Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Reforma Internetowej Reprezentacji Polski w Gomoku
Autor Wiadomość
angst 
Viceprezes
Kapitan IRP

Wysłany: 2012-01-20, 01:10   

Przeczytałem wszystkie posty w tym temacie (czyli nie tylko te od meczu z Rosją) i po odświeżeniu sobie sprawy jestem przekonany, że zgadzamy się w większości zagadnień związanych z Reprezentacją.

W weekend postaram się napisać więcej, prawdopodobnie niejako na nowo otwierając dyskusję, ale zaproponuję raczej skupienie się już na szczegółach.

Powoli przychylam się do wprowadzenia dodatkowej formy kwalifikacji i być może nawet całkowitego odejścia od dotychczasowej formuły IRP, ale ostateczne decyzje podejmę po przedyskutowaniu z Wami szczegółów.

Pozdrawiam

Angst

alicecooper 
Skarbnik

Wysłany: 2012-01-20, 11:10   

w zasadzie najpoważniejsza bolączką IRP jest mała mimo wszystko liczba grających
nie jest to spowodowane brakiem czasu skoro ja który nie mam go permanentnie mogę jednak (z trudem bo z trudem) ale zagrać
może jakieś zachęty? nagrody za podium? (takie jak w turniejach?

angst 
Viceprezes
Kapitan IRP

Wysłany: 2012-01-23, 00:40   

Zgodnie z deklaracją chciałbym krótko podsumować dyskusję dotyczącą IRP (nie mylić z Eliminacjami do IRP).

Generalnie można odnieść wrażenie, że mamy (osoby, które się wypowiedziały) podobne podejście do sposobu wyłaniania graczy. Jak wcześniej wspominałem, przy powołaniach biorę pod uwagę wyniki: IRP, EL, NT, turniejów na żywo, a także dotychczasowe występy w Reprezentacji. Nie ukrywam, że w okresie przestoju EL przypisywałem mniejszą wagę tym rozgrywkom, gdyż ciężko ufać wynikom sprzed pół roku. Przyjmując, że aktualnie waga EL wzrasta, w dużym uproszczeniu zakładam, że mamy ogólną zgodę co do zasad doboru graczy (dodając do tego "dzikie karty").

W toku dyskusji pojawiło się kilka kwestii, w zakresie których chciałbym kontynuować temat, aby dojść przy Waszej pomocy do konkluzji mogących wpłynąć na zmianę podejścia (wstępnie zakładam bazowanie na aktualnym systemie i ewentualne jego modyfikacje).

Kluczowe kwestie to:

1) rezygnacja z eliminacji do IRP (w skrócie IRP) lub zmiana formuły rozgrywek
2) organizacja turniejów kwalifikacyjnych
3) utrzymanie / zniesienie "dzikich kart" oraz doprecyzowanie zasad ich przyznawania
4) baza graczy do potencjalnych powołań
5) nagrody.

Ad. 1)

Wydaje się, że rozgrywki IRP mogłyby być kontynuowane. Dla części osób jest to okazja do zmierzenia się z silnymi rywalami, a dla innych w ogóle szansa na dołączenie do Reprezentacji. Moim zdaniem ostatnio stosowany system rozgrywek się sprawdza (relatywnie mniej walkowerów niż w poprzednich rozgrywkach i brak wydłużania zawodów). Wadą na pewno jest fakt, iż eliminacje trwają relatywnie długo i nie wszyscy są chętni do brania w nich udziału.

Z jednej strony można rozgrywki IRP wyeliminować lub pozostawić z mniejszą wagą, a z drugiej utrzymać z zastrzeżeniem, iż tylko osoby w nich uczestniczące mogą grać w Reprezentacji (plus ewentualnie "dzikie karty").

Ad. 2)

To na pewno ciekawy pomysł, gdyż jest to najprostsza metoda na zbadanie aktualnej formy graczy. Wada to na pewno system rozgrywek (sporo zależy od losu i nie ma wiele wspólnego z trybem meczowym).

Podobnie jak w 1) do dyskusji, kto może grać w takich turniejach, jakie powinny być parametry, zasady awansów, itp.

Ad. 3)

Intuicyjnie wydaje się, że co najmniej medaliści (finaliści?) MŚ (MP?). Sprawa jest dość kontrowersyjna, gdyż część osób uważa, że nie powinno być osób wyróżnionych, inni nie widzą bez nich Reprezentacji. Problem też w tym, że tacy medaliści nie zawsze chętnie uczestniczą w regularnych rozgrywkach i ich forma jest czasem sporą niewiadomą. Ktoś ciekawie zauważył, że sami powinni móc ocenić, czy aktualna dyspozycja pozwala im na grę.

Ad. 4)

Kolejny kontrowersyjny punkt. Czy w Reprezentacji może/powinien grać każdy? Kto powinien być uwzględniany przy powołaniach? Czy gracze "z przeszłością" powinni być rozpatrywani (czy należy dawać drugie szanse?)? Czy też może powinniśmy się ograniczyć do osób znanych z "reala" albo uczestniczących w rozgrywkach EL (NT?)?

Ad. 5)

Zawsze byłem przeciwnikiem nagród w IRP. Jak dla mnie wystarczająca nagroda to możliwość gry w Reprezentacji. Oczywiście nie znaczy to, że jestem zamknięty na ciekawe pomysły, ale na pewno nie ma mowy o nagrodach finansowych (ewentualnie np. zwolnienie z opłaty turniejowej).

Ostatnią kwestią, ale raczej już do oddzielnej dyskusji jest pozycja Selekcjonera. Czy powinien mieć wpływ na wybór graczy, czy też powinien się on odbywać automatycznie? Naprawdę ciekawym pomysłem wydaje mi się udzielanie przez Walne "absolutorium". Zwykle częściej można się spotkać z głosami krytycznymi i takie poparcie (lub sygnał, że czas na zmianę warty) wydają mi się rzeczywiście potrzebne.

Wiem, że na pewno nie wyczerpuję wszystkich kwestii, natomiast w mojej ocenie są to właśnie te tematy, które powinniśmy poruszyć w szczególności. Jeżeli Waszym zdaniem czegoś istotnego brakuje, rozważę dodanie takiego elementu do powyższej listy.

A tymczasem czekam na Wasze wypowiedzi w zakresie przywołanych punktów (lub dowolnego z nich) :)

Pozdrawiam

Angst

zukole 
Członek Zarządu

Wysłany: 2012-01-23, 07:57   

angst napisał/a:
Z jednej strony można rozgrywki IRP wyeliminować lub pozostawić z mniejszą wagą, a z drugiej utrzymać z zastrzeżeniem, iż tylko osoby w nich uczestniczące mogą grać w Reprezentacji (plus ewentualnie "dzikie karty").

Jestem za pozostawieniem IRP, lecz przypisaniu im mniejszej wagi w kwestii wyłaniania kadry. Rozgrywki są zbyt długie. Istnieje wprawdzie możliwość grania awansem w grupie A ( która teoretycznie daje miejsce w kadrze ), lecz skoro runda trwa +- 4 miesiące, a istnieje możliwość rozegrania spotkań w miesiąc (gry awansem), to wyniki nie są miarodajne.

angst napisał/a:
kto może grać w takich turniejach, jakie powinny być parametry, zasady awansów, itp.

Co do kwali i systemu meczowego, to na najbardziej miarodajnych rozgrywkach jakimi są turnieje w realu też gramy jeden raz z wylosowanym przeciwnikiem i jakoś nikt nie zaproponował zmiany systemu. Co do zacytowanego pytania to przyznam, że mam wątpliwości. Teoretycznie dostęp powinien mieć każdy, lecz ze względu na swoistą patologię użytkowników kurnika byłoby to ryzykowne. Może więc osoby grające teraz i w przeszłości w IRP, EL, NT i na turniejach PSGRiP. Na temat parametrów jest chyba za wcześnie gdybać, choć wydaje mi się że coś +- jak turniej jubileuszowy Angsta. Ostatnia kwestia, choć najważniejsza. Zakładając że byłby to główny warunek gry w meczu, z takiego turnieju wchodziłoby x osób. Zależy ile takich turniejów by było oraz czy byłyby dzikie karty

angst napisał/a:
3) utrzymanie / zniesienie "dzikich kart" oraz doprecyzowanie zasad ich przyznawania

Jako medalista MŚ i osoba nie grająca w IRP czuję się dość niezręcznie odpisując na to pytanie, bo praktycznie non stop korzystam z dzikiej karty ;) . Forsuję granie kwali i jakby obowiązywały to bym w ich zagrał. Co do kwestii awansu z nich i pozostałych miejsc pisałem wyżej. Jeśli chodzi o dzikie karty to bym je utrzymał z racji niemożności powołania całego składu z turniejów kwalifikacyjnych ( jakby skład leciał automatycznie z takich turniejów kwestia posiadania selekcjonera nie miałaby sensu, a chyba tego nie chcemy ). Zagadnienie "kwale a dzikie karty" w mej opcji są zależne od siebie. Co do niezgadzania się na dzikie karty, rozumiem zasadę sprawiedliwości ( choć ciekawe ile osób wierzy w sprawiedliwość :-) ) ), lecz pytanie czy w tym momencie stawiamy sobie za cel dobro kadry, czy własne ambicje.

angst napisał/a:
Kolejny kontrowersyjny punkt. Czy w Reprezentacji może/powinien grać każdy? Kto powinien być uwzględniany przy powołaniach? Czy gracze "z przeszłością" powinni być rozpatrywani (czy należy dawać drugie szanse?)? Czy też może powinniśmy się ograniczyć do osób znanych z "reala" albo uczestniczących w rozgrywkach EL (NT?)?

Pytanie związane z drugim. Jeżeli osoby uczestniczące w wymienionych rozgrywkach zamykałyby grono grających w turnieju, to tylko i te osoby mogłyby grać w reprezentacji. Co do rozpatrywanych osób, to "podziękowałbym" programowym recydywistom.

angst napisał/a:
5) nagrody.

Nie.

Pozycja selekcjonera powinna być zachowana ( kto inaczej da mi dziką kartę :wink: )

Treść zależna od wprowadzenia turniejów kwalifikacyjnych, dlatego niektórych spraw nie poruszałem.

truskawek 

Wysłany: 2012-01-23, 11:15   

Uważam, że dziką kartę może dostać tylko osoba która w niedalekiej przeszłości (przedmeczowej) uzyskała wybitny wynik w turnieju "na żywo".
Eliminacje do IRP powinny być ciekawe. Powinno grać się dużo na długie czasy. Nagradzanie tylko pierwszej osoby jest zniechęcające. Może punktacja, jak w skokach narciarskich? Do tego naliczanie punktów za dobry występ w NT, rewolwerowcu, turniejach oficjalnych i w eurolidze? Niech zgłosi się masę osób, żółtych, pomarańczowych, czerwonych. Niech rywalizują ze sobą grając ciągle na jednym nicku. Po każdym miesiącu wykreślmy tych najmniej aktywnych (tych, co mają najmniej punktów). Można też ograniczyć się do dwuch wydarzeń w tygodniu(np komunikaty na stronie reprezentacji typu "w tym tygodniu punkty do zdobycia we wtorkowym rewolwerocu i niedzielnym NT) co uprości pracę osobie odpowiedzialnej za statystyki. (Chętnie się tym zajmę, jeśli do "eliminacji" zgłosi się około 80 osób)
Co do osób o niepewnej reputacji? Nie, Nie i jeszcze raz NIE. Z jednej strony mówimy tu na forum o banowaniu bez sprawdzania, na wyczucie, a z drugiej strony wpuszczamy te nudzące się życiem/grą dzieci do Reprezentacji Polski. Gdzie tu logika

Kwestia selekcjonera: Jak najbardziej jestem za. Ktoś musi dokonywać zmian w meczu, rozdawać dzikie karty, zając się negocjacją terminu meczu. Marzy mi się też, byśmy mieli trenera/trenerów. Fajnie było by móc raz w tygodniu otworzyć sobie plik w renlibie z partią Dredd-Arczi w której po/przed każdym ruchem byłby komentarz "na co zwrócić uwagę, dlaczego ten ruch, a nie inny"

maestro 
Administrator
Prezes

Wysłany: 2012-01-23, 13:01   

Podpisuję się pod tym co przedstawił żukole.

Cytat:
Eliminacje do IRP powinny być ciekawe. Powinno grać się dużo na długie czasy. Nagradzanie tylko pierwszej osoby jest zniechęcające. Może punktacja, jak w skokach narciarskich? Do tego naliczanie punktów za dobry występ w NT, rewolwerowcu, turniejach oficjalnych i w eurolidze? Niech zgłosi się masę osób, żółtych, pomarańczowych, czerwonych. Niech rywalizują ze sobą grając ciągle na jednym nicku. Po każdym miesiącu wykreślmy tych najmniej aktywnych (tych, co mają najmniej punktów). Można też ograniczyć się do dwuch wydarzeń w tygodniu(np komunikaty na stronie reprezentacji typu "w tym tygodniu punkty do zdobycia we wtorkowym rewolwerocu i niedzielnym NT) co uprości pracę osobie odpowiedzialnej za statystyki. (Chętnie się tym zajmę, jeśli do "eliminacji" zgłosi się około 80 osób)

W IRP gra niewielkie grono i to oczywiście ma wpływ na niemiarodajność rozgrywek, jednak sam fakt że do rywalizowania o miejsca w reprezentacji zgłosi się bardzo wiele osób nie oznacza, że problem zniknie. Jasne, fajnie gdyby także i ci nieco słabsi, dopiero aspirujący do czołówki gracze mieli możliwość rywalizowania z najlepszymi, ale tak naprawdę w meczach międzynarodowych powinni grać ci, którzy mają najwyższe umiejętności i formę. Nie najczęściej grywający, tyko najlepsi z najlepszych :) I tu tkwi problem, jak ocenić czy osoby zajmujące najwyższe miejsca w najbardziej prestiżowych turniejach w realu są w wystarczająco dobrej dyspozycji i czy powinny grać nawet jeśli nie uczestniczą w żadnych rozgrywkach przez internet.

rakdar 

Wysłany: 2012-01-23, 19:55   

Ja może w troszkę innej kwestii, gdy już mamy wyłowioną dziesiątkę graczy na mecz (8 + 2 rezerwowych). Przestańmy dzielić drużynę na A i B. Jest to sztuczny podział spowodowany wyłącznie kwestią parowania (chyba że jest inaczej, ale nigdzie nie znalazłem). Ktoś na początku poszedł na łatwiznę i tak już leci. A przecież sprawa parowania jest prosta. Każdy gra z czterema przeciwnikami, dla ułatwienia nadajmy im numery.

Więc:

1 gra z 1-2-3-4
2 gra z 2-3-4-5
...
7 gra z 7-8-1-2
8 gra z 8-1-2-3

Parowanie jest proste i na pewno nie zajmie więcej czasu od poprzedniego, a zniknie ten niepotrzebny i sztuczny podział.

maestro 
Administrator
Prezes

Wysłany: 2012-02-03, 17:26   

Zastanawia mnie niewielki odzew z jakim spotkał się ostatni post kapitana IRP. Być może to jest tak, jak ostatnio doniósł mi pewien anonimowy życzliwy, że brakuje konkretnej propozycji zmiany, jest jedynie powtórzenie tego, co już było wypowiadane. W efekcie pojawiają się wątpliwości czy ta dyskusja do czegoś prowadzi. Stąd zasadnicze pytanie: czy nastąpi zmiana sposobu wyłaniania kadry?

Kubica10 

Wysłany: 2012-02-03, 20:44   

Wszyscy gadają na temat tych kwalifikacji, a na razie szczegółów nie zobaczyłem.
Czekam więc nadal na jakiej zasadzie ma to działać i wyglądać. Brak mi tu konkretnie przekazanych informacji.
Z mojej perspektywy wygląda to tak:
Chcemy turniejów kwalifikacyjnych, koniec kropka.

Żeby ułatwić zadanie trochę pomogę:
Kto ma to organizować? Jak często mają się odbywać? Ile ma ich być? Dla kogo te turnieje? Czy będą najpierw zapisy do takowych turniejów? Ile graczy będzie wyłonionych? ITP.

Konkrety, ludzie, konkrety.

zukole 
Członek Zarządu

Wysłany: 2012-02-03, 22:25   

Jakbyś nie czytał co drugie zdanie to byśmy się zrozumieli niedoszły pomocniku angsta :]

organizować ktokolwiek, najlepiej angst
pytasz jak często? - kwestia jednorazowa, to nie IRP
dla kogo pisałem
zapisy na turnieju, przed po co?
ilu to kwestia negocjacji czy byłyby dzikie karty, pisałem w swoim poście którego jak sądzę nie czytałeś

konkrety, czytaj forum częściej niż raz na miesiąc :twisted:

Kubica10 

Wysłany: 2012-02-04, 00:24   

Czytam zdecydowanie częściej. : - )

zukole napisał/a:
pytasz jak często? - kwestia jednorazowa, to nie IRP

Czyli umawiamy się, że taki turniej odbywa się np. za 2 tygodnie.
Jednorazowa powiadasz... Czyli rozumiem, że pierwsza 8 dostaje awans do kadry i koniec tematu, tak?

zukole napisał/a:

zapisy na turnieju, przed po co?

Czyli rozumiem, że na taki turniej może przyjść sobie kto chce, na jakim nicku chce, bez względu na to czy jest znany czy nie? Czy były z nim problemy czy nie?
Chyba, że chcesz mi powiedzieć, że sprawdzać to będzie te 5 minut przed turniejem organizator? ; - )
Jeżeli to są te konkrety to chyba się nie rozumiemy.

Przed konkret rozumiem mniej więcej taki post:
"Od następnej edycji, formą jaką przyjmie IRP będą turnieje kwalifikacyjne. Organizowane i w pełni prowadzone one będą przez Angsta. Odbywać się one będą tydzień przed spotkaniem międzypaństwowym w celu wyłonienia kandydatów do kadry. Odbędą się 3 takie turnieje. Parametry to 7 rund, 10min na gracza, swap2. Z każdego turniejów do kadry meczowej awansuje najlepsza trójka. Dodatkowo zostaną przyznane tzw. dzikie karty trzem osobą (Przyczyna powołania nie musi być podana). Takowa 12 stworzy kadrę na mecz z Państwem X."

Widzisz różnicę czy jeszcze nie?

zukole 
Członek Zarządu

Wysłany: 2012-02-04, 00:29   

Czyli że odbywa się w dniu xxx, zzz i yyy, nie co tydzień, dwa, miesiąc, pół roku.

Na każdy turniej może przyjść kto chce, pytanie kto może grać - o tym już pisałem.
Nicki to według mnie kwestia indywidualna, ale to tylko moje zdanie

Tylko nie rozumiem, co ma do tego IRP? Nie mieszam kwali z IRP i pisałem to w dwóch postach w temacie :]

I po co mam przedstawiać konkret, skoro jesteśmy na etapie wyrażania opinii ?

Kubica10 

Wysłany: 2012-02-04, 00:34   

zukole napisał/a:
I po co mam przedstawiać konkret, skoro jesteśmy na etapie wyrażania opinii ?

Chociażby dlatego, że z tym wyrażaniem opinii to zawężamy się do bardzo małego grona, któremu chce się cokolwiek w tym temacie napisać. I nie wydaje mi się, żeby dużo więcej (Jeżeli cokolwiek) zostało dodane jeszcze do tej dyskusji. A czas biegnie do przodu, a od ostatniego meczu minęło już trochę czasu i od tamtego momentu czytałem tylko o tych turniejach, a jakoś nikt nie podał mi swojej wizji tego, jak miałoby to wszystko wyglądać.

zukole 
Członek Zarządu

Wysłany: 2012-02-04, 00:44   

Nie moim problemem jest nikła ilość osób wypowiadających się jak i powody, dlaczego reszta osób milczy. Nie ma obowiązku wypowiadania się więc trzeba sobie radzić w węższym gronie.

Może nie zauważyłeś ale nieco ponad tydzień temu angst podał kwestie na których powinniśmy się skupić. Wcześniej tj 07.12-23.01 ( poza wzmianką alice'a) nie było poruszanych żadnych treści - stąd przerwa.

Mecze międzypaństwowe zaś są grane rzadko, przed spotkaniami przeciwko Rosji był mecz z Czechami w kwietniu, więc nie ma co się spieszyć. Opóźni się jedynie start IRP ale skoro tematy są powiązane, a angst najwyraźniej czeka na opinie (których brak) to co zrobić.

angst 
Viceprezes
Kapitan IRP

Wysłany: 2012-02-09, 23:03   

maestro napisał/a:
pojawiają się wątpliwości czy ta dyskusja do czegoś prowadzi. Stąd zasadnicze pytanie: czy nastąpi zmiana sposobu wyłaniania kadry?

angst napisał/a:
chciałbym kontynuować temat, aby dojść przy Waszej pomocy do konkluzji mogących wpłynąć na zmianę podejścia (wstępnie zakładam bazowanie na aktualnym systemie i ewentualne jego modyfikacje)

Wydaje mi się, że w cytowanej wypowiedzi zasygnalizowałem, co się może zdarzyć. Jak już pewnie wiele razy podkreślałem przy różnych okazjach, nie jestem zwolennikiem wprowadzania zmian tylko po to, aby coś się zmieniło, ale chciałbym, żeby wynikały one z konkretnych przesłanek i były choćby w ogólny sposób uargumentowane.

Przypominam, że mówimy o reformie systemu powołań do Internetowej Reprezentacji Polski, a nie Eliminacji do IRP (czyli systemu grupowego, który częściowo wpływa na wybór graczy do Reprezentacji). Z wcześniejszej dyskusji wynika między innymi, że oczekiwaniem jest zmiana podejścia do Eliminacji do IRP (możliwe są takie opcje: rezygnacja całkowita, zmiana wagi lub utrzymanie wagi, ale zmiana systemu rozgrywek, ewentualnie zmiana wagi i systemu rozgrywek).

Nie ukrywam, że liczyłem na szerszy odzew w tym temacie, ale tak jak wcześniej przewidywałem prawdopodobnie spadek zainteresowania związany jest z upływem czasu od przegranego meczu z Rosją, kiedy to porażkę tłumaczono (w jakiejś części) systemem powołań.

Moim zdaniem nasze środowisko jest na tyle świadome, że wyłączając ewidentne pomyłki, czy systemowe, czy moją ludzką, system nie wpływa na optymalny skład, bo mając na uwadze możliwość użycia dzikich kart raczej grają najlepsi. Nie dotyczy to sytuacji, gdy powołani gracze nie mogą przyjść na mecz (choćby się zapowiedzieli) ani takich, gdy z różnych względów nie mogę, czy nie chcę kogoś powołać (dopóki mam na to wpływ, raczej nadal tak będzie).

Dlatego droga ewolucji, a nie rewolucji wydaje się właściwsza. Nikt nie podważa sensu brania pod uwagę wyników osiąganych w EL, NT, czy turniejach na żywo. Zostaje zatem pytanie, co dalej z Eliminacjami do IRP oraz nowym pomysłem - turniejami kwalifikacyjnymi oraz kwestia dzikich kart - czy powinny być, a jeśli tak, to ile i dla kogo, a także powoływania graczy "z przeszłością", ewentualnie "teraźniejszością" (nie chcę pisać o nikim konkretnie, ale pewnie każdy ma jakiś pomysł, kogo mogłyby wątpliwości dotyczyć). Raczej każdy się zgodzi, że Gonzales i jego świta powoływani być nie powinni, ale przy innych osobach zdania byłyby już na pewno podzielone.

Moja wstępna wizja jest taka, aby tymczasowo zawiesić Eliminacje do IRP, aby spróbować przed kolejnym meczem, który zapewne odbędzie się najwcześniej w kwietniu, rozegrać turnieje kwalifikacyjne. Mamy zatem chwilę na dyskusję nad systemem tych turniejów.

Cały czas czekam na Wasze opinie, a w dalszej kolejności zaproponuję zapewne serię ankiet, aby w głosowaniu sprawdzić Wasze preferencje.

Ostatnio do głowy przyszedł mi jeszcze jeden pomysł. Chciałbym mniej więcej raz na kwartał zapytać czołowych graczy (do dogrania kogo), kto według nich bezwzględnie powinien być powołany na kolejny mecz Reprezentacji. Pytanie - ile osób wskazywać? Może głos graczy byłby podstawą (jedyną?) do przyznania dzikich kart?

Pozdrawiam

Angst

Odpowiedz do tematu