Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Turnieje gomoku w Europie
Autor Wiadomość
bbj 


Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 556
Skąd: Śląskie
Wysłany: 2018-09-21, 15:29   

zukole napisał/a:
Deskohraní 2018 13-14 października w Pradze.
Deskohraní blitz.
Deskohraní 8 rund, czas 40+5.

Tallinn Open 2018 8 rund, czas 40+3 choć są plany wydłużenia.


Ktoś się wybiera?
 
 
bromozel

Dołączył: 05 Sty 2014
Posty: 37
Skąd: Russia
Wysłany: 2018-09-21, 16:09   

This year Tallinn Open probably will a very strong gomoku tournament.
At least some Russian squad will come (including Denis Osipov).
Bano said that he will think about a participation too, so...
This is the topic about Tallinn Open in our vk group (in Russian)
https://vk.com/topic-19499145_39201711
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2018-09-22, 07:36   

bbj napisał/a:
zukole napisał/a:
Deskohraní 2018 13-14 października w Pradze.
Deskohraní blitz.
Deskohraní 8 rund, czas 40+5


Ktoś się wybiera?

W kwestii Deskohrani powiedzmy, że się zastanawiam, ale się tym jeszcze nie chwaliłem :) Na ten moment szanse oceniam na mniej więcej 10%, ale będą one rosły wraz ze zbliżaniem się turnieju, aż do ostatecznej decyzji. Widziałem na Piskvorkach, że zadeklarował się na 60% Usiek, ale podejrzewam tu kolejny trolling obnażający słabość rejestracji na tej stronie.

W kwestii Tallinna szanse są dużo mniejsze niż w przypadku Pragi. Dla mnie pora roku, czas trwania i konkretnie termin oraz odległość są czynnikami, z których każdy z osobna nie jest do końca zdecydowaną przeszkodą, ale połączone powodują, że sam nie rozważam mojego udziału poważnie, co jest sporym ograniczeniem już na starcie ;)

Jeśli będą chętni na udział w Deskohrani, to prośba o informację, bo to może istotnie wpłynąć na decyzję.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Usiek 
Prezes



Dołączył: 25 Sie 2011
Posty: 578
Skąd: Radziejowice
Wysłany: 2018-09-22, 11:34   

angst napisał/a:
Widziałem na Piskvorkach, że zadeklarował się na 60% Usiek

Potwierdzam - rozważam wyjazd jako na ostatni realnie możliwy turniej w tym roku :)
 
 
bbj 


Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 556
Skąd: Śląskie
Wysłany: 2018-09-22, 12:58   

Moje szanse na wyjazd są dość realne.
Fajnie jakby ktoś z PL jeszcze jechał i jakby była frekwencja jak na Fish Party, ale raczej się niestety na to nie zapowiada, co może zniechęcać.
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2018-10-07, 12:11   

W związku z potwierdzoną rezygnacją z dodatkowego polskiego turnieju w tym roku, wzrosły istotnie szanse na mój wyjazd do Pragi na Deskohrani (to już w następny weekend).

Czy oprócz Bbj i Uśka, którzy deklarowali swoje zainteresowanie i z którymi jestem w kontakcie, ktokolwiek rozważa poważnie dołączenie do polskiej ekipy na tym turnieju?

Tradycyjnie powinienem jechać przez Łódź/Wrocław (i okolice) i zanosi się, że mogę mieć (co najmniej) jedno wolne miejsce w aucie.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2018-10-13, 23:52   

Podczas Deskohrani Polskę reprezentuje 4 graczy: Bbj, Edzio, Usiek i ja.

W turnieju blitza (12 rund, 5 min + 2 s) wystartowało 28 osób, w tym Polacy, Iec oraz Mikhail Kozhin.

Wyniki:

1. Kedlub
2. Martez
3. Bano
4. Angst (!)
5. Edzio
...
10. Bbj
...
17. Usiek
...

Rozegrane zostały 3 rundy turnieju głównego gomoku (8 rund, 40 min + 5 s):

1. Martez
2. Mikhail Kozhin
3. Jakub Horak
(wszyscy po 3 pkt.)
...
7. Bbj (2 pkt., ale nie będzie dalej grał)
...
9. Usiek (2)
...
11. Edzio (2)
...
17. Angst (1)
...

Startuje 22 graczy. Jutro (tzn. dziś ;) ) pozostałe 5 rund.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2018-10-15, 14:35   

Kolejny intensywny weekend turniejowy (i najpewniej ostatni w tym roku ;) ) za mną! I tym razem wrażenie co do zasady pozytywne :)

W odróżnieniu od Czech Open, miałem okazję po raz kolejny odbyć wspólną wyprawę zagraniczną z rodakami, a w tym konkretnym przypadku z Łukaszem (Usiek) i Szczepanem (Edzio, Kremowka).

Podróż do stolicy naszych południowych sąsiadów (wspólnie z kolegami od Łodzi) przebiegła dość sprawnie, a na pewno w porównaniu z perturbacjami związanymi ze znalezieniem i zarezerwowaniem noclegu :) Pomimo lekkich szumów komunikacyjnych na linii Usiek-nawigacja-Angst udało się odszukać nasz hotel i względnie wcześnie udać na odpoczynek, w relatywnie komfortowych warunkach.

Kłopoty pojawiły się rano, kiedy okazało się, że w pobliżu miejsca turnieju (gimnazjum w ścisłym centrum Pragi) kompletnie nie ma jak zaparkować (słynne błękitne linie wydzielające parkingi dla miejscowych mocno się do tego przyczyniały). Ostatecznie szczęśliwie zaparkowaliśmy pod restauracją oddaloną kilkaset metrów od szkoły i w miarę punktualnie (choć i tak turniej nieco się opóźnił) zameldowaliśmy się na miejscu.

Jak już bywało wcześniej, rozgrywki gomoku odbywały się w sali lekcyjnej, ale było to miejsce wystarczające do spokojnej gry. Na naszym piętrze odbywały się chyba tylko jeszcze jedne rozgrywki (prawdopodobnie warcaby), ale nie wchodziliśmy sobie zupełnie w drogę.

Na starcie zameldowało się ostatecznie 22 zawodników, w tym sześciu obcokrajowców (nasza trójka, do której z Polski dołączył jeszcze Bogdan Bbj oraz Igore Eged i Mikhail Kozhin). Pierwszego dnia rozegrane zostały 3 rundy turnieju, po których 11 osób miało 3 lub 2 punkty, zatem jasne było, że kluczowe rozstrzygnięcia zapadną dopiero w niedzielę.

W międzyczasie miało miejsce wielkie zamawianie (a potem spożywanie) pizzy :) Ułatwiło to dość mocno nadążanie za napiętym harmonogramem dnia, a każdy mógł się posilić przed kolejnymi aktywnościami.

W blitzu odnotowana została jeszcze lepsza frekwencja, jako że zgłosiło się do niego aż 28 osób! Graliśmy 5 minut + 2 sekundy dodawane za ruch (jedna partia w rundzie), a zaplanowanych było 12 kolejek. Początek miałem dość słaby (1-2) i zanosiło się na kolejny dla mnie nieudany turniej. Ale wówczas nastąpił nieoczekiwany przełom i trochę szczęśliwie (chociaż jak na moje standardy przy całkiem solidnej grze) zacząłem wygrywać kolejne partie, uzyskując po 9 rundach bilans bodajże 6-3. Wiedząc, że czeka mnie już w zasadzie gra tylko ze ścisłą czołówką nie obiecywałem sobie wiele, ale byłem w stanie wygrać jeszcze 2 razy, co ostatecznie pozwoliło mi na zajęcie 4. miejsca :)

Należy przy tym dodać ciekawą sytuację, która miała miejsce w ostatniej rundzie. W partii z Mikhailem Kozhinem mojemu przeciwnikowi skończył się czas tuż po moim ruchu (co nie powinno być możliwe nawet przy tak krótkim dodawanym czasie jak 2 sekundy). Nie wiedzieliśmy obaj, co się stało, a tymczasem okazało się, że na naszym zegarze nie zostało ustawione w ogóle dodawanie czasu. Organizatorzy zastanawiali się przez chwilę, jak tym zarządzić, ale fair zachował się Mikhail, który mając na uwadze, iż obaj mieliśmy takie same warunki gry uznał moją wygraną i zrezygnował z jakichkolwiek protestów (a w ogóle była to bardzo ciekawa partia, która nam obu przypadła do gustu :) ).

Do podium zabrakło mi jednego punktu (wygrał Kedlub przed Martezem i Bano - gratulacje! :) ) i chociaż mam świadomość, że był to tylko turniej towarzyski, to jednak odczuwam sporą satysfakcję ze swojego występu i właśnie z nadziejami na takie wyniki (albo i lepsze ;) ) namiętnie zjawiam się każdorazowo na miejscu rozgrywek :)

Przy okazji okazało się, że zostałem najwyżej sklasyfikowanym obcokrajowcem, a przy okazji Polakiem (Szczepan - 5., Bogdan - 10., a Łukasz - 17. miejsce).

Wieczorem odbyło się Walne Zgromadzenie czeskiej Federacji, w którym gościnnie wzięliśmy udział. Chociaż ze względu na język niewiele zrozumiałem, to muszę przyznać, że zaimponowało mi poważne podejście do sprawy i w szczególności sama frekwencja (uczestniczyło bodajże 20 osób, z czego część pojawiła się na miejscu wyłącznie ze względy na Walne).

Z kluczowych kwestii warto z pewnością odnotować, że na Szefa Federacji wybrany ponownie został Peroxid, a ponadto Czesi opracowali kompleksowe reguły gomoku, które są aktualnie przedmiotem analizy i zatwierdzania, a być może docelowo znajdą szersze zastosowanie.

Z wieczornych ciekawostek należy odnotować mocowanie się z kluczem do drzwi wejściowych hotelu po powrocie z Walnego, kiedy to ostatecznie tylko Meijin sobie poradził ze skomplikowanym zamkiem (być może dlatego, że był nieco, hm, wzmocniony spożytymi trunkami ;) ).

Rano w niedzielę kontynuowaliśmy rywalizację w turnieju głównym. Okazało się, że zmianie uległo parowanie i miałem jednak zagrać ze Specsem (pierwotnie F. Fnukal, którego rozpoczęcia nawet wcześniej przejrzałem :roll: ). Porażka na starcie tylko pogorszyła moją pozycję w turnieju i radość z blitza szybko przyblakła. Walczyłem niby do końca i ostatecznie uciułałem 4 punkty, co dało tylko 15. miejsce. Po pośpiechu w ostatniej rundzie (tylko Usiek przedłużał niemiłosiernie swoją grę :P ) popędziliśmy do auta, aby nie ryzykować spóźnienia na autobus Szczepana w Łodzi. Łukasz dzięki tej ostatniej wygranej zajął ostatecznie 7. miejsce będąc najwyżej sklasyfikowanym Polakiem. Szczepan zakończył rozgrywki na 13. pozycji, a Bogdan zajął 20. miejsce (wycofał się po pierwszym dniu).

W turnieju triumfował bardzo dobrze grający Martez, który przegrał tylko w ostatniej rundzie z Peroxidem (2. miejsce), a podium uzupełniła (brązowy medal) Paja - brawo! :) Ogólnie wydaje się, że rozgrywki stały na wysokim poziomie. Frekwencja dopisała, a poza problemami parkingowymi trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia organizacyjne. Miejmy nadzieję, że to nie apogeum, a nowy standard popularności turniejów oraz że w przyszłości będzie to wyglądać jeszcze lepiej.

Ostatecznie na autobus zdążyliśmy (i to z zapasem), a ja nie mogłem wyjść z podziwu obserwując "odświeżony" dworzec Łódź Fabryczna (po kilkunastu latach miejsce w ogóle nie do poznania). Odstawiłem jeszcze w umówione miejsce Uśka i sam dotarłem przed 2:00 do domu. Do zobaczenia na kolejnych turniejach!

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
sandra113 

Dołączyła: 23 Kwi 2016
Posty: 287
Skąd: Australia
Wysłany: 2018-10-23, 03:56   

A couple of days ago I talked with Latvian gomoku player Matīss Riherts, and he revealed the truth about the gomoku tournament held in Estonia last week.

We know that Ilya Katsev finished first and that Ants Soosyrv finished second, but it turns out that Matiss basically outplayed each of them in the direct encounters - he had a win in each of these two games! It is only inexplicable bad luck that resulted in Matiss missing these wins and losing the games.

If Matiss had won these two games, he would have won the tournament.

Let us have a look at the game against Ilya.

Here is the game, up to the point Matiss recalled: g6i8e3g5j8e6h5f7j7i6i7g8h9h7f9j9k7l7i9h10j6

The above string is simply the move sequence, which you can use to conveniently load the game in Yixin as follows: In Yixin's command line, type the command putpos, add a space, insert the above string, and press Enter.

Ilya put the opening, Matiss added two stones, and Ilya chose white.

After move 21, white has no defence. That is, Matiss had a sure win at this point, but missed it later. The game went on to a mutual time trouble, where Ilya was luckier.

And here is the game of Matiss against Ants: h8h7h12f10e9e10g10h11i11j10g8f8i10f11f9h9g9g11i12i13j12k12d11d9g12f12j8i8g6g7i7j6e6h6i5e13h10k13h13k10k11l11j9m10j13l9l10m8m9n8n7k6i6

Matiss put the opening, Ants added two stones, and Matiss chose black.

As you can check, black has a win in the position after 16-h9.

The fact that Matiss basically outplayed both Ilya and Ants is not surprising to me. Matiss frequently plays on Kurnik and is well known there as connect555 and ok366. On Kurnik, Matiss' rating is usually considerably higher than that of Ilya: Matiss usually has a red rating (i.e., 2100 or higher), while Ilya's rating is usually ~1800. I have never seen Ilya under a red nickname. In the WBC 2018, Matiss finished in the top 16, whereas no Russian except Denis Osipov was able to finish in the top 16 in the WBC 2018 or WBC 2017.

So perhaps it is Matiss who was the most skilled participant of the Estonian tournament held last week. Bad luck can happen to everyone. I hope that Matiss will keep his head high and shine in future live tournaments.
 
 
sandra113 

Dołączyła: 23 Kwi 2016
Posty: 287
Skąd: Australia
Wysłany: 2018-10-23, 03:58   

It is also very disappointing that the games were not recorded on protocols. The tournament photos posted by Ilya clearly show that the players did not bother using any protocols. On the tables, there were only boards, clocks, and stones.

And it is a lame excuse that it is difficult to record games with such a short time control, 20+3. Look at the Hungarians, who recorded all games in their recent tournaments with exactly the same time control:
http://gomokuworld.com/tournaments/221
http://gomokuworld.com/tournaments/206

Each gomoku game is a piece of art and is created by intellectual efforts. It is just unthinkable how one can so easily let pieces of art go down the drain.

Some people may argue that the games with a short time control are unworthy to record because of their quality, but I find such an argument amusing. We routinely recorded matches of the WBC 2018, where the time control was even much shorter, 1+0, and published many these videos on the tournament website: https://sites.google.com/site/worldblitzcup2018/full-match-videos . And they were watched many times. My Youtube channel has about 5500 views or 18700 minutes of watch time, and the overwhelming part of this attention was given to videos with one-minute gomoku games, mainly WBC videos. People are interested.

Gomoku games with any time control are worth recording, because people are curious to see how players make decisions in games, are curious to compare themselves with others, and want to learn.

Specifically games with a short time control are especially attractive in that no large amount of calculations is required to understand the decisions of the players. In such games, you can see habits, inclinations, and philosophies of the players by the naked eye. You can see their "evaluation functions," so to speak. And you can learn from that - perhaps even more effectively in some aspects than, e.g., from correspondence games, which require a lot of analysis in order to understand what is going on.

The notion that games with a short time control are not indicative of true gomoku skills is laughable. The top one-minute gomoku players are very successful live gomoku players. The current world gomoku champion and the current WBC holder are one and the same person.

After a live tournament is completed, many players in the gomoku community are curious to have a look at how the games went, and it is so disappointing to see only results and no game records.

After all, each gomoku game is a part of the gomoku history, and I want to show you a very illustrative example.

We well know Polish talented gomoku star Kamil Pawela, who won the bronze medal of the Polish championship 2006 and shined in the WBC 2018, and, of course, we well know Zoltán László, the current world champion, but do you know they played a rated live game against each other?

This happened almost a decade ago, in the Polish Open 2009, where the time control was 20+0, without any Fischer increment.

And thanks to that the Hungarians recorded their games in that tournament even despite that the Poles did not, we can have a look at this historic game. Here it is: http://gomokuworld.com/tournaments/37/1711

And, needless to say, each game record is a contribution to the game database, in which we can search for games with specific opening patterns.

Sometimes people record the games, but fail to make the game records available on gomokuworld.com. An example is this tournament: http://gomokuworld.com/tournaments/195 . The tournament was organised in 2017 in Tyumen by Mikhail Lomakin and was played with the time control 45+15. The tournament participants were well-known players - Lomakin himself, Andrey Litvinenko, Ilya Katsev, Dmitry Pushkarev, Anatoly Smirnov, and Vladimir Dvoeglazov. Photos of the tournaments clearly show that the games were recorded, yet no game records from that tournament are available on gomokuworld.com despite that one-and-a-half years have elapsed since the tournament.

Failing to record games can also be seen as a kind of free riding: People enjoy looking at games of others, but do not make the effort to show own games. People also can use games of others in order to prepare against particular opponents, but hide own games and thereby make it difficult to prepare against themselves.

What can we do about not recording games?

We can get a good idea by looking at Kurnik, the most popular playing website: Each rated game there is recorded, so it may be a good idea to do the same in live gomoku - that is, to introduce the condition that only those games can be rated that not only satisfy the time control requirement (currently a minimum of 20 min per player) and the opening rule requirement (swap2) but also are recorded and made available on gomokuworld.com.

It really takes very little to record games. Just print out protocols and mark your moves. As simple as that.

I believe that if someone wants to earn rating points, he should have the courtesy of showing the community how he earns them!
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-10-23, 14:01   

z góry zapowiadam że produkcja następnych długich postów zawierających w dodatku podjudzanie wobec innych osób zostanie uznana za (co najmniej) spam
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-10-23, 17:06   

Cytat:
We know that Ilya Katsev finished first and that Ants Soosyrv finished second, but it turns out that Matiss basically outplayed each of them in the direct encounters - he had a win in each of these two games! It is only inexplicable bad luck that resulted in Matiss missing these wins and losing the games.
Potrafię to wyjaśnić. Matiss był słabszy i zwyczajnie to przegrał. Zresztą nie pierwszy raz czytam jakiego to ma pecha w wyłącznie przegranych partiach. Smutne, ale przegrywać też trzeba umieć :wink:

Wątek zapisywania gier poruszaliśmy kilka razy. Osobiście nie widzę większego sensu notowania przy grach typu 20+3. Latające kamienie, wpisywanie ruchów przez inne osoby (bo kto będzie samodzielnie notował mając 10 sekund przy tak nikłym bonusie) i masa znaczków mająca symbolizować numery (w dodatku zazwyczaj błędnych) na protokole po prostu zniechęcają.
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-10-24, 01:26   

sandra113 napisał/a:
It is just unthinkable how one can so easily let pieces of art go down the drain.

. . .Ja nie mam żadnego problemu z myśleniem o tym.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
sandra113 

Dołączyła: 23 Kwi 2016
Posty: 287
Skąd: Australia
Wysłany: 2018-11-03, 05:29   

alicecooper napisał/a:
z góry zapowiadam że produkcja następnych długich postów zawierających w dodatku podjudzanie wobec innych osób zostanie uznana za (co najmniej) spam

I find your comment to be weird and unwarranted. I asked Angst, and he said that my posts to which you responded do not contain anything bad.

zukole napisał/a:
Potrafię to wyjaśnić. Matiss był słabszy i zwyczajnie to przegrał. Zresztą nie pierwszy raz czytam jakiego to ma pecha w wyłącznie przegranych partiach. Smutne, ale przegrywać też trzeba umieć :wink:

Tough male style comment :)

zukole napisał/a:
Wątek zapisywania gier poruszaliśmy kilka razy. Osobiście nie widzę większego sensu notowania przy grach typu 20+3. Latające kamienie, wpisywanie ruchów przez inne osoby (bo kto będzie samodzielnie notował mając 10 sekund przy tak nikłym bonusie) i masa znaczków mająca symbolizować numery (w dodatku zazwyczaj błędnych) na protokole po prostu zniechęcają.

Yes, I can perfectly understand that, but I think that players still could record moves in such games until, say, 3 minutes are left. In the Polish championship 2017, Alice and Vince stopped recording moves in their game when Vince had too little time left. Such an approach at least saves the most interesting, thoughtfully played part of the game, whereas moves made in a mutual time trouble are indeed of relatively little interest.

Chaosu napisał/a:
sandra113 napisał/a:
It is just unthinkable how one can so easily let pieces of art go down the drain.

. . .Ja nie mam żadnego problemu z myśleniem o tym.

I guess you simply take gomoku very lightly :) Not judging you, just establishing a link :)
 
 
sandra113 

Dołączyła: 23 Kwi 2016
Posty: 287
Skąd: Australia
Wysłany: 2018-11-03, 05:32   



We well know that in mind sports, championship titles are often fought for in direct title matches. This tradition exists, for example, in chess, where there have been epic matches between Karpov and Kasparov, between Fischer and Spassky, and between Alekhin and Capablanca, and the same tradition is there in draughts, where the world title match is held every two years. In renju the strongest Japanese player and the strongest Taiwanese player are determined in the respective Meijin matches, and the same is true for gomoku for the country leading in terms of the individual world titles - this year we witnessed a thrilling Hungarian Meijin match between Gergő Tóth and Zoltán László.

Now this excellent tradition has reached Russia, and today an important Russian live gomoku match kicks off - Denis Osipov (also known as Nirvana) plays against Mikhail Lomakin (also known as Mikle) in Moscow. The match consists of four games with the time control 120+30. The match venue is the Esenin library in Moscow (Moscow City Library 186), and everyone who wants to attend the match is cordially invited.

So what is at stake and why Osipov and Lomakin?

It is not a big secret that currently the Russian gomoku community is de facto divided to two parts virtually isolated from each other in terms of live games - the European part and the Siberian part, each of them having its own rich history of tournaments and achievements, both live and online. The Siberians, for example, won the Euroleague, and not only once, and their leader Mikhail Lomakin performed very well in the European team gomoku championship 2014 in Prague, earning 11.5 points in 14 games. The European part of the Russian gomoku community well represented Russia in the last world team gomoku championship, winning the gold, and organises the annual Russian gomoku championship, but the Siberians have been fully ignoring it since a few years ago.

The strongest player of the European part of the Russian gomoku community currently is Denis Osipov, both formally and in terms of common sense. It is him who won the last Russian championship organised by the European part of the Russian gomoku community. It is him who has the highest Gomokuworld rating among all Russian players. Ir is him who captained the victorious Russian team that won the gold of the last world team championship. It is him who owns the highest achievement among all Russians in the World Blitz Cup, de facto the online world championship in one-minute gomoku - he shared the 5th and 6th places in 2018, while no other Russian was able to finish in the top 16 in 2017 or 2018.

In the Siberian part of the Russian gomoku community, two players stand out, Mikhail Lomakin and Andrey Litvinenko, but it is Mikhail who won the Tyumen Meijin match played between them in 2015 ( http://gomokuworld.com/site/tournaments/149 ). Mikhail also won the last rated Siberian tournament ( http://gomokuworld.com/site/tournaments/202 ) and is the undisputed inspirational and organisational leader of the Siberian players. Also, the total score between Mikhail and Andrey in the games shown on Gomokuworld is 10.5-7.5 in Mikhail's favour.

Denis and Mikhail are very strong personalities and have different gomoku philosophies. Denis preaches positional play and published an excellent article explaining his approach
( https://vk.com/doc-19499145_142637416 ), whereas Mikhail advocates attacking play and wrote a series of books about gomoku, including an encyclopedia of openings (Part 1: https://vk.com/doc-169224019_470192815 ; Part 2: https://vk.com/doc-169224019_470192775 ; Part 3: https://vk.com/doc-169224019_470192489 ) and a book of gomoku problems ( https://vk.com/doc-169224019_470192867 ). After the last Russian championship, Mikhail made a series of posts analysing Denis' games and strongly criticising his manner of play ( https://vk.com/topic-19499145_39032569 ).

Denis and Mikhail also belong to different generations of players. Mikhail is the USSR champion of 1988, while Denis is a young player who came from the online world.

Thus the upcoming match will be not only a battle between the European and Siberian parts of the Russian gomoku community, but also a clash between two different gomoku philosophies as well as a fight between two generations. The match will set a background for many future discussions in the Russian gomoku community about comparing the European and Siberian parts of the Russian gomoku community as well as about gomoku philosophies, thereby affecting the evolution of Russian gomoku. After all, since the Siberians do not participate in the Russian championship organised by the European part of the Russian gomoku community, the upcoming match can be regarded as unofficial determination of the strongest Russian gomoku player as both players emerged as the strongest players of their respective geographical parts.

You can follow the match in the corresponding thread of the Russian gomoku discussion forum: https://vk.com/topic-19499145_39469574 . Video and text broadcasts are likely to be organised.

The preliminary schedule of the match is as follows, with all times being Warsaw times:
Sat 3 Nov, 9:00: Two games
Sun 4 Nov, ~10:00: Either one game or two games
Mon 5 Nov, ~8:00: One game if the match is not completed by the end of Sunday

For those who are lucky to be in Moscow this weekend and want to attend the match, here is the match venue address:
The Esenin Library (Moscow Librabry 186)
Krzhizhanovskogo street, House 15, Building 5

If the match is not completed by the end of Sunday, then the remaining game will be played at a different Moscow location, which is yet to be announced.

Let's see how this epic match unfolds :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group