Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: maestro
2014-07-10, 23:36
A może... Mistrzostwa Europy w Gomoku?
Autor Wiadomość
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2006-12-25, 02:52   A może... Mistrzostwa Europy w Gomoku?

Dzień dobry 8)

Nie doszły do skutku ME w Renju. Jednym z argumentów był brak dostatecznego zainteresowania ze strony polskich graczy jeśli chodzi o uczestnictwo, a przede wszystkim w kwestii pomocy w organizowaniu turnieju. Darujmy sobie dywagacje o słuszności tych argumentów.

Jak byście się zapatrywali na ME w Gomoku? 2 weekendy, czyli razem 9 dni. Miejsce i termin? Ja bym widział termin letni, względnie wrześniowy. Miejsce? Pewnie Warszawa, choć w przypadku lata zastanawiałem się nad jakąś miejscowością turystyczną, co pozwala połączyć przyjemne z jeszcze przyjemniejszym :) Jak widzielibyście frekwencję Polaków i graczy zagranicznych? Czy wolelibyście ME w Renju czy w Gomoku? (choć jedno nie wyklucza drugiego)

Generalnie sprowadza się to do tego, czy warto coś takiego robić. Pomysł wziął się stąd, że u nas jednak Gomoku jest najbardziej popularne i jeśli jakiś większy turniej w Gomoku w ogóle miałby się odbyć, to tylko w Polsce.
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2006-12-25, 08:54   

Dzień Dobry :wow:

Na początek zapytam, bo żyję do dziś w niepewności, czy kiedykolwiek odbyły się Mistrzostwa Świata, Europy lub innego kontynentu w gomoku(mam na myśli wiek XX) ???

Podejrzewam, że nie i dlatego mocno popieram plany organizacji takiej imprezy właśnie w Polsce, gdzie - ośmielę sie powiedzieć - gomoku jest najbardziej popularne(co odzwierciedlają choćby statystyki kurnika).

Nie mam możliwości, aby pomóc je zorganizować, za to mogę się postarać, aby wszyscy, którzy mnie znają i których ja znam, byli poinformowani, że coś takiego będzie miało miejsce. Czyli chodzi o promowanie gry gomoku. Oczywiście powinien być czas minimum pół roku na przygotowania, aby gracze, którzy dopiero wchodzą w głębię tej gry, mieli szanse i czas na większą mobilizację i treningi.

Miejsce - mi każde odpowiada, ale wyróżnię Kraków, który ma spore walory turystyczne, a frekwencja zawsze dopisywała. Jeśli założyć, że pojadą Estończycy, Rosjanie i Szwedzi- to mieliby spory kawałek drogi, za to Czesi i Węgrzy mniejszy :)

Zastanawia mnie tylko, czy zawodnicy występujący do tej pory jedynie w renju zjawiliby się na imprezie dotyczącej Gomoku - powiedzmy sobie szczerze, wciąż Renju uważane jest za grę o wyższej randze, stopniu trudności itd. Nawet, jeśli tacy gracze skusiliby się cennymi nagrodami i innymi laurami, nie grając na codzień w gomoku, musieli by opanowywać otwarcia.

Dla wielu graczy renju, gomoku jest grą bez strategii lub są oni zdania, że jedynie rodzaj otwarcia stanowi taktykę. Mam nieco inne zdanie.

Żeby takie Mistrzostwa były udane, nie wyobrażam sobie małej frekwencji spośród graczy zagranicznych (Czechów, Rosjanów, Węgrów, Szwedów, Estończyków), a do tego potrzeba promocji, reklamy nie tylko kuszenia nagrodami i walorami turystycznymi Polski.

Uważam, że jeśli takie mistrzostwa by sie odbyły - uczestnictwa sporej liczby Polaków i Czechów(być może współorganizatorów nie wiem) możemy być pewni.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2006-12-25, 15:05   

Do tego przydałby by się pieniądzę np z NIEpodwyższonej składki. Ktoś mógłby wtedy rzucić hasłem: Przyjedź a my Ci w części zrefundujemy pobyt jeśli zajmiesz się sprawami organizacyjnymi... Wtedy łatwiej byłoby o chętnych.
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2006-12-25, 15:30   

vilumisiek napisał/a:
Do tego przydałby by się pieniądzę np z NIEpodwyższonej składki.

Wiele by sie nie uzbierało z "niepodwyższenia stawki". Ja uważam, że należy ją podnieść oczywiście nie drastycznie.

Podstawą jest znalezienie sponsora oraz to, że w mediach gdzieś zaistnieje notka o takiej imprezie wraz z informacją(reklamą), kto sponsorował.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
s3v3n

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 686
Skąd: krakow
Wysłany: 2006-12-25, 15:37   

vilumisiek napisał/a:
Do tego przydałby by się pieniądzę np z NIEpodwyższonej składki. Ktoś mógłby wtedy rzucić hasłem: Przyjedź a my Ci w części zrefundujemy pobyt jeśli zajmiesz się sprawami organizacyjnymi... Wtedy łatwiej byłoby o chętnych.


a jakiez to sprawy organizacyjne sa takim problemem, ze zeby ktos z nas sie nimi zajal, to trzeba mu placic? jak jest wybrane miejsce turnieju, to gracze z okolic po prostu deklaruja sie (albo i nie) do pomocy, do tego jest jeszcze zarzad i to tyle jesli chodzi o organizacje.

a jesli chodzi o te mistrzostwa, to jak dla mnie zaproponowane 9 dni to duzo za duzo, nie chcialoby mi sie siedziec dluzej niz jakies 4-5 (sroda-niedziela)
 
 
 
Peaceman 


Dołączył: 22 Mar 2005
Posty: 302
Skąd: Syreni Gród
Wysłany: 2006-12-25, 16:04   

Nie za bardzo rozumiem i nie wyobrażam sobie takiej imprezy trwającej 9 dni. Po co? Przecież partie nie byłyby rozgrywane po 90 minut na zawodnika.
Turniej kwalifikacyjny do ewentualnego finału dwa dni i sam finał dwa dni.
Jak sobie wyobrażasz program turnieju, Jurku?
_________________
Peace&Love
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2006-12-26, 01:46   

Peaceman napisał/a:
Jak sobie wyobrażasz program turnieju, Jurku?
Pawełku :) Nie wyobrażam sobie programu turnieju, bo po pierwsze w ogóle nie wiem, czy kogokolwiek taki turniej obchodzi. Być może masz rację jeśli chodzi o ilość dni potrzebną na organizację takiego turnieju- naprawdę nie wiem. Mój ideał to tydzień nad morzem, gdzie spokojnie można będzie się pobawić (może nie do końca tak jest, ale Renju Camp mi się przypomina).

To może właśnie z powodu takiej ewentualnej imprezy tyle dni mi wychodzi. Nie wiem czy to by zachęciło więcej osób do przyjazdu, czy może wręcz przeciwnie...

To może kolejne pytanie, jak wy byście to widzieli organizacyjnie?
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2007-01-01, 21:56   

Inicjatywa na pewno godna uwagi. Uważam jednak, iż 4-5 dni to czas zupełnie wystarczający na tego typu imprezę (abstrahując od systemu gry). W przypadku dłuższego turnieju odpadłoby sporo potencjalnych uczestników (np. pracujących i młodych), dłuższe imprezy to raczej dla studentów :)

Nie wiem, czy gomoku jest najpopularniejsze w Polsce, ale chyba to akurat nie ma znaczenia, bo liczy się, kto wystąpi z inicjatywą. Na ostatnim Walnym byłem przekonywany, że gomoku zarządza również RIF, więc szczegóły należałoby ustalić z nimi. W ostateczności mogłyby to być nieoficjalne mistrzostwa (w zasadzie czemu nie Świata? :D ).

Ważne jest oczywiście miejsce takiego turnieju, bo wówczas szkoła Marka, czy herbaciarnia w Krakowie kompletnie odpadają. Ze względów logistycznych proponowałbym Warszawę (względnie Kraków, choć tam zawsze dość drogie noclegi). No i musiałby zostać odpowiednioo wcześnie ogłoszony oraz mocno rozreklamowany, aby liczba uczestników doszła do poziomu z MMP (wypadałoby skonsultować termin z innymi nacjami, tak jak to robiliśmy przed MMP).

Uważam, że nawet na turnieju takiej rangi 30 minut na gracza byłoby wystarczającym czasem.

To tyle, co mam na razie do przekazania w tym temacie :)

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2007-01-02, 00:56   

30 minut na gracza to wg mnie zbyt mało. W statucie RIF ma jako dodatkową grę "five in a row".

Na frekwencję gości zagranicznych jak na MMP nie ma co liczyć. Szacuję że z zagranicy mogłoby przyjechać 10 osób. Ale tak naprawdę to kto to wie. Ważne ile osób z Polski jest takim turniejem zainteresowanych. No właśnie. Ile?
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2007-01-02, 01:22   

Ece napisał/a:
Na frekwencję gości zagranicznych jak na MMP nie ma co liczyć. Szacuję że z zagranicy mogłoby przyjechać 10 osób. Ale tak naprawdę to kto to wie. Ważne ile osób z Polski jest takim turniejem zainteresowanych. No właśnie. Ile?


Co to za Mistrzostwa z prawie samymi Polakami? Moim zdaniem bez gości zagranicznych nie ma sensu ich organizowanie. Ponadto im więcej gości z zagranicy, zwłaszcza dobrych, tym więcej pojawi się Polaków.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2007-01-02, 03:24   

Prawie samymi to znaczy jakie proporcje? Bo jest już coraz bardziej zmieszany zasadnością argumentacji co do frekwencji na turniejach większej rangi. W Renju gra bardzo mało Polaków, w Gomoku z kolei obcokrajowców. Na czym powinniśmy się skupić?
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2007-01-02, 12:22   

Na czym powinniśmy się skupić to zupełnie inny temat.

Chodzi mi tylko o to, że robić Mistrzostw Europy dla samych Polaków nie ma zwyczajnie sensu. Wygra np. Utratos i będzie Mistrzem Europy, ale kto to zaakceptuje poza Polską (i w Polsce w zasadzie też)? Impreza musiałaby się odbyć pod auspicjami RIF oraz z udziałem przedstawicieli kilku europejskich państw. W innym razie trzeba zrobić po prostu MMP w gomoku lub jakiś turniej międzynarodowy o Puchar PSGRiP lub podobny.

Jeśli uzyskamy zgodę RIF, zareklamujemy turniej odpowiednio wcześnie, to zupełnie inna historia. Nie będzie naszą winą, że komuś nie chciało się jechać do Polski lub nie miał akurat czasu. Aczkolwiek podtrzymuję swoją opinię - im więcej obcokrajowców, tym większy prestiż imprezy i mocniejsze uzasadnienie jej zorganizowania.

Jeśli zaś chodzi o zainteresowanie Polaków, to również czekam na opinie, ale odzew tradycyjnie na razie jest skromny :roll:

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-01-02, 14:33   

Organizacja 5-dniowego turnieju rangi międzynarodowej wymaga przede wszystkim zaintersowania jak największej liczby dobrych graczy z innych krajów. Bo jeśli przyjechałoby 40 Polaków + kilku Czechów, Słowaków i nikt więcej - wyszłyby po prostu MMP, tyle że w gomoku. Dobrze byłoby, gdyby proporcje zawodników polskich i zagranicznych byłby mniej więcej pół na pół (albo nawet z większością tych drugich, o ile nie wynikałoby to z nikłej frekwencji Polaków...). Ale nie łudziłbym się, żeby tłumy Rosjan, Węgrów, Estończyków czy graczy ze Skandynawii marzyły o wystąpieniu właśnie w turnieju gomoku, gry bądź co bądź uznawanej za niższą, mniej wartościową.

Czy nie lepiej dlatego podjąć się, mimo upadku planów w ubiegłym roku, organizacji ME w renju? Renju wprawdzie jest znacznie mniej popularne w Polsce niż gomoku, niemniej myślę, że w optymistycznej wersji znazłoby się 15-20 chętnych, a do tego mielibyśmy gwarancje uczestnictwa licznych reprezentantów innych państw.
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2007-01-02, 17:08   

Ja myślę, że powinniśmy skupić się na gomoku. Po pierwsze jesteśmy w tym dobrzy, więc nie wiem dlaczego mielibyśmy przechodzić nagle na renju. Renju jak dla mnie to przede wszystkim początkowe slęczenie nad nauką otwarć, a dopiero potem szukanie nowych ruchów. Znów niewiele wiem o historii, ale zastanawia mnie, dlaczego tak drastycznie przestawiono się na renju, jeżeli moim zdaniem gomoku swap ptrafi być tak samo wyrównane, a do tego nie ma sztucznych zasad z faulami czarnych. Zastanawia mnie, co było pierwsze, renju czy gomoku swap, i dlaczego zdecydowano się właśnie na renju? Ktoś wymyślił, dlaczego uznać je za bardziej wyrównane? I grać na turniejach oficjalnych w sumie 4-5 wyrównanych openów? Jak dla mnie jest to dziwne.
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
Peaceman 


Dołączył: 22 Mar 2005
Posty: 302
Skąd: Syreni Gród
Wysłany: 2007-01-02, 17:26   

W trakcie tegorocznych Mistrzostw Świata w Renju, planowane są również Mistrzostwa Świata w Gomoku. Zapraszam do Tyumenu :D
_________________
Peace&Love
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group