Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Na matematykę
Autor Wiadomość
truskawek 

Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 679
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2012-11-30, 23:22   

Nie ma chyba symetri, bo król to nie hetman,
 
 
 
bbj 


Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 558
Skąd: Śląskie
Wysłany: 2012-11-30, 23:36   

Pamiętajcie, że te obliczenia były szacowane na ok. 50 ruchów w danej partii.
Co jeśli jest więcej?
Różnica pomiędzy gomoku a szachami jest taka, że a w szachach mogą zostać 2 króle oraz np. 2 konie i wieża i wtedy mają do dyspozycji całą planszę do "zjeżdżenia"+ w teorii pionki mogą się "zamienić" w inne figury.
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2012-12-01, 02:19   

Nie wiem dokładnie o co chodziło Badowi z 225!, ale pisząc o symetrii miałem na myśli raczej gomoku :)

Generalnie Zakon mówił mi, że w ogóle nie ma co porównywać gomoku z szachami, a ja mu wierzę na słowo :)

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2012-12-01, 02:30   

Nic nie brałem pod uwagę :) właściwie nie wiem co się miało kryś pod 225!, to znaczy prawie wiem, ale to chyba bez sensu.

Generalnie nie podoba mi się stwierdzenie, że jest więcej możliwości niż cząstek we wszechświecie, i tego się trzymam :) W grę go podobno jest też więcej :)
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2012-12-01, 08:33   

W gomoku jak również w go, gra musi się zakończyć albo wygraniem albo przegraniem albo remisem. W szachach remis wychodzi z inicjatywy gracza, bo mając 2 króle można grać w nieskończoność nie wiedząc, że to nic nie da. Należałoby zdefiniować w szachach układy remisowe, co się robi.
Czy gomoku ma więcej możliwości niż w szachy? Jeśli komuś zależy na wygranej to tak. Teoretycznie można się poruszać bezsensownie w pętli, powtarzając układy na planszy co 100 i więcej ruchów.
Szacowanie z linka bbj też mi się nie podoba.

Szacowanie 225! jest w porządku. Oczywiście szacowanie zachłanne od góry. Należy odjąć jeszcze układy powtarzające się. Byłoby to trudne więc może warto by było przyjąć założenie ile % wszystkich ruchów stanowią "niepowtarzalne". Można to obliczyć dla układu swap czyli 3 kamieni na planszy i zaryzykować, że przy wzroście liczby kamieni oraz wzroście rozmiaru planszy ten % będzie stabilny.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
truskawek 

Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 679
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2012-12-05, 07:19   

Teoretycznie można się poruszać bezsensownie w pętli, powtarzając układy na planszy co 100 i więcej ruchów.


Z tego co pamiętam, jeśli dane ustawienie występuje 3ci raz to sędzia odłasza remis. Wystarczy, że słabszy dopadnie króla i go szachuje przesuwając go po ograniczonej ilości pól.
 
 
 
truskawek 

Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 679
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2012-12-20, 20:29   

link


Ktoś wie, jak doszukali się tej "0.00005%" liczby? :rotfl:
 
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2012-12-21, 04:19   

Generalnie jest to bardzo, bardzo mało możliwe :] jak 1 do 8!, czyli 1 do 40320. Jeżeli wyników próbnych w necie było ze 20 tys, to bym uwierzył, że jeden z nich rzeczywiście pokrył się z tym rzeczywistym. Ale jeżeli był jeden wynik próbny i jeden rzeczywisty, i one się pokryły, to chodzi tylko o jedną rzecz, o którą zawsze chodzi, jak nie wiadomo o co chodzi :) Kto powie co to jest?
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
truskawek 

Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 679
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2012-12-21, 13:47   

Zupełnie się z Tobą nie zgodzę. Sam fakt, że 4 hiszpańskie kluby znalazły się w układzie 2 rozstawione, 2 dolosowywane znacznie zwiększa prawdopodobieństwo powtórki. Pamiętajmy też, że zespoły z jednej grupy nie mogły na siebie trafić. Juve nie mogło na Milan, a Arsenal na MU. Do tego, o ile mnie pamięć nie myli, losowano tak, by zespoły z jednego państwa nie grały w ten sam dzień. (Ani w Hiszpani (4), ani w Niemczech (3) daty meczów się nie pokrywają) Nie sądze, by było więcej niż ~150 układów spełniających te warunki. Warto też dodać, że kolejność "losowania" tych par na próbie była inna.
 
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2012-12-21, 19:44   

Tego nie wiedziałem, bo się tym kompletnie nie interesuję :) Natomiast może było jeszcze parę warunków, z tego parę pod stołem, i tak naprawdę układ był tylko jeden - ten z próbnego losowania :)
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-02-17, 14:24   

ermijo napisał/a:
Prawdopodobieństwo wypadnięcia reszki 2 razy pod rząd wynosi 1/3.


Trochę śmiechu było z tego. :D

Tak jak już ktoś wcześniej napisał, jeśli za jedno zdarzenie przyjęte są dwa rzuty, to muszą być wykonane dwa rzuty, żeby zdarzenie zaistniało.

A teraz modyfikacja tej zagadki, rzucając 20 razy, jakie jest prawdopodobieństwo wypadnięcia reszki 20 razy z rzędu?
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2013-02-17, 16:05   

1/2^20(wariacje z powtórzeniami) lub idąc tropem błędnych założeń 1/21(kombinacje z powtórzeniami)
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-02-17, 16:23   

ermijo napisał/a:
1/2^20


Brawo. :D
 
 
truskawek 

Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 679
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2013-02-18, 00:44   

Coś bardziej złożonego:
Mamy 3 bramki w programie idź na całość. W 2 są koty, w 1 auto. Wybieramy jedną z 3 bramek. Następnie jedna "nie nasza" bramka jest otwarta i pokazywany jest kot. W tym momencie możemy pozostać przy swojej bramce lub wybrać drugą bramkę ( nie naszą, nie odsłoniętą). Czy opłaca nam się zamieniać bramkę?
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2013-02-18, 01:19   

Takie pytanie padło w filmie 21 :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group