Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: maestro
2014-07-10, 20:04
Najwięksi "Blokersi Gomoku"
Autor Wiadomość
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2006-04-02, 13:48   Najwięksi "Blokersi Gomoku"

------------------
Temat ma na celu przeprowadzenie dyskusji o taktyce gry w gomoku (a moze nie tylko) polegającej na blokowaniu lub ściślej mówiąc - stawianiu pasywnych ruchów.

Prosiłbym, żeby temat przetrwał jaknajdłużej - więc zaznaczam, że to nie jest reaktywacja gorącego tematu - "Największe lamy kurnika", tylko nowy wątek, z konkretnie przewidziana tematyką.

Można głosować na (nazwijmy ich) "Największych Blokersów", np. podając swoje 5 typów.

------------------

Czy jest to blokowanie ? Według mnie, można uznać je za rodzaj taktyki w grze na krótkie czasy, np. na 1 min. Nie chodzi mi o blokowanie z konieczności, lecz z własnego wyboru. Są zdania podzielone - jedni utożsamiają taki sposób grania jako cfaniactwo, nieumiejętność planowania ataku a nawet tchórzostwo. Inni natomiast sądzą, że jest to świadomy, skuteczny i ciekawy sposób na wygraną. Jest jeszcze trzecia grupa, która nie dyskutuje o tym, bo każdy gra jak potrafi.
Zgadzam się po części ze stanowiskiem każdej grupy.

Blokowanie - nazwijmy to ładniej "taktyka pasywna" - to przeciwieństwo strategii agresywnej (aktywnej, ofensywnej). Upływający czas jest sprzymierzeńcem dla "blokersa" oraz wrogiem dla "atakującego kamikadze".

Chyba każdy juz doświadczył wyrafinowanej przegranej na czas, ponieważ przeciwnik dołożył jeszcze z 5 czwórek pod pozorem szukania Vcf-a :) - a zajęło mu to tylko pół sekundy, a Tobie 2 sekundy (nie wspominając juz o lagach).

Moje typy na największych blokersów(mówię o tych z którymi grałem lub widziałem jak grają) :

1. Sewerys
2. Parez
3. Luxiano (HUN)
4. Venus
5. Szczupak 13

P.S. to chyba zaszczyt prowadzić w takim plebiscycie :P
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2006-04-02, 15:33   

Zmieniasz typy co chwile więc niedługo pewnie zmienisz swoich bohaterów heh...

Co do tematu to ktoś przecież musi blokować...
 
 
hmm_pomyslmy 

Dołączył: 16 Lut 2005
Posty: 12
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-04-03, 08:01   

Moje typy:
1.Paveo
2.Luxiano
3.Psychodela
4.Sewerys
5.Explorer
 
 
Radek 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 34
Skąd: ŻoRy
Wysłany: 2006-04-03, 08:17   

1.paveo
2.paveo
3.paveo
4.paveo
5.paveo
_________________
szybki knock-out - szybki jak w walce Lenox kontra Gołota
w nielada kłopotach, drze się idiota"
 
 
 
explorer 

Dołączył: 03 Kwi 2005
Posty: 166
Skąd: Opole
Wysłany: 2006-04-03, 13:24   

1. volvo
2. paveo
3. nyuzo
4. -
5. -
 
 
kantpie 
jajcol :)


Dołączył: 29 Kwi 2004
Posty: 280
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2006-04-03, 16:18   

1-5 jacol91
 
 
connex 


Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 60
Skąd: Głuchołazy
Wysłany: 2006-04-03, 16:52   

Chodzi o blokowanie na 1 min. , czy całokształt ?
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2006-04-03, 18:06   

Chodzi o całokształt twórczości, czyli na dłuższe czasy celowy brak atakowania - tzn. brak ruchów defensywno - atakujących.

Blokersi często są timeplayerami - jesteś szybki+potrafisz blokawać - wygrywasz, nic do tego nie mam, pozatym, że mnie to frustruje. Prowadzę cały przebieg partii, wykańczam atak aż tu nagle 5 sekund do końca - blokers postawi jeszcze z parę czwóreczek, a ja 3 sekundy popełniam błąd i przegrywam, bo nie wceluję myszą, albo na czas.

Pamiętam kiedyś jeszcze były prośby o cofanie i o remis - teraz już te praktyki są nie modne, no ale nie chce zbaczać z tematu...

Przypomnieli mi się jescze z blokersów: nemerdekel (HUN), dada_ oraz grabie_fpp (nie wiem jaki ma inny nick). Dawniej sporym blokersem był jeszcze psychokiller, ale dawno z nim nie grałem więc nie wiem jak teraz. Pozatym : yamashita, mougnis(z dziwnym tym samym openem i charakterystycznym ruchem białych w trzeciem ruchu , niezależnie od ruchu przeciwnika).

Z doświadczonych blokersów na dłuższe czasy to juz wymieniłem - Sewerys (choć kiedyś był większym blokersem, teraz już nie blokuje bez sensu - potrafi rozpoznać kiedy ma przewagę) oraz lord_dredd(spójrzcie chociaż statystycznie, ile partii ukończył w ruchach o ilości mniejszej niż 30 :) - zwykle czasówki) oraz Paveo - nie sposób go nie wymienić, który swego czasu w turniejach oficjalnych na 5 min grał z szybkością (i niestety z "pięknem" ruchów) gry jednominutowej.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
connex 


Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 60
Skąd: Głuchołazy
Wysłany: 2006-04-03, 18:34   

Sądze iż blokowanie na dłuzszy czas (5+) nie jest najlepszym rozwiązaniem. Np. paevo w ciągu sekundy stawia 3 kamienie i jego gra opiera sie na 3, 4 przeciwnikach. Na 10 min. nic by nie zwojował.

Tzw. "blokersi" dąża do tego, aby zdobyc jak najwiecej pktów, nie zalezy im na tym w jaki sposob wygraja i czy cos tym osiągną, liczą sie tylko pkt. I jeżeli można ten styl gry nazwac strategią, czy taktyką to raczej nie na 1m.
Blokersów nieubedzie , dopóki pkty są w modzie.

Pozdrawiam.
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2006-04-03, 19:30   

Cieszę się Ermijo że mnie wymieniłeś hehe. Tylko w takim razie słowa otuchy dla tych wszystkich którzy przegrali ze mną poniżej 30 ruchów - następnym razem przegracie powyżej 30 :wink:
 
 
Cheawy 


Dołączył: 20 Lut 2005
Posty: 49
Skąd: Grupa
Wysłany: 2006-04-14, 23:41   

kolejny temat ermijo z cyklu "dlaczego sol jest slona"....chcesz piekniej gry ? ustaw 30 min toarzywsko i graj, a nie sam w wiekszosci zakladasz stoly na 1 min klepiesz zazwyczaj wykuty na pamiec schemat i niemoznosc dorownania paveo, zukole itp sklania cie do wyladowywania frustracji...byle jakiej baletnicy przeszkadza rąbek spódnicy....nie sil sie na komentowanie mojego posta bo kazdy wie dlaczego piszesz takie dziwactwa....
_________________
Fiat 126p rulez :)
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2006-04-20, 12:50   

1.Lord Dredd nie dlatego ze najbardziej ale dlatego ze najlepiej

Bo największym jest zyga_ubot
 
 
 
Slayer 

Dołączył: 26 Mar 2005
Posty: 63
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2006-04-20, 14:05   

Najwiekszym blokersem jestem JA :x Staram się wszystko blokoważ ale nie wychodzi:( może ktoś udzieli korków??:> :twisted:
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2006-04-20, 14:55   

Ja Ci udzielę - zamknij oczy, kup szybką myszkę, ćwicz refleks, wtedy będziesz dobrym blokersem. Ewentualnie graj z opaską na oczach.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2006-04-20, 15:34   

Slayer bo tylko dureń idzie ruch w ruch za przeciwnikiem, jak pomyślisz gdzie zablokować to raczej atak nie wyjdzie :P

P.S Więcej rad nie dam bo jeszcze ktoś mi coś zarzuci :wink:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group