Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
VCF...
Autor Wiadomość
iraa

Dołączył: 01 Maj 2004
Posty: 58
Skąd: z fotela
Wysłany: 2004-06-20, 14:07   

Barfko napisał/a:
Nie jest to dobrze sformułowane (w ogóle dużo tam błędów), ale sens jest jasny.


LOL :)
powolywanie sie na ksiazke, w ktorej jest duzo bledow i twierdzenie, ze ten akurat akapit jest bezbledny zakrawa na kpine... (bo to, ze jest tam duzo niescislosci jest oczywiste, skoro strona w strone sa dwie rozne definicje czworki...)

nie wiem ile jeszcze osob potrzeba, zebys zrozumial, ze czworka, to czworka i moze byc kompletowana do piatki w jeden lub 2 sposoby.

moze ten fragment maila od p. nosovskiego ci co nieco wyjasni:

Nosovsky <stigma.ltd@g23.relcom.ru napisał/a:
iraa napisał/a:
me & my friend have a little arguement about definition of 'four' in gomoku, pente & renju... he said, that he read in your book that 'four' is a set of stones that can be completed to 'five' _only_ in one way

There is "four" and "open four"
All is fours but open four is not possible to stop.
Ordinary four which able to became five only one way can be stoped.


wiec jak widac, expert, na ktorego sie powolujesz, ma odmienne zdanie od prezentowanego przez ciebie. open four _xxxx_ to tez czworka, choc, jak widac, moze byc kompletowana do piatki w wiecej niz 1 sposob.

Barfko napisał/a:
Jeszcze raz powtarzam, mnie jest wszystko jedno ile trzeba zagrać czwórek i jakiego rodzaju, żeby był VCF. Po prostu różni ludzie różnie te rzeczy definiują, chociaż w artykułach (poważnych) używających pojęcia VCF wystarcza jedna czwórka, co nie jest wykluczone semantycznie nazwą Victory by Continuous Fours, ponieważ tak właśnie definiuje się tego typu pojęcia - liczba mnoga w języku matematyki nie oznacza więcej niż jeden (gramatycznie tak), zaś język matematyki jest naturalnym środowiskiem do definiowania pojęć z teorii gier.


ja bardzo poprosze o info skad ty wytrzasnales tych 'roznych ludzi', ktorzy to roznie definiuja. jesli by zalozyc, ze do VCF wystarczy jedna czworka, to wprowadzanie pojecia VCF nie mialo by najmniejszego sensu, bo kazde zwyciestwo (w gomoku) musi byc nastepstwem zrobienia jakiejs czworki, wiec kazde zwyciestwo bylo by VCF.



Barfko napisał/a:
Acha, jeszcze zaleta traktowania już tylko jednej czwórki jako VCF jest wykorzystana np. w programie RenLib. Jak go spytamy "Find VCF", to szuka zwycięstwa czwórkami (kończy szukanie na Straight Four) i nie zastanawia się ile ich jest. Spróbujcie!

jakbys mial oprogramowac takiego renliba, to bys zrozumial dlaczego tak jest. :)

Barfko napisał/a:
"Continuous" w znaczeniu autonomicznym dobrze objaśnia "going on", natomiast "Continuous Fours" dobrze jest objaśnione za pomocą "Unbroken Sequence of Fours". Z kolei w teorii gier, teorii języków i automatów oraz wielu innych sekwencja może być pusta lub jednoelementowa. Znam bardzo podobne definicje dotyczące np. dróg w grafach występujące w klasycznych cegłach o algorytmach.


duzo rzeczy widac znasz, ale wszystkie jakby nie na temat :)
heh... sekwencja moze miec 0, 1 lub wiecej elementow...
czy kazda? otoz nie!!! wygrywajaca sekwencja ruchow w gomoku, w pozycji, gdy
wygrywajacy zawodnik nie ma zadnej czworki na planszy, MUSI byc minimum
dwuelementowa (liczac tylko ruchy tego gracza) no chyba, ze znasz jakas krotsza? :twisted:

zastanow sie co piszesz, bo nie kazdemu mozna zrobic wode z mozgu uzywajac technicznej terminologii i odwolujac sie do teorii zbiorow...

--
..::aari^^^

'...I always wanted to fly on strange machines...'
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-06-20, 15:07   

Nosovsky dokładnie tak odpisał, jak jest w książce; dwa rodzaje czwórek wyróżnił, tylko teraz inaczej je nazwał. O co więc chodzi?

Powołałem się na książkę, żeby pokazać, że są różne definicje. Więc Nosovsky nie w charakterze eksperta tylko w charakterze przykładu. Akurat ja nazwałbym każdą czwórkę czwórką. (Pogrubiam, bo chyba nie dotarło.) Tak naprawdę nie upieram się też przy VCF w mniej niż 2 ruchach. Po prostu mówię, że tak jest najzgrabniej z punktu widzenia teorii. Chociaż w poważnych opracowaniach nie wyróżnia się VCF, bo jest ogólniejsze VCT. Właśnie VCT jest używane w pracy o SW (tego Holendra) i definicja mówi o sekwencji dowolnej długości (również zerowej) złożonej z "zagrożeń", bo to wygodne z punktu widzenia naturalności definicji, poza tym wówczas VCT mają strukturę monoidu z elementem neutralnym złożonego z dróg w pewnym drzewie z naturalną operacją konkatenacji).

Programowałem takiego RenLiba na zaliczenie w szkole i wiem :o)

Od tej pory będę się zastanawiał zanim coś napiszę, obiecuję. Szkoda, że nie mogę każdemu wody z mózgu zrobić, bo przecież właśnie o to mi chodzi. A to pech.

Do teorii zbiorów się nie odwoływałem (jeszcze), ale mogę, jak zajdzie potrzeba.

Ale tu fajnie na tym forum!
Ostatnio zmieniony przez Barfko 2004-06-20, 16:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adik 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1432
Skąd: Witkowo
Wysłany: 2004-06-20, 15:15   

Czy wy się umiecie posługiwać tylko książkami?

Zero własnej logiki!

Jakiś Nosovski nie jest dla mnie autorytetem, bo swojej interpretacji nie zmienię.

Pozdrawiam, Adik.
 
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-06-20, 15:46   

Barfko, mam prośbę. Weź przestań. :P

To wszystko sofizmaty i pseudonaukowa gadanina. Komu chcesz zaimponować? I czym?

Pozdrawiam,
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-06-20, 16:04   

Nie zaczynałem wcale. Odpowiadałem tylko.

[ Dodano: 2004-06-20, 16:05 ]
Sofizmatów nie używam, bo nie umiem wymyślić żadnego. Wymaga to większego polotu :o)

Lone, nie musisz wszystkiego czytać :o)
Ostatnio zmieniony przez Barfko 2004-06-20, 16:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2004-06-20, 16:06   

angst napisał/a:
Barfko naprawdę nie dostrzegasz różnicy pomiędzy przytoczonymi przez Ciebie przykładami a four bądź fours?

Jak napiszesz, że tak, to kończę dyskusję, bo widocznie należysz do tych, którzy zawsze mają rację
 
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-06-20, 16:08   

Jest różnica. W kontekście gramatycznym nie ma, ale w znaczeniowym jest, masz rację Angst. Przykłady miały na celu ustalenie, czy spieramy się o angielski, czy o definicje w ogóle.

[ Dodano: 2004-06-20, 16:37 ]
Ciągle zapominam :o)

My tu piszemy, czym VCF nie jest. Napiszcie Panie i Panowie, co to jest VCF. Jeszcze nie wszyscy wiedzą, na przykład ja. Zróbcie jakąś porządną definicję, żeby oddawała jak najlepiej to, co rozumiecie pod pojęciem VCF. Uznamy to za definicję i po kłopocie. Będzie można używać, żeby coś potem wyjaśnić. Np. jak kolko pisze "najpierw zablokuj VCF", to trzeba to jakoś rozumieć.

Nie będę się czepiał, ale rezerwuję sobie prawo do zadawania pytań typu : "Czy w danej sytuacji czarne mają VCF?".
 
 
iraa

Dołączył: 01 Maj 2004
Posty: 58
Skąd: z fotela
Wysłany: 2004-06-20, 22:36   

definicja chyba juz byla, ale prosze bardzo:

jános wágner, istván virág w dokumencie http://users.erols.com/msmammel/Renju4.doc pisza:
Cytat:
VCF: This acronym means: Victory by Consecutive Fours. A win that results from making fours one after another.

po polsku to bedzie:
zwyciestwo, ktore jest rezultatem robienia czworek jedna po drugiej.

mysle, ze z powodzeniem zalozyc mozemy, zarowno ze 2+ czworki zrobione w tym samym ruchu nie sa robione jedna po drugiej, jak i ze zrobienie _xxxx_ czy x_xxx_x tez nie polega na zrobieniu kilku czworek jedna po drugiej, wiec nie sa to VCFy.

proste, prawda? i ta definicja nie zostawia miejsca na majaczenia o VCFach dlugosic 1 czy nawet 0; szkoda ze jej nie znalazles w tych niecalych dwoch minutach szukania na poczatku...

--
..::aari^^^

'...is there so much hate for the ones we love?...'
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-06-20, 22:45   

No nie było jeszcze definicji.
Mnie ta definicja odpowiada. Zresztą dokładnie na takiej definicji opierałem swoje pierwsze posty zanim się wszystko nie rozwinęło. Przy 2+ bym się nie upierał, ale jak sobie życzysz. A oto sytuacja obiecana:

__xxx__
__ooo__
_oxxx__
__ooo__
_oxxx__

Zaczynają x.
Czy x mają według Ciebie, iraa, VCF? Można zagrać 3 czwórki zanim się wygra, więc jest 2+. Zgodnie więc z definicją, którą lubisz x mają VCF.

Ja chyba wolę teksty w stylu

http://www.cs.stevens-tec...-and-threat.pdf

(Jest tam bardzo ładny przykład VCF, diagram 2a)

i najchętniej Yobi i Fukumi też traktowałbym jak "Threat", ale mniejsza o to.

Na koniec jeszcze jedno. Co powoduje u Was taką silną incentywę do uczenia mnie różnych rzeczy? Ja tam sobie umiem coś gdzieś w sieci znaleźć i już sobie poukładałem sprawę co to VCF. Uznałem jedynie za stosowne zwrócenie uwagi na to, iż w VCF mogą występować xx__x lub x_x_x. Przykład x_x_x_x był niefortunny, ale wydawało mi się jedyny do umieszczenia w jednej linijce, tak, żeby było jasne. Niefortunny, bo się robi 1 czwórkę po drodze i można się przyczepić chociaż nie trzeba. A jak ktoś się czepia to ja odpowiadam, bo widocznie ma ochotę sobie podyskutować, skoro się czepia. A ja lubię sobie podyskutować.
Ostatnio zmieniony przez Barfko 2004-06-20, 23:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
iraa

Dołączył: 01 Maj 2004
Posty: 58
Skąd: z fotela
Wysłany: 2004-06-20, 23:34   

hehe :)
jestes naprawde niesamowity :rotfl:

moim zdaniem VCFa w tej sytuacji nie ma. jesli ktos twierdzi ze jest - prosze o wskazanie, bo moglem cos przeoczyc.
co prawda, zanim x zdecyduja sie wygrac, moga narobic czworek od metra, ale zwyciestwo i tak nie bedzie rezultatem robienia czworek jedna po drugiej, a bedzie jedynie rezultatem dostawienia x do gornej trojki.

[dodano 5 min pozniej]
Barfko napisał/a:
Ja chyba wolę teksty w stylu

http://www.cs.stevens-tec...-and-threat.pdf

(Jest tam bardzo ładny przykład VCF, diagram 2a)

a moze pokaz gdzie te VCF dlugosci 0 i 1 widziales?

[dodano 8 min pozniej]

Barfko napisał/a:
Zgodnie więc z definicją, którą lubisz x mają VCF

sorry, niedoczytalem wczesniej :)
to co napisales, potwierdza moja opinie, ze nie potrafisz czytac ze zrozumieniem
- dlaczego wyjasnilem powyzej.

--
..::aari^^^

'...there was death at every window...'
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-06-20, 23:42   

Ale do Twojej ulubionej definicji VCF mój przykład pasuje, są następujące po sobie czwórki. Nie ma tam o tym, że można wygrać szybciej. Niektórzy od razu widzą krótkie VCF a niektórzy potrzebują dłuższego. Na tym polegają definicje, że jak coś pasuje to jest obiektem zdefiniowanym.

Właśnie zrozumiałem, że ja i iraa mówimy innymi językami. To się zdarza. Pewnie zatem się nie dogadamy. Mój przykład do definicji iraa pasuje (i nic nie mam naprzeciwko, podoba mi się ta definicja) a iraa twierdzi, że nie. To jest problem fundamentalny, chyba to jakoś przeżyję :o)
 
 
iraa

Dołączył: 01 Maj 2004
Posty: 58
Skąd: z fotela
Wysłany: 2004-06-21, 00:10   

Brafko napisał/a:
Na koniec jeszcze jedno. Co powoduje u Was taką silną incentywę do uczenia mnie różnych rzeczy? Ja tam sobie umiem coś gdzieś w sieci znaleźć i już sobie poukładałem sprawę co to VCF. Uznałem jedynie za stosowne zwrócenie uwagi na to, iż w VCF mogą występować xx__x lub x_x_x.


to co tutaj to akurat prawda (i do tego zastrzezen nie mialem).
nic nie powoduje u mnie checi uczenia cie. bo jezeli o mnie chodzi, to mozesz myslec nawet, ze VCF polega na zrobienu dokladnie 6ciu czworek. ale opowiadanie takich rewelacji (jak w cytacie ponizej) na forum, ktore czytaja ludzie nie znajacy terminu VCF i jeszcze opowiadanie tego w taki psedonaukowy, sugerujacy, ze to jest swieta prawda, sposob, o komentarz sie prosi.

Barfko napisał/a:
Przykład x_x_x_x był niefortunny, ale wydawało mi się jedyny do umieszczenia w jednej linijce, tak, żeby było jasne.

ponownie: x_x_x_x to nie jest zaden przyklad VCFa...
jak chcesz VCF w jednej linijce to masz:
oxxx_._xx._xo (stawiamy x w miejsce .)

--
..::aari^^^

'...shattered her breast in the moonlight and warned him with her death...'
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-06-21, 00:22   

O! fajny przykład. oxxx_2_xx1_xo
A piszę, że wygląda naukowo, bo jestem naukowcem i zajmuję się teorią gier, algebrą uniwarsalną, (biologią rozwoju i ekonomią też). Taka choroba :o). Jak komuś przyjdzie do głowy studiować informatykę, to pewnie się przekona do VCF długości 1 a nawet 0, bo łatwiej egzaminy się zdaje jak się wie, że to czy tamto ma naturalnie jakąś strukturę :o)
 
 
iraa

Dołączył: 01 Maj 2004
Posty: 58
Skąd: z fotela
Wysłany: 2004-06-21, 00:36   

Barfko napisał/a:
O! fajny przykład. oxxx_2_xx1_xo

albo oxxx_1_xx2_xo. nie ma znaczenia :)

Barfko napisał/a:
A piszę, że wygląda naukowo, bo jestem naukowcem i zajmuję się teorią gier, algebrą uniwarsalną, (biologią rozwoju i ekonomią też). Taka choroba :o).

choroby mozna leczyc :wink:
kazdy z odrobina oleju w glowie moglby tak pisac (zwlaszcza umiejac obsluzyc google), ale grzecznie jest poslugiwac sie jezykiem przyjetym w okresolnej grupie - inaczej mowi sie na konferencji matematykow, a inaczej na forum w internecie. :)

Barfko napisał/a:
Jak komuś przyjdzie do głowy studiować informatykę, to pewnie się przekona do VCF długości 1 a nawet 0, bo łatwiej egzaminy się zdaje jak się wie, że to czy tamto ma naturalnie jakąś strukturę :o)

2:0 :twisted:
ja studiuje informatyke i sie nie przekonalem :wink:

pozdravký :)

--
..::aari^^^

'...uwierz tego nie ma co na zewnatrz...'
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-06-21, 00:39   

Gdzie studiujesz informatykę? Przynajmniej w Warszawie na uniwerku są takie przedmioty jak Języki, automaty, obliczenia (II rok), Wstęp do logiki, Wstęp do programowania (I rok). Na wstępie do programowania jest o gramatykach bezkontekstowych. VCF-y są taką gramatyką po dopuszczeniu słowa pustego czyli VCF długości 0. Na logice jest o drzewach, bo w ogóle jeśli się mówi o VCT, to tak naprawdę działa się na drzewach. A drzewo puste dobre jest :o) Na II roku jest przedmiot algorytmy i struktury danych, gdzie mówi się o pustych sekwencjach (słowach), drogach długości zero w grafie itp. Może gdzie indzie jest inaczej.

Poza tym napisałem pewnie się przekona. Co oznacza, że nie każdemu będzie to dane :o)

[ Dodano: 2004-06-21, 00:49 ]
Acha, i ja używam języka zgodnie ze swoimi upodobaniami. Kiedyś trzeba było posługiwać się nowomową komunistyczną przyjętą w pewnej grupie, ale ja się nie dałem.

No, i mnie zależało wtedy na przykładzie używającym x_x_x, dlatego był kłopot w jednej linijce. Było tam napisane, że najprostszym przykładem VCF używającym x_x_x jest x_x_x_x.

Definicji (porządnej) VCF nie znalazłem w ogóle w sieci. Dlatego uznałem, że aby utrzymać prostotę i ogólność przyjąłem, że jest to dowolna sekwencja ruchów-czwórek prowadząca do otwartej czwórki. Ta definicja nie jest gorsza od żadnej innej, bo i tak w poważnych publikacjach nie używa się VCF tylko VCT (i to w sensie poddrzewa w drzewie gry), więc jak dotąd :o) nie zaszła najwyraźniej potrzeba ścisłej definicji. Na pytanie, czy jestem pewien, odpowiedziałem dlaczego chciałbym dopuścić sekwencje zdegenerowane. Czyli podałem motywację do takiego a nie innego definiowania. Potem broniłem motywacji itd. Tak się motywuje różne definicje, szczególnie nowe.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group