Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Goban i kamienie
Autor Wiadomość
jas1992 

Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 108
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-05-15, 19:45   Goban i kamienie

Siemanko, stworzylem ten temat, bo jestem ciekaw jak dużo osób byłoby zainteresowanych zakupieniem drewnianych plansz wraz z kamieniami... Moze grupowo byłoby taniej?? Szukałem ostatnio w internetowych sklepach i ceny są jak dla mnie kosmiczne poniewaz zwykła deseczka kosztuje około 60 zł a kamienie kolejne 40 zł.... Gdyby ceny były o połowe mniejsze wtedy skusiłbym sie... Czy te ceny są normalne??
Ktos moze mi doradzić co i jak??[/b]
 
 
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2010-05-15, 21:42   

Ceny w okolicy 100 pln za zestaw sa normalne. Jezeli chcesz je zredukowac rozwaz zakup nie planszy drewnianej a ceraty/folii - zaleta jest to, ze nie wazy tyle co deska i mozna zwinac w trabke i wsadzic do plecaka (deska ma rozmiary troche mniejsze od stolnicy). Bardzo przyjemnie sie gra grubymi kamieniami (o wiele ladniej wygladaja na planszy od takich plaskich nalesnikow i dobrze sie je zdejmuje) ale sa drozsze, niemniej wedlug mnie warto - to jest jednorazowy zakup.

-Karol
 
 
jas1992 

Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 108
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-05-16, 10:25   

a dałbys moze rade zapodać mi jakimś linkiem - być moze jakiś sklep zajmuje się produkcją gobanów?? skoro taka cena jest normalna to pewnie zamówie... ale lepiej byłoby mi wlasnie sprawić sobie taki komplet goban+kamienie od razu, a nie dokupować kamienie... widziałem na allegro taki za około 50 zł drewniany składany i w miare okej, tylko jak pozniej kupie za duże kamienie to bedzie troche problem.... Z góry dzieki za link
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-05-16, 10:41   

Cena zestawu szachowego - plansza i pionki kosztuje od 40 do 300 zł (na pewno są i tańsze i droższe)- źródło. allegro.pl

Sama plansza do szach wymaga więcej pracy, bo chyba, że takie plansze produkowane są masowo na lini produkcyjnej w pełnej automatyzacji. Zatem stolarz będzie musiał się napracować i wyceni koszt pracy na powiedzmy 50zł goban (jeśli miałby zrobić 100 rakich gobanów). Figurki szachowe to najczęściej rzeźby i to nie robione ręcznie (te są bardzo drogie). Szklane kamienie to niby tradycja od renju, ja mógłbym grać zwykłymi plastikowymi albo nawet drewnianymi "kamieniami". Koszt produkcji kamini byłby wtedy o wiele tańszy niż goban.

Napisałem te przykładowe zależności, żeby odpowiedzieć jednoznacznie:
nie ma popytu na gobany toi nie ma konkurencji toi ceny są jakie są :-)

Jeśli gomoku, renju i pente razem wzięte - były by co najwyżej 4 razy mniej popularne od chińczyka - gobany i kamienie były rzecz jasna tańsze.

Podobnie jest w sklepach, które w swoich magazynach nie przetrzymują towarów, bo nie ma chętnych na ich zakup, ale jeśli przyjdzie klient - to wtedy sprzedawca mu zamówi(przy okazji swoich stałych zamówień). Jeśli gobanów nie można na ogół kupić w sklepie z zabawkami dla dzieci, to sklep posiadający ten towar może sobie dowolnie windować jego cenę - mając świadomość, że w pobliżu nie ma konkurencji. Tak własnie działa wolny rynek, rynek nie tylko towarów, ale i usług.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2010-05-16, 11:17   

Co do sklepow to wiecej niz znajdziesz przez google Ci nie poradze, opinii o sklepach tez nie wydam, bo kupilem raz (tu: http://www.go.tuchola.pl/ ale sekcja sprzet nie dziala, za zestaw z przesylka zaplacilem mniej niz 100 pln kilka lat temu).

Wielkosc siatki planszy jest chyba standaryzowana, pojedynczy prostokat ma wymiar 22 x 24 [mm], kamyk ma srednice 22 [mm] - takie informacje mam na pierwszych stronach ksiazki o go, wiec chyba spokojnie mozesz kupowac osobno jezeli tylko bedziesz chcial.

Inny mankament to to, ze sklepy oferuja zestawy do go, wiec plansze to 19 x 19, 13 x 13 i 9 x 9. Jezeli szukasz 15-stki to chyba tylko Stowarzyszenie moze Ci sprzedac, nie widzialem w polskich sklepach takiego egzemplarzu. Wydaje mi sie, ze na turniejach mozna kupic, to wtedy jest mozliwosc wymacac taki zestaw.

-Karol
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-05-16, 16:43   

Reasumując - należy jeździć na turnieje PSGRiP, gdzie można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy - nie tylko o gobanach i kamieniach ;) A w tych sprawach najlepiej gadać z Alicecooper'em (taki gość w szelkach :P ).

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
crosslet 

Dołączył: 04 Mar 2007
Posty: 496
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2010-05-16, 19:20   

Najbliższy turniej w Rzeszowie :)
_________________
video meliora proboque, deteriora sequor
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-09-04, 21:21   Mój goban domowej roboty

Natrafiając w piwnicy na pozostałości z paneli podłogowych mojego domu, wpadłem na pomysł żeby jednak zrobić goban. Praca trwała 2 h i głównie było to skrupulatnie z fanatyczną precyzją kreślenie linii markerem o grubości 1mm. Początkowo zakładałem, żeby zrobić "prostokątne pola", ale olałem to uśredniając odległości między liniami do 23mm (wg. źródeł wiki powinno być 22x23,7mm). Ponumerowałem linie dla 2 perspektyw graczy. Pisak rzeczywiście nie zmywalny wodą, za to ścieralny choć z trudem gumką do mazania.
Wymiary deski = 39x39cm, wymiary kwadratu (siatki linii) = 32,2x32.2 cm.
2 panele idealnie są dopasowane do siebie wzdłuż linii H-8 - w końcu to panele :)
Jedynym ewenementem to mało precyzyjne docięcie desek, ale zamaskuję to ok wprawiając ramy z paska drzewnego o małej grubości. Można dodać też folię, żeby nie dopuścić do ścierania linii. Grubość gobanu to 7 mm, z czego jestem rad, bo jest lekki i dwuczęściowy = bezproblemowy transport (najlepiej w gotowym futerale)
Choć dwie deski dopasowują się i zakleszczają dośc mocno, mogę pokusić się jeszcze o dodatkowe ruchome mocowanie "od spodu" gobana. Nakreśliłem tylko kropkę na H8.

P.S. Do dziś nie wiem do czego służyły kropki na polach C3 itd. - może to wywodziło się z Go. A ta cała perspektywa, która z prostokątów "robi" kwadraty ... cóż grałem na gobanach w realu i jakoś wciąż widziałem prostokąty, co delikatnie mówiąc - nie wpływało pozytywnie na mój komfort widzenia/spostrzegawczości.

Polecam innym nie mających gobana ale mających 2 godziny czasu i trochę narzędzi stolarskich, zabranie się do przyjemnej roboty. Taki gobanik to również oryginalny gadżet-mebel w twoim domu.

Oto fotki:
http://images.net.pl/file/ugel4doanhqkp97y5n6h.jpg
http://images.net.pl/file/v51e1r06mo8d90j03oy.jpg
http://images.net.pl/file/ukcubcyfuhtllxaw4w85.jpg
http://images.net.pl/file/93w8gl88eqz9kanul7g6.jpg
http://images.net.pl/file/57p92f4uc8wbovv02h2.jpg
http://images.net.pl/file/9rre3183kjddwcerf2s.jpg
http://images.net.pl/file/vo0r5xj6nzbp0ern8kx.jpg
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
Ostatnio zmieniony przez ermijo 2010-09-04, 21:27, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-09-04, 21:26   

Coś kiepsko ponumerowałeś te linie dla drugiego gracza.
Sam goban nieźle wygląda.
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-09-04, 21:28   

Dlaczego kiepsko ?A jak byś inaczej chciał :) ? Może tak, że ja widzę a1 a ty widzisz o15 ? :]
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-09-04, 21:33   

Fakt. Widać to samo ale wolę mieć numerację normalną niż jakąś arabską, od prawej do lewej :D
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-09-04, 21:57   

Znalazłem kamienie po 2x35 za 13 zł czyli 2x70 26 + 13 kosz przesylki ~~ 40 zł.
http://www.e-go.pl/sklep/...0&sort=&show=20
Zna ktoś tańsze źródło ? W sklepach w Krakowie (o ile gdzie> takie są) są tańsze droższe ?
Najdroższe za 1600+ zl, ciekawe czy RIF takie ma :)
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2010-09-04, 23:02   

Całkiem spoko, popieram inicjatywe.
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-09-05, 00:15   

A widziałeś jakieś info odnośnie zegarów elektronicznych? Przydałyby się.
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2010-09-05, 01:53   

W PSGRiP tańsze są :) Alice niech może napisze skąd mamy swoje.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group