Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: bmac
2007-11-19, 11:17
Ranking PSGRiP Gomoku
Autor Wiadomość
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-08-26, 17:17   Ranking PSGRiP Gomoku

Jak wiadomo w lipcu po wspólnych ustaleniach została przeprowadzona reforma rankingu gomoku. Jednak sprowadzenie systemu naliczania do zasad spotykanych na kurniku zaczęło budzić wątpliwości, słyszałem różne krytyczne wypowiedzi. Dlatego podczas Czech Open & YEC rozmawiałem wielokrotnie z każdym, kto miał w tej kwestii jakieś zdanie, a po przyjęciu wszelkich uwag zdecydowałem się zrobić ranking od nowa, jednak poprzednio stosowaną metodą. Wykorzystałem formuły służące obliczaniu rankingu RIFu oraz ustalenia PSGRiP w kwestii zasad liczenia punktów z dwóch pierwszych turniejów czy zmiany statusu. Postanowiłem także dać każdemu kto zechce możliwość przeprowadzania własnoręcznych symulacji wstawiając zmienne (m.in wagi, która bywa tutaj przedmiotem sporów). Zrobiłem plik zawierający całą dokumentację wszystkich turniejów oraz rankingów Stowarzyszenia,a potrzebny do jego ściągnięcia link znajduje się na dole tego posta.

Teraz będzie można z łatwością sprawdzić ile kto miał punktów po każdym turnieju, ile zyskał/stracił w danej partii i czy w ogóle była ona liczona, a także poznać status (ustalony/tymczasowy). Zwykle na jeden turniej wystarczał jeden arkusz w którym po kolumnach z danymi oraz rankingami i statusami sprzed tego turnieju umieszczona jest przekształcona tablica, a następnie właściwe obliczenia (wyjatek stanowią dwa turnieje rangi MP, które rozłożyłem na 3 arkusze i liczyłem jako jeden, tj w drugiej fazie brałem pod uwagę te same rankingi jak w pierwszej). Wszystkie wyniki można znaleźć w tabeli, zaś w arkuszu dane wyjaśniłem zasady powstawania rankingu, które oparte są na wzorach używanych do liczenia rankingu RIF-u.

Ponadto:
- przekształciłem wszystkie tablice według jednego, zestandaryzowanego wzoru; tak samo większość z arkuszy wygląda podobnie, wyjątki wynikają jedynie z różnej ilości rund bądź zmian w liczeniu (dwa pierwsze turnieje liczone inną metodą niż następne oraz turniej z września 2006, gdzie nie było w ogóle liczonych rankingów nieustalonych)
- uzupełniłem dane (na ile to było możliwe) oraz poprawiłem błędy, próbując ujednolicić dane z turniejów i dane z tabeli wyników
- poprawiłem błędy bezpośrednio przekładające się na obliczenia oraz statystyki (m.in. inna konstrukcja obu turniejów finałowych MP)
- od nowa zrobiłem również cześć poświęconą statystykom - liczenie bye'ów jako gier nie ma sensu, ilość rozegranych gier to suma odnośników do statystyk z konkretnych turniejów

Mimo, że prezentuje ten plik jako gotowy, to nie mogę teraz zagwarantować, że jest to ostateczny kształt rankingu oraz jedyna oficjalna jego wersja. Wątpliwości mam szczególnie wobec przeróbek, które dodałem na koniec po pewnych sugestiach, mianowicie zmiana statusu niektórych gier formalnie zapisanych jako rozegrane na walkowery nie wpływające na zmiany punktowe. Dotyczy to niektórych gier z turniejów: z Warszawy (Mariasz), Bytomia, Warszawy (MMP) oraz Łasku. Wprowadziłem tam specjalne oznaczenia do tablic: znak "#" fioletowy - przegrana walkowerem, "#" czerowny - wygrana walkowerem. Takie zmiany powinny być zaakceptowane w jakiś bardziej formalny sposób (poprzez decyzję ustaloną na forum albo podczas Walnego), żeby ranking w pełni uznać za oficjalny. Przyjęcie ostatecznego kształtu zasad liczenia rankingu pozwoli mi na bezproblemowe dokonywanie aktualizacji pliku oraz list rankingów po każdym turnieju.

Poniżej podaje linki potrzebne do ściągnięcia pliku głównego oraz list z aktualnymi rankingami:

http://www.chomikuj.pl/ra...GRiP+Gomoku.xls

http://www.chomikuj.pl/ra...ne+rankingi.xls
 
 
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-31, 16:20   

Dzięki w imieniu Stowarzyszenia . Wiem ile zabrało Ci to czasu. Podany ranking jest jedynym i oficjalnym rankingiem PSGRiP.
 
 
connex 


Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 60
Skąd: Głuchołazy
Wysłany: 2007-08-31, 17:39   

Cytat:
Podany ranking jest jedynym i oficjalnym rankingiem PSGRiP.


Kto o tym decyduje ?
 
 
 
soul_reaper 
retired


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 889
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-08-31, 18:25   Re: Ranking PSGRiP Gomoku

czarny_kot napisał/a:
Jak wiadomo w lipcu po wspólnych ustaleniach została przeprowadzona reforma rankingu gomoku.


Eee, chyba cos mi umknelo, bo nie widzialem na forum ani jednego tematu z dyskusja na temat zmiany rankingu federacyjnego. Z tego co pamietam, to na walnym mial zostac wporowadzony (rownolegle do obecnego rankingu) system kyu/dan. O nim chyba dalej nic nie slychac. Gdzie mozna uzyskac informacje na temat nowego systemu rankingowego (nie chce mi sie przegladac plikow excela czy innych arkuszy kalkulacyjnych).
 
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-31, 19:08   

o systemie kyu/dan słyszymy od utratosa od lat

czy masz maćku jakikolwiek cień pomysłu na wprowadzenie tego ??
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-08-31, 19:28   

Na początku lipca ja i Alice ustaliliśmy, że lepszy tj bardziej przejrzysty i łatwy do zrozumienia będzie ranking skonstruowany wg zasad liczenia punktów na kurniku. Także kilka innych osób pracujących z nami nad ręcznym liczeniem rankingów widziało symulacje, za pomocą których staraliśmy się uzgodnić jak powinien być skonstruowany ranking, żeby w miarę jak najlepiej oddawał siłę graczy oraz nie wprowadzał nadmiernych dysproporcji. Ta reforma, której efektem są tablice na stronie ("nowy ranking") opierała się na dwóch zasadniczych zmianach:
- liczenie nieustalonych tak samo jak ustalonych, dzięki przyjęciu stanu wyjściowego 1600 ptk
- wszystkie obliczenia bazują na wzorze z kurnika, co przekłada się na przedziały:

0-10 16
11-32 17
33-54 18
55-77 19
78-100 20
101-124 21
125-149 22
150-176 23
177-205 24
206-237 25
238-273 26
274-314 27
315-364 28
365-428 29
429-523 30
524-720 31
721 + 32


Ten ranking, który zrobiłem teraz to właściwie cofnięcie reformy i zrobienie wszystkiego według znanych już zasad:

- 2 pierwsze turnieje liczone wg odrębnych zasad
- ranking sie ustala po zdobyciu 3 ptk i 10 gier z ustalonymi
- wzór dla ustalonych taki sam jak dla obliczania rankingu RIF-u, co przekłada się na przedziały:

0-10 16
11-32 17
33-54 18
55-76 19
77-100 20
101-124 21
125-149 22
150-176 23
177-204 24
205-236 25
237-272 26
273-313 27
314-363 28
364-427 29
428-521 30
522-718 31
719 + 32

Jedyna różnica pomiędzy tym zestawem, a tym, który widnieje na stronie (przy starym rankingu) znajduje się w ostatnim przedziale - który kończy się na 725. Ale ponieważ z formuły wynika jasno, że powinien się kończyć na 718 to tak też zostawiłem (co swoją drogą nie miało żadnych konsekwencji, bo i tak dotychczas nigdy nie miała miejsca gra pomiędzy dwoma ustalonymi graczami, których dzieliła różnica większa niż 718 punktów...).

O systemie kyu/dan rozmawialiśmy w Czechach, z tego co wiem Chaosu dostał od Antsa pewne wyjaśnienia o konstrukcji takiego systemu, więc być może wkrótce powstanie on też i u nas.
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-31, 21:00   

. . .Przykro mi że nie nie mogłem się skontaktować z Tobą Kocie jednak zbyt dużo pracuję (nie wiem czy będę nawet na turnieju). Wygląda na to że na najbliższym walnym nie powstanie (w każdym razie nie z moim udziałem) komisja rankingowa ale mimo tego wyjaśnię sytuację innym. Pomysł (Kota) jest taki aby powołać komisję rankingową która zajmowała by się notowaniem partii/liczeniem rankingu, ustalaniem i kontrolowaniem zasad liczenia rankingu(ów). Nie jest określone czy system kyu/dan powstanie wraz z komisją, wcześniej czy później ani nie sprecyzowano ilu członków miałoby tworzyć komisję, a także czy i jak zarząd miałby wpływ na jej działanie (pomysł był chyba taki, żeby komisja podejmowała decyzje jednogłośnie, w przeciwnym wypadku na walnym gdzie głos miałby każdy członek, żeby odciążyć zarząd od zbędnych obowiązków i utrzymać niezależność rankingu od zarządu) jednak nie miałem czasu (Kot chyba solo nic nie zrobił) zapoznać się z kwestiami prawnymi. Także sprawa jest otwarta i informuję o tym także by nie zrzucać winy na Utratosa bo prawdopodobnie Maciek się tym rankingiem nie zajmuje osobiście i nie zamierza już zająć, bo Kot zaproponował się tym zająć.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-09-02, 16:43   

No ja też się nie zajmuję, przynajmniej nie sam (sam tylko zrobiłem ranking), a klasyfikację kyu/dan trzeba określić, przyjąć zasady i zdecydować kto (i co) ma robić - mam nadzieję, że na Walnym będzie do tego okazja.
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-10-31, 20:37   

maestro napisał/a:
Ten ranking, który zrobiłem teraz to właściwie cofnięcie reformy i zrobienie wszystkiego według znanych już zasad:

- 2 pierwsze turnieje liczone wg odrębnych zasad
- ranking sie ustala po zdobyciu 3 ptk i 10 gier z ustalonymi
- wzór dla ustalonych taki sam jak dla obliczania rankingu RIF-u, co przekłada się na przedziały:

Odświeżam, bo informacja o wymaganiach do rankingu ustalonego jest istotna (no i się naszukałem :P )
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group