Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Artykuł gomoku
Autor Wiadomość
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2012-01-01, 22:29   

Zwracam honor, wychodzi tyle samo z A/2+C/4 :) Chyba jednak będę się musiał wczytać głębiej, niestety :)
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2012-01-02, 11:05   

bad_mojo napisał/a:
Jakoś nie mogę do tego dojść, dlaczego tak jest, że po prostu nie mogę przypadków z białym w środku podzielić przez dwa - ale nie mogę, bo jest ich 13x14/2, czyli 91, a nie może być pół openu.

A konkretnie, kiedy biały jest w środku i czarne symetryczne względem niego - czyli typ A. Wcześniej uwzględniłeś, że biały "porusza się od rogu do h8" - czyli już w tym kroku miałeś zawarty typ A. 91 nie można podzielić przez dwa, ale (91-7) można.
bad_mojo napisał/a:
numery ruchów można brać jako numery czarnych kamieni. To jest cały czas ten sam układ. Gdzieś to ermijo uwględniłeś? Bo mi właście u Ciebie nie pasowało to dzielenie 91 na dwa, a raczej dzielenie np 1365 na dwa.

Tak jest to ten sam układ.
Weźmy jako przykład plansze z Twojego rysunku. Te dwie na górze. Kolejność postawienia czarnych się różni, ale jeśli grać nienumerowanymi kamieniami, to nikogo nie obchodzi kolejność stawiania tych czarnych. Jeśli używasz mnożeń np. "7x14x13/2" to musisz się liczyć z tym, że w niektórych przypadkach musisz podzielić przez dwa (z powodu kolejności ustawienia czarnych) oraz dodatkowo jeszcze raz przez dwa, ponieważ powstaje taki sam układ w jednym ukosie. A czasami dzielisz tylko raz przez dwa.
Zresztą to widac w Twoim wzorku
7x14x13/2+[(14x13)/2-7]/2
Nie wdając się w szczegóły człon 13x14 zostaje w jednym przypadku podzielony przez 2, a w innym przez 4 :)

Kombinacje bez powtórzeń to tak jak totolotek. Nie interesuje Cię, w jakiej kolejności w studiu zasysane są bile. Tak samo w przypadku tego C(3,15). Wynik mnożymy przez 3 i dostajemy w ukosie wszystkie możliwe sytuacje rozróżnialne gołym okiem :)
bad_mojo napisał/a:
Możesz mi też np napisać, jak doliczysz do tego 686 za pomocą wzoru na kombinacje.

(3*C(3,15)-7)/2 = 637
Najpierw odejmuję siedem by wykluczyć typy A, a później dzielę przez 2, bo ty to liczyłeś "z punktu widzenia jednej ćwiartki" a ja "z punktu widzenia dwóch ćwiartek - czyli jednego ukosu"
W tym wzorze uwzględnione jest już te 42, ponieważ jeśli czarne stoją symetrycznie względem środka planszy a biały w dowolnym miejscu(również na h8, ale te przypadki ja już odjąłem wcześniej), to możesz zapisac taki układ nie na 3 sposoby, tylko na dwa(chodzi o to mnożenie 3*kombinacja).
Ostatniego zdania możesz nie zrozumieć.

A tak w ogóle to też się zastanawiałem, jak to policzyć nie używając kombinacji i
tak na czuja wychodziło mi właśnie [7x14x13/2 + 7x7] czyli ten sam wynik, co wyszedł Tobie.
Z pewnością jest wiele sposobów na policzenie tego.

gomoku-openings-number.pdf
zmieniony rysunek dla openów typu D (pion/poziom)
Pobierz Plik ściągnięto 587 raz(y) 168,26 KB

_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
templar 


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 657
Skąd: toruń
Wysłany: 2012-01-02, 16:05   

Przeczytałem dokument jeszcze kilka razy i ani błędów, ani niejasności się nie doszukałem. Wygląda na to, że jest dobrze! Dobra robota. :)

Pozdrawiam
templar
_________________
"...and remember - anger leads to the dark side!" (kyle katarn)
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2012-01-02, 16:22   

Dziękuję za aktywność w wątku. Miło, że są osoby, które potrafiły zrozumieć mój tok rozumowania, co oczywiście wymaga krytycznego podejścia na początku. To zrozumiałe.

A tak na koniec - co dla niektórych może się wydawać, że jestem jakimś tam fanatykiem nie wiadomo czy gomoku czy matematyki. Nic z tych rzeczy. Zwykły upór, mobilizacja, natchnienie - nastrój dnia itd.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2012-01-02, 18:20   

ermijo napisał/a:
Zwykły upór, mobilizacja, natchnienie - nastrój dnia itd.
Czyli jednak fanatyk ;)

Dla uznania poprawności wyliczeń potrzebna jeszcze akceptacja co najmniej Barfko i Bad_mojo :D

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-10-02, 13:34   

http://forum.gomoku.pl/viewtopic.php?p=50623#50623

30.12.2011 Ermijo podał liczbę unikalnych otwarć gomoku dla zasady swap - 703934.

Kilka dni temu na vk Juri Tarannikow wrzucił plik, w którym podano taką samą liczbę otwarć.

W załączniku obliczenia z vk.

Brawo :)

dist_dm407_23092020.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 385 raz(y) 943,17 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group