Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomoc
Autor Wiadomość
wicherek 


Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 401
Skąd: Bytom
Wysłany: 2009-01-16, 14:04   

a co Ty masz do ludzi grajacych na krotkie czasy? Gomoku jest jak nauka np jezyka.
POczatki sa trudne, wszystko wkuwasz na pamiec, trudno przychodzi Ci zapamietanie czegokolwiek, jednak gdy podstawy juz znasz nauka wchodzi sama,a nauczenie sie tego jest znacznie prostrze niz kiedys bo obrales sobie taktyke jak zachowac sie w danej sytuacji

Gomoku to gra uboga od wieloletniej nauki zagrywek, i daleko ma do niekonczacych sie pomyslow graczy na temat zadziwiajacych zagrywek. Poprostu kilkadziesiat osob gra inna taktyka (obronna) inni obrali inna (ofensywna) i kilka jeszcze inna (grajac niestandardowe ruchy)

Czesto grasz grajcy na dluzsze czasy gra o wiele gorsze ruchy niz na mniejsze, z uwagi na to ze wciaz mysli, ze pierwszy ruch nie jest najlepszym mozliwym, bo jest wymyslony na szybko, natomiast jest on poparty wlasnie Twoim stylem gry ktorym gra wiekszosc graczy z ktorymi grasz i ktorych podgladasz, bo jest nalepszy/najczesciej granym.

Czesto mysle, ze grasz ktory ostatni schodzi ze stolu robi to dla szpanu, zeby wszyscy mysleli jaki to on madry jest skoro tyle mysli i tyle analizuje.To ktora wersja (dluga czy krotka) gry jest lepsza oceni sm gracz, trzeba umiec grac i na szybko i na wolno, bo wszystko ma swoje plusy i minusy - bo ile razy a turnieju slyszysz "wiedzialem, ze tamten pierwszy mj ruch byl lepszy" "a moglem zagrac tak jak myslalem" "sam nie wiem czemu tam zagralem" -- za duzo myslales, i tyle :P

ps. sam grywam na >5min glownie dlatego, ze nie umiem nawet okreslic w czasie gry kto ma przewage, ale inni nie musza juz sie zastanawiac bo od poczatku do konca wiedza gdzie polozyc kamien w danej stuacji.
_________________
http://www.bwe.biz.pl moja strona zapraszam!
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2009-01-16, 14:17   

Dzięki chaosu :wink: . Jeśli chodzi o samą naukę - dla początkującego sądzę że lepiej jest grać dużo i na podstawie popełnionych błędów się czegoś nauczyć. Nie twierdzę że gry na dłuższy czas są złe, tylko zauważ ile osób z tych które dopiero zaczynają gra długi czas ? Ile z nich wykorzystuje maksymalnie czas ? Z tego co widzę to garstka. Na dłuższy czas lepiej jest grać jak coś się umie. Temat jest "pomoc", czyli założyciel jest początkującym graczem, więc poziom gry ma tu wiele " do napisania" odnośnie Twojej wypowiedzi :
Cytat:
dla początkującego czy nie, poziom tu dla mnie nie ma znaczenia

Napisałeś, że na długie czasy łatwiej jest wychwycić błędy, zgodzę się, ale skoro nie wiesz jakie to są błędy to co chcesz naprawić ? Jeżeli po jednej grze wiesz, co było złe - to jesteś genialny ( cały czas piszę o początkujących, żeby nikt nie pisał że mam na myśli całokształt, bo już niektórzy piszą ze swojego punktu widzenia, pozdro :P ). Uważam, że do nauki lepsza jest ilość niż jakość, po co się rzucać na głęboką wodę.

Nie napisałem że jest to niedorzeczne, jednakże argument " chcę pomyśleć" nie jest dla mnie argumentem aby grać w tę grę - myśleć można o wszystkim i wszędzie. Nie mam żadnych dobrych argumentów, aby w to grać, jednakże Wasz jak dla mnie również nie jest dobry.

wicherek napisał/a:
trzeba umiec grac i na szybko i na wolno,

Gomoku jest jak skoki, jak ktoś ma formę - umie grać, to czas nie robi różnicy.

Jeszcze jedna rzecz odnośnie czasu. Czasami w EL dochodzi do dziwnych jak dla mnie sytuacji, kiedy to jeden z graczy długo zastanawia się nad pierwszym ruchem, przy czym dany open zna i dość często grywa - nad czym się tyle zastanawia ? Skoro już tyle razy grał ten open, to nad czym teraz myśli ? Czasami zbyt dużo myśli daje niespodziewane zagranie, ale niekoniecznie opłacalne.
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-16, 16:10   

. . .Wicher nic nie mam do grających szybko tylko preferuję inną szkołę : ) Masz rację, myślenia się trzeba nauczyć, trzeba się dobrze poznać i intuicja też gra ważną rolę w podejmowaniu decyzji (choćby o tym który ruch grać). Ja jestem w tym strasznie kiepski co widać po wynikach ale i tak wierzę że to dla mnie najlepszy sposób : )

. . .Zukol nie musisz mi dziękować za to że Ci odpisuję ; ) Jak dla Ciebie argument o myśleniu jest kiepski to szkoda, pewnie pomyślisz że mam kiepskie podejście do gier. Jak pewnie wiesz gram i polecam serwery turowe, próbowałem wielu gier i ich atrakcyjność zawsze mierzyłem tym jak mi się 'w nich' myśli. Owszem, grywam też w chińczyka i to jest gra której nie dedykuję zbyt wiele czasu na ruch ; ) ale w większości przypadków gram bo kocham myśleć. I żeby nie było wątpliwości jak nie gram tylko leżę do góry brzuchem to myślę o życiu także dziękuję za troskę ale nie obawiaj się o mnie, nie ograniczam swojego myślenia do gier : )

zukole napisał/a:
Napisałeś, że na długie czasy łatwiej jest wychwycić błędy, zgodzę się, ale skoro nie wiesz jakie to są błędy to co chcesz naprawić ? Jeżeli po jednej grze wiesz, co było złe - to jesteś genialny.


. . .A widzisz a ja za pewnik brałem to że rozważamy tu gry 'z nauczycielem' (o takie pytał nasz nowy kolega). Dodajmy więc nauczyciela który na spokojnie wskaże błędy i masz moją receptę : ) Pewnie masz rację, że większość zaczyna sama, od ilości, i efekty też są dobre - ja też chciałem tylko przedstawić swój punkt widzenia.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2009-01-17, 00:03   

Nie dziękuję za to, że mi odpisujesz, tylko za zwrot iż " ładnie manewruję" ( przynajmniej ja przyjąłem to jako komplement :P ).
Odnośnie myślenia jako argument żeby grać właśnie w gomoku, to raczej na mnie wrażenia nie robi. O nauczycielu nie pomyślałem, może w tym jest klucz :wink:
 
 
termin 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 169
Skąd: poznan
Wysłany: 2009-01-17, 04:41   

Nie myśleć w grze takiej jak gomoku to jak grać w piłkę nożną bez używania nóg.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group