Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarcia dające zawsze zwycięstwo
Autor Wiadomość
Opole

Dołączył: 07 Sty 2006
Posty: 10
Skąd: azazel
Wysłany: 2006-01-08, 18:52   Otwarcia dające zawsze zwycięstwo

Czytałem w encyklopedii, że w gomoku, występują otwarcia, dające zawsze zwycięstwo- to znaczy, że nie ma przed nimi obrony.
Grający czarnymi gra takie otwarcie- i może w ogóle nie patrzeć na to, co robi przeciwnik, może mieć to w miejscu gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę, i tak ma pewne zwycięstwo.
To wielki minus tej gry- bo jaki jest sens w ogóle grać. Gdy zawsze będzie wygrywac rozpoczynający?
Jaki jest sens gry na kurniku- jedynie swap i pro ma jakis sens- a one grane są rzadko- wiekszość gra wersje standardową.

Przy opanowaniu takich otwarć, mogę mieć całkiem legalnie, ranking na kurniku 10tyś (czy jakikikolwiek inny- ile tam mi się bedzie chciało grać).
Grając zawsze czarnymi i bez rewanzu.

W tej grze tkwi po prostu błąd.
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2006-01-08, 19:06   

Uwielbiam takie posty, dla takich cudeniek warto żyć :] A ostatnie zdanie to prawdziwy majstersztyk. :D
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
jopq 
retired


Dołączył: 10 Cze 2004
Posty: 737
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-01-08, 19:07   

Zacznę od "lol". Nie wiem czy wiesz, ale standard jest dobry tylko dla słabszych graczy, a większość tych co już potrafią grać, grają swap, bo pro to przeszłość. To czy się umie, czy nie, zależy od popełniania podstawowych błędów. 10k w taki sposób nie będziesz miał, ale kiedyś sam do tego dojdziesz.

Jak już będziesz umiał zawsze mnie ograć czarnymi, to chętnie zagram.

No i jak już będziesz wszystko wiedział to powiedz mi jak załatać ten błąd.
 
 
Opole

Dołączył: 07 Sty 2006
Posty: 10
Skąd: azazel
Wysłany: 2006-01-08, 19:16   

Cytat:
Uwielbiam takie posty, dla takich cudeniek warto żyć :] A ostatnie zdanie to prawdziwy majstersztyk. :D

Nie ma to jak nie wypowiedzieć się na temat.

Temat jest jasny- w gomoku występuje błąd- istnieją otwarcia, których nie da się obronić.
Co więc robić? Po co grać? Jaki to ma sens- jeżeli istnieje możliwośc 100 % pewności zwyciestwa czarnych.
Cytat:
Zacznę od "lol". Nie wiem czy wiesz, ale standard jest dobry tylko dla słabszych graczy, a większość tych co już potrafią grać, grają swap, bo pro to przeszłość
Nie mogę się zgodzić- zauważ, że na Kurniku, 99% partii w pokojach do gomoku to standard. Niezmiernie rzadko jest to swap, bądź pro.
Swap jest jedynie na turniejach oficjalnych.

Czy jest więc sens istnienia wersji standard? Czy tez może powinna ona zniknąc z kurnika?
Jak myślicie?

Ja już nie raz odnosiłem takie wrażenie, że ktoś gra własnie takie otwarcie nie do obrony- chcoćbym nie wiem co się zrobiło, czarny zawsze wygra.
 
 
dusksky 
lubie zimne piwo


Dołączył: 17 Wrz 2004
Posty: 596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-01-08, 19:29   Re: Otwarcia dające zawsze zwycięstwo

Cytat:
Czytałem w encyklopedii, że w gomoku, występują otwarcia, dające zawsze zwycięstwo- to znaczy, że nie ma przed nimi obrony.
Grający czarnymi gra takie otwarcie- i może w ogóle nie patrzeć na to, co robi przeciwnik, może mieć to w miejscu gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę, i tak ma pewne zwycięstwo.
To wielki minus tej gry- bo jaki jest sens w ogóle grać. Gdy zawsze będzie wygrywac rozpoczynający?
Jaki jest sens gry na kurniku- jedynie swap i pro ma jakis sens- a one grane są rzadko- wiekszość gra wersje standardową.

Przy opanowaniu takich otwarć, mogę mieć całkiem legalnie, ranking na kurniku 10tyś (czy jakikikolwiek inny- ile tam mi się bedzie chciało grać).
Grając zawsze czarnymi i bez rewanzu.

W tej grze tkwi po prostu błąd.


Ten post nadaje sie raczej na grupe humor :D
Jestes wielki chlopie.
A wracajac do tematu mysle ze gdybys pogral miesiac na kurniku nie napisal bys tego posta. :) Jest prawda ze grajacy w standard i zaczynajacy na srodku planszy zawsze ma wygrana. Niestety trzeba znac slynne sw a tu juz jest problem. Sam ostatnio widzialem jakies 2 miesiace temu kolezke co pojechal kilku redow "swapowych" grajac zwykle gomoku, a wygrywal zarowno czarnymi jak i bialymi. W swapie jest mase schematow a w zwykle gomoku czasami sprawia sporo problemow swapowym mistrzom. :)

Pozdrawiam
Zbyszek
_________________
The higher you are
The farther you fall
The longer the walk
The farther you crawl.
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-01-08, 19:36   

Cytat:

Temat jest jasny- w gomoku występuje błąd- istnieją otwarcia, których nie da się obronić.
Co więc robić? Po co grać? Jaki to ma sens- jeżeli istnieje możliwośc 100 % pewności zwyciestwa czarnych. Nie mogę się zgodzić- zauważ, że na Kurniku, 99% partii w pokojach do gomoku to standard. Niezmiernie rzadko jest to swap, bądź pro.

Czy jest więc sens istnienia wersji standard? Czy tez może powinna ona zniknąc z kurnika?
Jak myślicie?


. . .Myslę, że gomoku klasyczne powinno zostać na kurniku w celach poznawczych dla wszystkich nowych, poczatkujacych graczy. Powiem więcej (racja Dusk) wielu nowych graczy którzy zaczęli grac odrazu swap i jest całkiem niezłych daje ciała w klasycznym (brak teorii).

. . .Problemem tego tematu jest jednak niejasny temat! W gomoku wsytępowałby błąd gdyby były założenia przy jego tworzeniu wykluczające możliwość sw (czyli sure win), a przecież takich nie było! Nie możemy więc mówić o błędzie (poza tym błędzie przy czym? przy tworzeniu to moje założenie, może chodziło o inny rodzaj błędu?).

. . .Ostatnią kwestią jest to, że 99% partii granych na kurniku w gomoku to standard ale może w pokoju 'gry towarzyskie' bo na pewno nie w rankingowych. Rzecz w tym że jak wszedłem do pokoju to było całkiem sporo stołów swap i trochę pro więc te dane są nie prawdziwe.

Pozdrawiam, Filip.

PS. Skąd pomysł na taki dziwny nick (czy jak wygladasz przez okno to tak wołasz czy co) i co to za miejscowość ta (ten?) Azazel ?
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2006-01-08, 20:17   

Na początku - koleś, szkoda, że napisałeś tego posta dopiero teraz, bo miałby realne szanse na wygranie w Plebiscycie lutalka na Post roku.

Jestem Ciekaw, jaka to encyklopedia, gdzie to wyczytałeś i pytam poważnie. Dopóki standard grywa się na planszach co najmniej 15X15, muszę Cie rozczarować kolego Opole. Zostało to udowodnione, sam nie rozumie dowodu tego Pana z Holandii, ale bajek to on raczej nie pisał, lecz pracował nad tym, badał grę gomoku i ja mu wierze na słowo. Zresztą jeśli jest dowód, to raczej dyskusje wydają się być bezcelowe.

Jednak powiedziałeś, że gra gomoku jest bez sensu i zrobiłbys na niej nawet 10 tyś punktów (oczywiście teoretycznie) i zgadzam się z tym, bo to jest do zrobienia. Probem tylko w tym, czy istnieją openy dające remisowy rezultat - mam na myśli swap, bo pro to bardzo wątpliwe logicznie rozumując.

Jeśli grałbyś standard bez rewanżu czarnymi, bo nie zaszedłbyś dalej niż 2000 punktów, ponieważ wcześniej zostałbyś zbanowany przez niejakiego Kvassa, albo innego Operatora pokojów gomoku na serwerze www.kurnik.pl
Oczywiście tego nie wyczytacz w żadnej encyklice, za to praktyka sprawi, iż poczujesz się niedowartościowany pozytywnie.

Reasumując - swap to też sw wariant, jednak dowolność, mnogość i różnorodnośc ukadów rozpoczynających grę powoduje, że w nieskończonym czasie, jeden z graczy przed wyborem koloru, przejrzy wszystkie możliwe ruchy i dojdzie do konkluzji, że ma wygraną i-tego koloru (gdzie i = {biały,czarny}.

Na koniec, proponuję więcej grać oraz zainteresować się statystyką, ile openów swap jest wygrywanych przez rozpoczynającego (nad kwestią standardu i pro chyba intuicyjnie do tego sam dojdziesz :roll: ).

Pozdrawiam - Ermijo.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
kashon 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 282
Skąd: Warszawa/B-stok
Wysłany: 2006-01-08, 21:16   

Opole, o ile dobrze licze, to ten "blad" w gomoku dotyczyl do tej pory maksymalnie 5 polskich graczy ... Z zadna z tych osob juz niestety nie pograsz sobie, tak wiec granie standardu ma jak najbardziej sens i daje dobre podstawy do pozniejszych odmian jak pro/swap czy tez renju.

pozdrawiam,
kashon
 
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2006-01-08, 22:04   

ermijo napisał/a:
że ma wygraną i-tego koloru (gdzie i = {biały,czarny}.

Zapomniałeś o lilaróż. Słyszałeś Ty kiedyś ermijo o takim powiedzieniu: "Wielka uczoność nie daje rozumu"?
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
Gość

Wysłany: 2006-01-08, 23:23   

Ja nie rozumiem po co odwolywac sie do statystyk i tego co napisali gdzies, kiedys, jacys.
Dopoki sam nie sprawdzisz, nie przekonasz sie jak jest. SW istnieje i kazdy dobry gracz to wie, ale nie kazdy to umie zagrac ! I tu pies pogrzebany.
Dopoki nie bedziesz gral tak dobrze ze zawsze i z kazdym wygrasz czarnymi w standarcie a bialymi bedziesz wybranial tylko slabszych graczy ( bo z dobrymi bedziesz przegrywal bo znaja sw), warto grac i uczyc sie standardu.
Gdy stwierdzisz ze standard jest bez sensu i nie mozesz sie dalej rozwijac warto zaczac grac pro i long pro. W long pro na kurnikowym poziomie trudno jest pokonac najlepszych niewazne jakim kolorem. A swap to fajna zabawa, daje najwiecej mozliwosci (chyba ze ci zagraja jakis miodzio rozrzucony open po calej planszy wtedy radosc przemienia sie we wkurw..... )
Zatem gra moze wydawac sie bez sensu tylko na najwyzszym poziomie, ale wtedy odkrywa sie renju :)

P.S. Ostatnio powstal nowy styl z kluczowym zagraniem C4 ;) o szczegoly prosze pytac ermijo :P

pzdr.
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2006-01-09, 09:55   

Post roku, perelka :D

Czy gdzies tu byl temat o historii Gomoku w Polsce? Cronix, kurnik, jak wchodzily pro, swapy, jazdy na drabinkach etc.? Turnieje 100pera i komentarz M_Head'a :]

W miesiac spokojnie mozna sie nauczyc D4 i I7 - trzeba sie tylko troche postarac ;)

Generalnie bledu nie ma, bo wymyslilismy sobie swap. O ile wiem, nigdzie indziej nie bylo wczesniej gomoku swap - to chyba taki nasz wymysl, bo Joking po kolei rozwalal ludzi czarnymi na pro. Niby weszlo long pro, ale jakos sie nie przyjelo.

Wracam do pracy :]
 
 
 
kashon 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 282
Skąd: Warszawa/B-stok
Wysłany: 2006-01-09, 10:34   

Ece napisał/a:
Generalnie bledu nie ma, bo wymyslilismy sobie swap. O ile wiem, nigdzie indziej nie bylo wczesniej gomoku swap - to chyba taki nasz wymysl, bo Joking po kolei rozwalal ludzi czarnymi na pro.

W gomoku swap gralem juz jakies 3 lata temu na Gamblerze...

Ece napisał/a:
W miesiac spokojnie mozna sie nauczyc D4 i I7 - trzeba sie tylko troche postarac ;)

W miesiac i to spokojnie? Komu to sie udalo? Nawet Woody czegos takiego nie potrafil...

kashon
 
 
 
Cheawy 


Dołączył: 20 Lut 2005
Posty: 49
Skąd: Grupa
Wysłany: 2006-01-09, 11:58   

chcialem tez coś dodać dla kolegi Opole ale łzy ciekną mi takim strumieniem ze nie dam rady heheeh :)
_________________
Fiat 126p rulez :)
 
 
jopq 
retired


Dołączył: 10 Cze 2004
Posty: 737
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-01-09, 12:44   

kto się zgłasza to rozpracowania D4 i I7 w renlibie?
 
 
kashon 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 282
Skąd: Warszawa/B-stok
Wysłany: 2006-01-09, 13:15   

jopq napisał/a:
kto się zgłasza to rozpracowania D4 i I7 w renlibie?


http://gomoku.pl/ --> jak grac --> renlib

wszystko jest gotowe z wyszczegolnieniem co bardziej ciekawych/skutecznych wariantow.

kashon
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group