Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mistrzostwa Świata Gomoku 2017
Autor Wiadomość
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2017-07-21, 19:11   

Dlatego napisałem "w zasadzie" :) Sęk w tym, że tur bardzo wyrównany i każdy punkt trzeba wyrwać przeciwnikowi z gardła. Nie widać nikogo (no może oprócz Zoltana) w jakiejś optymalnej formie.

Ale aktualnie zostały 2 rundy i nadal 5 Polaków (przynajmniej w teorii) może jeszcze awansować, więc nie jest źle :)

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2017-07-22, 08:43   

Podsumowując aktualną sytuację - czołówka przed 7. rundą:

Zoli 6 (awans)
Cerok 5
Martez 4,5
Teovan 4
Utratos 4
Kedlub 4
Nirvana 4
---------------
Usiek 3,5
Loiso 3,5
Bbj 3,5
Puholek 3,5
Zukole 3,5

Gabor 3,5

Pary 7. kolejki w czołówce:

Cerok - Zoli
Martez - Nirvana
Utratos - Kedlub
Teovan - Usiek
Gabor - Zukole
Bbj - Loiso
Puholek - Gelo

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
AdiF 

Dołączył: 25 Lis 2010
Posty: 31
Skąd: KwidzyN
Wysłany: 2017-07-22, 10:06   

Pierwsza kluczowa runda dzisiaj (oby nie ostatnia).. powodzenia, wygrywacie wszystkie partie i jest szansa na awans dalej :)
_________________
"Ponad wszystko nie ustalaj ograniczających reguł."
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2017-07-22, 10:22   

Niestety, tylko Usiek i Zukole ogarnęli.

Aktualna tabela:

Cerok 6 - awans
Zoli 6 - awans
Martez 5,5 - awans
Kedlub 5
Usiek 4,5
Loiso 4,5
Zukole 4,5
-----------------------
Teovan 4
Nirvana 4
Utratos 4
Gelo 4
Iec 4
(...)
Bbj 3,5
Puholek 3,5
Angst 3


Parowanie ostatniej rundy:

Zoli - Martez
Zukole - Cerok
Loiso - Kedlub
Nirvana - Usiek
Utratos - Gelo
Teovan - Iec
Puholek - Gabor
Madli - Bbj
Bayc - Angst

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
sandra113 

Dołączyła: 23 Kwi 2016
Posty: 287
Skąd: Australia
Wysłany: 2017-07-22, 17:40   

Ladies and gentlemen,

I announce a forecast competition for the A-Tournament (AT) of the Gomoku World Championship :)

The winner, whose forecast proves to be better than all other forecasts, gets a prize of 30 Euro, which will be sent in bitcoins. You do not need to install any software in order to receive the bitcoins - all you need is to register a wallet on a certain website, and this takes less than a minute. I will help with that as well as with withdrawing the bitcoins in your local real currency.

Importantly, the winner also will be declared the best expert :)

The competition is open to everyone who
(1) is not playing in the AT and
(2) causes no reasonable suspicions of being a clone of a participant of this forecast competition or the AT.

Generally a convincing FB or VK account or being a known live or online gomoku player will suffice to satisfy condition (2).

To participate in this forecast competition, you can send me your forecast before the actual start of AT. This can be done via:
(1) Facebook: fb.com/profile.php?id=100011333320097
(2) VK: vk.com/id372140299
(3) Email: sandragomoku (at) gmail.com

The AT is scheduled to start tomorrow, on Sun 23 July, at 8:30 Prague time.

You can submit only one forecast, but can update it anytime before the actual start of the AT.

All final forecasts will be made public shortly after the start of the AT.

Your forecast must specify how many points each of the AT participants you think will earn. The AT participants are:
Rudolf Dupszki
Gergő Tóth
Yuriy Tarannikov
Ilya Muratov
Ilya Katsev
Martin Muzika
Petr Žižka
Zoltán László
Michał Żukowski
Mikhail Kozhin
Denis Osipov
Pavel Laube

For those who do not know, the AT is a round-robin tournament, in which everyone plays one game with everyone.

The predicted number of points for each AT participant must be an integer number or an integer number with a half-point, but it is not necessary to ensure that your forecast mathematically can come true as a whole.

A useful hint to make a good forecast: The AT participants will earn 66 points in total.

In this forecast competition, the deciding parameter is the sum of the deviations. The deviation for a given AT participant in your forecast is simply the absolute value of the difference between the predicted and actual number of his points.

For example, if you guess the number of points right for 10 AT participants, overestimate the result of one of the two remaining AT participants by one point, and underestimate the result of the other remaining AT participant by one point, then the sum of the deviations is 2.

After the AT is completed, I will post the results of this forecast competition, showing the sum of the deviations for each participant of this forecast competition.

The tie-breaking criterion is the date and time of the final version - the earlier the better.

Let us find out what a good gomoku expert everyone is as compared to others :) Join this competition to make it more interesting :)

Have fun :)
 
 
sandra113 

Dołączyła: 23 Kwi 2016
Posty: 287
Skąd: Australia
Wysłany: 2017-07-23, 15:52   

Here are all forecasts! Click on the image to see it in a good resolution :)

fc-at.jpg
All forecasts
Plik ściągnięto 105 raz(y) 166,32 KB

 
 
sandra113 

Dołączyła: 23 Kwi 2016
Posty: 287
Skąd: Australia
Wysłany: 2017-07-29, 23:14   

RESULTS OF THE FORECAST COMPETITION

Place / Name / Sum of deviations

1. Jones 13
2. Eged 14
3. Tudor 14
4. Pulliainen 15
5. Nowak 17
6. Horvath 17
7. Andronov 18
8. Kondratyev 18
9. Brachaczek 18
10. Smirnov 18
11. Popiel 19
12. Topkin 19
13. Aslan 19
14. Lomakin 19
15. Malowejski 20
16. Golomaryov 24
17. Tayblin 25
18. Menesi 26
19. Gorbachyov 28
20. Miroshnichenko 29
21. Soucek 30

(To remind, the tie-breaking criterion is the date and time of the final version of the forecast.)

The winner of the competition is Sandra Jones, that is, me :)

As the announcement of the competition stated that the winner would be declared the best expert, I have nothing but to declare myself the best expert :)

I would also like to point out very good predictions by Igor Eged, Dan Tudor, and Valtteri Pulliainen :)

A total deviation of 13-15 may seem large, but only until you divide it by the number of the AT participants, 12, which gives just 1-1.3 points per AT participant. And it is really hard to predict better, because various random factors such as luck and shape fluctuations can easily influence the result of a participant of such a tournament of 11 rounds to the extent of 1 point and beyond.

To make my forecast, I used a mathematical model based on Elo ratings. I first estimated the real playing level of each AT participant, looking at the statistics on gomokuworld.com and expressing the level as an Elo rating, and then used the resulting numbers to calculate the mathematical expectation of the outcome of each game of the AT. More details about my calculations can be found here: https://vk.com/topic-19499145_35666591?post=29555 (in Russian). I posted these calculations shortly after the start of the AT and am now really pleased that they have resulted in the most accurate prediction as compared to the other participants :)

I thank everyone for participation in my forecast competition and hope that everyone enjoyed it and satisfied his curiosity about how good at predicting he is relative to others :)

Hopefully next time someone will be accurate enough to beat me in predicting and win the monetary prize :)
 
 
bbj 


Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 556
Skąd: Śląskie
Wysłany: 2017-07-31, 09:45   

bano napisał/a:
Samyj posechiaemyj sait novostej (video) - https://www.novinky.cz/ko...ve-v-praze.html

Cheshskoe televidinie - http://www.ceskatelevize....ul-mistra-sveta
Cheshskoe radio (audio s Puholkem) -
http://www.rozhlas.cz/rad...-desce--1742714
Novosti Aktualne (foto) - https://zpravy.aktualne.cz/domaci/mistrovstvi-sveta-v-piskvorkach/r~9de2f0b46d7911e79c3f0025900fea04/
Televidinie Pragi (video s Dupszkim) - http://prahatv.eu/zpravy/...se-kona-v-praze

Video reportazh - https://video.aktualne.cz/z-domova/nejlepsi-piskvorkari-sveta-svadi-boj-v-praze-jeden-zapas-se/r~45ff847e737411e7986b0025900fea04/?_ga=2.15368435.47811486.1501234179-2089338804.1497975884&redirected=1501435957
Radio programa o nauke - https://www.facebook.com/...22510281164273/
Celyj reportaz programy o nauke i razgovor s Bromozelem (audio) https://soundcloud.com/ceskyrozhlas/mistrovstvi-sveta-v-piskvorkach-prave-probiha-v-praze
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2017-07-31, 20:45   

AdiF napisał/a:
Myślę, że nawet 5,5 powinno dać awans a 5 przy dobrym ułożeniu wyników i wartościowościach.
Nawet 4,5 p. mogło dać awans, ale musiały być inne wyniki w ostatniej rundzie.

Odnośnie do zapisów w SB. Ilość rund w eliminacjach, ilość rund przypadających na dzień oraz czas trwania samych eliminacji jest regulowana przepisami RIF-u (link). Wynika stąd, że turniej mógł trwać 7-9 rund z czasem podstawowym wynoszącym minimum 60 minut + jakiś czas dodatkowy za ruch. Turnieje eliminacyjne w latach 2011-2015 liczyły mniej (7) rund, ale więcej czasu na samą grę. Harmonogram turnieju był znany od dawna i dokonywanie zmian, bo zapisało się xx osób nie ma znaczenia. Nie rozumiem Waszych zastrzeżeń.

Bardziej zabawne są wpisy dotyczące free day.
angst napisał/a:
jak dla mnie np. free day nie jest taki konieczny, a gdyby była tego typu ankieta, to na pewno głosowałbym za wydłużeniem QT kosztem free day
AdiF napisał/a:
Dokładnie.. ja też jestem za dniem grania a nie free day i albo MS skrócić o jeden dzień albo wydłużyć kwale
Ewentualny awans do AT to "koszt" rozegrania 8 rund 60+30 oraz 11 135+30 w ciągu 9 dni (plus dzień przerwy). Może z boku wygląda to bardzo ciekawie, ale polecam wpierw zagrać sobie taki maraton w celu wyrobienia sobie opinii. Wydaje mi się, że większość moich partii w AT trwała ponad 4 godziny, co w jakimś stopniu miało wpływ na dyspozycję (nie twierdzę, że grając krócej bym wygrywał, ale 10,5 godziny przy gobanie z godzinną przerwą pośrodku to naprawdę niezłe wyzwanie :wink: ). Rozmawiałem z resztą ekipy (która została) na ten temat i nie kojarzę, by ktoś poparł wydłużanie turnieju kosztem wolnego dnia.

Henry napisał/a:
w ogóle to czemu na gomokuworld nie ma oznaczeń pól? nie mówiąc już o numerze ruchu :(
Oznaczenie pól jest dostępne w sekcji game database. Filtrujecie hasła w wyszukiwarce i jest ok. Nic się nagle przecież nie zepsuło ;)

Rozumiem, że kolory w trakcie turnieju A nie zawsze były właściwie dopisane do graczy?
O ile następowała zmiana koloru, każda aktualizacja musiałaby zaczynać się od powrotu do pierwotnego ustawienia rywali, tj. gracz jeden - gracz dwa, żeby system mógł właściwie zamieścić informację widoczną na gomokuworld. Pewnie mogło być lepiej, ale dobrze że w ogóle ktoś chciał się tym zająć.

Wyniki eliminacji - http://gomokuworld.com/tournaments/189
Wyniki turnieju B - http://gomokuworld.com/tournaments/190 (w swissie bodajże 10. Topkin, 11. Purkrabek)
Wyniki turnieju A - http://gomokuworld.com/tournaments/191

Blitz Gomoku
Superblitz (eliminacje)
Superblitz A
Superblitz B
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2017-08-13, 10:39   

Ze sporym opóźnieniem chciałbym (głównie dla podtrzymania wieloletniej tradycji ;) ) napisać również parę zdań na temat zakończonych Mistrzostw Świata.

Prawda jest taka, że aktualnie dzięki postępowi technicznemu i coraz sprawniejszej komunikacji można w zasadzie śledzić taki turniej nieomal na bieżąco, a liczne zdjęcia, jak i wyniki wraz z zapisami gier powodują, że trudno napisać coś bardzo odkrywczego.

Już przed zawodami, kiedy okazało się, że mój wyjazd do Pragi jest realny, musiałem zadecydować, czy jechać na kwalifikacje, czy od razu na Finał B (z różnych względów nie mogłem bezproblemowo pojawić się na całym turnieju). Mając na uwadze, że w BT już kilka razy grałem podjąłem ostatecznie decyzję, że jednak QT (chociaż założyłem, że gdybym jakimś cudem awansował do AT, byłoby to na tyle spektakularne wydarzenie, że jednak bym został :) ).

Do Pragi pojechałem wraz z Uśkiem (a od granicy dodatkowo z sympatyczną parą młodych aktorów - autostopowiczów) i bez większych perypetii dotarliśmy na miejsce (oczywiście w końcówce zaliczając lekkie błądzenie po samej Pradze). Tym razem zdecydowałem się na nocleg w hotelu, ale po krótkiej wizycie u chłopaków mogę stwierdzić, że warunki zaoferowane przez Czechów nie były najgorsze (w dużym uproszczeniu mniej więcej jak w polskich akademikach, ale takich średnio pamiętających czas ostatniego remontu :) ).

Sala do gry (a właściwie dwie) zgodna z dobrymi standardami (abstrahując od początkowych trudności ze znalezieniem wejścia do szkoły, które nie było jakoś specjalnie oznaczone, a także z parkowaniem, które jednak nie było darmowe), chociaż jak dla mnie ławki były nieco za wąskie i trzeba było się trochę nakombinować, aby nie kopać się z przeciwnikiem pod stołem :) Poza tymi drobnymi mankamentami wszystko przebiegało raczej sprawnie i można było się skoncentrować na samej grze.

Od początku było jasne, że to będą piekielnie trudne kwalifikacje, być może najtrudniejsze w historii. Tylko kilku graczy (niekoniecznie wszyscy ze światowej czołówki) miało zapewnione miejsce w AT i spodziewany był wysoki poziom rozgrywek, gdzie takie niuanse jak parowanie, otwieranie z danym przeciwnikiem, czy chwilowa niedyspozycja, mogły zaważyć w kwestii kwalifikacji. Do zawodów przystąpiło 30 osób (!), a wolnych było tylko 7 miejsc. Z Polski mieliśmy 6 zawodników - poza wcześniej awizowanymi (Angst, Bbj, Puholek, Usiek, Zukole), w ostatniej chwili dołączył legendarny Utratos!

Pierwszy dzień zacząłem od dwóch remisów z gospodarzami (Specsem i Martezem), chociaż w zasadzie nie były one dla mnie korzystne, bo w obu partiach miałem możliwość wygranej. Niestety, w 3. rundzie miałem kryzys kondycyjny i mimo sporych chęci nie mogłem odpędzić myśli, aby moja gra z Gaborem jak najszybciej się skończyła i niestety nie utrudniłem mu zadania. Ogólnie każdy z Polaków (poza Utratosem) stracił jakieś punkty i potwierdziło się, że to nie przelewki.

Drugi dzień tylko potwierdził, że nie mam formy na awans do AT. Najpierw po momentami wyrównanej grze ograł mnie Gelo, potem uporałem się z niedoświadczoną Terezą i znów w 3. partii dnia miałem jakiś kryzys (chociaż nie taki jak dzień wcześniej) i nie udało mi się wygrać z Georgiem z Estonii. 2 punkty z 6 gier oznaczały, że awans nie był już możliwy nawet matematycznie. Przynajmniej u rodaków sytuacja wyglądała dużo lepiej - nadal mogło być 5 Polaków w AT.

Ostatni dzień kwalifikacji to już w zasadzie odpoczynek, bez presji związanej z walką o awans. Mój pierwszy rywal się nie pojawił, potem udało się ograć Bayca i 4/8 oraz 17. miejsce, czyli chyba wynik na miarę aktualnych możliwości. Jednocześnie sytuacja pozostałych Polaków zrobiła się dramatyczna. O wszystkim decydowały w zasadzie ostatnie gry i nieoczekiwanie tylko Zukole awansował do AT... Przyznam, że przed turniejem widziałem minimum 2-3 osoby z Polski w finale, więc była to dla mnie, a głównie dla chłopaków, przykra niespodzianka. Kwalifikacje wygrał Martez przed Cerokiem, a na najniższym stopniu podium zameldował się Zoli który po wygraniu pierwszych 6 gier chyba nieco odpuścił ostatni dzień kwalifikacji.

Co było dalej - wiadomo. Jako, że opuściłem Pragę podczas trwania pierwszej rundy AT, nie będę wypowiadał się na temat dalszych rozgrywek - być może doda coś od siebie któryś z naszych graczy.

Do Polski wróciłem razem z Utratosem, który również nie mógł zostać na BT. Tym razem obyło się w zasadzie wyjątkowo bez jakichkolwiek przygód, a ja szybko musiałem przestawić się na domowo-zawodowe obowiązki i stąd relacja z opóźnieniem.

Podsumowując, turniej należy uznać za naprawdę udany. Pojawiła się w Pradze nieomal cała aktywnie grająca czołówka. Zawody zorganizowane były profesjonalnie i rozgrywane były w przyjaznej atmosferze. Przed nami sporo pracy, aby następnym razem wypaść lepiej, a kto wie, może w końcu pokusimy się o zorganizowanie następnych MŚ?

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2017-08-18, 22:06   

angst napisał/a:
być może doda coś od siebie któryś z naszych graczy.
Dodam, że Bbj wygrał turniej tenisa stołowego :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group