Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stopnie w renju.
Autor Wiadomość
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2008-04-24, 00:06   Stopnie w renju.

Mam pytanie, na jakiej zasadzie są nadawane stopnie dan/kyu w renju?
Na stronach Międzynarodowej Federacji Renju czy to Stowarzyszenia rosyjskich renjuistów przy graczach poza rankingami są podawane siły (dan/kyu). Czy ktoś wie na jakich zasadach? Np. w szachach są ściśle określone reguły, by zdobyć daną kategorię i czy tu jest podobnie, czy wystarczy mieć ranking z występów na określonym poziomie a dane stopnie są określone w przedziałach punktów rankingowych?
Zdziwił mnie 2 dan u Fracassa (nr 31), bo dookoła niego ludzie z podobnymi rankingami mają tytuł 5 dan a on ma 2: http://renju.nnov.ru/?id=9&item_id=30 No chyba, że każda frakcja sobie sama ustala te kategorie i na zasadach dla nich dowolnych.
Dlaczego PSGR&P nie przedstawia siły graczy również w tych stopniach (pamiętam, że jakaś namiastka rozmowy o tym kiedyś już była)?
 
 
spavacz 

Dołączył: 29 Mar 2006
Posty: 758
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-04-24, 00:12   

profit napisał/a:
Dlaczego PSGR&P nie przedstawia siły graczy również w tych stopniach


Być może dlatego, że mało graczy z Polski zasługiwałoby nawet na 1 dan : )
_________________
Pozdrawiam, Spav
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-04-24, 00:14   

Dany to zadanie które Komisja Rankingowa stawia sobie od poczatków swojego powstanie - niestety, wciąż nierozwiązane. Nie jestem pewien w jaki sposób te kategorie są nadawane, a materiały, na podstawie których mieliśmy sporządzić klasyfikację dla Stowarzyszenia, pewna osoba zagubiła, więc będziemy musieli ponownie kontaktować się z kimś z RIFu. Ponieważ jednak ostatnie miesiące były poświęcone głównie nadrabianiom braków w zakresie samych rankingów, to temat kalsyfikacji kyu/dan był odkładany. Ale zapewniam, że w najbliższym czasie do niego powrócimy.

A dlaczego Fracass ma raptem drugi dan to można się poniekąd domyslić: grał tylo w dwóch turniejach, więc wielu wysokich miejsc czy szczegółnych osiągnieć nie miał ( http://stepanov.lk.net/rifrat/rifrat.html ). Po prostu ustalił sobie ranking na wysokim poziomie i tyle.
 
 
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2008-04-24, 10:02   

spavacz napisał/a:
profit napisał/a:
Dlaczego PSGR&P nie przedstawia siły graczy również w tych stopniach


Być może dlatego, że mało graczy z Polski zasługiwałoby nawet na 1 dan : )


Hehe. Też argument, ale poziom krajowych rozgrywek poniekąd można tłumaczyć krótkim czasem istnienia polskiego Stowarzyszenia, które "promuje" tą grę. Jak gdzieś doczytałem Rosjanie już w ZSRR rozgrywali turnieje renju, więc przez tyle lat da się wyhodować dobrych graczy, którzy są szlifowani przez jakichś starych wyjadaczy. Tak samo Estończycy:

renju.net napisał/a:

Ants Soosõrv is a great renju player and a teacher. His player career started in 1987 in Tallinn.

Tunnet Taimla started his renju career in the age of 7. His teacher was Ants Soosõrv.
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-24, 16:33   

. . .Swego czasu wiedziałem chyba więcej o tych rankingach od samego wszystkowiedzącego Utratosa ale Adif zgubił zeszyt w którym Ants mi to tłumaczył i teraz nie umiem sobie przypominieć (a Adif dostanie -200pkt w rankingu gomoku albo karę pieniężną w wysokości dziesięciokrotności rocznej składki). A i jeśli się nie mylę to u nas stopnie te będą się odnosiły i do renju i do gomoku.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
adik 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1432
Skąd: Witkowo
Wysłany: 2008-04-27, 14:00   

Wszystko fajnie, ale czemu w tytule jest kropka?

profit napisał/a:
Hehe. Też argument, ale poziom krajowych rozgrywek poniekąd można tłumaczyć krótkim czasem istnienia polskiego Stowarzyszenia, które "promuje" tą grę. Jak gdzieś doczytałem Rosjanie już w ZSRR rozgrywali turnieje renju, więc przez tyle lat da się wyhodować dobrych graczy, którzy są szlifowani przez jakichś starych wyjadaczy. Tak samo Estończycy:

My sobie gramy w pilke, siatkowke i skaczemy ze skoczni, a Estonczycy moga sie uczyc renju na zajeciach obowiazkowych w przedszkolach. Mysle, ze wielu 7-latkow duzo bardziej woli wyjsc na boisko, nizli uczyc sie na pamiec schematow.

To troche brutalne podejscie, a ja absolutnie rozumiem ten pęd do maksymalnej profesjonalizacji srodowiska gomoku, renju czy nawet pente w Polsce, ale uwazam, ze zanim ponadajecie sobie wzajemnie tytuly szlacheckie, a mistrz kraju wybierany bedzie raz na 3 miesiace, warto by sie skupic na tym, by Ci, ktorych bieganie za glupia pilka albo przebijanie jej przez siatke nie fascynuje, zajeli sie tym na powaznie. Jesli chcecie byc traktowani jak Estonczycy, przyklejac sobie na identyfikatorach imie, nazwisko, stopien wtajemniczenia i plec, warto sie temu poswiecic, a nie liczyc na to, ze jak raz na rok pojedzie sie na turniej, to juz mozna sie szczycic jakimis japonskimi wyznacznikami poziomu.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group