Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak sie nie skopromitowac w marcu na mistrzowstwach?!
Autor Wiadomość
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-12-25, 12:03   

Tak, dlatego napisałem w nawiasie. A napisałem w ogóle, bo można piątkę na 2 sposoby. Jeden to dokładnie 5 w rzędzie a drugi to po prostu 5 w rzędzie. Też będzie ok, bo dołożenie czarnych do >5 kamieni w rzędzie będzie faulem, więc będzie nielegalne. Przy takim spojrzeniu opis reguł Renju upraszcza się o kilka linijek :) , i mniej jest do pamiętania.
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2004-12-25, 20:10   

Hmmm, że tak powiem, troche nieżyciowy ten przykład był, i może dlatego nadal nie rozumiem, dlaczego tam nie ma faulu. Więc spytam otwarcie. Dlaczego tam nie ma faulu? Tylko bardzo prosze o jakieś logiczne uzasadnienie, a nie typu mashroom'a z literaków: "bo tak jest w słowniku".
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-12-25, 20:54   

Powiem po mojemu. Otóż według mnie najłatwiej trójkę (nieblokowaną) *) zdefiniować jako coś, co można legalnie uzupełnić do otwartej czwórki, zaś otwarta czwórka, to coś, co można na dokładnie 2 sposoby legalnie uzupełnić do piątki. W tym nieżyciowym przykładzie poziomej trójki, jaka by powstała po dołożeniu kamienia na h7, nie można legalnie uzupełnić do otwartej czwórki. Dlatego ustawienie kamienia na h7 powoduje ułożenie tylko jednej trójki (nieblokowanej), tej pionowej.

Podaję link do bardziej życiowego przykładu:

http://www.forum.gomoku.pl/viewtopic.php?t=202

Rozwiązanie problemu ze strony jopq właśnie na tym się opierało.

*) Chodzi o trójkę taką do faulu, można ją nazywać nieblokowaną trójką np., więc propozycja nazwy w nawiasie. Z kolei trójkę (w ogóle) najłatwiej zdefiniować jako coś, co można legalnie uzupełnić do czwórki, zaś czwórkę (ogólnie) jako coś, co można (legalnie) uzupełnić do piątki. A piątka to 5 kamieni w rzędzie lub dokładnie 5 kamieni w rzędzie - jak komu wygodniej, byle konsekwentnie.
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-12-26, 09:30   

Wykombinowałem sobie niemal mechaniczną metodę "rozbrajania" otwarć w Renju. Polega to na tym, że się bezmyślnie, ale sprytnie robi szkielet złożony z potencjalnie sensownych ruchów. Jak się ma szkielet, to można pójść na lekcję w RC i na tym szkielecie zbudować więcej. To znaczy dopisać komentarze, skorygować błędy, dodać warianty, zaznaczyć SW itp. Można nawet szukać nietypowych ruchów. Działa to dziwnie dobrze.

Zamieszczam szkielet do otwarcia d3 (bo akurat teraz o tym są lekcje teorii) z dodanym komentarzem z jednej z lekcji na RC, chyba gdzieś w czerwcu (akurat wtedy miałem zapał do notowania).

Technologia robienia szkieletu polega na "goleniu wielkiego cielska", ha ha, chętnie napiszę szczególy na pw, jeśli ktoś chce zrobić np. inne otwarcie.

Według mnie dziwnie mało "materiałów" pojawia się na forum. Albo nikt nic nie robi albo w tajemnicy przed innymi robi. Hmm... .

d3 close shave.lib
Pobierz Plik ściągnięto 608 raz(y) 10,42 KB

 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-12-30, 18:49   

. . .Do głównego pytania: Otóż gdyby ludzie (jak wyżej napisał Barfko) więcej materiałów tu dawali (zagadek, pytań, wątpliwości, idei) bylibyśmy bliżej wyższego poziomy.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2005-01-11, 21:02   

www.renju.nu - popatrzec na otwarcia, lub wejsc tutaj na przyklad i sciagnac gry najlepszych - bardzo fajne do nauki otwarc, czyli tego, z czym mamy problemow najwiecej.

W meczu grupy B na przyklad, mozemy zobaczyc jak biale wygrywaja D4 :]
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2005-01-16, 15:08   

golden_spike napisał/a:
Jak juz lone mowi o bladech... w jakies partii widzalem 2 identyczne 5. ruchy

Najmocniej przepraszam za pomyłkę. Jest to bez wątpienia mój błąd. Prosze o wskazanie partii i napiszę jakie był prawdziwy ruch 5a.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group