Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: maestro
2014-07-10, 19:58
Zagadka - ile jest wszystkich nicków w Gomoku na Kurniku?
Autor Wiadomość
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2013-02-10, 11:27   

W jaki sposób program wyszukiwał nicki z co najmniej jedną grą w gomoku? Pamiętając o zbiorach zamkniętych, jeśli potrafił sobie z tym poradzić, to zapewne nie było potrzeby przeszukiwać przeciwników.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-02-10, 11:42   

angst napisał/a:
W jaki sposób program wyszukiwał nicki z co najmniej jedną grą w gomoku?

Normalnie, odczytywał zakładki przeciwnicy, bo jeśli ktoś jest w zakładce przeciwnicy to musi mieć co najmniej 1 zapisaną partię z ostatniego pół roku inaczej by go tam nie było...
angst napisał/a:

Pamiętając o zbiorach zamkniętych, jeśli potrafił sobie z tym poradzić, to zapewne nie było potrzeby przeszukiwać przeciwników.

Przecież było wyjaśnione wcześniej, że do wyniku nie wliczają się zbiory zamknięte typu weszło kilku łebków na nowych nikach, pograli sami z sobą i z nikim innym.
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2013-02-10, 13:37   

Jak to nie wliczają się do wyniku i dlaczego? Ja typowałem z wszystkimi nickami, bo baza to osoby z co najmniej jedną grą w gomoku w statach i myślę, że wszyscy tak obstawiali.

Ponadto każdy zbiór, który uwzględniłeś, jest zamknięty...

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-02-10, 14:26   

angst napisał/a:
Jak to nie wliczają się do wyniku i dlaczego?


Przecież ty sam i to pierwszy pisałeś dlaczego, i ja też pisałem, więc dlaczego o to pytasz? (no chyba, że się nie rozumiemy i miałeś na myśli co innego):
Cytat:

angst napisał/a:
Sprawdzanie po dowolnym nicku też nie pomoże, bo często będą to zbiory zamknięte (np. ktoś wszedł z kolegą sprawdzić jak się gra w sieci, zagrali raz i już więcej nie wrócili albo tak prozaiczna sytuacja jak irp, gdzie gra się tylko we własnym gronie, że nie wspomnę już o nabijaczach rankingu, którzy też często grają tylko ze sobą).


trampek86 napisał/a:
Hej, postanowiłem rozwiać trochę wątpliwości i doprecyzować trochę wszystko. Generalnie zadając moją zagadkę po prostu wyleciały mi z głowy dwa szczegóły, że w oszacowanej liczbie nie zawierają się nicki:

- które mają puste statystyki o czym przypomniał mi o Zukole
- takie zamknięte grupy o których przypomniał mi Angst

Choć wydaje mi się, że jest to niewielki odsetek takich nicków w stosunku do wszystkich nicków, więc nawet po odjęciu wyżej wymienionych przypadków nicków, to główna liczba nie uległaby jakiemuś większemu obniżeniu, lecz jak napisałem nie mam pojęcia jaki to odsetek. Takich nicków nie sposób znaleźć inaczej niż przypadkowo lub....


angst napisał/a:
Ponadto każdy zbiór, który uwzględniłeś, jest zamknięty...

Wyjaśnij mi niby dlaczego, bo to nieprawda, jeśliby tak było to by mi nie znalazło 140000 nicków, tylko kilka / kilkanaście / kilkadziesiąt / kilkaset i by się zatrzymało. A znalazło mi 140000 bo jeden zbiór miał połączenie z innym lub kilkoma innymi, a one z kolei też miały połączenie z innymi itd. i taki łańcuch. No chyba, że znowu się nie rozumiemy i miałeś na myśli co innego.
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2013-02-10, 14:50   

Wiadomo na pewno, że wszyscy, którzy obstawili mniej niż ermijo, obstawili gorzej. Formalnie nie wiadomo, czy angst nie był bliżej, ale teoria powiada, że nie opłacałoby się postawić na to po gorszym kursie niż jakieś 1:1000000. A to bardzo intensywnie rozwijana teoria, sponsorowana przez rząd US miliardami, bo o to samo chodzi przy atakach na sieci i epidemiach.
_________________
O-jôzu desu ne!
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2013-02-10, 15:39   

W tej sytuacji zagadka jest nieco bez sensu. Skoro eliminujemy zbiory zamknięte (nie wiem skąd pomysł, że mogą nie być zamknięte, w ekstremalnej sytuacji będzie to po prostu jeden zbiór), to na jakiej podstawie je wykluczać?

Ponadto metoda z przeciwnikami jest w ogóle kiepska, bo są nicki, które mają nie jedną, a nawet kilkaset, a może kilka tysięcy gier lub więcej, ale rozegranych ponad pół roku temu (nie trzeba grać, aby utrzymać nick, wystarczy się tylko logować, o czym przyznam się, że sam zapomniałem) i te już kompletnie nie mają powiązań.

Od czego w ogóle zacząłeś to badanie? Od jednego przypadkowego identyfikatora?

Ja od początku trzymałem się jednej wersji - istniejące nicki z co najmniej jedną rozegraną partią w gomoku. Jestem prawie pewien, że sam podałem za niską wartość, ale w innym wydaniu zagadka moim zdaniem nieco mija się z celem.

Jedyna metoda to stworzenie bazy wszystkich nicków i sprawdzenie kont z ilością gier w gomoku >=1. Obawiałem się na początku, że dostęp do takiej bazy ma tyko Maf, ale myślałem, że są może sposoby, aby samemu ją wygenerować.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2013-02-10, 17:00   

trampek, a można prosić plik z nickami? Może jakieś śmieszne się pojawiły.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-02-10, 17:16   

Prawdopodobnie myślimy o tym samym tylko inaczej to nazywamy i stąd nieporozumienie.

angst napisał/a:
(nie wiem skąd pomysł, że mogą nie być zamknięte, w ekstremalnej sytuacji będzie to po prostu jeden zbiór)

Jeden wielki zamknięty zbiór = połączenie X mniejszych niezamkniętych zbiorów, i właśnie o nich pisałem, taki mniejszy niezamknięty zbiór to wszyscy przeciwnicy z zakładki "przeciwnicy" danego nicka.

angst napisał/a:
to na jakiej podstawie je wykluczać?

Same się wykluczą, kiedy zliczą się wszystkie mniejsze nie zamknięte zbiory i utworzą jeden wielki główny zamknięty zbiór, to resztki czyli nicki których nie ma w głównym zbiorze, to właśnie są te zamknięte, których nie sposób odnaleźć.

angst napisał/a:

Ponadto metoda z przeciwnikami jest w ogóle kiepska, bo są nicki, które mają nie jedną, a nawet kilkaset, a może kilka tysięcy gier lub więcej, ale rozegranych ponad pół roku temu (nie trzeba grać, aby utrzymać nick, wystarczy się tylko logować, o czym przyznam się, że sam zapomniałem) i te już kompletnie nie mają powiązań.


Jeśli o tę kwestię chodzi to również o tym pisałem, chyba też nie zauważyłeś:

trampek86 napisał/a:
@zukole znowu słusznie zauważył niedoprecyzowanie z mojej strony, chodziło mi o nicki z co najmniej jednym zapisanym przebiegiem partii, a inaczej pisząc takie które grały przynajmniej jedną partię nie dawniej niż pół roku temu.


angst napisał/a:

Od czego w ogóle zacząłeś to badanie? Od jednego przypadkowego identyfikatora?

Ja od początku trzymałem się jednej wersji - istniejące nicki z co najmniej jedną rozegraną partią w gomoku. Jestem prawie pewien, że sam podałem za niską wartość, ale w innym wydaniu zagadka moim zdaniem nieco mija się z celem.

Jedyna metoda to stworzenie bazy wszystkich nicków i sprawdzenie kont z ilością gier w gomoku >=1. Obawiałem się na początku, że dostęp do takiej bazy ma tyko Maf, ale myślałem, że są może sposoby, aby samemu ją wygenerować.

Pozdrawiam

Angst


Właśnie o tym pisałem i tak policzyłem nicki, zacząłem od pojedynczego nicka - ziarno (seed), następnie sczytani byli wszyscy przeciwnicy tego nicka z zakładki "przeciwnicy", potem przeciwnicy pierwszego przeciwnika czyli drugi nick od góry, potem przeciwnicy drugiego przeciwnika czyli trzeci nick od góry itd. i wyrastały kolejne gałęzie i podgałęzie (zbiory i podzbiory przeciwników) aż powstało potężne drzewo, które zatrzymało się na 140000 - zbiór się wyczerpał i zamknął, oczywiście duplikaty zostały odfiltrowane.

ermijo napisał/a:
trampek, a można prosić plik z nickami? Może jakieś śmieszne się pojawiły.


Tak, udostępnię plik z listą nicków, ale za jakiś czas, bo na razie jest kolejna zagadka i nie chcę jej zepsuć, podawajcie znalezione nicki z najniższym rankingiem.
Ostatnio zmieniony przez trampek86 2013-02-10, 17:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2013-02-10, 18:06   

A próbowałeś zaczynać od różnych warunków początkowych? Np. od nicka ermijo i ankst?
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Magda 


Dołączyła: 27 Kwi 2010
Posty: 493
Skąd: Katowice
Wysłany: 2013-02-10, 19:12   

sekretarka21 ----- rank 196
_________________
...
 
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-02-10, 22:01   

ermijo napisał/a:
A próbowałeś zaczynać od różnych warunków początkowych? Np. od nicka ermijo i ankst?

Tak ogólnie to bez różnicy, jakim byś nie zaczął, nic to nie zmieni, to są tylko inne drzwi do tego samego budynku lub jeszcze ciekawiej nazywając macki tej samej ośmiornicy. No ale akurat ten nick ankst nie grał w żadną grę, więc nic by z niego nie wyszło, chyba, że się pomyliłeś albo zrobiłeś literówkę i chodziło ci o angst.

Magda napisał/a:
sekretarka21 ----- rank 196

No ładnie, ale to jeszcze nie najniższy, ale muszę cię pochwalić, bo jest to prawie najniższy, a dokładniej przedostatni od końca. :)
 
 
edzi0 

Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 8
Skąd: ---
Wysłany: 2013-02-10, 22:37   

whohaveless, zablokowane tez sie licza?
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-02-10, 23:57   

Bravo edzi0, rozwiązałeś zagadkę :D

A tę listę to jak wam posortować wg. rankingu czy wg. alfabetu ?
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2013-02-11, 00:05   

Rankingu :mrgreen:
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-02-11, 00:33   

LINK: _LISTA NICKÓW_
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group