Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa strona stowarzyszenia
Autor Wiadomość
soul_reaper 
retired


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 889
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-10-25, 09:00   Nowa strona stowarzyszenia

Nowa strona jest w trakcie tworzenia, w ziwazku z tym chcialem wystosowac prosbe do braci gomokowej o pomoc :)

Potrzebne sa:
1. artykuly:
a). historia gomoku w polsce
b). krotkie charakterystyki popularnych otwarc
c). opis technik przydatnych w grze (vct, vcf, ciecie, ruch pozycyjny, przygotowanie do vcf/vct)
d). opis ostatniego turnieju (poprzednich tez moze byc)
e). krotkie opisy (spis funkcji, charakterystyki atmosfery, itp.) serwerow do gry
2. partie
a). przyklady ciekawych vct, vcf, ciec (nie musza byc skomplikowane, wazne zeby byly jedynym wyjsciem z sytuacji - przypadek vcf i ciecia, lub w przypadku vct byly naprosza droga do zwyciestwa i nie posiadaly obrony)
b). zapisy partii z turniejow w realu (glownie chodzi mi o MP w Krakowie i Warszawie oraz MMP Renju w W-wie)

Licze ze nie bede musial wszystkiego robic sam ;-) Zainteresowni proszeni sa o kontakt mailowy edgecrusher(at)op.pl

Pozdrawiam Soul
 
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2006-10-25, 15:42   

Proponuję stworzyć też poczet członków PSGRiP (o którym była mowa) . Sam wyślę dokładne dane w niedziele i stworzę szablon do wypełniania. Sam ocenisz czy będzie ok.
 
 
 
adik 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1432
Skąd: Witkowo
Wysłany: 2006-10-27, 00:05   

Zrobcie wywiad ze mna. Albo z kims troche mniej fajnym, obojetnie. W ogole sa tam jeszcze ludzie nieznani szerzej temu mniej waznemu gronu graczy? Kiedys, jak sie udalo namowic Kvassa na pogawedke oficjalna to byl w ogole hit hitow strony. Moze tez sprobujcie zamiast jakis pierdol o historii?
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2006-10-27, 15:20   

Wywiady to nie jest glupia rzecz. Mozna by umieszczac je w profilu osób, czlonków stowarzyszenia lub po prostu innych, znanych graczy z kurnika oraz z zagranicy. Takie wywiady pozwolily by poznac odwiedzajacym strone Stowarzyszenia kolegów z kurnika od wielu stron, nie tylko od strony gomoku, ale innych zainteresować itp...
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2006-10-28, 15:24   

adik napisał/a:
Widze, ze macie juz specjaliste od promocji.
Zgłoś się. Nowy zarząd bardzo chętnie przyjmie każdą pomoc. Piszę to bez żadnych złośliwości.
 
 
 
adik 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1432
Skąd: Witkowo
Wysłany: 2006-10-29, 22:46   

Na pewno? Zbyt duzy nacisk kladziesz na slowo "nowy" chyba.
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2006-11-28, 00:56   

Obecnie mamy na stronie uproszczone reguły gier, a może warto by chociaż pod nimi dodać np. oryginalną i przetłumaczoną wersję RIF Rules?

Swoją drogą jestem ciekaw, jak to jest z oficjalnymi zasadami Gomoku i Pente.
 
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-11, 00:27   

10.12.2006

oficjalne wyniki turnieju na stronie


ps. wkrótce fotki z turnieju
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2006-12-12, 22:20   Problemy gomoku

Oto pytania i sugestie bez odpowiedzi. Zachęcam do odpowiedzi na nie w temacie Artykuł Gomoku. Maretiały, które mogły by przy tej okazji powstać - przydadzą się m. in. na NOWĄ stronę główną PSGRiP.

1.) Czy istnieje matematyczny opis, model gry gomoku ? Czy udowodniono pewien stopień wyró

wnania tej gry(np. zależność między postawionym otwarciem swap a ilością ruchów na najkró

tsze pewne zwycięstwo) ? Próba zbudowania modelu opisującego algorytm znajdowania

optymalnego lub przybliżonego rozwiazania w gomoku.

2.) Ile można postawić otwarć na planszy 15x15 (nie licząc "prostych" sw) ? Co wynika z

ograniczonej ilości otwarć oraz wpływ wielkości planszy na poszczególne klasy otwarć.

3.) Spotyka się 3 mistrzów świata: w renju, gomoku i pente. Kto ma największe szanse w

gomoku, jeśli postawiony zostanie "krótki "open w rogu ? Temat filozoficzny :)

4.) Czy istnieją otwarcia, które przy optymalnej (w sensie teoretycznego rozwiązania) grze

dają remis poprzez zapełnienie planszy 15x15 ? Udowodnić bądź wykluczyć tę tezę na podstawie

dowodu empirycznego i/lub matematycznego.

5.) Czym się różni taktyka defensywna od ofensywnej ?

6.) Ile ruchów jest w stanie przewidzieć człowiek ? Czy czas gry w gomoku ma się liniowo do

poziomu umiejętności - próba oszacowania tej funkcji.

7.) Człowiek kontra komputer

8.) Podobieństwo gomoku do innych gier(renju, pente, Go, szachy, warcaby)

9.) Prawdopodobieństwo znalezienia sure win dla gracza nie umiejącego grać w gomoku w zależ

ności od otwarcia (lub typu otwarć).

10.) Swap2 - problem z wyrównywaniem otwarć.

11.) Banda i róg - przeszkoda czy ułatwienie

12.) Minimalny rozmiar planszy, przy którym najbardziej wyrównane otwarcie(najwięcej ruchów

do wykonania przy założeniu optymalnych sekwencji) zostaje rozwiązane (ktoś postawi piątkę).
Pytanie pomocnicze - jaki to open


13.) Próby nowych zasad otwarć oraz nowych ograniczeń w celu wyrównania gomoku. Dotyczy

metody rozpoczynania gry - nowa zasada początkowej fazy gry.

14.) Statystyka otwarć, statystyka położenia wygrywającej piątki na planszy.

15.) Overline - stracony ruch ale nie zawsze stracona wygrana ? - przykłady

16.) Model siły gracza(różne zależności wspólnie powiązane: czasu, ilości ruchów i inne).

Talent contra ambicja.

17.) Pomijanie optymalnej gry dla efektownego zwycięstwa (czyli jak rzeźbić w gomoku to co

najpiękniejsze)

18.) Translacje otwarć - wpływ przesunięcia otwarcia o dany wektor na stopień przewagi

koloru.

19.) Kultura gry - stereotypy zachowań (czego nie można robić przy gobanie, gra fair i

zachowania naganne)

20.) Vcf - definicje, przykłady, konstruowanie problemów z vcf

21.) Vct - - ' ' ' -

22.) Implementacja zasad gomoku swap (z tablicą otwarć, z której optymalne ruchy są zadawane

by przyspieszyć obliczenia) na platformie software`owej (programowanie na PC za pomocą

dowolnego języka - podać, który byłby najlepszy dla gomoku) lub hardware`owej (elektroniczne

układy FPGA, przetwarzanie potokowe(równoległe) danych z zastosowaniem operacji na bramkach

logicznych i mostów)
Złożoność obliczeniowa. Metody przybliżeń rozwiązań gomoku - algorytmy genetyczne, sieci

neuronowe, alfa-beta z obcięciami. Inne ?

23.) Prównanie popularnych programów do Gomoku, Renju i Pente.

24.) Serwery do gry w gomoku - oszacowanie poziomu gry graczy, kultury, przyjaznego

interfejsu i opcji totyczących gomoku.

25.) Znane i cenione postaci światka gomoku w Polsce, Europie i na świecie.

26.) Turnieje - punktacja, zasady, czasy gry, przyszłość ogranizacyjna Mistrzopstw Świata w

gomoku.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2006-12-12, 23:07   

27. Ermijo - bohater tragiczny, czy może heros świata czarno-białych kamieni? :)

Stary, naprawdę mi zaimponowałeś :D

Pozdrawiam

Angst

P.S. Postuluję, aby przynajmniej jeden z zaproponowanych przez Ermijo tematów był obowiązkowy na maturze z polskiego/matematyki (niepotrzebne skreślić).
 
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-06, 22:57   

ja bardzo chętnie podzielę się "zaszczytem" prowadzenia strony (czytaj: pracą :) )
może przejść na joomle i ermijo by był współadminem i prowadził te działy które chce?
(a może ktoś jeszcze by sie skusił ?)

szczerze mówiąc jakoś wiki mi nie przypadła do gustu jako strona stowarzyszenia
lone pisał ze w wiki ludzie by sobie pisali tematy
ale naprawdę nie widzę tych tłumów co by pisały
jak ktoś by napisał raz na rok coś nowego to równie dobrze może podrzucić tekst teraz i zamieścimy

a jakie jest wasze zdanie? (chyba to właściwy temat nie będę zaczynał nowego)
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-01-06, 23:22   

alicecooper napisał/a:
szczerze mówiąc jakoś wiki mi nie przypadła do gustu jako strona stowarzyszenia

Nie jako strona, tylko podstrona, a poza tym ty masz dziwne gusta. ;-)

alicecooper napisał/a:
lone pisał ze w wiki ludzie by sobie pisali tematy
ale naprawdę nie widzę tych tłumów co by pisały

Bo wiem, że by pisali. Nie widzisz tłumów, bo nie piszą. Trzeba dać im szansę.

alicecooper napisał/a:
jak ktoś by napisał raz na rok coś nowego to równie dobrze może podrzucić tekst teraz i zamieścimy

Już to widzę, jak ty coś zamieszczasz, już słyszeliśmy jaki jesteś przeciążony pracą. Jak się ktoś ma o coś prosić, szczególnie ciebie, to najprawdopodobniej nie będzie się nikomu chciało walczyć z oporem materii. A jeśli każdy będzie mógł to robić na własną rękę edytując stronki na wiki, to z czasem będą efekty. I nie chodzi o napisanie od razu gotowych, zamkniętych artykułów, ale o ich tworzenie, rozwijanie i aktualizowanie, to jest inna filozofia i moim zdaniem lepsza w tym wypadku.
 
 
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2009-01-06, 23:52   

Mi bardziej podoba się pójście w kierunku wikipedii. Mógłbym raz na jakiś czas coś napisać, a jak ponadto mogłoby to podlegać edycji innych tym lepiej - wtedy można byłoby pójść bardziej w analizy gier a tym samym przyczynić się do lepszego rozpracowania takich gier jak Pente czy Connect6 (no chyba, że lepiej jak jest takie "nieodkryte", w końcu w Pente element zaskoczenia ma duże znaczenie).

Tylko przydałby się też jakiś korektor - biorąc za przykład posty co niektórych osób to powinny one mieć bana na pisanie.

Jeżeli takie coś by powstało i warunkiem koniecznym do edycji byłoby członkostwo to może i bym się skusił...

-Karol
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-07, 00:18   

hmm akurat moje gusta nie grają tu roli (a raczej jako pojedynczy głos)
bo staram się kierować tym co dobre dla stowarzyszenia
i jak jeszcze paru chętnych napisze ze chce wiki i kto wie może coś napisze to myślę że da się zrobić
lonewolf napisał/a:
Bo wiem, że by pisali. Nie widzisz tłumów, bo nie piszą. Trzeba dać im szansę.

no ja patrze na forum, tu każdy może też pisać jak w wiki i wyniki mnie nie przekonują:) ale skoro wiesz:)
 
 
s3v3n

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 686
Skąd: krakow
Wysłany: 2009-01-07, 01:03   

Może zanim się zada ludziom pytanie, wypadałoby wyjaśnić o co w ogóle chodzi, bo możliwe, że większość się nie orientuje. Joomla to jeden z tzw. CMS-ów, czyli systemów zarządzania treścią stron www (http://pl.wikipedia.org/w...e%C5%9Bci%C4%85 ). Z kolei pojęcie Wikipedii nie jest nikomu chyba obce, stykamy się z tym na codzień, wersja do wykorzystania prywatnego nosi nazwę MediaWiki (http://www.mediawiki.org/wiki/MediaWiki/pl ). Można przyjąć, że MediaWiki jest też odmianą CMS-a, tylko że wyspecjalizowanego w kierunku gromadzenia danych encyklopedycznych i w mojej ocenie znacząco różnego od innych dostępnych systemów zarządzania treścią.

Pisaliśmy z Lonem, że Wiki poświęcona Gomoku/Renju/Pente/Stowarzyszeniu itd nie musiałaby wcale zastąpić obecnej strony, ale byłaby jej ważną częścią, zbiorem wiedzy członków PSGRiP na te tematy w formie encyklopedii.

Tak więc, wbrew temu, co Alice tu napisał, Wiki nie jest alternatywą dla Joomli!!

Dlaczego uważam, że lepiej gromadzić takie rzeczy w Wiki (encyklopedii), a nie na "normalnej" stronie www (działającej choćby na Joomli) - przede wszystkim wygoda twórców (autorów treści) i związany z tym proces rozwijania się kolejnych podstron:

Ktoś wymyśla hasło, które chciałby uzupełnić, dajmy na to: "s3v3n" (:P) - dodaje i dopisuje. Później, wpadnie takie hasło w oczy np Lone'owi, który uzna, że jak jest coś o mnie, to on napisze i o sobie i czyni to w takiej formie, jak mu pasuje (wspomni np, że wygrał kiedyś w Eurolidze z Jokingiem, a poza tym nie lubi pić wódki - czy cokolwiek innego o sobie). Później pojawi się kilka kolejnych wpisów poświęconychy osobom i już można tworzyć kategorię "gracze" (choćby i z 5 hasłami) i ją ujednolicać, oddzielić zainteresowania np od listy znanych nicków. Potem stronę otworzy, powiedzmy Zukole i uzna, że mógłby dopisać ile każdy z tych graczy, co są tam już w naszym Wiki, wygrał OF-ów na Kurniku i w ten sposób rozwinie te hasła, a może i doda kolejne nicki które zawierałyby tylko taką statystyczną informację, a które ktoś później rozbuduje. I tak się to będzie kręcić i rozwijać.

Jak to wygląda obecnie (i tak samo będzie wyglądać na Joomli):

Od 4 lat nie możemy stworzyć listy graczy, bo ciągle okazuje się, że kogoś brakuje albo, że nie wiadomo jakie tam zawrzeć informacje, nie wiemy, czy każdy by pisał coś o sobie, czy też napisze to jedna osoba itp problemy. A umieszczenie na stronie wybrakowanej lub niepełnej listy jest po prostu niepoważne, bo trudno by to wtedy nazwać "bazą graczy".

(czepliwych informuję, że Z TYMI GRACZAMI TO OCZYWISCIE TYLKO PRZYKŁAD i chodzi mi o pokazanie systemu tworzenia stron w jednym i drugim przypadku)

Reasumując: w Wiki wychodzimy od pojedynczych haseł, które następnie, w miarę zwiększania się ich liczby, grupujemy w konkretniejsze kategorie i ujednolicamy
w obecnej formie strony najpierw musielibyśmy dysponować pełną (albo chociaż dalece zadowalającą) treścią działu, który chcemy zamieścić, a dopiero potem ją upubliczniać.

Inny przykład: w zeszłym roku odbył się duży, bardzo silnie obsadzony turniej Pente na BK (konkretnie turniej aaru). Uważam, że dla potomności warto byłoby zawrzeć dwa słowa informacji, że coś takiego miało miejsce, kto wygrał, link do statystyk itd. Żeby coś takiego wrzucić na stronę, trzeba by tworzyć odrębny dział, powiedzmy "Międzynarodowe Rozgrywki w Pente na BK" - trochę bezsensu, zwłaszcza, że chciałem zawrzeć tam informacje tylko o jednym wydarzeniu. Z kolei na Wiki założyłbym po prostu nowy artykuł pt przykładowo "Turniej aaru 2007", potem kogoś (może mnie znowu) naszłaby ochota do dopisania paru słów o corocznych turniejach BRF-a i po wzmiankowaniu np zeszłorocznego i tegorocznego już możnaby tworzyć kategorię "Miedzynarodowe rozgrywki Pente". Z tymże informacje o turnieju aaru nie czekałaby w nieskonczoność, aż ktoś rozwinie ten temat bardziej, ale już od dawna byłyby dostępne w naszej Wiki.

Wiem, że strasznie się rozpisuję, ale po prostu chciałem w miarę wyjaśnić podstawowe zalety takiej Wiki. A strona niech sobie działa, nawet na tej Joomli będzie ją wygodniej edytować, ale niech na niej będą np zdjęcia z turniejów, czy dział download albo rankingi z prawdziwego zdarzenia, a pozostałe informacje myślę, że stopniowo by przenikały do Wiki.

Aha jeszcze w kwestii korekty poruszonej przez Profita - uważam, że możliwość tworzenia nowych artykułów powinien mieć każdy członek stowarzyszenia, a po prostu dwie-trzy osoby przeglądałyby je potem pod kątem błędów gramatycznych, ortograficznych, interpunkcyjnych czy składniowych. Natomiast oczywiście inną kwestią są błędy merytoryczne, tu trzebaby znaleźć inne rozwiązanie, może po prostu dyskusję pod artykułem lub na forum. Zakładam też, że żaden członek stowarzyszenia nie będzie robil wiochy i specjalnie pisał bzdur.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group