Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Reforma Internetowej Reprezentacji Polski w Gomoku
Autor Wiadomość
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-07-06, 08:51   

Kubica10 napisał/a:
Pomysł Jasia i Ermijo na rozpowszechnienie chyba padł co było do przewidzenia (Jeżeli jest inaczej to poprawcie mnie)

To był bardziej pomysł Jasia, który oczywiście poparłem mając nadzieję, że poprze go ktoś jeszcze - i poparli, tylko wciąż widać ilu. Powiedzmy sobie szczerze - to gra indywidualna na wskroś! Jakoś na kurniku mało kto mnie pyta "Słuchaj, jak się gra X open ?". A może inni dostają podobne pytania. Ja natomiast wnioskuję, że popyt na tego typu inicjatywę generują użytkownicy kurnika, sympatycy a prędzej - zapaleńcy gomoku. Więc jeśli ktoś w odpowiednim temacie - choćby ktoś nowy na forum (a z tym jak widzę od lat wciąż kiepsko) - zgłosi prośbę rozszyfrowania pewnego otwarcia, na pewno nie pozostanie bez odpowiedzi. Sytuacja jest taka, że forum głównie odwiedzają osoby mające pojęcie o tej grze - a więc i takie, których nie interesują przygotowane szablony rozwiązań różnych otwarć.

Druga sprawa to ranga, o które wspominał Alicecooper. Miałem się nie wypowiadać w tym wątku, ponieważ nie gram w IRP, choć mógłbym spróbować, ale na innych zasadach i wtedy, kiedy będę czuł się "reprezentantem Polski" - a do tego trzeba meczy z innymi reprezentacjami. Choć sam nie wiem, jaka forma rozgrywek jest ciekawsza niż pojedynki bezpośrednie - może taka, żeby sprawdzać umiejętności graczy w różnych sytuacjach, podpatrywać ich, ale kto m na to czas ... (w końcu Angst sprawdza wyniki meczów IRP :) więc chyba to robi).

Ważna sprawa, która kojarzy mi się z reprezentacją jakiejkolwiek dyscypliny(niech będzie i sportu), sa powołania do niej. Oczywiście mamy asów w Polsce, którzy utrzymują stabilną i wysoką formę już przez wiele lat.

Ok nie ważne. Póki co ze skrótu IRP działa tylko literka "i", ponieważ nie ma rozgrywek "rp". I to nie jest niczyja wina - pozwólmy naturalnie rozwijać się lub dochodzić do regresu tej grze.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-07-13, 18:57   

angst napisał/a:
Tradycyjnie możemy o tym pogadać w Rzeszowie


Skoro nie pogadamy, to zapraszam do dyskusji.

Dochodzi jeszcze jedna kwestia, to jest OGTWC. Jeżeli się odbędzie ( mam nadzieję że ktoś Attilę zapyta w Pardubicach o to ), mianowicie czy IRP będzie miało ( a jeśli tak to jaki ) wpływ na ewentualny skład drużyn.
 
 
Kubica10 

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 217
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2010-07-13, 22:03   

To może ja zacznę. A zatem jestem za wprowadzeniem bardziej surowych i zdecydowanych zmian. Nie może być tak jak jest teraz: Umawiamy się kiedy chcemy, ciągłe przeciąganie terminów, wydłużanie czasu całej tury bo inni jeszcze nie skończyli grać. Według mnie powinniśmy z tego zrezygnować. Jak widać, efektów to raczej nie przynosi.

Pierwsza zmiana jaką proponuję na XIII turę IRP to zrobienie tylko jednej grupy. Podejrzewam, że graczy więcej niż 12-16 nie będzie więc nie widzę sensu na rozdrabnianie się. Jeżeli będzie większe zainteresowanie, to wtedy ok, możemy nad tym podyskutować.

Druga zmiana - ustalenie dokładnych rund i czasu w jakim będzie się odbywać. Powiedzmy dwa tygodnie na rundę. Myślę, że to wystarczająco dużo czasu aby zagrać z kimś jedno spotkanie. Ilość rund powiedzmy, że będzie zależna od ilości graczy. Jeżeli będzie 10 osób - to 9 rund, 16 osób - 15 rund. Drugą opcją może być rozwiązanie z EL, czyli 9 rund (chyba że graczy będzie mniej) i po prostu będziemy losować kto z kim w następnej rundzie. No na tej samej zasadzie jak to działa w EL.

Trzecia - Czas gry.
I tu mam trzy opcje.
1) Zostawiamy tak jak jest czyli 10min na gracza.
2) Zmniejszamy czas na 7 min (Powiedzmy, że XIII tura musi być raczej testową i sprawdzić nowe rozwiązania, nie wyobrażam sobie, że ma być inaczej)
3) Gramy 4 partie w odpowiednich czasach - 1 , 3 , 7 i 10 minut. Wiem, że totalny kosmos i raczej nie możliwe, ale jak już rzucać propozycjami to nawet tymi najmniej prawdopodobnymi.

Cztery - Co zrobić gdy nie dojdzie do pojedynku?
A więc w tej edycji doszło do sytuacji (nie pierwszy zresztą raz), że m.in. Muchal i ja byliśmy chętni do gry a nie jesteśmy sklasyfikowani bo nie dało się namówić innych na mecz i spadamy z Grupy A niekoniecznie z naszej winy.
Przechodząc do setna sprawy.
Oczywiste jest, że Angst nie będzie wstanie sprawdzić kto jakie miał chęci do gry, ale dowody na to, to już tak.
A więc pierwszy 'punkt' dla nas za wykazanie chęci do gry i napisanie i umówienie się tutaj na forum. A resztę widzę tak: możemy robić screeny z dowodem napisania np. priva do gracza z propozycją, screeny że byliśmy na kurniku w czasie w którym się umówiliśmy itp. Absurdalne? Nie koniecznie. Dzięki takim dowodom, Angst będzie mógł z czystym sumieniem postawić komuś walkowera bez żadnych kłótni, odwołań, pretensji.

Piąte
zukole napisał/a:
Dochodzi jeszcze jedna kwestia, to jest OGTWC. Jeżeli się odbędzie ( mam nadzieję że ktoś Attilę zapyta w Pardubicach o to ), mianowicie czy IRP będzie miało ( a jeśli tak to jaki ) wpływ na ewentualny skład drużyn.

Według mnie najlepsi z IRP powinni być brani w pierwszej kolejności do drużyny + oczywiście jeszcze jakiś graczy z czołówki do których mamy pewność, że nie zawiodą.

Szóste - czekam na odzew i propozycje innych. Cholera, gomoku u nas wyraźnie upada i widać to chociażby po takich turniejach w realu (Chociażby teraz Rzeszów...) i trzeba coś z tym zrobić. Reformy są potrzebne i to chyba w tempie ekspresowym.
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-07-13, 22:21   

. . .Jak dla mnie wszystko jest ok poza tym, że powinny być wypisane nicki irp oraz nicki pod którymi należy szukać graczy na kurniku. W tej obowiązku nie ma i to był dla mnie problem.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
bmac 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-07-14, 06:31   pewnie tak...

... reformy są potrzebne, ale ich podstawowym założeniem będzie /przynajmniej za mojej kadencji/ NIE NISZCZYĆ tego co już jest i przynosi efekty... czyli pozostaje optymalizacja tych zasobów, które posiadamy, a poruszamy się w dość ograniczonym zakresie możliwości ludzkich, finansowych i na końcu mentalnych. Reforma IRP jest konieczna, ale na 100% nie ekspresowa. Nie znaczy to, iż nie otwieramy się na dyskusję wręcz przeciwnie, zapraszamy do niej wszystkich zainteresowanych. Nawet jeśli argumentacja sprzed lat będzie się powtarzać, to tylko dowód na to, iż pewne problemy nie zostały rozwiązane ani praktycznie, ani tym bardziej teoretycznie w wypracowanych procedurach postępowania. Rozgrywki OGTWC jawią się jako naturalne rozwiązanie celowości, nagrody /skromne, niestety/ można by ustanowić, co więcej...? jeśli chodzi o technikę przeprowadzania zawodów największe doświadczenia ma Angst, z nim dyskutujcie, je zresztą też będę, z drugiej strony...

bmac
_________________
Gość, sprawdzeniem wartości wiedzy jest jej moc uszlachetniania i oczyszczania życia ...
 
 
 
bmac 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-07-14, 06:43   

Kubica10 napisał/a:
... Cholera, gomoku u nas wyraźnie upada i widać to chociażby po takich turniejach w realu (Chociażby teraz Rzeszów...) i trzeba coś z tym zrobić...


... wg mnie nie tyle gomoku upada, ile ciągle oscyluje pomiędzy stanem krytycznym, a minimalnie zadowalającym. Brak nowych członków PSGRiP, brak funduszy, brak stałej, co najmniej kilkunastoosobowej grupy aktywistów to wzajemnie na siebie wpływające negatywy, która czasami ciągną Nas do dołu, jako grupę, społeczność także...
cóż, po raz kolejny powiem głośno: zmieniajmy to na lepsze, próbujmy chociaż...

bmac
_________________
Gość, sprawdzeniem wartości wiedzy jest jej moc uszlachetniania i oczyszczania życia ...
 
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-07-14, 17:39   

Sytuację kiedy 15 z 26 uczestników kończy rozgrywki jako nieklasyfikowani trzeba nazwać klęską. Widać że cykl IRP nie spełnia swojej roli (nie wyłania reprezentacji kraju), a do tego w ogóle nie wzbudza zainteresowania wśród wielu grających. Są to po prostu kolejne rozgrywki, podobnie jak EL i NT, które różnią się od pozostałych na niekorzyść trudnościami w samym "dopadnięciu" przeciwników. Brak meczów międzynarodowych dodatkowo umniejsza znaczenie IRP, tak że już mało kto traktuje je poważnie. Mamy EL i NT które toczą się sprawnie i cieszą się przyzwoitą popularnością, może w takim razie zamiast zastanawiać się nad reformą trybu IRP rozważyć sens funkcjonowania rozgrywek cyklicznych jako taki? Może lepiej zawiesić IRP w obecnym kształcie i pomyśleć o krótkich eliminacjach do reprezentacji organizowanych tuż przed meczami międzynarodowymi , np. w formie kilku turniejów na 1-2 miesiące wcześniej?
 
 
soul_reaper 
retired


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 889
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-07-14, 20:18   

Ja pszedlbym jeszcze dalej i tak jak juz kiedys pisalem, kapitan reprezentacji (aktualnie angst) powinien byc selekcjonerem, ktory biorac pod uwage wyniki (i gre, bo to nie zawsze idzie w parze) w EL, NT czy chociazby wedlug wlasnego widzimisie dobierac sklad rreprezentacji. Wiem, ze wtedy ciazy na takiej osobie na pewno wieksza presja, gdyz nie moze zrzucic z siebie odpowiedzialnosci zaslaniajac sie wynikami IRP, ale przy takiej strukturze graczy jak teraz mamy wydaje mi sie to jedynym sensownym wyjsciem.
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-07-14, 20:25   

. . .Z drugiej strony nie można wpychać ludzi do reprezentacji na siłę, skoro nie chcą to dlaczego?
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
Henry 

Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 257
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-07-14, 22:03   

Zgadzam się z Kubicą co do zrobienia rund jak to jest w EL czy było w IPP, podoba mi się też pomysł Profita z "wakacjami", wprowadziłbym także zasadę z EL, a mianowicie 3(lub mniej) wo oznacza nieklasyfikowanie gracza. Zastanowiłbym się także nad większą reklamą i próbą zwiększenia prestiżu IRP, bo chyba to jest poważnym powodem. W obecnej formie nie podoba mi się strasznie długi czas na rozegranie gier (większość gier rozgrywana jest na początku rundy).
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-07-14, 23:36   

soul_reaper napisał/a:
a pszedlbym jeszcze dalej i tak jak juz kiedys pisalem, kapitan reprezentacji (aktualnie angst) powinien byc selekcjonerem, ktory biorac pod uwage wyniki (i gre, bo to nie zawsze idzie w parze) w EL, NT czy chociazby wedlug wlasnego widzimisie dobierac sklad rreprezentacji.


Ja też wyrażałem takie zdanie. Angst + jakiś często-bywalec kurnika - czyli pomocnik Kapitana :) A zresztą trójca z turnieju NT byłaby jak najbardziej kompetentna do takiego zespołu selekcjonerów.
Bo co z tego, jeśli ktoś gra dobrze, ale zupełnie w dupie ma IRP czy nawet inne ograniczone sztywnymi regułami rozgrywki ? A ze statystyki zainteresowania ostatniej edycji IRP wynika, że takich osób jest najwięcej.
Kapitan powołuje 20 reprezentantów - według wspólnego uznania jego i pomocników.

IRP ma długą historię i mogę zaryzykować tezę, że dawniej te rozgrywki miały charakter rywalizacji i motywacji do gomoku(własne analizy analizy). A był to okres, na który dziś patrzymy jako raczkowanie gomoku(nie wspominając o swap2).

Przy doborze kadry brałbym równiez pod uwagę sugestie forumowiczów czyli np. moje.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Kubica10 

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 217
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2010-07-22, 22:33   

maestro napisał/a:
Widać że cykl IRP nie spełnia swojej roli (nie wyłania reprezentacji kraju), a do tego w ogóle nie wzbudza zainteresowania wśród wielu grających. Są to po prostu kolejne rozgrywki, podobnie jak EL i NT, które różnią się od pozostałych na niekorzyść trudnościami w samym "dopadnięciu" przeciwników.

No bo właśnie nie ma meczów międzynarodowych. Nie wiem na ile trudno umówić takie spotkanie, ale na pewno jest to do zrealizowania. Nie chce mi się wierzyć, że nie dałoby się umówić 1,2 meczów międzypaństwowych rocznie (Chodzi mi to oczywiście o bardziej profesjonalne mecze, czyli minimum 15min na zawodnika, czołówka krajowa itp.)
maestro napisał/a:
Mamy EL i NT które toczą się sprawnie i cieszą się przyzwoitą popularnością, może w takim razie zamiast zastanawiać się nad reformą trybu IRP rozważyć sens funkcjonowania rozgrywek cyklicznych jako taki? Może lepiej zawiesić IRP w obecnym kształcie i pomyśleć o krótkich eliminacjach do reprezentacji organizowanych tuż przed meczami międzynarodowymi , np. w formie kilku turniejów na 1-2 miesiące wcześniej?

Nie jestem za rozwiązaniem aby wycofać IRP. Będę nadal bronił swojego zdania, że jest to bardzo dobry sposób na stałe i regularne potwierdzanie swoich umiejętności.
A poza tym, jak sobie wyobrażasz takie eliminacje przez meczowe? Ile osób będzie miało prawo przystąpić do tych eliminacji? Bo na przykład jak zgłosi chęci np. 30 osób to co wtedy? Skąd czas aby wyłonić najlepszych? Nie wyobrażam sobie tego i uważam, że przy takim sposobie ktoś zawsze będzie pokrzywdzony, albo wyjdzie na tym gorzej.
Cytat:
Ja pszedlbym jeszcze dalej i tak jak juz kiedys pisalem, kapitan reprezentacji (aktualnie angst) powinien byc selekcjonerem, ktory biorac pod uwage wyniki (i gre, bo to nie zawsze idzie w parze) w EL, NT czy chociazby wedlug wlasnego widzimisie dobierac sklad rreprezentacji.

I mogłoby dochodzić do absurdów tego typu, że kapitan powie: "Jesteś najlepszy, ale Cie nie lubię i nie grasz. Ha." Nie mówię tu teraz o Piotrku (Mam nadzieje, że mogę mimo młodszego wieku jednak zwracać się po imieniu ;) ) tylko piszę ogólnie. Jednak osoba nie powinna decydować o całej reprezentacji i wyborze jej. Nie wiem czy ktoś nawet by się tego podjął. Przeglądać wszystkie mecze każdego gracza? Zdajesz sobie sprawę ile to byłoby roboty gdyby chętnych było np. 20,30? Bo ja nie.
Henry napisał/a:
wprowadziłbym także zasadę z EL, a mianowicie 3(lub mniej) wo oznacza nieklasyfikowanie gracza.

Bardzo dobry pomysł, popieram. Proponowałbym zrobić ogólną dużą listę wszystkich proponowanych zmian i później jakieś mini głosowanie/ankieta co mogłoby przejść, a co nie.
ermijo napisał/a:
Bo co z tego, jeśli ktoś gra dobrze, ale zupełnie w dupie ma IRP czy nawet inne ograniczone sztywnymi regułami rozgrywki ?

No to taki gracz o grze w reprezentacji może sobie pomarzyć. Przynajmniej moim zdaniem.

Ogólnie odnoszę wrażenie, że wszyscy mają gdzieś to całe IRP (Z poza małymi wyjątkami) albo to może po prostu wina okresu wakacyjnego.
 
 
crosslet 

Dołączył: 04 Mar 2007
Posty: 496
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2010-07-23, 08:58   

Kubica10 napisał/a:

Ogólnie odnoszę wrażenie, że wszyscy mają gdzieś to całe IRP (Z poza małymi wyjątkami) albo to może po prostu wina okresu wakacyjnego.


Też chciałbym aby mój okres wakacyjny trwał cały rok ;)
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-07-23, 10:42   

Mam wrażenie, że dyskusja nieco przystopowała, zatem postaram się odnieść do dotychczasowych postów w najbliższym czasie.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Henry 

Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 257
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-07-23, 10:48   

A może coś w systemie pucharowym? :) Zawsze nie mogę się doczekać play - offów w LM, może takie coś bardziej by się podobało i zarazem trzeba by się trzymać określonych terminów, ale taki system ma taką wadę, że przy małym zainteresowaniu ktoś mógłby dojść wysoko nie grając żadnego meczu. Sam już nie wiem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group