Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
swap, swap2 a może swap3 ?
Autor Wiadomość
dragon_katowice 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 482
Skąd: katowice
Wysłany: 2006-12-28, 22:43   swap, swap2 a może swap3 ?

temat napisałem tu a nie w dziale dla członków stowarzyszenia,żeby więcej osób mogło przeczytać
oto co zauważyłem a o czym chyba każdy wie:

jest wieczór dnia pewnego grudniowego
w naszą ukochaną grę gra na kurniku około 500 osób
jest założonych około 230 stołów
na 19 stołach gracze ustawili swap (lub swap2)
na 4 pro
na ponad 200 ludkowie grają w zwykłe gomoku
wniosek: 90 % gra w zwykłe gomo

i tu moje pytanie :
jak chcemy rozpowszechniać gomoku w polsce zawężając na siłe liczbe graczy o 90% ???

co o tym sądzicie :) ?
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2006-12-29, 00:48   

Jeżeli dobrze rozumiem, to jak dla mnie na turniejach w realu może być równie dobrze grana wersja standard, byle bym ja zaczynał. :) Ale tak poważnie, to może należałobhy pomyśleć nad zmianą ustawień domyślnych na swap, przynajmniej na dobrocinie. To, że nie zostało to jeszcze zrobione, jest jak dla mnie przywiązaniem mafa do myśli, że to prymitywna, rozwiązana gra, coś jak czwórki. A wersja swap taką nie jest. A tak poza tym to jak bym bardzo chętnie z tymi ludźmi pograł standard, gdyby tylko chcieli grać na 1 min. :)
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2006-12-29, 02:18   

MAF akurat bardzo dobrze wie co to jest Gomoku, także o to bym się nie martwił.

Wydaje mi się, że te 90% ludzi gra po prostu dla rozrywki, zabicia czasu i żadne turnieje ich nie interesują. Jeśli kogoś to wciąga, zaczyna się interesować grą, to raczej daruje sobie standard. Chociaż może i nie, ale jednak skłaniałbym się ku temu, że z tych 90% jedynie garstka mogłaby być zainteresowana jakimikolwiek rozgrywkami w realu.

Z drugiej strony fajnie byłoby te osoby jakoś zachęcić, tylko jak?
 
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2006-12-29, 04:00   

Może zmieniając domyślne ustawienia na swap, przynajmniej na dobrocinie?
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-12-29, 13:12   

A może by tak pójść jeszcze krok dalej: całkowicie zlikwidować możliwość grania standard w pokojach z grami rankingowymi? Mamy przecież bieniasze i turznicę, gdzie gra się wyłącznie towarzysko, i wszyscy, których w ogóle nie interesuje ranking, turnieje ani poważniejsze odmiany gomoku - mogliby grać tam. A jeśli ktoś chcialby zagrać z lepszymi, bardziej na serio, musiałby się przerzucić na pro, swap bądź swap2.
 
 
Paveo 

Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 169
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2006-12-29, 13:21   

A moze... mamy 9 pokoi 2 bez rankingu i 7 z rankingiem to moze by dac 4 gdzie mozna grac tylko pro swap i swap2 a 3 z samym standartem??...
_________________
motto - Lepiej byc znienawidzonym za to kim sie jest, niz kochanym za to kim sie nie jest...
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2006-12-29, 14:03   

Proponuję w pokojach dla zaawansowanych zostawić tylko opcję swap. Ze statystyk przytoczonych przez Dragona dość klarownie wynika, że nie będzie zbyt wielu chętnych, aby grać w swap (paradoksalnie). Może jednak przy okazji inne osoby się skuszą i jak zobaczą, że nicki 1600+ grają w swap, to i tam zaczną zaglądać oraz spróbują "nowej" odmiany.

Większość graczy z niższymi rankingani nie traktuje tego poważnie albo traktuje, a nie ma ku tej grze specjalnych predyspozycji lub czasu na trening. Z zapisów czata lub rozmów z nimi jasno wynika, że "nie lubią" swap. Dla nich to niepotrzebne udziwnienie prostej w swoich zasadach gry.

Tak naprawdę poniekąd wyjaśnia to fakt, czemu tak mało ludzi należy do PSGRiP oraz odwiedza turnieje w realu. "Profesjonalni" gracze, do których zaliczam 90% (lub więcej) użytkowników forum, stanowią niestety nie więcej niż 10% ogółu grających w kółko i krzyżyk.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2006-12-29, 17:22   

Jeśli z pokojami będzie tak jak napisaliście to się okaże że w pokoju będzie 20 - 30 graczy, po prostu szok. Ktoś dobrze napisał, ustawić "swap" zamiast "standard" jako domyślne.
Problem polega na tym, że swap z polskich serwerów ma chyba tylko kurnik, więc jeśli patrzeć na całą ilość grających to wyjdzie nawet mniej niż 10 %.
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2006-12-29, 18:28   

Gracze 1200-1500 nie rozumieją nawet, dlaczego w standardzie czarne mają mieć przewagę. Pozatym ich umiejętności wystarczają, żeby zarówno wygrać jak i przegrać czarnymi w standard. Po prostu na tym poziomie i przy takich ruchach dość laickich, gomoku jest tylko klikaniem. Jeśli taki gracz 1200-1500 dojdzie do wniosku, że w standard z dobrymi graczami zawsze przegra białymi to nie wierzę, że nie sięgnie po swap i swap2 z czystej nawet ciekawości.

Czemu nie chca grać swap ? Trudność sprawia im zrozumienie dlaczego istnieje taka odmiana, co ona daje i jak z niej skorzystać (trudność otwarć). Gracz standard gra zwykle 2 otwarcia, w swap nawet jeśli będzie domyślnie ustawione 90% z tych 90%-u będzie ustawiało swap jak standard ponieważ tylko te układy znają.

MOim zdaniem promowanie swapa oraz bardziej zaawansowanej gry sprowadza sie do nauczenia ich otwarć lub choćby wypisania przykładowych debiutów.

P.S. Kiedyś liczyliśmy ile jest redów(licząc tylko graczy a nie nicki) i okazało się że jest ponad 90, ale to było pół roku temu. teraz bęzie ze 100. Zakładając, że 30% z nich to obcokrajowcy, kto mi powie gdzie jest te 70 graczy ? I czemu nie należa do stowarzyszenia, czemu nie jeżdzą na turnieje w realu ?
Nie wspomnę o pomarańczowych. Jesli by choć większość 1900+ należała by do Stowarzyszenia, powinno być conajmniej 100 osób w nim :D
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
M_Head 

Dołączył: 29 Kwi 2004
Posty: 96
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-29, 20:33   

Całkiem niedawno stał wam drągal na myśl o zwykłym gomoku, więc niech jeden z drugim nie będzie teraz taki szefo. Jeszcze kilka następnych nowych trybów i cała plansza będzie zasrana kropkami przed rozpoczęciem właściwej partii.

O, BBCode nie działa. Figlarze z was. W takiej sytuacji trzeba utworzyć cytat własnoręczny.
Użytkownik posługujący się identyfikatorem 'angst' napisał:

[Początek cytatu]
"Profesjonalni" gracze, do których zaliczam 90% (lub więcej) użytkowników forum, stanowią niestety nie więcej niż 10% ogółu grających w kółko i krzyżyk.
[Koniec cytatu]

Pogubiłem się. Ty masz łeb do tych liczb.
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2006-12-29, 22:23   

ermijo napisał/a:
Czemu nie chca grać swap ? Trudność sprawia im zrozumienie dlaczego istnieje taka odmiana, co ona daje i jak z niej skorzystać (trudność otwarć). Gracz standard gra zwykle 2 otwarcia, w swap nawet jeśli będzie domyślnie ustawione 90% z tych 90%-u będzie ustawiało swap jak standard ponieważ tylko te układy znają.

A ja nadal uważam, że największą trudnością jest zmiana ustawień. Większość ludzi grających standard gra na 5 min, przypadek? Czy akurat taki czas najbardziej im odpowiada?
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2006-12-29, 23:15   

Jak powiedziałem w Krakowie słóko o temat interii to wszyscy z niej się śmiali. A tu proszę... :D (dla niezorientowanych- na interii pokoje są podzielone na te z stanradr, pro, swap).
 
 
 
connex 


Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 60
Skąd: Głuchołazy
Wysłany: 2006-12-29, 23:33   

Bad dobrze mowi, sam jak gram w inne gry to robie stoł i zosatwiam ustawienia jakie sa odpoczatku. Dawno nie widzialem zeby ktos ustawil plansze 19x19. W inne gry np. PAN odrazu w ustawieniach jest zaznaczona opcja "piki cofane" i tez tylko ta opcje sie gra (moge sie troche mylic bo jakis czas nie wchodzilem tam). 2100 czy 1300 graja to samu...w gomoku tez by to spasiło.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group