Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa strona stowarzyszenia
Autor Wiadomość
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2009-01-07, 09:53   

Dzięki S3v3n za precyzjne wyjaśnienie różnic, bo dla amatora jak ja, nieco to rozjaśniło sprawę :)

Mam w tym momencie (może później jeszcze coś mi przyjdzie do głowy) jedno pytanie-wątpliwość. Kiedy powstanie już kilka artykułów w danym "dziale", np. turniej Aaru i turniej Vilumiśka, to kto założy ten dział (np. "Turnieje Pente on-line")? Czy robi to dowolna osoba?
Obawiam się tu sytuacji, kiedy ktoś założy dany dział, a inna osoba uzna, że pasuje to bardziej w innym miejscu lub nazwa jest zła, co chyba mogłoby prowadzić do chaosu. Jak rozwiązana jest ta kwestia?

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-07, 11:32   

. . .Dyskusje, tak się rozwiązuje wszystkie kwestie. Zwykła wikipedia unika głosowań ale ja osobiście wolałbym w naszym przypadku dać sobie więcej luzu w tym zakresie (i w zakresie nie encyklopedyczności) żeby uniknąć tego pedalstwa z oficjalnej wiki... poza tym pomysł dobry.

. . .Kategorie zakłada również dowolna osoba, a na dodatek może być ich kilka. W tym wypadku np. 'Turnieje pente online' i 'Międzynarodowne turnieje pente online' albo 'Turnieje online z nagrodami' (Brfa), ale i 'Turnieje Brfa w pente' chyba by mogło być.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
s3v3n

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 686
Skąd: krakow
Wysłany: 2009-01-07, 12:20   

Tworzenie kategorii możemy zostawić albo dowolnemu użytkownikowi (i wtedy ewentualne różnice zdań rozstrzygać dyskusją lub głosowaniem) albo wybrać grupę kilku osób, które nie ingerując zasadniczo w treści artykułów, trzymałyby pieczę "redaktorską" nad całością. Pierwsze rozwiązanie, jak napisał Chaosu, jest stosowane na Wikipedii, natomiast myśle że w naszym gronie równie dobrze a może nawet lepiej sprawdziłaby się druga opcja.
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2009-01-07, 15:51   

Chciałem teraz zaprezentować swoją opinię na temat projektu wiki. Im więcej odnośników na danej stronie tym łatwiej się w niej gubię, muszę później wielokrotnie cofać, szukać tego co chcę znaleźć. Załóżmy że najpierw powstanie hasło "gomoku" w nim pojawi się hasło kurnik a w nim hasło zukole. Jak dla mnie to prowadzi do niezłego bałaganu - bo szukamy licząc na to, że pojawi się jakieś poszukiwana fraza lecz wcale nie mamy takiej gwarancji. Poza tym napotykamy na szereg różnych haseł po drodze i teraz pytanie klikać na nie(otwierając w nowej zakładce lub oknie) i rezygnować z dalszej części lektury czy może najpierw przeczytać a później cofać się do odnośnika ? Popadnę w tedy w błędne koło i w końcu nigdy nie skończę czytać, nie będę wiedział gdzie jest początek szukanej przeze mnie informacji a gdzie jej koniec. Ujemną stroną wiki jest to, że większość haseł napotykamy właśnie w tekście, rzadziej już efekt daje metoda "wyszukaj" bo jeszcze nie wiemy jaką frazę mamy tam wpisać. Dla laika może nastręczyć to problemów lub/i frustracji.
Oczywiście jak się pojawi Wiki/gomoku to niech będzie - lepiej żeby coś było niż nie, ale na pewno nie będę zaangażowany jakoś specjalnie w czytanie jej i redagowanie.

Dlatego też wolę bardziej uporządkowany sposób prezentacji treści, staram się tak czynić na mojej stronce o gomoku (np. zawsze mieć pod ręką z lewej strony menu główne i w nim się poruszać).

Odnoście nowej strony:
Jeśli była by w Joomla, chętnie pomogę w redagowaniu treści choć ni wiem czy wszystkim przypadnie do gustu mój bardzo wylewny styl, specyficzne słownictwo i długie artykuły. Dlatego też bez presji tworzę własną stronę, na której jestem dla siebie "sam sterem żeglarzem, okrętem" i nikt mi nie pisze że to źle a tamto nie dobrze. Nie znaczy to, że jestem obcy poddawaniu się krytyce.

Wiem, że istnieje coś takiego jak DOCMAN - moduł do Joomla pozwalający na możliwość edycji wybranych treści/sekcji/kategorii przez dowolnie zdefiniowanego użytkownika(zainstalowałem ale nie miałem czasu bardziej się z tym zaznajomić).

Strony w Joomla są specyficzne, niektóre elementy są "sztywne" i nie wszystkim wizualnie się może to podobać - mi to jednak wystarcza bo lubię prostotę w każdej postaci.
Ostrzegam - być może wielu osób nie muszę bo zdają sobie z tego sprawę - że tworzenie nowej strony Stowarzyszenia od podstaw będzie długotrwałe i wymagające równie długotrwałej motywacji do pracy. Wciąż się zastanawiam, czy brać odpowiedzialność za tworzenie nowej strony, czy jedynie ograniczyć ją w wymiarze "tylko pisania artykułów, dodawania sylwetek graczy i innych".
Wkrótce dam znać.
Pozdrawiam...
Ermijo
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Johanka_z_arcu 
hejże :-)


Dołączyła: 28 Kwi 2004
Posty: 237
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-01-07, 18:36   

Mi się pomysł sevena podoba.
Struktura Wiki jest bardzo fajna, pomaga dzięki linkom samemu odkrywać coraz to nowe informacje - nie widzę tu Ermijo żadnego chaosu (pozdro Filip) czy możliwości zagubienia - otwieram odnośniki w nowych kartach i do nich wracam po przeczytaniu głównego artykułu.
To świetna zabawa. Może to kwestia gustu.

Mogę być redaktorem od polszczyzny.
_________________
"Karpacka Spolka Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie Oddzial Zaklad Gazowniczy w Krakowie OGLASZA PRZERWE w funkcjonowaniu SMOKA WAWELSKIEGO z powodu awarii."
 
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2009-01-07, 18:48   

I co później... dojdziemy, że co piąte słowo będzie linkiem do innego artykułu:) Ja bym się w tym pogubił, no cóż może mam specyficzną ułomność...
nie znaczy to, że jestem przeciwnikiem pomysłu Seven`a tylko wolałbym najpierw widzieć to w praktyce
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Muchal 

Dołączył: 12 Maj 2005
Posty: 703
Skąd: Bietigheim (DE)
Wysłany: 2009-01-07, 19:14   

Nie wiem czy ma jakieś znaczenie moje skromne zdanie, ale mnie też najbardziej przekonał s3v3n. Często chciałbym coś napisać, przyczynić sie do rozwoju gomoku, a wydaje mi sie troche bezsensowne każdy pomysł co chwile wysyłać do Alice'a albo Ermijo. MediaWiki jest najlepszym rozwiązaniem według mnie...

może ankieta?

pozdro
_________________
If the problem can be solved there is no use worrying about it, if it can't be solved worrying will do no good.
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2009-01-07, 20:01   

Ale przecież ta masę artykułów i tak musi ktoś nadzorować i sprawdzać jej merytoryczną i stylistyczną treść. A ciężko kogoś poprawiać - to trudniejsze niż samodzielne pisanie tekstów. Jak będzie głosowanie/ankieta to będę za opcją Joomla+ możliwość edycji/tworzenia artykułów poprzez sprawdzoną i ograniczona grupę ludzi. Do tej pory na palcach można policzyć, ile osób się wykazało chęcią wdrożoną w czyn dzielenia się doświadczeniami gomoku choćby na tym forum, co nie znaczy że nie wierzę w Wasz zapał i realizację dobrej woli.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-01-07, 23:45   

Proponuję nie robić żadnej ankiety, tylko po prostu postawić to wiki i zobaczyć czy się sprawdzi. Instalacja jest banalnie prosta, co własnoręcznie sprawdził już u siebie 7. Stowarzyszenie jest małe, ale bezwładność decyzyjną ma momentami porażającą.
 
 
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2009-01-07, 23:53   

Według mnie struktura Wiki ma w tym sensie przewagę nad stroną autorską, że każdy umie się po niej poruszać i z łatwością znajdzie interesujące go informacje (albo dowie się, że nie są jeszcze opracowane) i linki do innych jakoś związanych. Prawie każdy miał z Wikipedią do czynienia a w autorskich stronach często łatwo się zgubić lub po prostu nie dotrzeć do informacji ze względu na niekomunikatywność.

-Karol
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2009-01-08, 02:22   

Wbijmy się od razu na nonsopedię np - http://nonsensopedia.wikia.com :wink:
 
 
 
s3v3n

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 686
Skąd: krakow
Wysłany: 2009-01-08, 14:01   

Trudno, Ermijo, mi dyskutować z Twoimi postami, bo to są Twoje prywatne spostrzeżenia na temat korzystania (a nie tworzenia) z artykułów w systemie Wiki. Każdy ma swoje gusta i nie będę Cię przecież na siłę do tego przekonywał, ja przedstawiłem plusy Wiki dla twórców,a ty swoje zdanie z punktu widzenia użytkownika i mam wrażenie, że trochę się rozmijamy...

ermijo napisał/a:
Ale przecież ta masę artykułów i tak musi ktoś nadzorować i sprawdzać jej merytoryczną i stylistyczną treść. A ciężko kogoś poprawiać - to trudniejsze niż samodzielne pisanie tekstów.


Nadzorować i sprawdzać treść merytorycznie trzeba by też i na normalnej stronie, więc w mojej ocenie to nie jest żaden argument przeciw Wiki :)
Bądźmy też realistami, nie będzie wcale "masy artykułów", będą się pojawiać stopniowo i wierz mi, że nie mam na dysku już gotowych 200 haseł, które tylko czekają na wrzucenie. Nie jest żadnym problemem przejrzeć dziennie 10 nowych artykułów pod kątem błedów stylistycznych, a wątpię, żeby pojawiało się ich więcej i żebyśmy nie mogli tego ogarnąć. W kwestii błędów merytorycznych to będziemy je przedyskutowywać na forum, podejrzewam, że nietrudno będzie je wychwycić i naprostować, a prawdziwych kontrowersji i dwóch skrajnie różnych punktów widzenia na jakieś zagadnienie, szczerze mówiąc, nie spodziewam się (chyba, że wokół jakiś teorii nt sure winów itp, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wtedy przedstawić zagadnienie od razu z kilku perspektyw).

ermijo napisał/a:
Do tej pory na palcach można policzyć, ile osób się wykazało chęcią wdrożoną w czyn dzielenia się doświadczeniami gomoku choćby na tym forum, co nie znaczy że nie wierzę w Wasz zapał i realizację dobrej woli.


Na forum nie ma za bardzo warunków do dzielenia się swoją wiedzą, mam np. założyć temat pt "VCF"? Większość z nas przecież wie co to jest. A w takim Wiki hasło o VCFie będzie jak najbardziej miało rację bytu. Przecież nie pisalibyśmy tego Wiki tylko dla siebie, ale też dla ludzi spoza naszego stowarzyszenia, tych "zielonych" z kurnika, o których aktywizacji tyle się mówi, a którzy może właśnie tą drogą mogliby odkryć trochę gomoku na wyższym poziomie, nie mówiąc już o innych grach.
 
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-08, 17:00   

przekonaliście mnie i jestem za
myślę że jako dział strony taka wiki będzie ok i postaram się zainstalować jak najszybciej :)
może pod nazwą "artykuły"?
a może macie inna propozycję na nazwę?

lonewolf napisał/a:
ale bezwładność decyzyjną ma momentami porażającą.

którymi momentami :) ?
temat wznowiony 2 dni temu i już jest decyzja więc bez lonewolfowania lone :P

PS seven nie poznaję Cię, ktoś za ciebie pisze takie długie posty? :P
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2009-01-08, 18:20   

T
alicecooper napisał/a:
może pod nazwą "artykuły"?

Podoba mi się hasło Vilumiśka "przez graczy dla graczy"
albo proponuję własne "Encyklopedia gomoku"

Seven też mnie pomału zaczyna przekonywać, Wiki jako dodatek do strony - niech będzie !
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-01-08, 19:02   

alicecooper napisał/a:
lonewolf napisał/a:
ale bezwładność decyzyjną ma momentami porażającą.

którymi momentami :) ?
temat wznowiony 2 dni temu i już jest decyzja więc bez lonewolfowania lone :P

Wyrabiasz się. :]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group