Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Serwer do gier
Autor Wiadomość
dobrychemik 


Dołączył: 20 Cze 2007
Posty: 640
Skąd: Europa
Wysłany: 2008-10-29, 13:14   Serwer do gier

Czy ktoś z Was mógłby podać szacunkowy nakład czasu i pieniędzy potrzebnych, aby jakiś młody zdolny programista stworzył serwer gier? Coś w rodzaju kurnika, ale na mniejszą skalę - kilka gier i kilkuset graczy.
 
 
truskawek 

Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 679
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2008-10-29, 14:05   

chyba nikt z nas tego nigdy nie robił. Uwarzam że taka praca nigdy się nie kończy. (uaktualnienia, latanie i załatwianie reklam, kasacja starych kont)
 
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2008-10-29, 14:44   

Uaktualnianie, załatwianie reklam, sprawdzanie parametrów, załatwianie reklam, prowadzenie administracji, moderowanie, załatwianie reklam, rekrutacja pomocników. Czy wspominałem już o załatwianiu reklam? W razie czego powiem jeszcze raz: załatwianie reklam.
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
dobrychemik 


Dołączył: 20 Cze 2007
Posty: 640
Skąd: Europa
Wysłany: 2008-10-29, 17:17   

Chodziło mi o koszty samego rozruchu.
 
 
truskawek 

Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 679
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2008-10-29, 18:34   

jeśli sam sobie napiszesz programy (oszczędzasz na ich pisaniu) to płacisz tylko za witrynę:D
 
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-10-29, 19:32   

Myślę, że najbardziej kompetentny w tym temacie byłby jopq.
 
 
dobrychemik 


Dołączył: 20 Cze 2007
Posty: 640
Skąd: Europa
Wysłany: 2008-10-29, 20:06   

Proszę o poważne podejście do sprawy. Pytanie: ile ewentualny sponsor musiałby wyłożyć, żeby serwer ruszył?
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-07, 16:51   

ostatnio rozmawialiśmy z sevenem że warto by zrobić serwer dla pente na początek
(w sensie interfejsu)

jest mało graczy więc spokojnie mógłby stać na naszej stronie gomoku.pl

niestety kwestia jest oprogramowania, ktoś musiałby się tym zająć/zajmować
ja akurat w javie nie jestem najsilniejszy

jakieś pomysły może macie?
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2011-06-07, 22:54   

Dogadać się jakoś z mafem?
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2011-06-08, 08:42   

Dobra myśl :)

Niech nie będzie "psem ogrodnika" i przywróci pente albo przekaże sourcecode ;)

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
templar 


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 657
Skąd: toruń
Wysłany: 2011-06-08, 12:18   

truskawek napisał/a:
chyba nikt z nas tego nigdy nie robił. Uwarzam że taka praca nigdy się nie kończy. (uaktualnienia, latanie i załatwianie reklam, kasacja starych kont)

Ja to robiłem. Istotnie, taka praca nigdy się nie kończy. Portal musi się ciągle rozwijać (mimo, że tego często nie widać, to np. nad Kurnikiem non-stop pracują programiści).

truskawek napisał/a:
jeśli sam sobie napiszesz programy (oszczędzasz na ich pisaniu) to płacisz tylko za witrynę:D

Jak sam będziesz pisał to po pierwsze może Ci to zająć wieczność (bo nawet nie będziesz wiedział z jakich bibliotek korzystać i jak rozwiązywać problemy z którymi nigdy się nie spotkałeś), a po drugie, jak zobaczysz ile z tym jest problemów to możesz się normalnie w świecie zniechęcić. Do tego potrzeba zawodowego programisty, a nie jakieś pierdu pierdu.

angst napisał/a:
Niech nie będzie "psem ogrodnika" i przywróci pente albo przekaże sourcecode ;)

Heh, trochę zabawne. Dlaczego ktoś kto poświęcił swojemu projektowi sporą część życia miałby go oddać za darmo? Ale wszystko jest możliwe - gadajcie z nim.

Kurde, jak Wam się nie podoba Kurnik to napiszcie swój własny. Ja już próbowałem (właściwie cały czas jestem w trakcie kodowania) i nawet nie wyobrażacie sobie ile jest problemów po drodze.

alicecooper napisał/a:
niestety kwestia jest oprogramowania, ktoś musiałby się tym zająć/zajmować
ja akurat w javie nie jestem najsilniejszy

jakieś pomysły może macie?

Nie trzeba tego robić w javie. Jest mnóstwo możliwości w dzisiejszych czasach (chociażby HTML5). Nie wspominając o tym, że to w ogóle nie musi być przez przeglądarkę, tylko ściągnąć jakiegoś niewielkiego klienta, który by się łączył z serwerem przez TCP/IP. To jest dużo wygodniejsze rozwiązanie, bo protokół HTTP niestety ma swoje ograniczenia. Z drugiej strony wtedy są problemy ze zgodnością systemową (co załatwiają za darmo przeglądarki).

Druga sprawa, że pewnie chcielibyście, żeby to było zrobione porządnie, tzn. rankingi, jakieś statystyki, jakiś chat, historia gier no i do tego jakiś mocny serwer. To wszystko kosztuje, zwłaszcza koszt programisty. Ale również późniejszy koszt utrzymania. Kto będzie za to płacił? Jeśli chcielibyście to utrzymywać z datków (jak Kurnik kiedyś), to oferta jest zbyt słaba. Z samego Pente się nie utrzymacie.

Koszty programistów są masakryczne wręcz. Nikt tego nie zrobi za darmo (chyba, że jest wariatem). No, gdyby liczył na ewentualne zyski to jeszcze, jeszcze (udziałowiec). Ale to pewnie nie wchodzi w grę, bo podejrzewam, że nie chcielibyście tworzyć takiego portalu w celach komercyjnych.

Co do samych kosztów: zakodowanie takiego serwera jest to 4-5 miesięcy roboty (lepiej liczyć 5) dla jednego programisty. Liczyć trzeba koszt jako cokolwiek od 2,5k do 10k miesięcznie dla programisty (w zależności od doświadczenia, oczywiście większa kasa, szybszy kod - teoretycznie). Myślę, że 3k miesięcznie jest okej (dla jakiegoś początkującego kodera z okolic np. Torunia). Oczywiście jako zleceniodawcy doliczcie do tego podatki, które musicie pokryć. Utrzymanie serwera to od 3k do 5k rocznie. A jeśli (nie daj Boże, chyba że nie żal Wam kasy :) ) chcielibyście mieć jeszcze np. bazę danych Oracle to dolicz 10k jako koszt licencji. ;) Aha, jeszcze trzeba doliczyć jakiegoś grafika. Jak na moje oko, to 30k na start to trochę licho, ale da się za to stworzyć coś co będzie działać.

Podsumowując: gdyby to było proste, łatwe i niekosztowne, to każdy by miał swój Kurnik. Porywacie się z motyką na słońce (tak jak ja kiedyś).

templar
_________________
"...and remember - anger leads to the dark side!" (kyle katarn)
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-07-13, 01:20   

Zapotrzebowanie na serwer Stowarzyszenia zapewne minęło, ale znalazłem przed chwilą stronę - http://www.yotogames.com/
Obecnie są do wyboru następujące gry - warcaby, szachy, literaki, kości, mahjong i gomoku. Jeżeli chodzi o gomoku, to można wybierać spośród 3 wariantów - standard, pro i swap. Nie jestem pewien, czy chodzi o swap1 czy swap2. Nie ma chyba możliwości rozgrywania turniejów, ale atutem na pewno są parametry czasowe 1-90 minut :)

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group