Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: bmac
2007-11-19, 11:17
Ranking PSGRiP
Autor Wiadomość
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-08, 15:05   

gotowe są wszystkie tabele

niedługo rankingi

tabele.rar
Pobierz Plik ściągnięto 955 raz(y) 48,33 KB

 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2007-07-15, 18:05   

Widzialem, ze ranking gomoku zostal juz policzony. Zauwazylem tez, ze odkad zabraliscie se (bo ja przyznam nic nie zrobilem) za liczenie rankingu, nie bylo przepychanek, kto co zrobil, kto czego nie, a kto mial zrobic. I tak to wyjdzie kiedys ;) ale poki co warto sie cieszyc, ze zostalo to zrobione i wyciagnac wnioski na przyszlosc, ze wszystko mozna. Trzeba tylko ruszyc tylek i sie za to zabrac :)

Duze dzieki dla Marka za zajecie sie tym i dla wszystkich, ktorzy liczyli, przepisywali, sprawdzali... Fajnie jak sie wchodzi i widac, ze w koncu zostalo zrobione cos pozytywnego :D

Czekamy na kolejne rankingi :)
 
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-17, 20:55   

Powstaje Komisja Rankingowa
jest ona niezbędna do przeprowadzenia reformy liczenia rankingu

możliwe są dwa skrajne podejścia filozoficzne

1) normatywny - czyli żeby ranking odzwierciedlał siłę gracza w porównaniu do wszystkich innych
- w praktyce musiało by to wyglądać tak żeby za każdym razem obliczać ze wszystkich turniejów wyniki i ustalać nowy wynik rank dla wszystkich graczy

2) addytywny - czyli żeby za zwycięstwa punkty dodawać za przegrane odejmować (nie patrząc z kim sie gra)

jak to wypośrodkować?
co zrobić z początkowymi turniejami?
to zadania dla komisji ale także zapraszam do dyskusji wszystkich zainteresowanych
 
 
Muchal 

Dołączył: 12 Maj 2005
Posty: 703
Skąd: Bietigheim (DE)
Wysłany: 2007-09-17, 21:32   

A czy komisja ruszy coś z tym kyu/dan? chociaz mi tam na tym tak nie zalezy ale ciekawy jestem :) a może sciągnąć ranking normalnie z RIF-u tyle że od 1600 początek i bedzie git :)
_________________
If the problem can be solved there is no use worrying about it, if it can't be solved worrying will do no good.
 
 
 
Peaceman 


Dołączył: 22 Mar 2005
Posty: 302
Skąd: Syreni Gród
Wysłany: 2007-09-17, 22:16   

alicecooper napisał/a:
w praktyce musiało by to wyglądać tak żeby za każdym razem obliczać ze wszystkich turniejów wyniki i ustalać nowy wynik rank dla wszystkich graczy


Nie rozumiem. Najbardziej interesuje mnie sformułowanie 'za każdym razem ze wszystkich turniejów'

alicecooper napisał/a:
2) addytywny - czyli żeby za zwycięstwa punkty dodawać za przegrane odejmować (nie patrząc z kim sie gra)


Sorry ale nie wyrażasz się zbyt jasno. Dodawać i odejmować tą samą ilość punktów, niezależnie czy wygrałeś z mocnym graczem czy ze mną?

A może punkty dodawać nie patrząc czy się wygrało? :)
_________________
Peace&Love
 
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-17, 22:40   

Cytat:
za każdym razem ze wszystkich turniejów

dokładnie to co napisałem -
po każdym rozegranym turnieju liczenie rankingu dla wszystkich turniejów, wyłonienie warunków brzegowych- najlepszego i najgorszego - i ustalenie rozstawienia wszystkich pozostałych według tych dwu brzegowych przypadków

2) nie napisałem jaką ilość punktów

czemu piszesz
Cytat:
"tą samą ilość punktów"
czyli coś czego nie napisałem?

rozumiem że to chęć wyzłośliwienia się co sugeruje ostatnie zdanie
 
 
Peaceman 


Dołączył: 22 Mar 2005
Posty: 302
Skąd: Syreni Gród
Wysłany: 2007-09-17, 23:10   

1) Key, czyli mniej więcej tak jak jest na ORC jeśli dobrze zrozumiałem.

Nie za bardzo za to zrozumiałem ( nadal niestety nie do końca) co oznaczało:

"2) addytywny - czyli żeby za zwycięstwa punkty dodawać za przegrane odejmować (nie patrząc z kim sie gra)"

stąd też mój żart.

"Dodawać i odejmować tą samą ilość pkt niezależnie czy wygrałeś z mocnym graczem czy ze mną?"
Choć składnia nie tak jak trzeba, to na końcu zdania nadal znajduje się znak zapytania.

Ciesze się że mamy nowy zarząd, który ma wiele pomysłów i dużo zapału do ich zrealizowania. Nikomu nie mam w zwyczaju dokopywać, nawet nie za bardzo wiem skąd ten pomysł. Gdybyś nie był w zarządzie ten żart potraktowałbyś normalnie, może nawet uśmiech zagościłby na Twojej twarzy ;)
Nie ma co się obruszać, naprawdę chciałbym żeby się coś w stowarzyszeniu ruszyło na dłuższy okres, nie tylko na kilka miesięcy.
Życzę nam (całemu PSGRiP) samych sukcesów! Naprawdę, serio serio!
_________________
Peace&Love
 
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-17, 23:40   

Cytat:
(nie patrząc z kim sie gra)

dotyczy graczy tymczasowych - tym którzy z nimi grają ranking sie nie zmienia w obecnym rankingu

w sytuacji ekstremalnej (punkt 1) wszyscy są takimi tymczasowymi i dlatego rank zmienia się po podliczeniu wszystkich turniejów

w sytuacji z drugiego końca (punkt 2) nie ma wcale tymczasowych i ranking sie zmienia zawsze (nie patrząc z kim sie gra)
 
 
bmac 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-18, 10:18   generalnie...

... proszę o skurczenie czułek, macek, egowrażliwości... itp i zasuwamy dalej...
OOO a to jest ten uśmiech nawet włączę emotikonki, których nie cierpię normalnie....


:D

bmac
 
 
 
templar 


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 657
Skąd: toruń
Wysłany: 2007-09-21, 18:42   

Hmmm... a po co w ogóle jacyś gracze tymczasowi? Nie mogą być wszyscy od początku traktowani na tym samym poziomie?

templar

P.S. System kyu/dan brzmi (jak dla rasowego fana kultury japońskiej, czyli mnie :P ) zajefajnie, ale czy rzeczywiście jest on istotnie różny od takiego naszego (jak go tam zwą? ELO czy coś tam) czy to tylko nazywanie kogoś z 2000 np. 1 dan?
_________________
"...and remember - anger leads to the dark side!" (kyle katarn)
 
 
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2007-09-22, 10:45   

IMHO system kyu/dan jest bardziej "spokrewniony" z gomoku niż system liczenia punktów ELO i preferowałbym system stopni japońskich. Bardziej bym proponował 2000-2099 ELO = 1 dan (przykład), na pewno najlepszemu w rankingu nie dałbym tytułu meijiniego. Czy czymś się to różni? jedynie tym, że jak obecnie osoby mające rankingi 1910 i 1960 to powiedzmy, że jest różnica między nimi to tam załóżmy oboje miałyby 1 kyu - czyli relatywnie grają z bardzo podobną siłą. Przy ustalaniu dokładnego rankingu to jest już rozgraniczenie że ktoś jest "bliżej 1 dana" od drugiego ale to już sprawy techniczne a w oficjalnych rankingach podaje się tylko informacje o osiągniętej randze przez gracza (kyu/dan).
// Trochę bełkot z tego wyszedł ale nie wiem jak to ładnie sprzedać.
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-09-22, 11:17   

System kyu/dan powstanie i będzie dostosowany zarówno do rankingu Stowarzyszenia, jak do rzeczywistości, którą wyznaczają organizowane przez PSGRiP turnieje. Będzie on opierał się na spełnianiu określonych warunków (jak np maksymalny ranking oraz zdobyte miejsca/tytuły), a osiąganie kolejnych szczebli będzie pozwalało na zdobycie kolejnych kyu/danów. Prawdopodobnie będzie to klasyfikacja 14-sto bądź 18-stostopniowa (np od 9 kyu do 1 kyu, a następnie od 1 dan do 9 dan), rozłożona w ten sposób, żeby jak najdokładniej oddawać wartość osiągnięć graczy. Co prawda zrobiłem już kilka zarysów, jak mogłaby taka klasyfikacja wyglądać, ale kwestia ta musi zostać dokładnie przedyskutowana przez Komisję, która przede wszystkim najpierw musi określić ostateczny kształt rankingu. Bardzo możliwe też, że ze względów praktycznych (jak mniejsza ilośc uczestników) inne bedą zasady klasyfikacji dla gomoku, a inne dla renju i pente.
 
 
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2007-09-22, 22:53   

A istnieją aktualne rankingi w renju i pente? Bo takowych nie znalazłem na stronie (zamieszczone są z 2005 roku).
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2007-09-23, 08:54   

Ja jestem za tym, żeby system punktowania(odwzorowujący umiejętności graczy) pozostał taki jak obecnie czyli w "wersji liczbowej" a nie w jednostkach kyu, dan. nie widzą sensu zmieniać czegokolwiek, gdy mało kto interesuje się rankingiem z turniejów rozgrywanych w Stowarzyszeniu. Przecież istniał tam jakiś ranking ze sporymi błędami i jakoś nikt nie przywiązywał do niego nieprzecenionej wagi. Ręczne policzenie rankingu od nowa dało świeże perspektywy co do rozwoju prac w tym zakresie i... jak rozumiem pojawił się problem Dan , kyu.

P.S. Ten post potraktować można jako moje wstrzymanie się od głosu i obojętność w sprawie obecnie dyskutowanej.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-09-23, 10:10   

Podobno aktualne rankingi renju i pente zostały policzone ręcznie, ale też jakoś nie mogę ich nigdzie znaleźć :| Zacząłem natomiast robić ranking renju w pliku, później tak samo zrobię również i z pente, więc w przyszłości wszystkie rankingi będą dostępne do dokładnego przeglądania, lecz to zajmie mi jeszcze trochę czasu, powinienem je skończyć przed następnym turniejem.

I jeszcze raz o klasyfikacji kyu/dan - ona nie będzie funkcjonować zamiast rankingu punktowego, lecz równolegle do niego. Będzie pewnym dodatkiem, formą pomocniczą określającą możliwości graczy, a nie nowym systemem zastępującym ranking. W kwestii zmian natomiast nie jestem zwolennikiem zmian radykalnych, ale pewne drobne poprawki są niezbędne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group