Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: maestro
2014-07-11, 04:22
nowe gobany
Autor Wiadomość
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-23, 22:40   nowe gobany

wypadało by zacząć myśleć nad zakupem nowych gobanów dla stowarzyszenia
prawie wszyscy widzieli "starsze" bannery, nieliczni "nowe" z Kwidzyna

przed zakupem warto ustalić co poprawić/zmienić
1) dwustronne 15/19
2) kolor
3) linie
4) wielkość pól
5) punkty węzłowe (środek i pro)
6) oznaczenia kolumn i wierszy
7) litery

ad 1 oczywiste
ad 2 stare za jasne? nowe za ciemne
ad 3 czy powinny być grubsze linie?
ad 4 w starych za bardzo prostokątne pola
ad 5 kwadraciki czy kółka?
ad 6 czy oznaczenia jednakowe dla całej planszy? - wtedy jeden gracz widzi w lewym dolnym rogu A1 a drugi 015; czy też dla każdego gracza oddzielnie - lewy dolny róg - A1
ad 7 litery "drukowane" czy "pisane"?

proszę o uwagi i pomysły

PS stawiał bym na kamienie plastykowe, oczywiście nie to co szklane ale za to są lekkie
 
 
president_devil 


Dołączył: 21 Maj 2005
Posty: 200
Skąd: Szadek
Wysłany: 2007-09-23, 22:59   

Poza kolorem do nowych mam jeszcze jedno zastrzeżenie. Aby (siedząc na przeciwko planszy) cyfry były umiejscowione po lewej stronie, bo o ile mnie pamięć nie myli na planszach z Kwidzyna cyfry były po stronie prawej. To niestandardowe (przynajmniej dla mnie) ustawienie może być trochę irytujące i rozpraszać podczas gry.
_________________
Geniusz może mieć swoje ograniczenia, ale głupota nie jest tak upośledzona.
 
 
 
Zawrat 

Dołączył: 28 Paź 2006
Posty: 37
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: 2007-09-23, 23:40   

Hi!

Na naszych planszach cyfry są po obu stronach, tylko, że - i to racja, Devil - muszą zostać "odwrócone". To jest do poprawienia. Są również troszkę za ciemne - następne, nowe będą jaśniejsze. Litery - drukowane czy pisane - do ustalenia.
Dziękuję za uwagi, są cenne i pomogą nam wspólnie określić i wyprodukować "trafne" gobany.

Pozdrawiam!
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2007-09-24, 10:39   

Zawrat napisał/a:
Na naszych planszach cyfry są po obu stronach, tylko, że - i to racja, Devil - muszą zostać "odwrócone"


Moim zdaniem jest to kwesta do wyjaśnienia.

Zauważyłem to "odwrócenie" w Warszawie, ale nie zapytałem, uznając, iż bierze się ono z praktycznego aspektu związanego z zapisywaniem partii.

Bez odwrócenia jeden z graczy zapisywałby pole np. A1, a drugi wówczas P15 i powstałyby dwa różne zapisy. Chyba, że chcemy pozostać przy starej wersji zapisywania partii... wówczas to całkiem inna sprawa (czy nie wystarczy wtedy numeracja tylko z jednej strony gobana?).

Pozdrawiam

Angst

P.S. Wiadomo, że przy rozrzutce łatwiej zapamiętać kombinację trzech liter i cyfr niż np. ilość pól od bandy :twisted:
 
 
 
dragon_katowice 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 482
Skąd: katowice
Wysłany: 2007-09-24, 10:40   

nieliczni widzieli nowe więc czy możemy je gdzieś zobaczyć ?
bo inaczej jak to porównać do starych ?
a po drugie to mówimy oczywiście o ceratowych kamieniach a nie o tych najstarszych drewnianych ?
 
 
Zawrat 

Dołączył: 28 Paź 2006
Posty: 37
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: 2007-09-24, 11:31   

Witam!

Angst - racja - pole A1 powinno być polem A1 dla obu graczy. I tak jest na naszych gobanach. To nam ułatwi zapisywanie gier co może doprowadzić w przyszłości do wydawania biuletynu z grami - przynajmniej z najważniejszych imprez. Pisząc o "odwróceniu" cyfr miałem na myśli - być może Devil również - iż po lewej stronie gobana cyfry są nadrukowane "do góry nogami". Przy nowych planszach zmienię to - każda cyferka zostanie odwrócona o 180 ' i będzie ok.
Darku - niejako z dala można te gobany obejrzeć na zdjęciach z turnieju w Kwidzynie. Jak wróci Adif ze szkoły pomyślimy aby umieścić zbliżoną fotkę jednej planszy w necie.

Za dwa tygodnie będę miał drukarkę to i pomyślę nad sensownym blankietem do zapisywania gier.

Pozdrawiam - Zawrat
 
 
Muchal 

Dołączył: 12 Maj 2005
Posty: 703
Skąd: Bietigheim (DE)
Wysłany: 2007-09-24, 15:27   

1)dwustronne

2)Moim zdaniem kolor planszy powininen być taki jak na kurniku ( o ile dobrze wiem to takie były założenia dla kwidzyńskich planszy, ale coś nie wypaliło z tuszem czy jakoś tak)

3)grubość lini na obecnych gobanach jest wg mnie dobra

4)osobiście nie zauważyłem żeby pola były zbyt prostokątne , więc wg mnie pola są dobre

5)punkty węzłowe powinny tez być tak jak na kurniku, żeby można grać pro (chociaż nie spotkałem się jeszcze z turniejem pro. ;) )

6)według mnie jak się odwróci te oznaczenia z tych plansz z Kwidzyna, to będzie ok. Dzięki temu na MP będzie można zapisywać tylko np. H8, D4 itd,co wydaje mi się przyspieszy zapis partii

7)jakie litery? :)

to moje zdanie :)

pozdrawiam
_________________
If the problem can be solved there is no use worrying about it, if it can't be solved worrying will do no good.
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2007-09-24, 16:23   

Muchal napisał/a:
np. H8, D4 itd,

7)jakie litery? :)


Więc chyba drukowane ;)

Generalnie zgadzam się z Muchalem (nie wiem tylko, jak z tymi prostokątami...).

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Muchal 

Dołączył: 12 Maj 2005
Posty: 703
Skąd: Bietigheim (DE)
Wysłany: 2007-09-24, 16:53   

aaa o te litery chodzi, myślałem, że to było zawarte już w oznaczeniach :) ale to jest akurat chyba mało ważne, h8 czy H8 - dla mnie osobiście to jest obojętne :)

trzeba kiedyś pomyśleć o takim gobanie , który ma w sobie czujniki i jest podłączony do kompa i jak sie kładzie kamienie to na laptopie widać gotowy plik renliba :) nie pamiętam czyj to pomysł ale jest ciekawy :D ale to chyba baaaaaardzo daleka przyszłośc... ciekawe czy na świecie istnieje w ogóle taki goban (?) :)

pozdrawiam
_________________
If the problem can be solved there is no use worrying about it, if it can't be solved worrying will do no good.
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2007-09-25, 07:17   

alicecooper napisał/a:
1) dwustronne 15/19

Jak najbardziej TAK
alicecooper napisał/a:
2) kolor

Ja jestem za naturalnym lakierowanym jasnym drewnem, bez farby żadnej. Ale drzewo bez sęków.
alicecooper napisał/a:
3) lin

Jestem za wypalanymi liniami a nie malowanymi, powinny być widoczne i ważna rzecz powinny tworzyć idealne kwadraty a nie prostokąty :) Chyba nikt normalny nie patrzy na goban z odległości 1 m...
alicecooper napisał/a:
4) wielkość pól

Proponuję 4 punkty węzłowe dla pro + na H8 oraz cztery większe kwadraty (bodajrze 13x13)
Taka jak była jest idealna - nie ma co tu zmieniać
alicecooper napisał/a:
5) punkty węzłowe (środek i pro)

alicecooper napisał/a:
6) oznaczenia kolumn i wierszy

Oznaczenie literami wyraźną czcionką tak, aby każdy miał swoją numerację u dołu i po lewej stronie planszy(przeciwnik będzie widział te pozycje odwrócone u góry planszy i po prawej stronie.
alicecooper napisał/a:
7) litery
)
wyraźna czcionka odróżniająca litery i, j oraz L od siebie. Litery jak na kurniku, czyli małe litery.
Kamienie szklane !!!!

P.S. Chaosu już widze te gomaby i usb do nich ;)
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2007-09-27, 19:53   

ad 1 DWUSTRONNE
ad 2 KOLOR MOŻE POZOSTAĆ
ad 3 MOGĄ POZOSTAĆ
ad 4 POLA KONIECZNIE MUSZĄ BYĆ POPRAWIONE NA KWADRATOWE - PORONIONY POMYSŁ Z PROSTOKĄTAMI JAKIMIŚ!!!
ad 5 KÓŁKA!
ad 6 TAKIE SAME
ad 7 DRUKOWANE
 
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-27, 20:54   

ad 4 pola prostokątne są po to że jak się patrzy w przód to perspektywa się skraca i wyglądają na kwadraty

tyle ze w obecnych są za bardzo prostokątne

wydaje mi się że trochę to trzeba zmniejszyć (ale nie do stricte kwadratowych)

tym bardziej że jak gobany będą z opisem to będą kładzione tylko w 1 stronę
 
 
kashon 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 282
Skąd: Warszawa/B-stok
Wysłany: 2007-12-07, 01:47   Re: nowe gobany

alicecooper napisał/a:
wypadało by zacząć myśleć nad zakupem nowych gobanów dla stowarzyszenia
prawie wszyscy widzieli "starsze" bannery, nieliczni "nowe" z Kwidzyna

przed zakupem warto ustalić co poprawić/zmienić
1) dwustronne 15/19
2) kolor
3) linie
4) wielkość pól
5) punkty węzłowe (środek i pro)
6) oznaczenia kolumn i wierszy
7) litery


AD 6 - WYLACZNIE cyfry. Nie zapominajmy, ze w gomoku gra sie na planszach pochodzacej z innej gry, gdzie od zawsze oznaczeniem sa cyfry. Przyklady: na planszy 19*19 srodek gobanu to tengen i zawsze ma oznaczenie 10-10, a nie jakas kombinacja literek i cyfr. San-san to punkt 3-3, jak sama nazwa mowi, tak jako hoshi to 4-4.
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2007-12-07, 09:35   Re: nowe gobany

kashon napisał/a:
Nie zapominajmy, ze w gomoku gra sie na planszach pochodzacej z innej gry, gdzie od zawsze oznaczeniem sa cyfry. Przyklady: na planszy 19*19 srodek gobanu to tengen i zawsze ma oznaczenie 10-10, a nie jakas kombinacja literek i cyfr. San-san to punkt 3-3, jak sama nazwa mowi, tak jako hoshi to 4-4.


W mojej opinii nie ma znaczenia, skąd pochodzi plansza (zresztą chyba tylko na nasze potrzeby powstały gobany 15x15). Ważniejsze jest, jak oznacza się planszę w Kurniku, Renlibie, itp., co ułatwia analizy (np. open H8-G6-J9, a nie teengu-10-10-pingu). Po co mieszać? :)

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Johanka_z_arcu 
hejże :-)


Dołączyła: 28 Kwi 2004
Posty: 237
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-12-07, 12:37   

Właśnie, gramy w gomoku a nie w go, Kamil nie mieszaj :)
_________________
"Karpacka Spolka Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie Oddzial Zaklad Gazowniczy w Krakowie OGLASZA PRZERWE w funkcjonowaniu SMOKA WAWELSKIEGO z powodu awarii."
 
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group