Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
XIII Tura IRP - tabela
Autor Wiadomość
crosslet 

Dołączył: 04 Mar 2007
Posty: 496
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2011-02-26, 16:50   

Czyli w końcu odejścia adifka się opłacało graczom którzy z nim grali czy raczej nie? Mnie na pewno nie bo przegrałem a inni dostaną bye.. :(
_________________
video meliora proboque, deteriora sequor
 
 
siwer90 

Dołączył: 31 Sty 2010
Posty: 69
Skąd: Łask
Wysłany: 2011-02-26, 18:23   

Spoko, ja tez :P
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2011-02-26, 18:56   

rakdar napisał/a:
Więc... przecież to jest prosta matematyka. I nie ma co zaciemniać jakimiś niuansami, bo kilku graczy nie miało powiązania z meczami +:- (np. puholek, rakdar), a punkty też im się nie zgadzają

Za Kodeksem Szachowym:

Cytat:
Ustalenie kolejności miejsc z uwzględnieniem rezultatów przeciwników

Należy wziąć pod uwagę, że w każdym przypadku wyniki są określone po uwzględnieniu odpowiednich przepisów odno-śnie nierozegranych partii.

Powiązanie jest pośrednie (nie liczy się, czy Ty miałeś nierozegraną partią, ale czy mieli taki przypadek Twoi przeciwnicy). Obaj graliście z Crossletem, który grał z Adifkiem A ten wycofał się z rozgrywek, co ma również wpływ na współczynniki).

Używam tego samego programu, który jest stosowany w EL (o ile tam również jest stosowany SP98) i nie liczę niczego ręcznie, a na pewno nie robię też ręcznie parowania. Co więcej, ten sam program stosowany jest podczas turniejów PSGRiP i też jakoś nikt nigdy nie miał z tym problemów. To, że nie wiesz, jakie zasady dodatkowe stosowane są do podstawowej reguły, mówiącej o sumie punktów przeciwników, nie oznacza, że program robi jakiekolwiek błędy. Ja też nie wiem, co nie znaczy, że neguję działanie programu. Niestety, w pomocy nie udało mi się znaleźć (jak i w Internecie) dodatkowych wyjaśnień dotyczących traktowania nierozegranych partii.

Jeżeli coś się zmieni w tym zakresie, to dam znać, natomiast w obecnej edycji IRP programu zmienić nie zamierzam i jego "obliczenia" są wiążące w zakresie tabeli i parowania.

Pozdrawiam

Angst

P.S.
rakdar napisał/a:
Gdyby "moje" liczenie było poprawne, to zmianie uległaby kolejność graczy w tabeli, a co za tym idzie, inne by także było parowanie zawodników, o co tak dbałeś.

Wytłuszczenia moje - zasady parowań również są bardzo złożone, a o parowania nadal dbam (a konkretnie program).
 
 
 
rakdar 


Dołączył: 23 Wrz 2008
Posty: 336
Skąd: Toruń
Wysłany: 2011-02-26, 22:58   

Przecież nikt Cię nie oskarża o ustawianie rozgrywek. Chodzi o to, że według tego programu za nic jedni są nagradzani, a inni karani (co ma wpływ na kolejność w tabeli). I dopóki ktoś nie wytłumaczy, na jakiej zasadzie tak się dzieje, dopóty będę uważał, że jest to nielogiczne, chore i popie... .
_________________
Niektórym nie przeszkadza gdy są opluwani. Widocznie lubią deszczową pogodę...
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2011-02-27, 01:06   

angst napisał/a:
Ja też nie wiem, co nie znaczy, że neguję działanie programu. Niestety, w pomocy nie udało mi się znaleźć (jak i w Internecie) dodatkowych wyjaśnień dotyczących traktowania nierozegranych partii.

Jeżeli coś się zmieni w tym zakresie, to dam znać

Sprawa jest prostsza niż myślałem. Po prostu za każdą nierozegraną grę, niezależnie od wyniku (+:-, -:+, -:-; bye) do punktacji danego gracza na potrzeby Buchholza dodaje się 0,5 pkt. Przykładowo, jeżeli dany gracz zgromadził 4 punkty, z czego jeden za wygraną walkowerem, to Buchholz jego wszystkich rywali zwiększa się nie o 4, a o 3,5 pkt.

Co do Buchholza Marcina, który dołączył w trakcie turnieju - system zakłada, że jego hipotetyczni rywale w 4 kolejnych rundach, w których nie grał uciułali średnią możliwą ilość punktów do zdobycia (czyli 2 pkt. z 4 rund).

Nie mam jeszcze pewności, jak zmieniać się będzie Buchholz przeciwników Chemika i Rozbijacza, którzy się wycofali z rogrywek. Podejrzewam jednak, że system zaliczy im na poczet Buchholza pół pkt. za każdą rundę do końca turnieju (potwierdzałby to przypadek Alicecoopera, który "grał" zarówno z Chemikiem, jak i Rozbijaczem - na starcie 5. rundy jego Buchholz jest wyższy o 3,5 pkt.: "Buchholzowe" 2,5 pkt. Muchala i dodatkowe 0,5. pkt. odpowiednio za Chemika i Rozbijacza).

Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia rozwiewają wątpliwości. Nad sprawiedliwością systemu można oczywiście dyskutować, jednak według mnie nie ma lepszego współczynnika niż uśredniony Buchholz dla turniejów rozgrywanych systemem szwajcarskim. Ewentualnie, w przypadku dotyczącym tylko dwóch graczy, sprawiedliwszy wydaje się wynik bezpośredniego pojedynku.

Pozdrawiam

Angst

P.S. Sprawdziłem powyższą teorię w praktyce - Buchholz po 4 rundach zgadza się dla każdego gracza z wyliczonym przez program.
 
 
 
rakdar 


Dołączył: 23 Wrz 2008
Posty: 336
Skąd: Toruń
Wysłany: 2011-03-13, 20:05   

angst napisał/a:
P.S. Sprawdziłem powyższą teorię w praktyce - Buchholz po 4 rundach zgadza się dla każdego gracza z wyliczonym przez program.

Sęk w tym, że nie dla każdego. Twoje tłumaczenie pasuje do tych, którym punkty są odejmowane, a przecież jak już pisałem, niektórzy mają punkty dodawane. Dlaczego?

Podałeś przykład alicecoopera. W tabeli ma M-Buch. 4.0 Buch. 8.5. Skąd więc te 3.5 pkt.? A z Muchalem grał dopiero teraz, w 5 rundzie.

Swoją drogą idąc takimi powiązaniami, to przecież każdy miał styczność i z rozbijaczem i z dobrymchemikem w którymś tam pokoleniu.

Zostawiam to już jednak i przyjmuję do wiadomości - posługujesz się programem i przepisujesz wyniki, które Ci podał, choć do końca nie wiadomo, na jakich zasadach je przelicza.
_________________
Niektórym nie przeszkadza gdy są opluwani. Widocznie lubią deszczową pogodę...
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2011-03-14, 01:09   

rakdar napisał/a:
angst napisał/a:
P.S. Sprawdziłem powyższą teorię w praktyce - Buchholz po 4 rundach zgadza się dla każdego gracza z wyliczonym przez program.

Sęk w tym, że nie dla każdego


Napisz proszę, dla kogo według Ciebie się nie zgadza (pamiętaj, że to tabela po 4 rundach).

rakdar napisał/a:
Podałeś przykład alicecoopera. W tabeli ma M-Buch. 4.0 Buch. 8.5. Skąd więc te 3.5 pkt.? A z Muchalem grał dopiero teraz, w 5 rundzie(...)posługujesz się programem i przepisujesz wyniki, które Ci podał, choć do końca nie wiadomo, na jakich zasadach je przelicza.


Myślałem, że wszystko już jest jasne, ale może poniższy przykład rozwieje wątpliwości:

Mecze Alice'a w pierwszych 4 kolejkach:

Chemik – Alicecooper 2:2
Alicecooper - Aro 2:2
Puholek - Alicecooper 1:3
Alicecooper - Rozbijacz +:-

Uzyskał zatem 3 punkty (dwa zwycięstwa i dwa remisy).

Jego przeciwnicy uzyskali natomiast (w tych 4 kolejkach) odpowiednio:

Chemik – 0,5 pkt.
Aro – 1,5 pkt.
Puholek – 2 pkt.
Rozbijacz – 2 pkt.,

przy czym należy pamiętać, iż na potrzeby wyliczania współczynnika Buchholza ta punktacja wygląda następująco:

Chemik – 2 pkt. (1 remis i 3 walkowery, niezależnie od tego, czy przegrane czy wygrane, walkowery jak pisałem wcześniej punktowane są jako 0,5 pkt. każdy)
Aro – 2 pkt. (3 remisy i 1 walkower)
Puholek – 2 pkt. (dwa zwycięstwa i brak walkowerów)
Rozbijacz – 2,5 pkt. (2 zwycięstwa i 1 walkower),

a zatem Buchholz Alice’a to 8,5 pkt. a M-Buch. (czyli Buchholz po odrzuceniu skrajnych wartości: 2,5 i 2 pkt.) to 4 pkt. (8,5 - 2,5 - 2 pkt. = 8,5 – 4,5 pkt. = 4 pkt.).

W poście powyżej omyłkowo napisałem 3,5 pkt. (powinno być 4 pkt., co wynika zresztą z treści) - być może stąd całe zamieszanie.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group