Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
0009_02_2005-12-31: Stowarzyszenie użyteczności publicznej
Autor Wiadomość
100per 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 883
Skąd: Łódź
Wysłany: 2005-07-06, 23:11   0009_02_2005-12-31: Stowarzyszenie użyteczności publicznej

nazwa zadania: stowarzyszenie użyteczności publicznej

osoby odpowiedzialne: Miłosz Olborski (100per)

termin realizacji/czas trwania: do końca roku 2005

priorytet: wysoki

opis zadania:
-podjęcie działań zmierzających do zostania stowarzyszeniem użyteczności publicznej
(tak żeby każdy mógł odpisać 1% od podatku na stowarzyszenie)
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2005-07-07, 00:01   

http://powiat.pabianice.p...49&isa=Category - na przyklad tutaj cos wiecej, czym jest "Organizacja pozytku publicznego". Dostepny jest tez .pdf, jak uzyskac status takiej organizacji (zalaczam ponizej). Z tego co pamietam i czytalem swego czasu, nie mamy szans na uzyskanie takiego statusu w tak krotkim czasie - poczytam co zamiescilem i ustawe traktujaca o tym, to cos wiecej bede mogl powiedziec na ten temat.

Dodano 2005-09-09:
Usunąłem załącznik, była to wersja ulotki "Jak zostać OPP" ze stanem prawnym na 01.01.2004 (link w moim poście zawiera wersję na 01.10.2004)
/100per
 
 
 
100per 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 883
Skąd: Łódź
Wysłany: 2005-09-09, 14:47   

Wydaje się, że wszelkie potrzebne informacje znajdują się na stronach serwisu poświęconego zagadnieniom pożytku publicznego. Można tam znaleźć zarówno treść odpowiednich ustaw wraz z ich interpretacjami, komentarze, broszury informacyjne, wzory wniosków i formularzy, linki jak i najnowsze doniesienia związane z tematem pożytku publicznego.

Częścią serwisu jest instrukcja typu step-by-step, wyjaśniająca w jaki sposób można zostać organizacją pożytku publicznego.

Podane jest 7 warunków, jakie musi spełniać dana organizacja, żeby mogła ubiegać się o status OPP i w mojej ocenie aktualnie spełniamy je wszystkie. Nie ma więc przeszkód formalnych, które uniemozliwiałyby wystąpienie do sądu o nadanie naszemu Stowarzyszeniu tego statusu (pełną listę zamieszczam na końcu). Pewne wątpliwości mogą budzić ostatnie 3 warunki, a konkretnie chodzi o fakt, czy należy je spełnić poprzez umieszczenie odpowiednich zapisów w statucie. Liczę na to, że nie, że w ostateczności wystarczą wewnętrzne regulacje lub oświadczenia, pewność postaram się uzyskać po rozmowie z osobami z pewnej organizacji bardzo podobnej do naszej (przynajmniej jeśli chodzi o sprawy formalne). Mam na myśli Uczniowski Klub Sportowy z Łodzi, który działa na podstawie tych samych przepisów, co my, rejestrował się również w Urzędzie Miasta Łodzi i posiada już status OPP. Zamierzam spotkać się z kimś z tego klubu i dowiedzieć się, jak wyglądał u nich cały proces.

Jeśli chodzi o koszty, to nie do uniknięcia jest opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, w naszym wypadku w wysokości 500 zł. Można za to starać się o zwolnienie z opłaty sądowej za wpis cechy OPP do KRS - wynosi ona 150 zł. Podane są artykuły, na podstawie których można taki wniosek złożyć oraz informacja, że większość sądów zwalnia z tej opłaty. To byłoby wszystko. Kiedyś trzeba było publikować roczne sprawozdanie finansowe w Monitorze Polskim "B" co kosztowało 610 za jednostronicowy dokument i chyba 610 za każdą kolejną stronę !!! Zważywszy, że takie sprawozdanie składa się z bilansu, rachunku wyników oraz informacji dodatkowej, zmieszczenie się na jednej stronie mogłoby być trudne. Na szczęście obecnie wystarczy zamieszczenie tego sprawozdania na stronie internetowej Ministerstwa Polityki Społecznej. Można o tym przeczytać w artykule OPP nie muszą ogłaszać się w Monitorze B, w części z wiadomościami.

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia ww. serwisu, a zwłaszcza do przeczytania fragmentów opisujących warunki formalne uzyskania statusu OPP. W przypadku pojawienia się pytań lub wątpliwości będziemy starali się na nie odpowiedzieć - pomoże to uzyskać pewność, że faktycznie wszystkie te warunki spełniamy. Po drugie proszę o dyskusję w tym temacie - jak zapewne wiecie głównym motorem napędowym naszych starań o status OPP jest możliwość uzyskiwania dochodów z tytułu otrzymywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Szacujemy, że każdy członek Stowarzyszenia jest w stanie spowodować wpłacenie średnio 50 zł (nawet, gdy ktoś sam nie pracuje, może poprosić o wpłatę rodziców, rodzinę czy nawet znajomych). Dawałoby to kwotę rzędu 2.500 zł, a przecież są jeszcze miłośnicy gomoku spoza Stowarzyszenia oraz osoby zupełnie nie związane z gomoku, które być może udałoby się nakłonić do wpłat. Jest więc o co się starać, w przypadku pozytywnego zakończenia sprawy darowizny tego typu będą znaczącą pozycją w przychodach Stowarzyszenia.

Plan działania na najbliższy okres wygląda następująco:
- wizyta w Uczniowskim Klubie Sportowym i rozmowa na temat ich doświadczeń (ja),
- dyskusja na forum (wszyscy zainteresowani, a zwłaszcza członkowie PSGRiP),
- weryfikacja naszej wiedzy w sądach, urzędach (ja, być może ktoś jeszcze się zgłosi do pomocy),
- w przypadku podjęcia decyzji o rejestrowaniu się, napisanie i wypełnienie wszystkich wniosków i formularzy, skompletowanie pozostałych dokumentów i złożenie papierów w sądzie (ja).

I na koniec obiecane linki:
Broszura "Jak zostać organizacją pożytku publicznego?" (pdf)
Warunki formalne:
- warunek 1,
- warunek 2,
- warunek 3,
- warunek 4 i 5,
- warunek 6 i 7.

Życzę miłego czytania...

Dodano:
Najwytrwalszym polecam jeszcze do przeczytania gazetkę (pdf), zawierającą sporo różnych informacji praktycznych.
/100per
 
 
 
100per 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 883
Skąd: Łódź
Wysłany: 2005-09-29, 14:14   

Chwilowo nic się nie dzieje :/, nie udało mi się pobudzić nikogo do dyskusji na forum :( , nie kontaktowałem się też z wymienionym w poprzednim poście UKS-em. W związku z brakiem dyskusji nie wiem, czy jest "wola narodu", żeby w ogóle starać się o status OPP...

Postaram się jeszcze dziś lub jutro skontaktować z kimś z tego UKS-u i umówić na przyszły tydzień. Zamknąłbym chyba w ten sposób pewien etap tego zadania. W przypadku dalszego braku uwag ze strony członków Stowarzyszenia przeprowadzimy dyskusję w gronie zarządu i po niej podejmiemy decyzję odnośnie dalszych losów zadania.
 
 
 
100per 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 883
Skąd: Łódź
Wysłany: 2005-10-14, 17:53   

Z powodu braku reakcji ze strony członków stowarzyszenia członkowie zarządu zostali poproszeni o dokładne zapoznanie się z przedstawionymi powyżej dokumentami i na najbliższym spotkaniu (najprawdopodobniej 18.10 - wtorek) mamy zamiar przedyskutować ten temat i podjąć decyzje dotyczące dalszych działań.

Niestety nie uzyskałem też żadnej pomocy ze strony łódzkich stowarzyszeń kultury fizycznej posiadających status OPP - nie mają czasu, albo w ogóle nie odbierają telefonów :/
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1217
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-02, 19:01   

. . .Dziś czas przekazania 1%, a myślałem że PSGRiP dostanie w związku z tym conieco ; )
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-06-13, 12:02   

odświeżam sprawę

otóż okazuje się że tak czy siak na początku działalności organizacji sądy nie przyznają statusu Organizacji Pożytku Publicznego wychodząc z zasady ze najpierw sie taka organizacja musi wykazać działaniem

my juz mamy to za sobą więc nalezy złożyć papiery i próbować

ale do tego jest potrzebna zmiana statutu PSGRiP

w szczególności paragrafu o Komisji Rewizyjnej (takie są wymogi ustawy)

PRZYKŁADOWY ZAPIS W STATUCIE:
Cytat:
1. Komisja Rewizyjna w celu wykonania swych zadań kontrolnych jest uprawniona do:
• żądania od Zarządu przedstawienia wszelkich dokumentów dotyczących działalności Stowarzyszenia,
• żądania od członków Zarządu złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień.
2. Nie można łączyć członkostwa w KR z pełnieniem funkcji w Zarządzie lub ze stosunkiem pracy z Stowarzyszeniem.
3. Członkowie KR nie mogą:
• pozostawać w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia z członkami Zarządu,
• być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej,
• otrzymywać z tytułu członkostwa w KR zwrotu uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości wyższej niż określone w art. 8 pkt 8 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi.


jest trochę minusów bycia OPP - opłaty a takze sprawozdawczość ale próbować trzeba
w kazdym razie proszę o zapoznanie się z tą propozycja zmian w regulaminie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group