Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Euroliga 2016/2017
Autor Wiadomość
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-11-05, 12:51   Euroliga 2016/2017

Mamy pierwszy tydzień listopada, a zapowiedzi kolejnego sezonu jak nie było, tak nie ma. Dowiedzieliśmy się tylko (i to tylko dzięki czujności samych zainteresowanych), że pierwszy raz od sezonu 2004/2005 rozgrywki nie odbędą się na kurniku/playok tylko na czeskim piskvorky.net. Widziałem, że były jakieś posty na vk w tej sprawie, ale się nie wczytywałem. Nie wyglądało to jednak na ankietę, więc decyzja o zmianie serwera została podjęta raczej odgórnie. Powodów można się domyślać. Czesi mają stronę, na której praktycznie nikt nie gra. Teraz to się zmieni...

Poczekamy na ogłoszenie o zmianie serwera by wszyscy mogli to przetrawić. Będzie trzeba pozakładać nicki na piskvorkach lub podmienić je na stronie rozgrywek. Organizatorzy zmienią nazwę serwera w regulaminie i może jeszcze w tym roku uda się ruszyć ;)
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2016-11-05, 18:44   

Nowy sezon powinien zostać ogłoszony lada dzień. Faktycznie zmiany będą takie, jak opisał Zukole. Ostatecznie decyzja zapadła w gronie samej Komisji, w wyniku głosowania propozycji Czechów, aby przenieść rozgrywki na ich serwer.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-07, 16:01   

czy istnieje jakieś uzasadnienie merytoryczne?
to znaczy zmieniają się parametry gier w nowym sezonie? (jakoś wątpię)
czy też tylko dlatego ze czechom tak pasuje
jeśli tylko to drugie to jestem bardzo na nie
i może się okazać że tylko zmniejszy się liczba graczy (włącznie ze mną)

poza tym uważam za chamskie nie zapytanie co najmniej kapitanów drużyn a najlepiej wszystkich graczy
przypominam że do zmian w regulaminie w zeszłych sezonach kapitanowie mogli zgłaszać uwagi
a tu ni z gruszki ni z pietruszki bez konsultacji

mało tego przez cały poprzedni sezon chromolony komitet nie zdołał ustalić admin date mimo mich postów, próśb i obowiązku, a tu po cichu już
 
 
Usiek 
Prezes



Dołączył: 25 Sie 2011
Posty: 578
Skąd: Radziejowice
Wysłany: 2016-11-07, 19:30   

1. Część merytoryczna
Poniżej przedstawię zalety i wady zmiany serwera Euroligi na Piskvorky.net, jakie wynikają z mojej wiedzy i obserwacji.
a) zalety:
- lepszy system antyprogowy - aby oszukiwać, trzeba mieć więcej niż jedno urządzenie (już samo zjechanie kursorem poza okno gry skutkuje "miganiem")
- zapisy gier nie znikają z serwera po 6 miesiącach, zostają na nim na zawsze
- czat publiczny w pokoju gier
- możliwość wprowadzenia Fischera (dodatkowy czas za ruch) - rozważana poważnie w przypadku EL
- prywatne wiadomości - ułatwiony kontakt z kapitanami i graczami innych drużyn)
b) wady:
- prywatność - serwer jest prywatną własnością określonych osób i jego przyszłość jest niepewna (w przeciwieństwie do kurnika, który jest sprawdzony i mimo wielu niekoniecznie dobrych zmian wciąż dobrze działa)
- wolny czas reakcji przy stawianiu ruchów - czas pomiędzy kliknięciem a pojawieniem się ruchu jest wyraźnie dłuższy niż na kurniku)
- tylko trzy wersje językowe strony (czeska, angielska oraz polska)
- strona powstała stosunkowo niedawno i jest raczej w fazie testów, a nie normalnego funkcjonowania (przykładowo wciąż występujący błąd powodujący przedwczesne zakończenie turniejów przy wystarczającej liczbie graczy do rozegrania większej liczby rund)

2. Zarys sytuacji
Wszystko zaczęło się od przełomu września i października, gdy wszyscy oczekiwali tradycyjnego ogłoszenia o nowym sezonie Euroligi. Mijały dni, tygodnie - cisza. Część graczy (w tym ja) zaczęła dociekać przyczyn opóźnienia. Okazało się, że planowane jest przeniesienie rozgrywek na nowy, czeski serwer, a opóźnienie spowodowane jest dyskusjami i pracami w tej materii. Dowiedziałem się również od jednego z członków Komisji, że przed przegłosowaniem i ewentualnym wprowadzeniem zmian, propozycja zostanie przedstawiona kapitanom drużyn, a ich opinia zostanie wzięta pod uwagę. Wkrótce okazało się jednak, że propozycja została przegłosowana i wkrótce zostanie wprowadzona w życie.

3. Moja opinia
Jestem bardzo rozczarowany, wręcz zbulwersowany podejściem Komisji Euroligi do tej zmiany, a przede wszystkim do samych graczy. Nikt (nawet kapitanowie drużyn) nie został poinformowany o pomyśle ani zapytany o opinię w tej sprawie. Można powiedzieć, że zmianę wprowadzono "po cichu", a jedyną odpowiedzią, jaką otrzymałem na stawiane zarzuty, to fakt, że leżało to w kompetencji Komisji i nie musiała ona o tym nikogo informować. W mojej ocenie świadczy to o braku profesjonalizmu oraz stronniczości Komisji (zresztą nie pierwszy raz). Żywię obawę, że omawiana sytuacja może negatywnie wpłynąć na rozgrywki m.in. poprzez drastyczne obniżenie liczby zainteresowanych graczy.

Jeżeli chodzi o mnie i drużynę Get Rekt - w ciągu ostatnich kilku dni przeprowadziłem rozmowę z członkami drużyny na temat wprowadzanej zmiany serwera. Zdecydowanej większości z nas pomysł ten się nie spodobał, a sposób jego implementacji oraz podejście Komisji pozostawiły wiele wątpliwości. Po długiej i trudnej dyskusji postanowiliśmy wziąć udział w rozgrywkach, jednakże będziemy robić wszystko, aby od następnego sezonu przywrócić Kurnik jako serwer rozgrywek.
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2016-11-07, 22:41   

Ja do zalet Piskvorków dodałbym jeszcze brak uciążliwego paska zasłaniającego kamienie w swap2.

Ciekawi mnie też wymienienie w wadach "prywatności" serwera (Kurnik jest państwowy? :) ).

Pamiętam, że przy każdym pojawiającym się "udogodnieniu" wszyscy narzekali i nie mogli się doczekać "naszego" serwera. PSGRiP się nie udało, a Czechom tak. I zamiast wesprzeć zacną inicjatywę, gdzie w końcu stajemy się w jakiś sposób niezależni od osoby, której wsparcie rozwoju gier jest relatywnie limitowane (od pewnego czasu, bo ogólnie mam ogromny szacunek do Mafa i jego wkładu w rozwój gry w przeszłości, mniej więcej do "zabicia" renju i pente w Polsce), to się pojawiają głosy krytyki i to wśród osób, którym potencjalnie powinno najbardziej zależeć na odpowiedniej jakości gry.

Mamy na Piskvorkach chat (kto był kapitanem choć raz, to wie, jaka to pomoc), są zapisywane na dłużej statystyki i mamy dodawany czas (fakt, nie ma to jak emocje i klikanie w końcówce na czas). Czy na Kurniku od początku były wszystkie wersje językowe i czy to komuś przeszkadzało? Mamy już teraz 3 wersje, a w opracowaniu jest także rosyjska.

Serwer może być rozwijany (i jest od dłuższego czasu) zgodnie z sugestiami samych graczy. Czy to źle, że może to (hipotetycznie, bo pewności oczywiście nie ma) wprowadzić jakiś powiew świeżości, czy to w samych Czechach, czy ogólnie? A czy granie na Kurniku powodowało przyrost graczy drużyn z każdym nowym sezonem? Ja uważam, że warto zaryzykować.

Na czym ma niby polegać stronniczość Komisji? Czy jej członkowie z Czech przekonali pozostałych? A może po prostu przedstawiciele żadnego innego kraju nie wykazali determinacji, aby zmienić cokolwiek i powalczyć o swoje?

Faktycznie, być może zasadne było zorganizowanie ankiety (pośród wszystkich graczy? :) ), ale tym razem podjęta została inna decyzja. Dopóki Organizatorzy EL nie zmienią stanowiska, to tego typu rozstrzygnięcia podejmowane będą właśnie w gronie Komisji, bo po to została ona powołana.

Trudno mi komentować pretensje o jakieś zaszłe kwestie, a z drugiej strony jako bezpośredni uczestnik wydarzeń mam też swoje przemyślenia w zakresie tempa działania i decyzyjności Komisji (paradoksalnie pewna pozytywna zmiana w tym zakresie została skrytykowana :) ).

O ile nic się nie zmieni, to decyzja dotyczy tylko najbliższego sezonu. Na pewno jeśli serwer się nie sprawdzi, to nikt nie zawaha się nad zmianą powrotną (a może w międzyczasie Polacy dorobią się własnej stronki ;) ). Ponadto najprawdopodobniej zagramy z czasem 3 sekund doliczanym do ruchu.

Dziwię się negatywnym opiniom, jeśli tylko komuś zależy na profesjonalnym podejściu do gry. No ale każdy ma chyba prawo do własnego zdania.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Usiek 
Prezes



Dołączył: 25 Sie 2011
Posty: 578
Skąd: Radziejowice
Wysłany: 2016-11-07, 23:24   

angst napisał/a:
Ja do zalet Piskvorków dodałbym jeszcze brak uciążliwego paska zasłaniającego kamienie w swap2.

Pełna zgoda.

angst napisał/a:
Ciekawi mnie też wymienienie w wadach "prywatności" serwera (Kurnik jest państwowy? ).

Być może wyraziłem się nieprecyzyjnie - Kurnik działa od lat, jest sprawdzony, a jego właściciel do pewnego stopnia przewidywalny w zmianach, jakie wprowadza. Nic nie wiemy natomiast o przyszłości Piskvorky.net - jest to strona nowa, na której gra mało osób i uważam, że przed wprowadzeniem tak poważnej zmiany należałoby dać administracji więcej czasu na wykazanie się i pokazanie, że ta strona to lepsza alternatywa dla Kurnika. Ponadto, w dolnej części strony widnieje jedynie nazwa Czeskiej Federacji Renju i Gomoku, która w żaden sposób nie wskazuje, kto jest właścicielem strony i jest za nią odpowiedzialny.

angst napisał/a:
I zamiast wesprzeć zacną inicjatywę, gdzie w końcu stajemy się w jakiś sposób niezależni od osoby, której wsparcie rozwoju gier jest relatywnie limitowane (od pewnego czasu, bo ogólnie mam ogromny szacunek do Mafa i jego wkładu w rozwój gry w przeszłości, mniej więcej do "zabicia" renju i pente w Polsce), to się pojawiają głosy krytyki i to wśród osób, którym potencjalnie powinno najbardziej zależeć na odpowiedniej jakości gry.

Tutaj nie chodzi o bezwzględną krytykę samego pomysłu, chociaż na takie zmiany moim zdaniem za wcześnie. Krytykuję przede wszystkim to:
angst napisał/a:
Dopóki Organizatorzy EL nie zmienią stanowiska, to tego typu rozstrzygnięcia podejmowane będą właśnie w gronie Komisji

Pokazuje to, że tak naprawdę Komisja nie liczy się z graczami. To nie od Komisji bowiem zależy, czy kolejne sezony Euroligi będą rozgrywane, a przede wszystkim od graczy, którzy wolę gry wyrażą. Postępując w ten sposób Komisja na pewno nie sprzyja rozwojowi gry, wprost przeciwnie.

angst napisał/a:
Na czym ma niby polegać stronniczość Komisji?

Stronniczość Komisji polega na podjęciu tak istotnej dla rozgrywek decyzji bez krytycznego spojrzenia i przedyskutowania tej kwestii z innymi graczami. Być może tendencyjność będzie tutaj lepszym słowem, aczkolwiek sens pozostaje ten sam.
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-11-07, 23:45   

Bilans argumentów uśka jest trochę mylący, bo zarówno ilościowo jak i jakościowo decyzja o zmianie serwera wychodzi tu na dobre ;) Wadą może być spowolniony czas reakcji. Kurnik również czasami szwankuje, a pozostałe argumenty są naciągane. Tyle że usiek chciał tu chyba być obiektywny (dla odmiany :P ), bo moim zdaniem wynik jest remisowy.

Zalety - czat publiczny oraz dodatkowy czas (w założeniu, bo w praktyce i tak pozostaną czasówki). Wyjście poza okno gry na kurniku również powoduje miganie (a przynajmniej tak było). Statystyki ok, ale na potrzeby sezonu nie jest to argumentem, bo ten nie trwa ponad pół roku. Wady - spowolniony czas reakcji oraz sama plansza. Pasek swap2 faktycznie bardzo przeszkadza, ale kurnik ma najlepszą graficznie planszę ze wszystkich znanych mi stron do gomoku.
angst napisał/a:
Pamiętam, że przy każdym pojawiającym się "udogodnieniu" wszyscy narzekali i nie mogli się doczekać "naszego" serwera.
Od kilku lat tych "udogodnień" nie ma, a wydaje mi się że jeszcze wcześniej porzuciliśmy ten abstrakcyjny pomysł posiadania własnego serwera. Można przenieść (co ma już miejsce) EL na piskvorky, ale nie ściągnie to nowych graczy. Na kurniku jakieś przypadkowe osoby śledzące (chociaż przez chwilę) mecz się znajdą. Nie wierzę, że gracze z kurnikowego przedziału 800-1700 będą przechodzić na piskvorky.

Ta krytyka moim zdaniem bierze się głównie z faktu, że nikt o tej zmianie oficjalnie nie napisał (wciąż). Również wolałbym aby zostało to skonsultowane z kapitanami (w końcu ma to być udogodnienie dla samych graczy, więc warto było ich zapytać o zdanie). Skoro jednak jesteśmy już po fakcie, mam dwa pytania:
a) Na kiedy jest przewidziany start sezonu 2016/2017? (a może po prostu 2017). Przy założeniu że EL wystartuje w pierwszy poniedziałek grudnia i nie ulegną zmianie parametry tj. 9 rund z czasem 3 tygodnie na rozegranie meczu, sezon potrwa do 11.06.2017. Wszyscy którzy śledzą EL czy IRP wiedzą, że końcowe rundy częściej niż poprzednie kończą się walkowerami lub graniem w niepełnych składach.
b)
angst napisał/a:
Ponadto najprawdopodobniej zagramy z czasem 3 sekund doliczanym do ruchu.
Czy chociaż to zostanie skonsultowane z zespołami? A może planujecie dokonać dwóch sporych zmian w samych rozgrywkach bez konsultacji z zainteresowanymi?
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-11-14, 00:24   

Komisja Euroligi napisał/a:

2016-11-11 21:36:24 Start of a new season
Dear players!

Registration for teams in season 2016/2017 is open.
Deadline is until the start of the season, which is currently projected for 21.11.2016, we will inform in case of a change.

We are moving to http://www.piskvorky.net for this season, where also russian language was added recently.
We will also have a slightly different time control 10+3 (10 minutes per player with 3 seconds increment per move, Fisher clock).

For joining the league captains of teams have to visit the page 'My Team -> Edit team' and set the checkbox 'My team wants to play in the current season 2016/2017'.
Teams will appear in 'Playing teams' after administrator confirms them.

It's needed to create nicknames at the new site, only teams with valid piskvorky.net nicknames will be accepted.

Teams can pick from 3 default admin dates, 15:00, 17:00, 19:00 server time, in case a team wants a different one than 19:00, team captain has to post a request in main forum thread http://www.euroleague.cz/php/forummsgs.php?for=3.

See you soon in interesting matches!

Igor Eged & EL committee
Oficjalnie została zmieniona strona rozgrywania spotkań oraz parametry gier.
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-11-20, 14:41   

Przed jutrzejszym początkiem rozgrywek naliczyłem 11 zgłoszonych drużyn. Lista poniżej.

Czech Payback
Czech Payback B
Dark Team
Dash and bears
Demons and Wizards
Get Rekt
Luffarna
Outsiders
No name
The Lords of XO
Wake

Z drużyn uczestniczących w poprzednim sezonie brakuje Humans-2015, WayToTheSun, No To Co oraz Thunderstorm.

Denis Kachaev w dwóch zespołach :roll:
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2016-11-20, 20:48   

Najprawdopodobniej (brakuje jeszcze oficjalnej decyzji) start sezonu zostanie przesunięty na kolejny poniedziałek.

Trzeba pamiętać, że potrzebne są po minimum 4 nicki z każdej drużyny zarejestrowane na Piskvorky.net.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-11-21, 20:57   

angst napisał/a:
Start już oficjalnie 28.11.
Kolejne zespoły:

Best of AG
Megalomani
WayToTheSun
 
 
amber_gold 

Dołączył: 22 Sie 2012
Posty: 67
Skąd: Kątownia
Wysłany: 2016-11-21, 23:59   

jaki problem napisac skrypt ktory po zjwchaniu kursorem nie miga ? zaden. Tak samo mozna oszukiwac jak i na kurniku.
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2016-11-25, 23:14   

Aktualnie zgłoszonych jest już 15 drużyn. Miejmy nadzieję, że Piskvorky podołają, bo szykuje się wbrew obawom ciekawy sezon. W składzie Lordsów widzę Tatę Adifka, zatem Polacy powoli chyba przejmują kontrolę nad tą drużyną ;) Jest też ekipa z Estonii i mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec :)

Chciałbym bardzo podziękować Jasiowi i Siwerowi za kilka lat wspólnej gry w Dark Team! Wyniki były różne - raz szło lepiej, a raz gorzej. Ale mam nadzieję, że przynajmniej nikt nie narzekał na atmosferę w drużynie :)

Jako, że zostaliśmy w DT we 4, chętnie rozważę sensowne kandydatury graczy, którzy mieliby ochotę spróbować swoich sił w ekipie, która jako pierwsza polska drużyna wygrała te rozgrywki :)

Zapraszam do gry!

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
bbj 


Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 556
Skąd: Śląskie
Wysłany: 2016-11-26, 21:00   

Kolejne zespoły:

polski team: ASGARDIA TEAM
estoński team: Trump Army
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-11-27, 15:40   

ASGARDIA jeszcze przed startem robi sobie "jaja". Location - ASGARDIA (Poland) :]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group