierwszego turnieju. Publikuję ją, żebyście mieli pierwszy pogląd na działanie systemu.

1 Zakon, 1744
2 Dein, 1696
3 Konrad50, 1680
Minuta, 1680
5 Angst, 1664
6 Alicecooper, 1648
7 Bad_mojo, 1632
Soul, 1632
Boreasmun, 1632
10 Ece, 1616
100per, 1616
Clinic, 1616
Lutalek, 1616
Dragon, 1616
Autickocz, 1616
16 Jopq, 1600
Kashon, 1600
18 Bart21, 1584
Tramwaj, 1584
Aaru, 1584
Semtexx, 1584
Krzysztof P, 1584
22 Lonewolf, 1568
Seba, 1568
Despair, 1568
26 Ixchel, 1552
Ka, 1552
28 Bmac, 1536
Merlin69, 1536
Kkrzychu, 1536
Olsztynianka, 1536
31 Big_Star, 1520
32 Johanka, 1504

Są drobne rozbieżności między wynikiem w turnieju, a uzyskanym rankingiem, np. Sylwia - Olsztynianka zdobyła w turnieju 3 pkty, a ma wyższy rank niż Big_Star, który zdobył ich 3.5. Wynika to z faktu, iż Sylwia nie miała "bye'a" i swoje 3 pkty zdobyła na prawdziwych przeciwnikach. Big_Star jeden punkt dostał "za darmo" i nie miało to odbicia w zmianie rankingu, a tylko 2.5 wywalczył na innych graczach.

Słowo komentarza - na pierwszym turnieju uzyskaliśmy "rozstrzał" 240 pkt (Andrzej 1744, Marta 1504) - wg mnie całkiem sporo. Co prawda zdecydowana wiekszość pozostała w okolicach wyjściowego poziomu (poza przedziałem 1550-1650 jest 5 osób wyżej i 6 niżej), ale wraz ze wzrostem liczby rozegranych partii ta relacja powinna się zmieniać. Warto też pamiętać, że na razie możliwym "zyskiem na partii" było 16, 0 lub -16 punktów. Teraz w grę wejdą również inne wartości. Przeprowadziłem symulację zmiany rankingu, podstawiając nowe rankingi graczy jako wejściowe i przyjmując takie same wyniki, jak w pierwszym turnieju. "Rozstrzał" nadal występuje, chociaż już w mniejszym stopniu (co jest oczywiste) - Andrzej "zarabia" 91 pkt. zamiast 144, a Marta traci 66 zamiast 96. Przy kolejnych powtórzeniach różnice dążą do zera, osiągając w końcu po siedmiu "turniejach" wartości 33 i -25, oraz dając w efekcie rankingi: Andrzeja - 2071 i Marty - 1286.
Wydaje mi się zatem, że dopiero po około 10 turniejach (czyli ponad 100 partiach) wykształci się ustabilizowany układ. (Oczywiście już wcześniejsze rankingi będą dość miarodajne, ale mimo wszystko jeszcze "tymczasowe").
Ostatnio zmieniony przez 100per 2004-10-06, 16:20, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2004-10-06, 15:10   

Zakon jest na pierwszym miejscu, wiec system obliczania rankingu jest chyba dobry :)

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2004-10-06, 15:12   

Dla mnie bomba :D
 
 
 
soul_reaper 
retired


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 889
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-10-06, 15:39   

Ja tam uwazam ze skoro jestem powyzej rankingu bazowego to cos jest nie tak :P
Ale tak na powaznie to ranking mi spadnie po turnieju w W-wie a na razie jest bardziej niz ok
 
 
 
_OLSZTYNIANKA_ 

Dołączyła: 21 Maj 2004
Posty: 106
Skąd: olsztyn
Wysłany: 2004-10-06, 16:02   

bardzo mi sie podoba :D
 
 
Tramwaj 
ktory jezdzi


Dołączył: 29 Kwi 2004
Posty: 89
Skąd: Bielsko/Gliwice
Wysłany: 2004-10-06, 23:05   

Hmmm.. a mnie zastanawia jedno.. Ranking ten uwzględnia wszystkie gry jednocześnie? Bo z tego co widzę to tak.. A nie wiem czy jest to najlepszym rozwiązaniem - w końcu gramy w 3 różne gry - w każdą jest ktoś lepszy a ktoś gorszy.. Ja np. teraz to prawie na pewno nie zagram w turnieju pente żeby mi ranking nie spadł.. ;)
_________________
jawmart, buraczek979
 
 
 
aaru 
BrainKing.com


Dołączył: 28 Maj 2004
Posty: 1056
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2004-10-06, 23:27   

Witam

Myślę, że system jest ok.
Cytat:
Ranking ten uwzględnia wszystkie gry jednocześnie?

Wydaje mi się, a nawet jestem pewien, że Miłosz przedstawił listę rankingową dla Gomoku (niech mnie poprawi jeśli się mylę).

Ps. Naprawdę przebrnąłem dzisiaj, a w zasadzie to już wczoraj, przez wszystki tematy i 638!! postów.
Dziękuję za wyróżnienie

Ps2. Przepraszam, ale dzisiaj nie stać mnie już na jakiekolwiek komentarze.
_________________
Pozdrawiam
aaru / Arek
 
 
 
100per 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 883
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-10-07, 08:02   

Tramwaj napisał/a:
Ranking ten uwzględnia wszystkie gry jednocześnie? Bo z tego co widzę to tak..
Bardzo mnie ciekawi, na podstawie jakich przesłanek doszedłeś do tego wniosku... :)
 
 
 
soul_reaper 
retired


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 889
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-10-07, 09:18   

100per napisał/a:
Oto pierwsza, nieoficjalna jeszcze lista rankingowa w GOMOKU, sporządzona na podstawie wyników pierwszego turnieju.

Jak widać Tramwaj koncentrowal sie na ilosci punktow poszczegolnych zawodnikow a nie na wstepie Prezesa :P
Moze to tez swiadczyc ze Prezes zrobil za duzy wstep i przez to co bardziej niecierpliwe osoby nie zwuwazaja szczegolow :D
PS. Teraz mi sie dostanie za krytyke Prezesa :/ Pewnie na turnieju zostane za kare przydzielony do gry w ping ponga :D
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group