Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Reforma Internetowej Reprezentacji Polski w Gomoku
Autor Wiadomość
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-18, 23:38   Reforma Internetowej Reprezentacji Polski w Gomoku

Zapraszam wszystkich do dyskusji na temat przyszłego kształtu IRP. Szczególnie liczę na aktywny udział najbardziej zainteresowanych czyli uczestników IRP. Mam nadzieje, że w trakcie dyskusji wyłoni się kształt przyszłej IRP.
Pod spodem umieściłem 5 kluczowych pytań na jakie wspólnie powinniśmy odpowiedzieć.

1. Czy kontynuować rozgrywki w obecnej formie?
2. Czy należy zmienić system rozgrywek i wprowadzić nowy oparty na np. turniejach prywatnych?
3. Czy należy zmienić system umawiania spotkań na taki jak np. jest w eurolidze?
4. Czy IRP powinna być oddzielona od rozgrywek internetowych i wyłaniana na innej podstawie( np. wyników w „realu”)?
5. Co innego można poprawić w celu podniesienie prestiżu rozgrywek i zachęcenia do gry większej ilości graczy?
Ostatnio zmieniony przez maestro 2014-06-27, 14:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-19, 02:21   

na temat samego irp wypowiem się ciut później
natomiast teraz drobna uwaga

przecież startowałeś na fotelik lorda, sorry prezesa
robiąc kampanię: wiem co było źle, wiem co należy zmienić, mam wizje

od wyboru minęło ponad 2 miesiące a tu nawet nie masz pojęcia co zrobić z irp
 
 
Paveo 

Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 169
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2006-12-19, 06:40   

alicecooper napisał/a:

od wyboru minęło ponad 2 miesiące a tu nawet nie masz pojęcia co zrobić z irp


Drogi Wujku Alice, wg mnie Utratos "pyta" sie jak ma wygladac irp podkresle tez ze wspolnie powinniesmy odpowiedziec na jego 5 pytan... a nie zostawiac wszystko na jego głowie...
_________________
motto - Lepiej byc znienawidzonym za to kim sie jest, niz kochanym za to kim sie nie jest...
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2006-12-19, 11:31   

Mam prośbę, aby temat potraktować poważnie.

Ja się akurat cieszę, że jest możliwość dyskusji, a nie narzucenie z góry woli Zarządu. Zawsze również starałem się konsultować zmiany z uczestnikami rozgrywek, choć oczywiście decyzje podejmować musiałem samodzielnie.

Wydaje mi się, że w poście Prezesa brakuje istotnej kwestii - czy IRP ma mieć nadal Kapitana (właściwie organizatora-koordynatora) czy też Selekcjonera, bo takie dwie opcje pojawiały się we wcześniejszych dyskusjach. Inną sprawą będzie wybór odpowiedniej osoby po ustaleniu realizowanej opcji (być może pojawią się jeszcze alternatywne propozycje).

Ja na razie nie wypowiadam się, choć z racji funkcji mam chyba najwięcej do powiedzenia na ten temat. Ale chciałbym najpierw zapoznać się z opinią innych.

Pozdrawiam

Angst

P.S. Proszę bardzo o wypowiedzi na temat. Skupmy się na samej IRP. W innym wypadku będę zmuszony posty kasować.
 
 
 
Peaceman 


Dołączył: 22 Mar 2005
Posty: 302
Skąd: Syreni Gród
Wysłany: 2006-12-19, 12:22   

Osobiście uważam, że takie rozgrywki internetowe są niezbędne do promowania gomoku i podniesienia prestiżu samej gry. Niezależnie od formy była i mam nadzieje że będzie to szansa rozegrania ciekawych pojedynków z najlepszymi zawodnikami w kraju.

Zmieniłbym nieco sam system. Wprowadził więcej zespołów do I i II ligi 14-16 i zrobił stricte rozgrywki ligowe:
-każdym z każdym,
-2 gry 20min swap,
-z umawianiem spotkań jak w EL ( tydzień lub dwa na rozegranie kolejki). Po zakończeniu rozgrywek ligowych może rozgrywki pucharowe ( zespoły 1-4 o mistrzostwo; 5-8 o miejsce 5 itp ).
Pierwszą trójkę można nagrodzić jakimiś niedużymi kwotami pieniężnymi albo darmowym startem na turnieju w realu :D
Jeden sezon takich rozgrywek trwałby stosunko długo i myślę, że to jest klucz do sukcesu.
Może fajnym pomysłem byłoby nieograniczanie się tylko do polskich zawodników, ale zaproszenie do rozgrywek innych nacji?

Co o tym myślicie?

PS Oczywiście wymarzonym kapitanem moich wymarzonych rozgrywek jest Angst ;)
 
 
 
connex 


Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 60
Skąd: Głuchołazy
Wysłany: 2006-12-19, 15:23   

Osobiscie uwazam, ze rozgrywki IRP powinny byc kontynuowane, gdyz (jak bedzie mowione to nie raz) podnosza poziom gry. Od kad zapisalem sie do IRP staralem sie rozgrywac jak najwiecej gier z jak najlepszym wynikiem. 10 minuta na zawodnika we wczesniejszych rundach nie bylo złe, ale co do propozycjie peace'a nie mam zadnych zastrzezen.
Ta nagroda w postaci darmowego wystepu na real tur to jest jak dla mnie b.dobry pomysł.
Osoby ktore pojawiaja sie czesto na realach beda mialy okazje powalczyc o cos ;], a graczy nie pojawiajacych sie na turach (np. ja) zachecilo by do pokazania swojej twarzy w turnieju na zywo.

Jak cos mi jeszcze przyjdzie do łba to wyskrobie :)
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2006-12-19, 18:45   

Mam wrażenie, że Piotrek został przy okazji pisania tego tematu (z całym szacunkiem) olany. Może się mylę i rozmawialiście wcześniej. Kurde, Piotrek zajmuje się reprezentacją już blisko 3 lata. Ehhhh...

Mecze międzynarodowe- selekcjoner. Na bieżąco jakaś liga, na której kształt pomysłu nie mam. Nagrodom pieniężnym zdecydowane nie. Zwolnienie z opłaty startowej na turnieju- można pomyśleć. A długi czas to wg mnie jeden z największych wrogów tego typu rozgrywek. Kwestia znudzenia. Za krótko też trwać nie może (utrata prestiżu), chociaż jest duża szansa że wszyscy takie rozgrywki by ukończyli.

Być może nie dość jasno się wyraziłem więc jeszcze raz. Jestem za separacją reprezentacji przy meczach międzynarodowych od wyników "ligi".
 
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2006-12-20, 03:26   

Według mnie należy napisać do mafa krótkiego maila, aby ten zrobił możliwość założenia turnieju na zasadach, które obowiązują na naszych oficjalnych turniejach w realu. Dla niego jest to pewnie góra kilka godzin roboty, jak nie mniej, a nam by to pewnie bardzo pomogło. Można by wtedy zrobić jeden turniej każdy z każdym, najwyżej jakoś rozłożony na dwa, trzy dni po 2-4 godzinki, dwa takie turnieje w miesiącu i styknie.

Odrazu ustosunkuję się do przyszłych postów: "co jeżeli ktoś nie ma czasu na taki turniej?"
Jeżeli ktoś nie ma czasu na taki turniej, to albo można się jakoś zgadać, żeby przynajmniej 50 - 60 % graczy termin turnieju pasował, robiąc go np w godzinach wieczornych, albo powiedzieć sobie wprost - jeżeli Kasparov nie jeździłby na oficjalne turnieje szachowe, też nigdy nie zostałby mistrzem świata, co najwyżej mistrzem swojego dużego pokoju.
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2006-12-20, 15:14   

Ece napisał/a:
Mam wrażenie, że Piotrek został przy okazji pisania tego tematu (z całym szacunkiem) olany. Może się mylę i rozmawialiście wcześniej. Kurde, Piotrek zajmuje się reprezentacją już blisko 3 lata. Ehhhh...


Jest ok. Prezes przed opublikowaniem maila skonsultował się ze mną czy nie mam nic przeciwko temu. Nie znałem co prawda konkretnej treści, ale nie zaskoczyła mnie ona. Jak pisałem wcześniej, brakuje mi tylko kwestii Kapitana/Selekcjonera, a na resztę pytań też chciałbym poznać odpowiedź jak największej ilości osób.

Ponadto już dawno szukam następcy - ostatnim edycjom nie mogłem poświęcać tyle czasu, ile powinienem i jestem prawie pewien, że w innym razie obraz IRP wyglądałby bardziej różowo.

Co do obsady stanowiska Kapitana/Selekcjonera chyba nie bardzo powinienem się wypowiadać, jako osoba bezpośrednio zainteresowana.

Pozdrawiam

Angst

P.S. Dzięki Jurku za wsparcie :)
 
 
 
fo_lou

Dołączył: 10 Maj 2006
Posty: 134
Skąd: Łuków
Wysłany: 2006-12-20, 15:32   

Nie gram w IRP i może ktoś powie, że nic mi do tego ale jakoś muszę to wyrazić :)
Myślę, że gra każdy z każdym to nie najlepszy pomysł.
Załóżmy, że czas na grę wynosi 20 minut a do ligi zgłosi się 20 zawodników to trochę potrwa ... Kto tyle wytrzyma?
Według mnie najlepszym pomysłem jest selekcjoner (a najlepiej dwóch), który organizował by turnieje prywatne bądź wybierałby drużynę na podstawie turniejów oficjalnych.

Peaceman napisał/a:
Może fajnym pomysłem byłoby nieograniczanie się tylko do polskich zawodników, ale zaproszenie do rozgrywek innych nacji?


Czyż nie jest to Reprezentacja POLSKI? Jeśli nie, poprawcie mnie.
Obcy zawodnicy? Czemu nie ale tylko pod warunkiem, że mieszkają na stałe w Polsce (zresztą kto to sprawdzi...)

No to tyle, teraz możecie mnie skrytykować...
_________________
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość. - Michał Anioł
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2006-12-20, 18:48   

angst napisał/a:
Jest ok. Prezes przed opublikowaniem maila skonsultował się ze mną czy nie mam nic przeciwko temu.
Kajam się i przepraszam.
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2006-12-24, 14:17   

Nie chce się zbytnio wywodzić na temat IRP z wielu przyczyn, które pozwolę soie zachować dla siebie, jednak podniosę jedną kwestię.

Ta całe "nasza" IRP miała by stokroć większy sens, jeśli zaistniały by rozgrywki na wzór Ligi Światowej w siatkówce lub innych(pyt. jakich ?), czyli regularne starcia reprezentacji narodowych. Mogły by sie one odbywać raz w miesiącu(ze względu na dosyć duży ruch innych gier - Euroliga,RenjuLiga, Grand Prix). Czyli nie mówię o systemie wyłaniania pierwszego składu Reprezentacji Polski(są kompetentne osoby zajmujące sie tą sprawą), ale zadaję luźne pytanie "PO CO ISTNIEJE IRP ???"

Moje zdanie jest takie, że granie w IRP tylko po to, żeby uzyskać "tytuł" najlepszego polskiego gracza gomoku w internecie(na kurniku) oraz rozegrać mecz raz na kwartał, nie jest zbyt motywujące i pasjonujące zwłaszcza w obecnym(starym kształcie IRP).

Jakie narodowości mogły by zagrać w międzynarodowych rozgrywkach: Polacy, Czesi, Węgrzy, Szwedzi, Wietnamczycy, Rosjanie, (?) Estończycy (?) ,- zatem w sam raz aby stwozryć jedną grupę, w której zagra każdy z każdym u siebie i na wyjeździe. Na koniec rozgrywek finał i półfinał (ew. mecze o dalsze miejsca).

Czy nie za dużo tego, skoro mam juz Euroligę, Renjuligę ?

Może to prawda, ale zupełnie inaczej się gra jako Polak i dla Polski jako jej reprezentant, a inaczej jako szary gracz kurnika spod szyldu jednej z gwiazdek szarego nieba zwanego kurnikiem.

Co do posady selekcjonera, uważam, że takie stanowisko powinno trwać nadal i być piastowane przez doświadczonego gracza (wybór powiedzmy mógłby sie odbyć tutaj na forum o ile status na to pozwoli w dziale dla Członków PSGRiP).

Według mnie selekcjoner pełnić nastepujące funckje i powinny dotyczyć go następujące regulacje:

- Wybierany przez człoknów stowarzyszenia spośród kandydatów. Selekcjoner nie musi być członkiem stowarzyszenia a o dopuszczeniu do głosowania niech zadecyduje Prezes .
- Najlepiej jeśli pozostałby na stanowisku przez conajmniej jeden rok z możliwością kandydowania nielimitowanego ilością startów do wyborów.
- Byłby osobą neutralną, niestronniczą dnającą o dobrą atmosferę w drużynie.
- Pozostawiałby jedno miejsce w składzie tzw. "czarny koń/dzika karta" dla gracza, który zostanie przez niego indywidualnie wyróżniony, mimo iż wyniki nie dają mu awansu do składu A.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2006-12-26, 23:16   Re: Reforma Internetowej Reprezentacji Polski w Gomoku

utratos napisał/a:
Zapraszam wszystkich do dyskusji na temat przyszłego kształtu IRP. Szczególnie liczę na aktywny udział najbardziej zainteresowanych czyli uczestników IRP. Mam nadzieje, że w trakcie dyskusji wyłoni się kształt przyszłej IRP.
Pod spodem umieściłem 5 kluczowych pytań na jakie wspólnie powinniśmy odpowiedzieć.
1. Czy kontynuować rozgrywki w obecnej formie?

Wydaje się, że aktualna forma rozgrywek się wyczerpała. Tak naprawdę uważam, iż forma nie jest jednak najważniejsza, a zaangażowanie graczy, ich podejście i chęć uczestnictwa. Forma rozgrywek to rzecz wtórna, aczkolwiek oczywiście lepiej jeśli będzie dla uczestników atrakcyjna.
utratos napisał/a:
2. Czy należy zmienić system rozgrywek i wprowadzić nowy oparty na np. turniejach prywatnych?

Pytanie powiązane z pytaniem nr 1. Jestem przeciwny turniejom prywatnym. Dosyć ciężko to koordynować, a ponadto wydaje się, że nie byłoby to obiektywne (różni uczestnicy w różnym czasie, wpływ losowości na dobór przeciwników, itd.).
utratos napisał/a:
3. Czy należy zmienić system umawiania spotkań na taki jak np. jest w eurolidze?

System umawiania podobny do EL byłby dość ciekawym rozwiązaniem, ale pytanie brzmi na ile praktycznym. Należałoby to nadzorować na bieżąco - nie wiem, czy jedna osoba mogłaby to ogarnąć. Nie mamy też takiej stronki jak EL (być może jest to do przeskoczenia).
utratos napisał/a:
4. Czy IRP powinna być oddzielona od rozgrywek internetowych i wyłaniana na innej podstawie( np. wyników w „realu”)?

IRP nie powinna być oddzielona od rozgrywek internetowych, gdyż jak na razie mecze rozgrywane są w Internecie. Oczywiście rozsądne wydaje się wyjście poza same rozgrywki IRP przy ustalaniu składu drużyny na mecze międzynarodowe.
utratos napisał/a:
5. Co innego można poprawić w celu podniesienie prestiżu rozgrywek i zachęcenia do gry większej ilości graczy?

To pytanie jest najbardziej istotne. Ciekawym rozwiązaniem jest premiowanie zwycięzcy IRP np. poprzez darmową grę w turniejach w realu lub inna gratyfikacja. Niestety samo zwycięstwo wydaje się w dzisiejszych czasach mało interesujące, a gra dla kraju nie jest wystarczającym prestiżem.

Kiedy zakładałem IRP miałem całkiem inne podejście. Wydawało mi się, iż gra dla kraju to zaszczyt i każdy chciałby go dostąpić. Nie chciałem też, aby decyzje o składzie podejmowane były przez jedną osobę (po pierwsze unika się w ten sposób niepotrzebnej krytyki, a po drugie zapewnia to obiektywizm). Zapewniały to rozgrywki IRP, gdzie grając każdy z każdym łatwo można było wyłonić pierwszy skład i zaplecze. Ponadto była też inna dobra strona - uczestnictwo w IRP pokazywało komu naprawdę zależy, kto nie miał czasu na kilka pojedynków w miesiącu, raczej nie bardzo pasował do IRP. Dodatkowo wymagałem przesłania zgłoszenia - co pozwalało odsiać osoby anonimowe i uniknąć niepotrzebnej, a możliwej, kompromitacji narodowych barw. Praktycznie większość osób, które zagrały w meczach międzynarodowych znam osobiście :)

Na tym etapie dyskusji powinniśmy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie - Kapitan czy Selekcjoner? Jeśli nadal Kapitan - to jemu powinno się pozostawić decyzję o kształcie rozgrywek i zarządzanie nimi, ale decyzje byłyby obiektywne, na podstawie rozgrywek IRP.

Jeśli Selekcjoner, to decyzje podejmowane subiektywnie i jednoosobowo - wówczas do ustalenia pozostałoby na jakiej podstawie (np. odejście od IRP i Liga Gomoku + turnieje oficjalne + turnieje w realu + znajomość graczy z Kurnika).

Martwi tradycyjny brak zainteresowania tematem - kilka wypowiedzi na temat to za mało na podjęcie racjonalnej decyzji opartej o pomysły graczy.

W obecnej sytuacji optowałbym mimo wszystko za Selekcjonerem.

Pozdrawiam

Angst

P.S. Próbuję nadal szukać przeciwników - napisałem stosowny post na forum Euroligi. Mam nadzieję, że przyniesie to jakiś efekt. Bo bez rywali IRP naprawdę traci sens :roll:
 
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2006-12-27, 11:13   

Właśnie po to wymyśliłem rolę selekcjonera :)

W poprzednich rozgrywkach grupa która wygrała IRP mogła się wręcz domagać grania meczy międzynarodowych. Nie grali to się znudziło. A selekcjoner będzie powoływał od ręki.
 
 
 
vince 

Dołączył: 26 Mar 2005
Posty: 159
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2006-12-27, 14:14   

Postepujaca demobilizacja graczy na pewno byla spowodowana znikoma liczba meczy miedzypanstwowych, co do tego chyba wszyscy sie zgadzamy. Gdyby udalo sie zalatwic regularne spotkania z innymi krajami raz na 1-2 miesiace, jestem przekonany, ze liczba graczy, czestotliwosc pojedynkow, jakosc gier zdecydowanie by sie porawilo (wtedy forma rozgrywek jest sprawa drugorzedna).


Dlatego uwazam, ze pierwsze co powinien zrobic kapitan czy tez prezes to w miare mozliwosci zagwarantowac pierwsze mecze i to przed startem rozgrywek. Jest kilku odpowiedzialnych graczy z innych krajow na kurniku, ktorym moze udaloby sie zebrac ekipe i przyjsc punktualnie (autickocz, virag, fracass, pelikka, ando meritee:)-to juz 5 krajow a sa jeszcze rumuni oraz slowacy). Przy bardzo duzych trudnosciach mozna by grac sparingi kadra A vs kadra B, lub jakies zupelnie inne (minutowcy vs kadra:), zwyciezcy ost turniejow vs kadra, u-21 vs kadra itp.)

Co do formy rozgrywek: Mysle ze turniej prywatny ma wiecej minusow niz plusow, a liga jednak jest bardziej obiektywna (mecz i rewanz, kazdy z kazdym). Wydaje sie ze najlepsze bylyby 2x 15 minut albo 4x10, na pewno nie wiecej (dla mnie mogloby byc ale wiekszosc by zniechecilo). Ciekawym pomyslem byloby zastosowanie regul z euroligi do umawiania meczy, ale mysle ze trzeba by bylo je jakos zmodyfikowac i zlagodzic i uproscic:))).

Aha, zdecydowanie preferuje kapitana, ktory prowadzilby normalne obiektywne rozgrywki, niz selekcjonera. Za bardzo dobry uwazam pomysl ermija co do dzikich kart. Kapitan powinien miec 1-2 "dzikie karty" albo powolac wyrozniajacych sie zawodnikow czy to na turniejach realnych czy tez z innych powodow.

Jeszcze raz podkreslam, ze najwazniejsze jest zalatwienie jakis meczy dla kadry, wtedy sam prestiz rozgrywek wystarczy i nie beda potrzebne zadne nagrody.

Pozdro
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group