Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pente dla początkujących
Autor Wiadomość
dobrychemik 


Dołączył: 20 Cze 2007
Posty: 640
Skąd: Europa
Wysłany: 2008-04-30, 20:36   Pente dla początkujących

Mam prośbę do mocnych graczy w pente. Czy moglibyśmy uruchomić cotygodniową szkółkę pente - na wzór gomokowej? Jest parę(naście?) osób, które lubią pente i chętnie by się podszkoliły, ale brakuje im podstaw.
_________________
Mgławica Heliks - jedna z najładniejszych mgławic planetarnych (nazwa "planetarna" pochodzi stąd, że w małych teleskopach wyglądem przypomina tarczę planety).
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-30, 21:35   

. . .To żaden problem, wystarczy złapać mnie na kurniku i zawsze chętnie pomogę! : )
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
wicherek 


Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 401
Skąd: Bytom
Wysłany: 2008-04-30, 21:40   

ja moge poprowadzic taka szkolke - juz kiedys proponowalem, nie pamietam jaka dostalem odpowiedz.

Najlepiej pod wieczor (po 18) wybierzcie jakis dzien i godzine
_________________
http://www.bwe.biz.pl moja strona zapraszam!
 
 
 
dobrychemik 


Dołączył: 20 Cze 2007
Posty: 640
Skąd: Europa
Wysłany: 2008-04-30, 21:47   

Poczekajmy jeszcze na kolejne głosy ewentualnych nauczycieli i wtedy oni wspólnie ustalą termin, do którego uczniowie się dostosują (szanujmy nauczycieli).
_________________
Mgławica Heliks - jedna z najładniejszych mgławic planetarnych (nazwa "planetarna" pochodzi stąd, że w małych teleskopach wyglądem przypomina tarczę planety).
 
 
Muchal 

Dołączył: 12 Maj 2005
Posty: 703
Skąd: Bietigheim (DE)
Wysłany: 2008-04-30, 21:55   

ja chętnie zostanę uczniem takiej szkoły.
_________________
If the problem can be solved there is no use worrying about it, if it can't be solved worrying will do no good.
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-30, 22:37   

. . .Widzicie, pamiętam to jak dziś, turniej w Warszawie, uczyłem Muchala grać w pente!
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2008-04-30, 23:30   

Inicjatywa godna pochwały ale nie jestem zwolennikiem podawania gotowych rozwiązań w postaci schematów na złotej tacy i różnych wariantów ich rozegrania. Uważam, że bardziej rozwijające byłyby analizy gier już rozegranych i tłumaczenie danych ruchów i rozplanowania przez nie całej dalszej gry. Wtedy "uczeń" pozna mechanizmy a nie gotowe schematy. Wg mnie jak zrozumie zasadność danych ruchów, sam jak pogrzebie trochę w statystykach nosovsów, jayów, richardów i innych bogów pente to zobaczy te schematy.
Dodatkowy plus jest taki, że jak się odszuka/wykmini coś samemu to jest z tego większa frajda, dlatego ja jestem za dawaniem wskazówek a nie gotowych rozwiązań.
Powodzenia w zabawie, ja na razie nie mam czasu na pomoc w tym przedsięwzięciu.
Może szkółka jak powstanie to przyciągnie paru nowych entuzjastów ... oby.

Btw. Na wstępie warto przeczytać sobie fragment książki Nosovsa o pente, który jest zamieszczony na stronie stowarzyszenia. Obok chyba jest też pdf Mammela (czy jakoś tak) o otwaciach ale jak pamiętam, część zagrań jakie tam są proponowane mi się nie podobały (ale to takie prywatne zdanie, autorytetem w tym nie jestem).

[edit]
Bym zapomniał ... wiecie, że iraa to po rusku (Ира) zdrobnienie od Ирина (Irina) czyli Irena?
 
 
spavacz 

Dołączył: 29 Mar 2006
Posty: 758
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-05-01, 10:29   

Proponowałem już to wcześniej, chyba nawet wspólnie z Wicherkiem. Niestety nie było żadnej reakcji.

Jeśli miałbym poprowadzić takie lekcje to proponowałbym np. środę o 20:30.
_________________
Pozdrawiam, Spav
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-01, 11:25   

jest pewien problem:
Kod:
pokaże go na przykładzie bazy graczy:

powstał temat, wypowiedziało się ileś osób jak to by było dobrze zrobić i ze chcą itp itd

a jak poprosiłem i zapytałem kto jest chętny do konkretnej pomocy to zgłosiło się ile?

0 (zero) osób

otóż gadać a robić to dwie różne rzeczy

macie chęć i siłę? zróbcie choć jedną przykładową lekcję, spróbujcie jak to jest

stowarzyszenie na pewno was poprze i ja także służę wszelką pomocą - tyle że najpierw chętnie bym zobaczył czy nie skończy się na tej 1 lekcji, albo wręcz na samym gadaniu

bo w tej chwili to nie wiem czego byście chcieli?

żeby na przykład stowarzyszenie oficjalnie ogłosiło :prowadzimy lekcje pente ?
a wam sie po 1 znudzi? i wtedy lipa?

PS
profit napisał/a:
Inicjatywa godna pochwały

pod tym sie podpisuję jak najbardziej
tylko proszę o konkrety
 
 
wicherek 


Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 401
Skąd: Bytom
Wysłany: 2008-05-01, 11:33   

najbardziej by mi zalezalo na tym co napisales, zebym nie musial podstaw tlumaczyc kazdemu z osobna tylko w wiekszej grupce osob, nie przecze ze przestanie mi sie chciec po X spotkaniu ale ego zagwarantowac chyba nikt niemoze, a kazda lekcja (nawet jedyna) cos jednak rozswietla takiemu ktory chce sie podstaw nauczyc. Ja sie dostosowac moge do uczacych sie, tylko niech to bedzie godzina po 18, bo wtedy zaczynam nudna prace na portierni :)
_________________
http://www.bwe.biz.pl moja strona zapraszam!
 
 
 
bmac 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-01, 11:36   Oficjalne stanowisko Zarządu

PSGRiP poprze w 100% inicjatywę powstania Szkółki Pente i będzie ją popierać wszelkimi sposobami dopóki będę Prezesem, a i potem pewnie też.... potrzebne są konkrety z pewnym minimum bezpieczeństwa, o którym wspomniał Alice. Jak długo Szkółka się utrzyma... powodem tego pytania są doświadczenia z Szkółki Gomoku. Założenie, że nawet jedna tylko lekcja będzie pozytywna jest nie do końca dobrym założeniem....

bmac
 
 
 
spavacz 

Dołączył: 29 Mar 2006
Posty: 758
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-05-01, 11:54   

Jeśli tylko będą chętni to mogę prowadzić lekcje co tydzień. Ale czy tak będzie to wątpię. Większości znudzi się to po 1 lekcji, jak to Alice napisał...
_________________
Pozdrawiam, Spav
 
 
wicherek 


Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 401
Skąd: Bytom
Wysłany: 2008-05-01, 12:00   

to Wy musicie wyjsc troche do przodu i z zaufaniem, gdy ja napisze na ogole na urniku o takiej szkolce, lub post na forum zawiele to nieda. Wpisujac jakas oficjalna notke na glownej stronie gomoku, zeby kazdy zainteresoany mogl takie cos przeczytac bedzie mialo mysle wiekszy skutek.
_________________
http://www.bwe.biz.pl moja strona zapraszam!
 
 
 
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2008-05-01, 12:52   

Chemik napisał/a:
Jest parę(naście?) osób, które lubią pente i chętnie by się podszkoliły, ale brakuje im podstaw.

Aż tyle?

Wydaje mi się, że jakbyś pograł na dłuższe czasy (7 min i więcej na gracza) z żółtymi i pomarańczowymi (zazwyczaj nie odmawiają gry jak mają czas) przy okazji popróbował kilku wariantów w jednej rozgrywce i trochę popytał to mogło by coś z tego być. Na koniec trzeba zmęczyć ze 100 gier (może wiecej, zależy do zaangażowania i zapału), pogrzebać trochę w statystykach innych i są na prawdę duże szanse, że będzie z tego pożytek w postaci lepszych gier. Najważniejsze to grać na długie czasy, z lepszymi od siebie (nawet jak się przegrywa 0:10), przykładać się do tych gier i na koniec je analizować. I na starcie lepiej jest pograć w pro-pente i nie mieszać sobie w głowie różnymi odmianami.
Podejrzewam, że największym bólem byłoby granie na długie czasy : ) Zagrać 100 gier na minutę, to żaden trud a jak przeciwnik będzie myśleć nad ruchem 3 min to idzie usnąć ...

Zupełnie inna satysfakcja jest też z osiągniętego celu, jeśli główny wkład miało się własny i człowiek trochę pogłówkował zanim coś osiągnął.

W końcu jak ktoś bardzo chce się nauczyć dobrze grać w pente, to się nauczy, ale wszystko wymaga pracy i poświęcenia własnego czasu.
 
 
dobrychemik 


Dołączył: 20 Cze 2007
Posty: 640
Skąd: Europa
Wysłany: 2008-05-01, 15:37   

Od razu wyjaśnię co miałem na myśli zakładając ten temat.

Chodziło mi raczej o ustalenie dnia i godziny, kiedy zaawansowani gracze mogą się spotkać z początkującymi i spędzić np. godzinkę na grze połączonej z analizowaniem przebiegu partii. Niekoniecznie na początek musiałoby to być robione oficjalnie, z pompą, pod auspicjami Stowarzyszenia. Wystarczy zacząć skromniej, a z czasem może lekcje nabiorą splendoru.
_________________
Mgławica Heliks - jedna z najładniejszych mgławic planetarnych (nazwa "planetarna" pochodzi stąd, że w małych teleskopach wyglądem przypomina tarczę planety).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group