Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak daleko mozna zajśc bez otwac?
Autor Wiadomość
Piorun

Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 1
Skąd: z tąd
Wysłany: 2006-11-03, 18:20   Jak daleko mozna zajśc bez otwac?

W gomoku zaczolem grac niedawno mam na koncie jakies 600 partii

Zauwazyłem że bardzo duzo graczy zaczyna rozkładanie pionków, (szczegulnie kiedy kładą kamien jako pierwsi ) w ten sam sposób według kilku schematów.

Nie znam i nie oprawcowałem żadnego sposobu na rozpoczecie gry, ale z doswiadczenia wiem ze jest to skuteczne poniewaz znacznie skraca lub nawet eliminuje myslenie na początku i inicjuje "pamieciówke".

Pozatym nawet gdy widziałem dany schemat bardzo wiele razy czesto daje sie na niego "złapac" bo nie opracowałem KONTR-SCHEMATÓW tylko gram dynamicznie, bardziej kreatywnie, ale taki rodzaj rozgrywki wymaga bardzo duzo czasu na wypracowanie i wymyslenie ruchów i schematów w czasie gry.

Nie jestem doswiadczonym graczem, ale moze własnie na tym polega gra w gomoku, ze opracowuje sie schematy i gra siewedług otwarcie/kontr-schemat, a ten co nie opracował kontschematów lub skąds ich nie sciągnoł nie ma wiekszych szans w 5 minutowej grze lub po prostu ma znacznie mniejsze szanse.

Jak to jest?
z góry dzieki z odpowiedzi
 
 
soul_reaper 
retired


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 889
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-11-03, 18:51   

Odpowiedz brzmi - im wiekszy czas tym dalej mozna zajsc bez otwarc. Na krotsze czasy schemat (czasem nawet niezbyt wyrafinowany) daje spora przewage.

Tak przy okazji to zauwaze, ze nawet grajac standard (a wiec sw czarnych) mozna bez wiekszych problemow zrobic 2000. Wiekszosc graczy, niekiedy nawet tych 'dobrych' nie potrafi wykorzystac przewagi czarnych :)
 
 
 
wicherek 


Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 401
Skąd: Bytom
Wysłany: 2006-11-03, 20:55   Re: Jak daleko mozna zajśc bez otwac?

Piorun napisał/a:
W gomoku zaczolem grac niedawno mam na koncie jakies 600 partii


Piorun napisał/a:
[...]ale z doswiadczenia wiem ze jest to skuteczne poniewaz znacznie skraca lub nawet eliminuje myslenie na początku i inicjuje "pamieciówke".


Ja mam ponad 14k partii, i nadal nie znam zadnego schematu, gram gdzie mi pasuje poprostu, rowniez znam wielu graczy klasowych, ktorzy graja poprostu otwarcia dajacym szanse obu graczom bez przewagi jednej ze stron, czy koniecznosci znajomosci schematu, a na reszte jest sposob zmiany ustawien stolu na swap2 i popsucia dziwnego rozrzucenia kamieni dwoma swoimi, co chyba zalatwia problem.
_________________
http://www.bwe.biz.pl moja strona zapraszam!
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2006-11-04, 17:05   

Trudno wymyśleć jakiś zaskakujący schemat. Ale ostatnio przegralem 2 razy schemat, który powinienem juz znac - schemat marcina133 z turnieju w Krakowie.

Nie warto grac banalnych schematow na dlugie czasy, na krótkie 1,2 min swap mozna porownac przewage do standardu, która jak wspomnial Soul, nie kazdy potrafi pod naporem szybko uplywajacego czasu - wykorzystac:)
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group