Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Historia Gomoku
Autor Wiadomość
truskawek 

Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 679
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2008-10-12, 18:38   

przenoszą się na BK, a rocznik któy najbardziej "obrodził" w gomokowców (90) w tym roku zdaje mature...
 
 
 
ondik 
{BJ}

Dołączył: 22 Sie 2004
Posty: 286
Skąd: Havířov
Wysłany: 2008-10-12, 22:02   

truskawek napisał/a:
rocznik któy najbardziej "obrodził" w gomokowców (90) w tym roku zdaje mature...


Zory boys made it that far? wow
 
 
 
truskawek 

Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 679
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2008-10-13, 09:27   

"który"
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-06-01, 16:25   

Jeśli chodzi o historię gomoku, warto wpisać w nią książki lub publikacje, które się pojawiły. Jak wiadomo Attila napisał 2 książki i reklamuje sie pod szyldem "very first gomoku book".
Krążyły plotki - ktoś mnie zagadywał na kurniku - że Attila nie jest pierwszą osobą, która podjęła się napisania czegoś, co można nazwać książką o gomoku.
Dotarłem do 3 części książki - ponoć autorstwa A. Smirnova oraz A. Litvinenki.

Ponieważ są one dostępne w Internecie, oszczędzam czasu zainteresowanym i podają skąd można ściągnąć:

Część 1 oraz 3: część 3. zawiera wykaz niektórych otwarć.

Part1,2 - rar

Cześć 2:

Part 2 - pdf

Książki są napisane po rosyjsku.

Ponadto wcześniej napotkałem się na wiele pozycji - bardziej przypominających rozbudowany artykuł, pracę naukową albo pamiętnik niż książkę. Jako przykład podam pracę około 120 stron w j. włoskim.

Wszelkie inne poradniki - w tym Angsta.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
jas1992 

Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 108
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-06-01, 18:45   

A mógłbys podac jeszcze link do tej włoskiej książki?? Bardzo ciekawe, że natrafiles na dość sporo materiałów o gomoku, bo ja do tej pory napotkałem mnóstwo ciekawych informacji, ale o go, pente itp... Tego jest pod dostatkiem... Gomoku do tej pory mało :)
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-06-01, 20:20   

niestety link już zdechł jakiś rok temu albo więcej.
Znasz włoski ? Jak Ci będzie bardzo zależało to wrzucę.
Aha przepraszam, ta włoska publikacja zawiera 224 strony :) Z tym, że jest tam pełno diagramów partii rozgrywanych przez znane powszechnie programy do gomoku i z tego co pamietam przede wszystkim standard. Są też testy na dan - ale raczej do renju.
"Il Gioco del Go-Moku"

O wiele ciekawsza jest ta książka "popovicha"

P.S. Mam tego wszystkiego coś około 60MB na kompie, z czasów jak gmerałem po google+gomoku.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-12-19, 13:07   

Ostatnio naszła mnie myśl, aby odświeżyć ten temat i porzypadkiem natrafiłem na swoje własne słowa sprzed 2 lat :)
angst napisał/a:
Postanowiłem odkurzyć ten temat, między innymi dlatego, iż uświadomiłem sobie, jak szybko leci czas i ile w związku z tym człowiek zapomina.

Sam gram w gomoku już ponad 6 lat, a wiem, że są osoby, które grają dużo dłużej. Dlatego zachęcam do wspominania w tym temacie starych dziejów, przytaczania mało znanych ciekawostek, itp. Może ktoś pamięta istotne daty, jak np. "skasowanie" Cronixa, zniesienie drabinki na Kurniku, założenie tego Forum, itp.

Piszcie, jak to bywało na Kurniku, Cronixie, etc. na początku stulecia oraz umieszczajcie tutaj wszelkie ciekawe materiały, które macie w swoich archiwach

Teraz to za niecały miesiąc minie 9 lat od kiedy gram w gomoku. Mam nadal wrażenie, że wiele rzeczy zaciera się bezpowrotnie, a może gdzieś kiedyś ktoś byłby zainteresowany tym, jak to wszystko w Polsce (i na świecie) się zaczęło rozwijało. Nie ma się co oszukiwać, iż gwałtowny rozwój gomoku przypada na początek XXI wieku, a gdyby nie serwery typu Kurnik, niewykluczone, że nadal grałoby się standard i pro. Możliwe, że popularność samej gry off-line nie jest oszałamiająca, jednak biorąc pod uwagę czas powstania gry, to aktualne dokonania dzieją się z prędkością ponadświetlną.

Mam ambitny plan, aby swoją wiedzę, popartą dostępnymi materiałami, jakoś podsumować. Nie wiem, czy będzie to forma książki, artykułu, czy rodzaj kalendarium, ale chciałbym, aby coś takiego powstało w ciągu najbliższych lat. Absolutnie nie będzie to na pewno opracowanie dotyczące openów, strategii, itp. kwestii, bo tu mam za małą wiedzę.

Mając na uwadze powyższe piszcie proszę tutaj, co Wam przyjdzie do głowy i co Waszym zdaniem powinno się znaleźć w tym opracowaniu (o ile możliwe, wraz z materiałem "dowodowym" :) ). Nie wiem, czy zamierzenie uda się zrealizować, ale w przypadku zainteresowania tematem, na pewno podejmę próbę :)

Generalnie chciałbym skupić się na rozwoju gomoku (i gier pokrewnych) w Polsce i na świecie w XXI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności on-line (tutaj głównie Kurnik).

Liczę na Waszą pomoc! :)

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2010-12-19, 17:55   

Ja bym np bardzo chętnie przeczytał wywiad z kolesiem, który ma na jednym nicku powyżej 100k partii, teraz już być może powyżej 200k :) Nie pamiętam nicku.
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-12-19, 17:58   

http://www.kurnik.pl/stat...rybarak7&gid=gm
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2011-01-01, 13:32   

Tak to się zaczynało - http://gomoku.webpark.pl/ :D Ile osób gra do tej pory z ówczesnych uczestników turniejów? :roll:

Czekam na podobne perełki :)

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-03-21, 01:06   

Znalazłem dzisiaj na renju.net - http://renju.net/media/to...rnament_id=1289
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2012-03-21, 08:44   

zukole napisał/a:
Znalazłem dzisiaj na renju.net - http://renju.net/media/to...rnament_id=1289

Zapisy partii byłyby cenniejsze niż same nazwiska.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-03-21, 16:28   

Masz zapis ośmiu gier po kliknięciu w "games".

Swoją drogą nie przesadzaj, oczekując że po 25 latach ktoś wrzuci gry :rotfl:
 
 
GośćForum

Dołączył: 24 Mar 2012
Posty: 1
Skąd: Moskwa
Wysłany: 2012-03-24, 20:38   

Prawie swap w 1990 roku

http://www.renju.net/media/games.php?gameid=47168
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2013-11-12, 21:06   

utratos napisał/a:
Troszkę z historii Gomoku:)
Do tej pory odbyły się dwa turnieje rangi Mistrzostw Świata w Gomoku oraz dwa turnieje Gomoku towarzyszące Mistrzostwom Świata w Renju. Wszytkie pod patronatem RIF.
Mistrzostwa Świata w Gomoku:
1989 Kyoto ( Japonia) wygrał Chernov
1991 Moskwa Tarannikov
Turnieje towarzyszące:
1993 Areploge ( Szwecja)
...
2005 Talinn Karasyov Maksim

Wyniki World Cup Tyumen 2007 (turniej towarzyszący Mistrzostwom Świata w Renju) znajdują się na http://gomokuworld.com/tournaments/121. Nie obowiązywała widniejąca na stronie zasada pro, tylko zasada gambler.

Polega ona na tym, że pierwszy gracz kładzie kamień w centrum planszy, a drugi gracz kładzie kamień w dowolnym miejscu planszy. Następnie pierwszy gracz kładzie kamień poza kwadrat 5x5 (pro), a drugi gracz wybiera kolor i gra toczy się normalnie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group