Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Złota kolekcja debiutów
Autor Wiadomość
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2006-09-13, 11:57   Złota kolekcja debiutów

Witam !

Chciałbym zaproponować Wam zabawę pt. "Złota kolekcja debiutów".
Będzie to głosowanie na 6 najlepszych według Waszego uznania otwarć gomoku, jakie kiedykolwiek się pojawiły lub(o ile chcecie oczywiście zdradzić) Wasze nowe kompozycje, które nie ujrzały jeszcze "kurnikowego światła dziennego".

Kryterium wyboru jest dowolne, czyli można typować debiut w
różnych kategoriach np. stopień zbalansowania, pomysłowość, popularność, ponadczasowość, zawiłość czy też dobra znajomość.

Mile widziane są komentarze, czym kierowaliście się przy wyborze.

Żeby nie doszło do nieporozumień - notacja będzie następująca : x4 - y 10 - z8, gdzie środkowa pozycja odpowiada białemu kamieniowi.

Celem tej zabawy jest statystyczne podejście to sposobu rozpoczynania gry oraz rozwinięcie tematu czy wszystkie pomysły zdroworozsądkowe przy projektowaniu otwarć zostały juz wyczerpane a także wstępne oszacowanie ile wyrównanych typów otwarć może istnieć lub czy istnieją zbalansowane "rozrzutki".

Założyłem ten temat jako kontynuacja starego pt."Otwarcia gomoku", który został zamknięty. Mam nadzieję, że dzięki niemu forum się ożywi w sprawach związanych z graniem w gomoku a temat ten wniesie sporo ciekawostek, pozwoli bardziej zrozumieć gomoku od strony teoretycznej oraz taktycznej.

Na koniec proszę z góry o wyzbycie się kłótni i "słownego naparzania się" w tym wątku :) , nie chcę żeby go zamykano.

Czekam na Wasze propozycje, argumenty i opinie.

Pozdrawiam -
- Ermijo.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2006-09-13, 11:58   

A oto moje typy:

1. H8 - F7 - K10
Otwarcie grane juz bardzo długo, daje w miarę równe szanse mimo że kamienie leżą blisko siebie i na środku planszy. Ruchy długo ewoluowały i wciąż nie brak nowych rozwiązań. Okazuje się, że przy przesunięciu układu o jedno pole w prawo, przy drugim ruchu białych F9, gra wyrównuje sie. Próbowałem wzorować się na tym otwarciu i wymyśliłem H8 - F8 - K10, który też jest zbalansowany. (autor Dein)

2. E7 - G10 - i8
Debiut również dość stary, skomplikowany - tzw."szachy", po których gra ma duże szanse na wyrównanie. Jedna z pierwszych rozrzutek, jakie sie pojawily od czasu wprowadzenia swapa. (autor Kakarol)

3. H8 - i9 - K12
Debiuty pro są moją piętą achillesową, jednak pamiętam starsze czasy, kiedy grało się tylko long pro - jak dla mnie otwarcie ponadczasowe i wiecznie ciekawe. (unknown autor)

4. H8 - J9 - M9
Chyba każdy pamięta serię debiutów, którymi zręcznie posługiwał się Joking. Jedno z moich ulubionych otwarć,gdzie biały kamień leży pomiędzy czarnymi. Duży zbiór pierwszych ruchów. (autor Joking)

5. H8 - G3 - C11
Jedna z najbardziej pomysłowych rozrzutek, żadko można widzieć motyw overline na białych. Grywany był konsekwentnie w Eurolidze przez niektóre zespoły, chętnie analizowany też w grach towarzyskich.
Chciałem wymyśle cos podobnego z overline białych, ale po ukosie. Udało mi sie stworzyć taki układ, tyle że w praktyce mało użyteczny (biały kamień zbyt blisko bandy - możliwość agresywnego blokowania czarnymi)
(autor Attila)

6. H8 - E8 - G12
Konstrukcja kamieni czarnych jak w openie np. Kakarola, ale biały na jednej lini z czarnym co zbliża go do pro przy osłabieniu pozycji czarnego kamienia przy bandzie. Jest to nowość(otwarcie ma kilka dni), mój ulubiony debiut, którego mam nadzieję nikt nie obali udowadniając sw ;p
(autor Ermijo)
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
roy_ 
Klubowicz


Dołączył: 15 Wrz 2004
Posty: 281
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2006-09-13, 13:33   

1.h8 i9 k12

zdecydowanie moj najbardziej ulubiony open, kilka naprawde mocnych mozliwosci ataku bialymi , jednak czesto czarnymi ladnie agresywnie mozna wybronic, rzeczywiscie open ponad czasowy i bedzie przeze mnie grany do konca :)

2.h8 f7 k10

mozna powiedziec ze dzieki temu openowi mozna sie nauczyc duzo czystej teori , przy idealnej
grze bialych jak i czarnych uwazam ze wkoncu czarne zyskaja przewage , ale czesto musa na poczatku ryzykownie i bardzo umiejetnie blokowac, ten open sie wygrywa w zaleznosci z kim sie gra:)

3.e7 g20 i8

Bardzo fajny open , latwo nim wygrac z alicem:) rzeczywiscie sa to na poczatku "szachy i poker ":) nie mozna za szybko zaczac atakowac , trzeba wciaz walczyc o pozycje , uzywac mocnych ale agresywnych bloków , latwo sie przeliczyc , jednym slowem kozak

4.h8 g10 i5 oraz z tej sam beczki h8 g10 f5 i wszystkie tego typu openy , ktore trzeba na ostro , czyli nie ma czesto ruchu balansujacego dopiero moze sie wyrownac uklad po kilku ruchach:))

lubie jeszcze kilka openow nawet duzo :) lecz tam sa juz tylko jedna badz dwie mozliwosci dobrego rozegrania
_________________
Piwo jest pyszne piwo pic trzeba kto pije piwo ten pojdzie do nieba
 
 
 
100per 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 883
Skąd: Łódź
Wysłany: 2006-09-13, 19:32   

Ermijo, świetny temat.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group